Home
Úvodná stránka
Vyhľadávanie
Vyhľadávanie
Forums
Fórum
Your Account
Váš účet
Navigačné menu



Kto je online
Momentálne je 390 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu


Fórum

organisti.sk :: Zobraziť tému - Organisti a kantori ~ Ako ste natom so spevom?
FAQ
FAQ
Hľadať
Hľadať
Zoznam užívateľov
Zoznam užívateľov
užívateľské skupiny
užívateľské skupiny
Nastavenie
Nastavenie
Prihlásenie
Prihlásenie
Súkromné správy
Súkromné správy
Obsah fóra organisti.sk » Prax - Ako hráme/spievame?

odoslať novú tému   Odpovedať na tému
Organisti a kantori ~ Ako ste natom so spevom? Choď na stránku 1, 2, 3, 4  Ďalší
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
Maria
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 01. 11. 2006
Príspevky: 106
Bydlisko: Kosicka Arcidieceza

PríspevokZaslal: 08 12, 2006, 21:53    Predmet: Organisti a kantori ~ Ako ste natom so spevom? Odpovedať s citátom

Ahojte priatelia.

V tejto casti by som privitala prispevky o vasich spevackych skusenostiach a schopnostiach. Prosim napiste ako ste natom so spevom; ci spievate pri sv. omsiach ked hravate vy alebo mate spevaka(kov) ktori vam pomahaju spievat; ci ste brali lekcie spevu; ci si myslite ze mate pekny hlas; a taktiez tu prosim napiste rady pre inych organistov ako mozeme vycvicit nase hlasy aby sa nam lahko spievalo. Viem, spev ma svoju techniku a hlas sa musi casom vycvicit. Ked spravna technika nieje dodrziavana tak clovek sa ''trapi'' a aj tak nespieva dobre a pritom si moze poskodit hlasivky. Ak poznate nejake stranky kde sa o technike spevu hovori, alebo kde su nejake cviky pre hlas prosim napiste nam tu link aby sme si to mohli tiez pozriet. Spev je velka sucast organistov a podla mna je nevyhnutnostou, lebo organista sa nemoze vzdy spoliehat nato ze mu niekto pride ''odspievat'' sv. omsu. Dost casto sa totiz stava ze spevak slubi ze pride organistovi pomoct so spevom ale z akychkolvek dovodov nepride~potom je to na organistovi aby spieval. Nie kazdy organista je ''rodeny spevak'' ale hlas sa da patricne vypracovat. Prosim skusme si navzajom poradit a pomoct... Spev je ''dilema'' pre vela organistov. Na tomto fore uz bolo viac prispevkov o tom ze organisti maju problem so spevom. Tato cast je urcena prave tejto teme. Vopred dakujem za prispevky ktore aj mne mozu pomoct spievat lepsie a lahsie. Maria z vychodu Smile
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Marek
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 15. 05. 2006
Príspevky: 10

