Home
Úvodná stránka
Vyhľadávanie
Vyhľadávanie
Forums
Fórum
Your Account
Váš účet
Navigačné menu



Kto je online
Momentálne je 447 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu


Fórum

organisti.sk :: Zobraziť tému - Posvätnosť ako vlastnosť hudby?
FAQ
FAQ
Hľadať
Hľadať
Zoznam užívateľov
Zoznam užívateľov
užívateľské skupiny
užívateľské skupiny
Nastavenie
Nastavenie
Prihlásenie
Prihlásenie
Súkromné správy
Súkromné správy
Obsah fóra organisti.sk » Teória liturgickej hudby

odoslať novú tému   Odpovedať na tému
Posvätnosť ako vlastnosť hudby? Choď na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Ďalší
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
RastislavPodpera
administrátor portálu
administrátor portálu


Zaregistrovaný od: 18. 01. 2006
Príspevky: 235
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: 28 04, 2008, 22:16    Predmet: Posvätnosť ako vlastnosť hudby? Odpovedať s citátom

Ovládame poučku, že pravá liturgická hudba 1) má mať ušľachtilú formu a 2) má byť posvätná. Tá druhá požiadavka je predmetom večných diskusií. Čítajte a píšte s vedomím, že to nevyriešime. Napriek tomu, možno diskusia obohatí.

Pre mnohých sa posvätnosť začína a končí pri vokálnej hudbe a na posúdenie, či je hudba posvätná, im stačí, že sa pozrú na text. Taký postoj diskredituje inštrumentálnu stránku hudby v liturgii, alebo ju degraduje do polohy iba trpenej či tolerovanej zvukovej výplne. Alebo liturgia nepotrebuje inštrumentálnu hudbu?

Diskusia nemusí byť len o inštrumentálnej hudbe, ale o posvätnosti v hudbe naprieč žánrami a štýlmi. Čím môže byť samotná hudba posvätná?
_________________
doc. PaedDr. Rastislav Podpera, PhD., muzikológ, pedagóg, člen Hudobnej sekcie Liturgickej komisie KBS.


Naposledy upravil RastislavPodpera dňa 28 03, 2012, 13:04, celkovo upravené 1 krát
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
ades
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 18. 01. 2006
Príspevky: 58

PríspevokZaslal: 29 04, 2008, 10:34    Predmet: Odpovedať s citátom

Tak v prvom rade je to otazka stylu hudby: rock, pop, dzez, heavy metal a dalsie styly popularnej hudby pri liturgii nenavozduju posvatnost. Taktiez pouzivanie, ci zneuzivanie cisto svetskych nastrojov: klavir, bubny, gitara nevytvara posvatnost v case a pristore...


Jan
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
toMI
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 18. 04. 2007
Príspevky: 146
Bydlisko: Hatalov

PríspevokZaslal: 29 04, 2008, 11:16    Predmet: Odpovedať s citátom

ades napísal:
Tak v prvom rade je to otazka stylu hudby: rock, pop, dzez, heavy metal a dalsie styly popularnej hudby pri liturgii nenavozduju posvatnost. Taktiez pouzivanie, ci zneuzivanie cisto svetskych nastrojov: klavir, bubny, gitara nevytvara posvatnost v case a pristore...


Jan


hmmm skor by som povedal, ze zalezi na jednotlivcovi, absolutne nevidim dovod preco by na niekoho nemohla posvatne vplyat hudba plynuca z klavira, gitari atd.... nemyslim si, ze prave organova hudba vplyva na kazdeho rovnako

Ja osobne povazujem organovu hudbu za posvatnu, nehladiac na to, ze organy su pouzivane prave v kostoloch...beriem to z pohladu majestatnosti tohto nastroja, sirokej skaly farieb zvuku, jeho dynamiky a sily a tym aj moznosti vyjadrit alebo opisat atmosferu, ci naladu bud to daneho obdobia, alebo cloveka...(to sa podla mna na inom (samotnom) nastroji realizuje tazsie..., isteze mame "veselsie" a "smutnejsie" stupnice, ale myslim, ze by to nebolo ono... (nehovorim o kapelach) )

Urcite teda nepovazujem instrumentalnu hudbu pri liturgii za trpenu...a z mojho pohladu na posvatnost hudby si myslim, ze organ je tym najidealnejsim riesenim Cool
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Rudolf Seman
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 12. 11. 2006
Príspevky: 236
Bydlisko: Sokoľany

