Home
Úvodná stránka
Vyhľadávanie
Vyhľadávanie
Forums
Fórum
Your Account
Váš účet
Navigačné menu



Kto je online
Momentálne je 398 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu


Fórum

organisti.sk :: Zobraziť tému - Organisti a kantori ~ Ako ste natom so spevom?
FAQ
FAQ
Hľadať
Hľadať
Zoznam užívateľov
Zoznam užívateľov
užívateľské skupiny
užívateľské skupiny
Nastavenie
Nastavenie
Prihlásenie
Prihlásenie
Súkromné správy
Súkromné správy
Obsah fóra organisti.sk » Prax - Ako hráme/spievame?

odoslať novú tému   Odpovedať na tému
Organisti a kantori ~ Ako ste natom so spevom? Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4  Ďalší
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
peto
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 24. 01. 2006
Príspevky: 65
Bydlisko: Lutila

PríspevokZaslal: 22 01, 2007, 18:43    Predmet: Odpovedať s citátom

mbako napísal:
Páni kolegovia. Sme tam na to aby sme viedli ľud spevom (do mikrofónu) alebo organom???

Ja si myslim ze aj aj...
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
michal62
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 23. 01. 2007
Príspevky: 55
Bydlisko: Dubovce pri Skalici

PríspevokZaslal: 25 01, 2007, 18:43    Predmet: Odpovedať s citátom

Myslím si, že by oranista mal viesť aj organom, aj spevom.
Jednoducho: bez spevu ľudia stíšia (ak nemajú istotu v melódii), síce pekný doprovod, ale predsa len v JKS v sa menia aj ostatné hlasy, ich nemusí udržať. Piesne, kde sú dve hlavné melódie: prvá, druhá a štvrtá sú rovnaké, len tretia je od nich odlišná, tak 1, 2 a 4 sú zväčša zhudobnené inak.

A čo otázka textu piesní: Ľudia sa vyhovárajú, že nevidia do knižiek, potrebovali by okuliare Smile, ktoré si však zabudli.

Veľa zdaru pri doprevádzaní ľudu.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
JozefTimulak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 01. 2007
Príspevky: 810
Bydlisko: Čaňa

PríspevokZaslal: 28 01, 2007, 16:07    Predmet: Odpovedať s citátom

Nuž pôvodná téma sa tu rozšírila aj o polemiku organ/mikrofón.

Tak najprv - do hudobnej som chodil necelé 2 roky na klavír. O speve ani chýru ani slychu. No keď nám odišiel organista do seminára, tak pán farár poveril mňa, keďže ma občas po upratovaní kostola počul hrať. Dosť veľký šok, pre mňa - trémistu - to bol Shocked. Za mesiac sa naučiť skladby a nadobudnúť odvahu "vystúpiť" pred ľudom. Pôvodne sa vybavovala aj speváčka - ako to podľa teórie má byť - lenže nakoniec z toho vzišlo, takže to ostalo na mne. Ľudia sú so mnou spokojní, no ja nie veľmi. Som náročný na seba ale i na iných. Veľmi nemám rád, keď organista alebo proste spevák spieva príliš oper(e)ne. Znie a vyzerá to až strašidelne. Najhoršie je, keď organista/zbormajster sa chce aj trošku predviesť, najmä keď ide prenos do rádia. Počul som - a bolo to hrozné - pán farár už začal modlitbu no zbor ho "zrušil", lebo mali ešte jednu slohu. Čistý trapas a neprofesionalita...
Čo sa týka môjho rozsahu, zistil som, že dlhodobým spevom sa rozsah rozširuje. Pred 3 rokmi som sa musel teda riadne sústrediť a naťahovať krk, aby som zaspieval horné d-čko. Teraz spievam es-ko "ľavou zadnou" Very Happy.

A či viesť organom alebo mikrofónom - neviem, prečo stále odborníci zakazujú používať mikrofón - viacerí bežní neodborníci z praxe potvrdzujú, že bez mikrofónu je to omnoho horšie. Súhlasím s nimi. Vezmite si taký Dóm sv. Alžbety v Košiciach - keby tam organisti nespievali do mikrofónu, tak by ste nepočuli takmer nič. Zažil som, že niekedy tam mikrofón z nejakých dôvodov nefungoval - bolo to teda dosť trápne počuť krásny a mohutný zvuk toho super nástroja, čo tam majú, ale spev nikde... A zase aby organista svojím hlasom bez zosilňovača vyplnil taký veľký chrám... To sa nedá.
Zase u nás na dedine mi niektorí veriaci hovoria, že by bolo dobré, keby som mal mikrofón hlasnejšie, aby som ich mohol lepšie viesť. Ak mi ho totiž v sakristii stiahnu, tak ľud spieva dosť do sveta, a najhoršie je, že ešte každá strana iným tempom Very Happy. A to aj keď pustím organ dosť nahlas. Takže záver - bez mikrofónu ani na krok. Wink
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
petoSova
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 24. 08. 2006
Príspevky: 241
Bydlisko: Trenčín-Juh