PríspevokZaslal: 09 12, 2006, 10:39    Predmet: Odpovedať s citátom

Ja keď som začínal vždy som mal pri sebe speváka, ktorý mi pomáhal. A chodil som aj na spev vtedy asi 8 rokov no moc som sa tým nepýšil ( aj doteraz si myslím že neviem spievať Confused ) No ako to muselo byť raz mi spevák neprišiel - a na prikázaný sviatok, to je náhoda !!! To som jednoducho musel spievať aj žalmy, alelujový verš ... Keď som to na ľudí vybalil tak , ... ... ma po omši zastavili a povedali mi, že mám vraj nádherný hlas a že mám spievať stále . Takúto reakciu som nečakal !!! Shocked . No od vtedy spievavam veľmi často dokonca aj pašie a spevu sa venujem viac . K technike spevu : Čo je najdôležitrejšie a najtažšie je DYCH . Musíš dýchať nie plúcami ale bránicou . Postav sa pred zrkadlo a zo začiatku sa snaž umiestiť vzduch do "brucha" keď to pôjde at skús naberať vzduch do bokov . Znie to divne však !!! Wink
.Ďalej dôležité je aby si mala pri spev otvojené ústa BACHA nie pootvorené . Keď ich skutočne otvoríš tak tvoj spev je 1.Hlasnejší 2.Tak trochu "Čistejší" . Uvidíš že to bude dobre . Ďalej je dôležité , trochu náročné - keď spievaš nespievaj hrdlom nestahuj ten hlas dole . Snež sa umiestniť ho na podnäbie . Skús hlasové cvičenie HMM. Musíš cítiť šteklenie na nose Laughing . Lepšie to už vysvetliť neviem . Aby si spievala čisto a pomaly zvyšovala svoj rozsah musíš skúšať hlasové cvičenie KVINDAKORDY budú stačiť (spievaj hlásky ako no na no na no) . Neviem či si alt alebo soprán ale začni najnižším a skončí čo najvižšie vieš ale čisto . A s tými hlasivkami je to pravda . Mám kamarátku ktorá si namáhaním zničila hlasivky . Vždy keď má vystúpenie po ňom potrebuje aspoň týždeň pokoj od spievania a stále sa napcháva kalciovými tabletami . Tak skúšaj. Pomaly ďalej zájdeš . Veľa štastie . Cool
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Maria
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 01. 11. 2006
Príspevky: 106
Bydlisko: Kosicka Arcidieceza

PríspevokZaslal: 09 12, 2006, 19:25    Predmet: Odpovedať s citátom

Ahoj Marek,

velmi dobre si to napisal, dakujem pekne. Verim ze si tym aj inym spevakom pomohol. Dakujem taktiez za opis ako spravne dychat a za cviky pre hlasivky. Viem, chce to cvik a jednoznacne v tomto plati ako si Ty napisal: "pomaly dalej zajdes". Hlas sa musi postupom casu vycvicit. Ale je to podla mna aj trosku o odvahe spievat. Malo organistov (hlavne zaciatocnikov) je spokojnych so svojim hlasom (nemaju odvahu spievat) a preto radsej pri sebe maju spevaka alebo spevacku. Pritom ich hlas je vela krat lepsi ako spevakov ale nedoveruju si dostatocne. Ale najdu sa aj organisti ktori potrebuju na svojom hlase pracovat, ale maju dostakok odvahy spievat rovno do mikrofonu. Zial nieje nic horsie ako ked niekto spieva rovno do mikrofonu a pritom "nema nato". Velmi to rusi... Organisti by mali na svojom hlase pracovat a malo by im zalezat natom aby sa "posuvali vpred". Ked nema organistovi kto pomoct spievat tak samozrejme je nuteny spievat, ale ked sa najde niekto vo farnosti kto pekne spieva tak organista by mal radsej dovolit spevakovi spievat kym si on/ona vycvici hlas. Treba byt v tychto veciach sebakriticky... Ked organista pri hre robi chyby tak to nieje take hrozne ako ked spieva do mikrofonu falosne. Ja na svojom hlase pracujem a budem pracovat, lebo viem ze mam co robit aby som sa posunula dopredu. Maj sa krasne Marek a nech Ti Pan Boh odplati dobre rady. Maria z vychodu Smile
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Katarina Sumichrastova
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 31. 10. 2006
Príspevky: 172
Bydlisko: Bratislava/Dubnica nad Vahom

PríspevokZaslal: 14 12, 2006, 8:44    Predmet: Spev Odpovedať s citátom

Ahojte,
so spevom som na tom asi tak: vdaka Bohu - mam spevaka, ktori to zvlada vcelku dobre, akurat nie vzdy kedy hram sa da i jemu.. tak si potom musim zhanat nahradu a s tym je obcas problem.. (jedna vec je zohnat spevaka, druha - hrat aj spievat jednotne..)
Ja sama sa neodvazujem spievat - hlavne z tych dovodov, ze mam dost slaby hlas a nevytiahnem tie (pre mna) vysky aj z klasickych JKS.
A obdivujem vsetkych, ktori dokazu dobre zvladat aj hru na organe, aj spev...
Zatial sa snazim zdokonalovat v hre.. a s tym mam co robit Smile

Vsetkym vam prajem radost z oslavy nasho Nebeskeho Otca...