PríspevokZaslal: 29 04, 2008, 14:05    Predmet: Odpovedať s citátom

Very Happy Dosť dobrá téma... Mám pocit, že sa neprediskutujeme k ničomu Laughing Napriek tomu môj skromný pohľad:
Posvätnosť hudby - ak má formu piesne (antifóny) - charakterizuje hlavne text a primeraná melódia, harmonizácia.
"Prvkami" psvätnosti hudby sú organ, zborový spev (a capella, sprevádzaný organom, komorným orchestrom), gregoriánsky chorál. Lepší nástroj ako organ s jeho mnohorakými obmenami (od maličkého pozitívu až po majestátne nástroje v katedrálach) a farebnosťou zvukov si Cirkev ani nemohla vybrať (nehovoriac o estetickej funkcii organovej skrine, ktorá mnohokrát až vyrazí dych).
Posvätnosť hudby - podľa mňa - "degraduje" jej sprievod gitarami, bubnami, syntetizátorom; aj keď má vhodný text... A prvky profánnych štýlov - podľa mňa - nemajú miesto v liturgii.
Ak je inštrumentálna - tak výlučne organová s prípadným obohatením huslí, flauty, trúbky (trebárs na slávnostný introitus). Inštrumentálna má určite svoje (nezameniteľné) miesto v liturgii.
Tak ma nekameňujte za tento názor Exclamation
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Jaroslav Ferenc
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 15. 12. 2006
Príspevky: 57
Bydlisko: Dolná Streda

PríspevokZaslal: 29 04, 2008, 16:14    Predmet: Odpovedať s citátom

Myslím si, že kritérium posvätnosti liturgickej hudby pekne vystihol ThDr. Adamko v článku "Ciele a vlastnosti umenia v litugii", ktorý bol publikovaný v časopise Liturgia ( 3 - 4/2007), a preto si dovolím ho zacitovať.

Citácia:
V oblasti muzikológie či v teórii umenia tento pojem neexistuje. Je azda molový akord svätejší ako durový, je snáď tehla posvätnejšia ako kváder, alebo kameň dokonalejší ako drevo? Lepšie tento atribút pochopíme ako negatívne pritérium: Cirkev chce, aby umenie pri liturgii nevyvolávalo "svetské" pocity, asociácie a predstavy. Napr. v oblasti hudby v liturgii nemá mať miesto hudba typická pre zábavu - oddychová, tanečná, reklamná, filmová, slúžiaca ideologickej propagande... Nič, čoho sú plné médiá. V oblasti iných umení to vieme ľahšie pochopiť aj prijať. Zoberme si napr. kalich. Má formu pohára,avšak nie takého, z akého každodenne pijeme vodu či iné nápoje. Jeho vzhľad hneď evokuje vyňatie z bežného užívania a predurčenie pre posvatné veci. Podobne je to s kostolom, liturgickými šatami aj liturgickým jazykom. Všetkých by nás zarazilo, ba pohoršilo, keby kňaz celebroval sv. omšu hoci aj v najkrajšom obleku a používal jazk ulice. Avšak keď v našich kostoloch zaznieva diskotéková hudba, nikoho to netrápi, ba naopak chválime sa tým, ako bolo dnes v kostole veselo, zábavne a netradične. Pri tom desakralizujeme liturgiu, robíme z neju koncert na želanie, alebo priestor na realizáciu jednotlivcov...


Naposledy upravil Jaroslav Ferenc dňa 30 04, 2008, 17:00, celkovo upravené 1 krát
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
matus
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 05. 01. 2007
Príspevky: 267
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom

PríspevokZaslal: 29 04, 2008, 18:26    Predmet: Odpovedať s citátom

HuGo napísal:
:Posvätnosť hudby - podľa mňa - "degraduje" jej sprievod gitarami, bubnami, syntetizátorom; aj keď má vhodný text... A prvky profánnych štýlov - podľa mňa - nemajú miesto v liturgii.
Ak je inštrumentálna - tak výlučne organová s prípadným obohatením huslí, flauty, trúbky (trebárs na slávnostný introitus). Inštrumentálna má určite svoje (nezameniteľné) miesto v liturgii.
Tak ma nekameňujte za tento názor Exclamation


Presne moje myšlienky..... a plne tiež súhlasím s citáciou
ThDr. Adamka.....určite sa za chvíľu ozvú "mládežnícky" nadšenci....že je to ináč..a že to, čo tu píšeme nie je pravda...ale taká téma tu už bola dávnejšie.....aj sa tam mnohí kvôli tomu pekne pohádali....však ako zvyčajne Very Happy ale spomínané citácie to vystihujú presne....a nie je to viac treba rozvíjať...
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Fero
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 19. 10. 2006
Príspevky: 1110
Bydlisko: Prešov

PríspevokZaslal: 29 04, 2008, 18:57    Predmet: Odpovedať s citátom

Keby vznikla táto téma pred mesiacom, ušetrila by mnoho zla a invektív...
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
adushka1067
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 11. 10. 2007
Príspevky: 47

