Home
Úvodná stránka
Vyhľadávanie
Vyhľadávanie
Forums
Fórum
Your Account
Váš účet
Navigačné menu



Kto je online
Momentálne je 377 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu


Fórum

organisti.sk :: Zobraziť tému - Slovenské "obložené" hracie stoly
FAQ
FAQ
Hľadať
Hľadať
Zoznam užívateľov
Zoznam užívateľov
užívateľské skupiny
užívateľské skupiny
Nastavenie
Nastavenie
Prihlásenie
Prihlásenie
Súkromné správy
Súkromné správy
Obsah fóra organisti.sk » Údržba a starostlivosť o píšťalové organy

odoslať novú tému   Odpovedať na tému
Slovenské "obložené" hracie stoly Choď na stránku 1, 2  Ďalší
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
MartinBako
administrátor portálu
administrátor portálu


Zaregistrovaný od: 23. 08. 2006
Príspevky: 216
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: 27 11, 2006, 2:29    Predmet: Slovenské "obložené" hracie stoly Odpovedať s citátom

Milí kolegovia... pri mojich potulkách po slovenských organoch, som mnohokrát bol svedkom opakujúceho sa javu.
Nazval som to pracovne: "obložené hracie stoly". Preto som sa rozhodol pokúsiť zistit na tomto fóre, na čo to tam ten neporiadok poniektorý majú, a či to majú aj tak doma... A to sa nezmienujem o riešení elektroinštalácie, mikrofónov, dovrtaných hracích stoloch, a to aj na historických nástrojoch...
Hrací stol nieje iba funkčnov záležitostou, je to aj kus nábytku a kazda firma sa snažila urobiť ho čo najkrajší..

Poprosím o názor čo si o tom myslíte, a ak je tomu tak aj u vás, na vašom nástroji, prečo je tomu tak, nevadí vam to? Ved tých liturgických kníh až tak extrémne veľa nieje, a pri jednej omši nepoužijeme všetky, tak prečo to nemoze byť v nejakej skrini, kde si mozeme odlozit aj organopvé topánky etc..

Teším sa na vaše postrehy a názory. Váš Martin Bako
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
peto
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 24. 01. 2006
Príspevky: 65
Bydlisko: Lutila

PríspevokZaslal: 27 11, 2006, 15:06    Predmet: Odpovedať s citátom

no, jo. My mame tiez trochu bordel na hracom stole (trochu viac Very Happy ) mame tam bachnuty mikrofon, zosik z roku 5 (teda je to taka obluda) na nom mix, vedla mixika direktorium, stojan na noty, od nim par papierov a knihu prosby veriacich, pri klavesnici Tiktaky a niekedy Haslerky (v lete aj roztopene co vyzera dost nechutne... ) Na boku je prisroubovana taka tyc co je ako stojan na druhy mikrofon pre ja to volam ze prisediaceho co mu spieva do uska. Pred stolom je taka.... no, kvazi policka kde su naukladane vsetky lekcionare, medzispevy a ine noty a je tam aj ciselnik (tiez taka obluda z roku 5 ) Vdaka tej policke nevidim dole iba na sedes....

No, je to "sranda". Niekedy mi to sice vadi viac, inokedy menej, ale ja s tym asi vela nenarobim. S nasim organistom je v 99% pripadov dost tazka komunikacia a velmi sa mi nechce s nim o tom hadat, tak to nechavam tak...

Maximalne si mozem vyriesit problem s tym ze nevidim dole tym, ze si donesiem notebook a webkameru a tak...