Katarina Sumichrastova
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
Anna Lubuska
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 31. 03. 2006
Príspevky: 24
Bydlisko: Hliník nad Hronom, Bratislava

PríspevokZaslal: 22 12, 2006, 21:29    Predmet: Odpovedať s citátom

Ahojte, ja keď som začala hrať, tak som len hrala, nemohla som sa sústrediť na hru aj spev. Teraz po rokoch naopak, bez spievania si hranie nedokážem ani predstaviť. Pre mňa osobne je lepšie, keď spievam, nielen kvôli ľuďom, ale pomáha mi to udržať rytmus. Môžem vás povzbudiť z vlastnej skúsenosti - ani ja som najprv nespievala a veľmi som sa všetkého bála. Teraz hrám už šiesty rok a vďaka Bohu, napriek tomu, že som veľká trémistka, ide mi to celkom dobre./?/
tak sa nebojte, ono to všetko príde
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MartinBako
administrátor portálu
administrátor portálu


Zaregistrovaný od: 23. 08. 2006
Príspevky: 216
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: 27 12, 2006, 11:08    Predmet: Odpovedať s citátom

Milí kolegovia. Hlavnou úlohou organistu, ako to už z názvu tejto funkcie je jasné, je hra na organe. Pokial je to z personálneho hladiska čo i len trocha možné, mal by byť pre spev určený spevák.
A ešte jedna poznámka. Organista má ľud viesť organom, nie spevom, a už vonkoncom nie spevom do mikrofónu. Podmienkou je však to, aby organista mal jasnú predstavu o tom, ako a čo chce hrať. Potom môže túto predstavu svojou hrou vsugerovať spoločenstvu. Nieje to až taký problém. Len treba vedieť odkial a kam idem a ako tam idem...
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Fero
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 19. 10. 2006
Príspevky: 1110
Bydlisko: Prešov

PríspevokZaslal: 27 12, 2006, 14:34    Predmet: Odpovedať s citátom

To je síce pravda, vždy som sa snažil držať tejto myšlienky, ale nikdy som nemal to šťastie, aby som mal po ruke speváka. Bohužiaľ, stále máme vážne rezervy vo výkone liturgickej hudby. Už sa stáva čoraz častejším javom, že žalm aspoň v nedele a sviatky spieva žalmista, ale mnohokrát na ostatné piesne ostáva organista sám. Svojim spôsobom sa potom sám rozptyľuje, lebo sa zbytočne narobí kopa zmätkov, napr. zaspieva sa iná sloha, alebo iný text.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
Tomas Socha
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 22. 02. 2006
Príspevky: 286
Bydlisko: Kuzmice, Nová 363/ KE Nad Jazerom