PríspevokZaslal: 29 04, 2008, 19:07    Predmet: Odpovedať s citátom

Ja si myslím, že hráme na slávu Božiu a nášmu Pán má určite zaľúbenie v hudbe "spevokolovej" i v tej organovej. Nechcem tým povedať, že teraz môžu mládežníci nabehnúť do kostola so štyrmi elektrickými gitarami,ale raz za čas dobre padne takéto spestrenie liturgie. Myslím,že niektorým organistom,ani nevadí to, aké nástroje sa používajú, ale to, že ich niekto "vytlačil" z omše. Neviem, či chápete,čo tým myslím, ale už som sa stretla aj s takými prípadmi, kedy si organista naivne myslel, že bez neho sa omša nezaobíde. Preto ešte raz pripomínam, že nehráme pre svoju ale na Božiu slávu.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
matus
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 05. 01. 2007
Príspevky: 267
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom

PríspevokZaslal: 29 04, 2008, 19:12    Predmet: Odpovedať s citátom

adushka1067 napísal:
Ja si myslím, že hráme na slávu Božiu a nášmu Pán má určite zaľúbenie v hudbe "spevokolovej" i v tej organovej. Nechcem tým povedať, že teraz môžu mládežníci nabehnúť do kostola so štyrmi elektrickými gitarami,ale raz za čas dobre padne takéto spestrenie liturgie. Myslím,že niektorým organistom,ani nevadí to, aké nástroje sa používajú, ale to, že ich niekto "vytlačil" z omše. Neviem, či chápete,čo tým myslím, ale už som sa stretla aj s takými prípadmi, kedy si organista naivne myslel, že bez neho sa omša nezaobíde. Preto ešte raz pripomínam, že nehráme pre svoju ale na Božiu slávu.


Teraz sa tu nebavime o organistoch...aj taká téma tu už bola..ale o hudbe samotnej....
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
adushka1067
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 11. 10. 2007
Príspevky: 47

PríspevokZaslal: 29 04, 2008, 19:17    Predmet: Odpovedať s citátom

Tak soráč Rolling Eyes
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
matus
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 05. 01. 2007
Príspevky: 267
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom

PríspevokZaslal: 29 04, 2008, 19:21    Predmet: Odpovedať s citátom

adushka1067 napísal:
Tak soráč Rolling Eyes


Very Happy netreba sa ospravedlňova....nie je za čo Very Happy
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
PeterMedek
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 01. 09. 2007
Príspevky: 52
Bydlisko: Bojná

PríspevokZaslal: 30 04, 2008, 8:51    Predmet: Odpovedať s citátom

Mám k tejto téme otázku: Je to posvätná hudba, keď 3x do roka príde do kostola dychovka a hrá sama skoro celú omšu? /Organ pri tom musí mlčať!/
Ďakujem za odpovede.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Tomas Socha
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 22. 02. 2006
Príspevky: 286
Bydlisko: Kuzmice, Nová 363/ KE Nad Jazerom

PríspevokZaslal: 30 04, 2008, 9:28    Predmet: Odpovedať s citátom

uvedomte si, prosim, ze pojem posvatnost ma a bude mat vzdy subjektivny podton... taketo diskusie typu: dajte mi definiciu posvatnosti nikdy nebude ukoncena
pekny den
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
dankajakubcova
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 10. 02. 2007
Príspevky: 107
Bydlisko: Pohorelá

PríspevokZaslal: 30 04, 2008, 10:46    Predmet: Odpovedať s citátom

Veľký pozdrav Hugovi i doc. Adamkovi - povedali všetko . čo si o veci myslím. Otázka pre Anušku - Liturgia potrebuje "spestrenie"? Prečo si mládežníci myslia, že sú spestrenie? Sv. omša predsa nie je nijaké divadlo, na ktoré sa prídeme pozerať ako diváci.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
matus
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 05. 01. 2007
Príspevky: 267
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom

PríspevokZaslal: 30 04, 2008, 19:01    Predmet: Odpovedať s citátom

Citácia:
Prečo si mládežníci myslia, že sú spestrenie


Tak toto bolo fakt dobré Very Happy Very Happy sprestrenie je, keď sa spraví pekná omša na organe + zbor + nejaký sólový nástroj...a nie mládežníci..
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra organisti.sk » Teória liturgickej hudby Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Ďalší
Strana 1 z 9

 
Prejdi na:  
Nemôžete odosielať novú správu do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na správu v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional -- Ported for PHP-Nuke by nukemods.com
organisti.sk
administrátori: Martin Bako - organy/organológia, Martin Puhovich - Spoločnosť priateľov organov, Rastislav Podpera - teória liturgickej hudby, Marek Klein, Matej Kubeš - technická správa serveru © 2005-2013.

Ad maiorem Dei gloriam!
Odber článkov: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.19 sekúnd