Peto
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
Tomino
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 13. 03. 2006
Príspevky: 24

PríspevokZaslal: 27 11, 2006, 18:47    Predmet: Odpovedať s citátom

Hmm... u nas je tak celkom v pohode. vyhodou je to, ze medzi hracim stolom a celnou stenou chora je medzera, kde sa zmesti stojan na mikrofón. takze sa nemuselo nic vrtat. a k tym liturgickym kniham. vyriesi to lavica pod ktorou je policka na kancional, lit.spevniky, lekcionáre. je to velmi prakticke.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Anna Lubuska
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 31. 03. 2006
Príspevky: 24
Bydlisko: Hliník nad Hronom, Bratislava

PríspevokZaslal: 28 11, 2006, 18:38    Predmet: Odpovedať s citátom

No, my mame za organom aj nejake flase, ktore nas zbor prilezitostne dostane alebo ktore niekto z nich donesie, ked cosi oslavuje. Embarassed
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
peto
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 24. 01. 2006
Príspevky: 65
Bydlisko: Lutila

PríspevokZaslal: 28 11, 2006, 18:54    Predmet: Odpovedať s citátom

no, na tie flase ma nas organista zvlast skrinku vzadu pri organe Very Happy Wink
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
Fero
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 19. 10. 2006
Príspevky: 1110
Bydlisko: Prešov

PríspevokZaslal: 28 11, 2006, 21:19    Predmet: Poriadok na hracom stole Odpovedať s citátom

Zdravím, my máme takého starostlivého pána farára, že nám kúpi novú knihu vždy, keď sa objaví v SSV. Preto je na hracom stole asi 4x LSII, všetky lekcionáre, 4xprelúdiá, 3xJKS, organová škola, fascikel klavírnych nôt, a ďalších 20 brožúr,... Treba spraviť dve veci: vyradiť to, čo naozaj netreba a vymyslieť na chóre skrinku, lebo vďaka tej "výbave" sa nedá dostať pohotovo do hracieho stola, keď sa niečo poruchá. A taktiež nevidno dole, musím sa postaviť na pedál, čo tiež nepovažujem za rozumné. Z mojej strany vôľa je, aby sa to obrátilo, ale myslím, že k tomu musia dozrieť aj ostatní. Ale som optimista, a verím, že to tak čoskoro bude. Ešte jedna poznámka k prevedeniu hracích stolov. Keď sa maľuje kostol, zvyčajne vymaľujú aj organovú skriňu. Nebudem menovať kostol, kde je organ namaľovaný v zeleno-modrej kombinácii, ale asi každý pozná pohľad na okopaný a ošúchaný náter na hracom stole, ktorý ani za nova nemusel byť pekný. A to sa už vôbec nevyjadrujem k začapanému pedálu, či dokonca natrieskanej farbe v píšťalách.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
MatejKubes
administrátor portálu
administrátor portálu


Zaregistrovaný od: 01. 08. 2005
Príspevky: 144
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: 04 12, 2006, 16:39    Predmet: jeden obrázok povie viac ako 100 slov... Odpovedať s citátom


Myslím, že k tomuto obrázku nie je potrebný komentár. Snáď len toľko, že tento Riegerov organ z prelomu storočí sa nachádza vo Dvoroch nad Žitavou a bol pred niekoľkými rokmi generálne zrekonštruovaný. Technicky je vo výbornom stave, škoda len toho, ináč veľmi pekného hracieho stola...
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
peto
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 24. 01. 2006
Príspevky: 65
Bydlisko: Lutila

PríspevokZaslal: 04 12, 2006, 22:24    Predmet: Odpovedať s citátom

to velke co vypada ako ohrievac je fakt ohrievac? Shocked Very Happy
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
petoSova
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 24. 08. 2006
Príspevky: 241
Bydlisko: Trenčín-Juh

PríspevokZaslal: 04 01, 2007, 17:12    Predmet: Re: jeden obrázok povie viac ako 100 slov... Odpovedať s citátom

MatejKubes napísal:

Myslím, že k tomuto obrázku nie je potrebný komentár. Snáď len toľko, že tento Riegerov organ z prelomu storočí sa nachádza vo Dvoroch nad Žitavou a bol pred niekoľkými rokmi generálne zrekonštruovaný. Technicky je vo výbornom stave, škoda len toho, ináč veľmi pekného hracieho stola...