PríspevokZaslal: 27 12, 2006, 18:21    Predmet: Odpovedať s citátom

ja som so svoji spevom celkom spokojny a myslim, ze aj moje okolie. teda, tak mi to vravia ostatni.... snad neklamu Wink mam rozsah cca od spodnego G po Es2-E2, ale na to e-cko musim byt poriadne rozospievany, aby znelo cisto a mohutne. ale nakolko hravam omse o pol osmej, tak si vacsinu piesni a spevov posuvam min. o polton nizsie, aby som mal najyvysie Cis2, max. D2. ale na omsiax o pol 11, alebo vecer hram vsetko podla originalnyx not. problemy mam snad len s piesnou Boze, cos´ racil. vraj sa da cvikom zvacsit rozsah hlasu, no neviem, ci niekedy cisto vyspievam F2, no mozno hej, nexajme sa prekvapit Wink. Hravam v 3 dedinach, z toho v dvoch mam stale okolo seba spevakov. akurat v dedine, kde hram na pistalovom organe, kt. sa neda transformovat, hram a spievam zaroven. musim povedat, ze aj ked mam okolo seba spevakov, tak si najradsej spievam sam. teda tak to bolo zo zaciatku, lebo spevaci boli navyknuti na staru kantorku a ked som zacal hravat ja, mali troxa spievat tak, ako som hral ja. ved kazdy mame iny sposob hrania, ja sa snazim hrat presne v tempe a kantorka, co hravala predomnou sa dost prisposobovala ludom. no a mne sa toto nepacilo. tak som hral presne podla not a na moje pocudovanie sa mi podarilo preucit ako spevakov, tak aj ludi, teda teraz uz ide secko lahsie, ako na zaciatku... teda na koniec: spevaci su velmi fajn, pomozu, ael vacsinou na solove veci, ak treba spievat skladby s ludmi, tak by si to mal spievat kantor sam, alebo by si mal "vycvicit" jedneho, max. dvoch spevakov, nie cely zbor, lebo je vseobecne zname, ze ked spieva naraz vela ludi, tak je tu tendencia spomalit... tot moj nazor. prajem vela uspexov v novom roku Wink
tomas
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
MarekKlein
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 22. 09. 2006
Príspevky: 524
Bydlisko: Košice

PríspevokZaslal: 28 12, 2006, 9:31    Predmet: Odpovedať s citátom

mbako napísal:
Milí kolegovia. Hlavnou úlohou organistu, ako to už z názvu tejto funkcie je jasné, je hra na organe.

Myslim, ze uloha chramoveho "organistu" je ovela komplexnejsia ako "len" hra na organe. Zretelne sa to ukazuje, ak ma zahrat "omsu" vystudovany organista, ktory ale nema prakticke skusenosti z kostola. Uz len samotne sprevadzanie spevu ludu je nieco celkom ine ako solovy prednes Bachovho preludia. Nehovoriac o tom, ze treba vediet, co a kedy hrat pri roznych sviatkoch a obradoch a je este mnoho dalsich znalosti a schopnosti, ktore sa ziskavaju len praxou.

mbako napísal:
Pokial je to z personálneho hladiska čo i len trocha možné, mal by byť pre spev určený spevák.

Existuje niekde na slovensku kostol(farnost), kde by mali plateneho spevaka (okrem pohrebov a sobasov)? Alebo by to malo byt tak, ze spievat by sa malo zadarmo? Kolki z chramovych organistov hraju zadarmo?
Pomerne dobra situacia, co sa tyka chramovych hudobnikov je v nemecku (nasim organistom sa o podobnych podmienkach iba sniva). Napriklad v Mnichovskom Dome maju najmenej dvoch platenych organistov a okrem toho este Kapelmajstra, ktory na organ nehra, "iba" vedie zbory a orchester. Pokial viem, ani tam nemaju plateneho spevaka.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Fero
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 19. 10. 2006
Príspevky: 1110
Bydlisko: Prešov

PríspevokZaslal: 28 12, 2006, 23:43    Predmet: Odpovedať s citátom

Bohužiaľ, u nás sú také podmienky, aké sú. Ale prvé lastovičky začínajú prichádzať aj do nás. Napr. v jezuitskom kostole v BA je určite niekto, kto pri večernej nedeľnej omši spieva. Možno je to tak aj pri ostatných omšiach, ale len túto dávajú na lumene. Hudobná úroveň tohto kostola je naozaj vynikajúca, predstavujem si, že aj u nás by som chcel, aby to tak bolo. Veľa organistov hráva zadarmo. Naozaj, v mnohých kostoloch nemajú ani peňazí na vyplatenie organistu. Ale v súvislosti s tým ma napadá myšlienka. Miestna hudobná škola by pri obojstrannom porozumení mohla uzavrieť dohodu so správcom kostola. Žiaci by mali možnosť cvičiť a hrávať na omšiach, správca kostola by ušetril náklady na organistu a úroveň by mohla súpať vyššie. Pre študentov by to bola veľká príležitosť získať praktické skúsenosti, miesto na cvičenie, zároveň by spev viedol študujúci spevák a v konečnom dôsledku by to pomohlo aj nástroju, ktorý by sa rozhýbal a prefúkol. Samozrejme, stále by musel byť v kostole niekto, kto by to celé riadil, napr. hlavný organista. Potom by z dobrej myšlienky vznikla anarchia.