PríspevokZaslal: 22 02, 2007, 10:51    Predmet: Odpovedať s citátom

Je to všteko pekné, počul som tu také debaty, že vždy je lepšie mať pri sebe speváka, ale bol som tiež dosť nepekne hodený do vody a keď som začínal hrať nebolo ani speváka ani organistu. Takže som začínal aj hrať aj spievať a poviem pravdu moje začiatky boli absolútne hrozné. Keď som sa trochu do organovej problematiky zahrizol tak ma začínalo veľa vecí škrieť, hlavne môj spev spolu z hraním a doteraz nespievam príliš dobre. O zásadach spevu som sa už dopočul začal som ich poctivo cvičiť, trochu sa všetko zlepšilo, ale chcem upozorniť všetkých organistov čo spievajú, veľmi dôležité je aj nechávať hlasivky odpočinúť aby nedošlo k ich deštrukcii Confused . No a to je aspoň u mňa najväčší problém, lebo väčšinou nemá kto spievať.

Čo sa týka ešte toho, že treba zvlášť speváka a zvlášť organistu tak v našej farnosti je to takmer nemožné. Každý má kopec starostí a je veľký úspech ak sa aspoň v nedeľu nájde nejaký žalmista. Máme vo farnosti jednu vynikajúcu speváčku a s tou sa dá najlepšie dohodnúť, ale tiež nebýva v kostole stále a je to problém. Väčšinu omší si aj odhrám aj odspievam.

Najväčší problém je ak je človek chorý a spieva lebo hlas veľmi vysiluje a tak sa neustále snažím držať podľa smerníc liturgickej hudby a zohnať speváka, ktorý bude spievať čo najčastejšie. Kvalita celej liturgie tak veľmi stúpa a je to výborné ak organista sa môže sústrediť na hranie. Ale tiež zastávam ten názor, že sa to nedá vždy mať pri sebe niekoho.

Avšak ešte na záver organista bez spevu je ako auto bez volantu. Väčšina ludí sa neriadi zvukom organa, ale hlasom speváka čo je tiež trochu prevrátené, ale veriacim sa to dá ťažko vysvetliť. Pokým organista nevie spievať je to veľké mínus a sú s tým často len starosti. I keď je to veľká škoda.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
FrantisekBujko
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 12. 01. 2009
Príspevky: 223
Bydlisko: Nižný Hrabovec

PríspevokZaslal: 10 03, 2009, 8:41    Predmet: Odpovedať s citátom

Mal som trochu času,tak som si prešiel niekoľko starších tém.Som tiež toho názoru,že v dnešnej pretechnizovanej dobe je mikrofón nutnosť.Dalo by sa možno spočítať na jednej ruke kde ten mikrofon pri organe nie je.
Iný problém je spevák.Organistovi by určite pomohol pri piesni typu 172,178,179 .....Tri odstavce nie je problém ,ale pri štrnástom človeka bolia aj svaly v očiach.
Mimochodom,čo myslíte,ako to robili alebo ako si zosilovali hlas pred 100 alebo 200 rokmi.?
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MarianFedor
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 15. 04. 2008
Príspevky: 426
Bydlisko: 48°46.16 22°5.1

PríspevokZaslal: 10 03, 2009, 9:22    Predmet: Odpovedať s citátom

Podla mna mali na chore zopar poverenych ludi a ty spievali spolu s organistom. (podla vypovedi mojej babky to tak bolo ze okram organistu boli este 2-3spevaci co s nim spievali). V starych aj velkych kostoloch sa zvuk zvykol dost dobre sirit a ked mal organista/spevak dobry hlas tak to bolo akotak pocut (napr v Ursulinkach som som organistu pocul viac zo zadu nez z reproduktorov) a myslym ze niekedy sa aj mlady ludia viac zapajali do spevu ako dnes (sice u nas vecsina "pochopila" a po birmovke chodia do kostola sporadicky). Ked pojdem v KE do kostola niekde kde sa menej spieva (Dom, Premonstranti) tak by ste mali vidiet tie pohlady dobre ze mi nepovedia "ze taky mlady a jak sa opovazoje spievat", preto sa mozno mlady boja Question spievat.
_________________
Elektrikár čo fušuje organistom do remesla vo Fekišovciach (okr. Sobrance), a Zavadke (okr. Michalovce)
http://ubrez.fara.sk/
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Radka Horakova
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 04. 06. 2007
Príspevky: 213
Bydlisko: Poprad - Veľká