Tak u nás to vyzerá ešte o čosi horšie. Keby sme mali mi na organe taký poriadok bol by som strašne rád, akurát, že mi máme miesto ,,ohrievača" ventilátor. Laughing U nás na organe sú naukladané všetky možné noty, z ktorých nikto nikdy nehral, a niekedy sa tam nájde množstvo mládežníckych spevníkov a fasciklov, slúchatká, káble, vreckovky, hodinky, mobily, direktórium, litrugické spevníky takže máme papierom čalúnený organ vo vrstve 30 cm. Cool Osobne som niekoľkokrát robil poriadky, ale dopadlo to tak, že možno týždeň tam bol poriadok, a potom tam bolo vecí ešte vyše ako pred tým. Organisti sa u nás donedávna dosť striedali a skoro každý z nich mal aj svoje noty a keď prestali u nás hrávať tak si ich tam pozabúdali. Za organom máme trochu miesta a tam sa mi nasťahoval zvukár čo zvučí mládežnícke omše a vzájomne sa s času na čas trochu tlačíme. Smile Ale čo už. Keď bude u nás už konečne píšťalový organ tak to takto určite nebude.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
JozefTimulak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 01. 2007
Príspevky: 810
Bydlisko: Čaňa

PríspevokZaslal: 31 01, 2007, 16:21    Predmet: Re: jeden obrázok povie viac ako 100 slov... Odpovedať s citátom

MatejKubes napísal:

Myslím, že k tomuto obrázku nie je potrebný komentár. Snáď len toľko, že tento Riegerov organ z prelomu storočí sa nachádza vo Dvoroch nad Žitavou a bol pred niekoľkými rokmi generálne zrekonštruovaný. Technicky je vo výbornom stave, škoda len toho, ináč veľmi pekného hracieho stola...


Nuž možno to bude znieť "šáaalene", ale mne sa práve podobný neporiadok a rôzne "zlepšováky" v podobe stojanov, ohrievačov, vešiakov na štipce a pod. takým zvláštnym spôsobom páči - má to svoje čaro. Vidieť, že na takom organe sa asi hrá, a že sa "jeho pán" pri ňom cíti dobre, že si ho "customizoval". Ja osobne take veci na organe nemám. Držiak na mikrofón je efektívny, číselník je úplne nový, dokonca riadený mikroprocesorom, vypínač nahradili za moderný. To preto, že sme pred pár rokmi robili veľkú rekonštrukciu kostola, takže sa vynovili aj veci okolo organu. Len to tí majstri nie veľmi dobre vyriešili, pretože vypínač tam dali lustrový, je pripevnený na ľavej strane konzoly, takže sa jednak musím nahýnať, ale to je nič. Väčší problém je, keď je nátresk v kostole, povedzme príde zbor a niekto sa tam oprie v strede pesničky - celkom dobrý trapas, keď mi vypnú ventilátor. Už sa to párkrát stalo, tak neviem, či tam namontovať nejakú klietku alebo ceduľku s výstrahou Smile. Číselník je presne na opačnej - pravej strane konzoly. To zas preto, lebo tam bol starý (taká predpotopná rachotina) - vtedy mal organista pomocníka, ktorý mu zadával čísla odtiaľ. Takže všetko pekné a moderné, len nie najlepšie navrhnuté.

Možno mám výhodu, že u nás som organistom sám, takže mi nikto brajgel nenarobí. Po predchádzajúcih organistoch tam bolo mnoho toho všetkého, čo tu opisujete. Nevedel som, kam s tým, tak som to šupol do zvonice na skriňu ventilátora, keby náhodou to niekto potreboval. Prešli 3 roky, a zatiaľ ani pes nebrechol, žeby niekto niečo z toho potreboval Very Happy.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
AnastaziaSunikova
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 05. 12. 2006
Príspevky: 63
Bydlisko: Norovce 164

PríspevokZaslal: 01 02, 2007, 20:26    Predmet: obložené hracie stoly? Odpovedať s citátom