Prepáčte za štýl, možno som tu napísal hlúposť, ale je už príliš veľa hodin...
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
Jaroslav Ferenc
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 15. 12. 2006
Príspevky: 57
Bydlisko: Dolná Streda

PríspevokZaslal: 16 01, 2007, 15:19    Predmet: Odpovedať s citátom

U nás mám jedného speváka, ktorý nie veľmi často príde, a keď už príde tak by som bol rád,keby zostal doma. Adôvod? Veľmi jednoduchý je strašne zbláznený do mikrofónu a ked spieva - často z plného hrdla, je to také hlasné, že takmer vôbec nepočujem organ, iba nejaký zvuk. Náš druhý organista si zrejme už zvykol, pretože mu neprekážajú ani dvaja takíto speváci. Snažil som sa ich už aj upozorniť, ale nepomohlo

Želám vám aby ste mali podobných starostí čo najmenej
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
MartinBako
administrátor portálu
administrátor portálu


Zaregistrovaný od: 23. 08. 2006
Príspevky: 216
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: 17 01, 2007, 0:22    Predmet: Odpovedať s citátom

Páni kolegovia. Sme tam na to aby sme viedli ľud spevom (do mikrofónu) alebo organom???
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
lukas
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 18. 02. 2006
Príspevky: 145

PríspevokZaslal: 17 01, 2007, 18:38    Predmet: Odpovedať s citátom

Martin: Uz dvakrat ste vo svojich prispevkoch zdvoraznovali, ze organista nema viest ludi spevom do mikrofonu. Zatial v kazdom kostole v ktorom som bol, viedol organista aj spevom do mikrofonu. Ako to potom navrhujete riesit? Predpokladam ze malo v ktorom kostole na Slovensku maju aj zamestnanca-spevaka. Tak ako to vlastne je?

Dakujem. Lukas
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Marek
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 15. 05. 2006
Príspevky: 10

PríspevokZaslal: 21 01, 2007, 17:18    Predmet: Odpovedať s citátom

Súhlas (s Františkom) !!! Wink
Aj ja mám pocit, že keď spievam, ľudia sa postupne pridávajú tiež . Keď nespievam je stálo o tom kto začne - ( asi lebo sa hamb... Embarassed ).
Neviem ako vo veľkomestách pán Side Admin - mbako (myslím, že ste asi na dedine alebo v malom meste ešte nehrali) ale my "jednoduchý" organisti máme doslova núdzu, aby náš doprovod nebol iba organom ale aj spevom.
Veď sa hovorí - Kto spieva 2x sa modlí ...
Wink


Naposledy upravil Marek dňa 23 01, 2007, 21:59, celkovo upravené 1 krát
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
lukas
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 18. 02. 2006
Príspevky: 145

PríspevokZaslal: 21 01, 2007, 21:30    Predmet: Odpovedať s citátom

Ja sice nie som z dediny, ale ked prestanem spievat, tak spieva menej ludi a je to ovela ale ovela roztahanejsie. A ludia navyse aj velmi spomalia. Bez spevu to podla mna nejde.

Lukas
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra organisti.sk » Prax - Ako hráme/spievame? Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku 1, 2, 3, 4  Ďalší
Strana 1 z 4

 
Prejdi na:  
Nemôžete odosielať novú správu do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na správu v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional -- Ported for PHP-Nuke by nukemods.com
organisti.sk
administrátori: Martin Bako - organy/organológia, Martin Puhovich - Spoločnosť priateľov organov, Rastislav Podpera - teória liturgickej hudby, Marek Klein, Matej Kubeš - technická správa serveru © 2005-2013.

Ad maiorem Dei gloriam!
Odber článkov: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.18 sekúnd