Ja hrám na el. klávesoch, ktoré mám položené na obyčajnom písacom stolíku, takže pod stolom po jednej strane vedľa nôh mám priestor na ukladanie- štyri poličky. K veľkému organu je na sedenie prispôsobená lavica, ktorá ma v spodnej časti odkladací priestor a všetky staré a nepoužívané knihy sú uložené tam. Nechcem sa chváliť, ale je tam poriadok. Možno preto, že som žena. Teraz sme urobili trošku neporiadok, lebo sme museli niekde umiestniť malé repračiky, ale tie až tak nekričia. Nakoľko spievam bez mikrofónu nemá mi tam čo viac zavadziať.
zdravím, Šunka.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
MatusCigan
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 25. 02. 2007
Príspevky: 269
Bydlisko: Bratislava / Londyn

PríspevokZaslal: 03 03, 2007, 14:04    Predmet: Odpovedať s citátom

A hovorime este stale o "oblozenych" hracich stoloch?

Ja sa podelim o moju skusenost. Raz som siel hrat svadby, ale nestihal som...tak som siel autom....
Prisiel som akurat vcas, vylozil som si dva telefony a autoradio...samozrejme na hraci stol...inam odpratat som to uz nestihal...
Pocas svadieb tam prisiel fotograf s jednym knazom, pretoze fotili obrazky do jednej poblikacie...
Na moje velke prekvapenie sa do tej knihy dostal obrazok, kde hram a na hracom stole su poukladane 2 telefony a autoradio...
Skoda. Vobec sa mi to nepaci, ale uz s tym nic neurobim...
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail MSN Messenger ICQ
Peter Vymazal
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 25. 01. 2007
Príspevky: 1699
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: 03 03, 2007, 14:15    Predmet: Odpovedať s citátom

goyr napísal:
A hovorime este stale o "oblozenych" hracich stoloch?

Ja sa podelim o moju skusenost. Raz som siel hrat svadby, ale nestihal som...tak som siel autom....
Prisiel som akurat vcas, vylozil som si dva telefony a autoradio...samozrejme na hraci stol...inam odpratat som to uz nestihal...
Pocas svadieb tam prisiel fotograf s jednym knazom, pretoze fotili obrazky do jednej poblikacie...
Na moje velke prekvapenie sa do tej knihy dostal obrazok, kde hram a na hracom stole su poukladane 2 telefony a autoradio...
Skoda. Vobec sa mi to nepaci, ale uz s tym nic neurobim...




KEBY SOM MAL TVOJE STAROSTI, BOL BY SOM NAJSTASNEJSI CLOVEK....... A co by si povedal na to, keby sa Ti v hracom stole kopili haldy svatych obrazkov, ruzencov,........................
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
MatusCigan
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 25. 02. 2007
Príspevky: 269
Bydlisko: Bratislava / Londyn

PríspevokZaslal: 03 03, 2007, 14:19    Predmet: Odpovedať s citátom

Tak ano, to com som napisal je len tak na odlahcenie... Very Happy

Ruzence a svate obrazky?
Po omsi by som zbehol do kostola a rozdal to detom...
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail MSN Messenger ICQ
Peter Vymazal
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 25. 01. 2007
Príspevky: 1699
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: 03 03, 2007, 14:21    Predmet: Odpovedať s citátom

goyr napísal:
Tak ano, to com som napisal je len tak na odlahcenie... Very Happy

Ruzence a svate obrazky?
Po omsi by som zbehol do kostola a rozdal to detom...




a este som zabudol: zubne protezy, okuliare, papiere, koliky.... Aj to by si dal detom??? Very Happy
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra organisti.sk » Údržba a starostlivosť o píšťalové organy Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku 1, 2  Ďalší
Strana 1 z 2

 
Prejdi na:  
Nemôžete odosielať novú správu do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na správu v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional -- Ported for PHP-Nuke by nukemods.com
organisti.sk
administrátori: Martin Bako - organy/organológia, Martin Puhovich - Spoločnosť priateľov organov, Rastislav Podpera - teória liturgickej hudby, Marek Klein, Matej Kubeš - technická správa serveru © 2005-2013.

Ad maiorem Dei gloriam!
Odber článkov: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.20 sekúnd