PríspevokZaslal: 10 03, 2009, 14:35    Predmet: Odpovedať s citátom

Cez letné prázdniny som bola v jednej dedinke pri Gelnici, a kedže tam nemajú organistu, kamarátky ma zavolali, že mám ísť hrať na sv. omšu, tak som išla (na teké veci ma netreba prosiť Laughing ). Organ bol v celkom dobrom stave, len ma trocha prekvapilo, že tam nie je mikrofon, kedže to bol dosť veľký kostol. Hned ma napadlo, že či ma bude vobec pocut, pretože ja mám zvučnejší hlas vo vyšších polohách (venujem sa spevu, spievam niekedy aj v trojčiarkovej oktáve) a tie stredné polohy, ktoré majú liturgické spevy mi veľmi nesedia. Na chore sa mi zdalo to dosť slabo, ked som spievala solove veci, ale kamaratky hovorili, že ma bolo dobre počuť, presne ako tu už bolo spomenuté, že z choru sa dobre šíri zvuk. Dokonca že ma bolo počuť aj na pesničkách, pritom ľudia tam dosť spievali. ešte jeden postreh - bola som chorá, ale isla som odohrať v nedeľu sv. omšu do ganoviec. Panovi farárovi som povedala, aby recitoval úkon kajúcnosti a aby minifštranti čítali žalm aj verš pred Evanjeliom, že budem hrať iba pesničky. Predohra bola dosť zreteľná si myslím, várazne som odsadila, a nik nezačal spievať Laughing (v tom čase bol ešte aj pokazený číselník), ľudia sa pridali až v druhom takte a potom už spievali aj bozo mna. Akoby sa báli začať, taký pocit som z toho mala. A pritom v gánovskom kostole sa dosť silno spieva. Tak ja zvyknem ľudom aspoň začať, ináč piesne ani nepsievam veľmi, iba ked nejakú menej známu. Ináč ja veľmi rada spievam, takže zaspievam si rada... Laughing
_________________
Radka Horáková, organistka v Kostole sv. Cyrila a Metoda v Poprade a sv. Michala v Gánovciach
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail ICQ
petoSova
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 24. 08. 2006
Príspevky: 241
Bydlisko: Trenčín-Juh

PríspevokZaslal: 11 03, 2009, 10:11    Predmet: Odpovedať s citátom

Smile Už som dávno písal do tejto témy, od vtedy sa niektoré veci aj pomenili Smile ..... No mám veľmi rád kostoly, kde nie je mikrofón a speváka dobre z chóra počuť. Veľmi ma mrzí, že aj náš nový kostol nie je tak posatavený a má akustiku horšiu ako prázdny veľký sklad. Rolling Eyes

Čo sa týka výšky pesničiek a žalmov, keby má byť po mojom rád by som dal niektoré pesničky vyššie no ak aj tak spravím, ľudia zvyčajne so mnou nespievajú. Niektoré žalmy si tiež zvyšujem, aby mi bolo vôbec rozumieť čo spievam, napríklad aj teraz nedeľu čo bol žalm ,,Pred tvárou Pána budem kráčať v krajine žijúcich" - je pre mňa sloha nízko. Uspievam ju ale nikto by mi nerozumel keby mám spievať tak ako je napísaná.

No a čo sa týka spevu kňaza, tiež by som ich radšej donútil spievať aspoň na G-ečku Wink . Neviem porozumieť tomu, že kňaz, ktorý v pesničke zaspieva D2 sa sťažuje, že je pre neho vysoko spievať v jeho spevoch G1 Question . Myslím si, že každý kňaz dokáže uspievať aspoň G1 . Veď to je veľmi dobrý optimálny tón. Hoci mne by sa spevy kňaza najviac páčili v A1 alebo ešte aj v H1. Podľa mňa by to vyznelo krajšie.
_________________
Peter Sova, organista vo farskom kostole sv. Rodiny - Trenčín - Juh; http://www.ksrtn.sk/index.php
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
MarianFedor
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 15. 04. 2008
Príspevky: 426
Bydlisko: 48°46.16 22°5.1

PríspevokZaslal: 11 03, 2009, 13:00    Predmet: Odpovedať s citátom

pocul som aj takych co spievali brutal nizko od C1-D1, jeden dokonca pri prefacii kazdy spev inej tonine spieval. Ja som rad ze nas farar spieva aspon od F1 obcas E1 ci G1, vecsinov si drzi toninu pocas celej omse...nestazujem sa. Osobne tiez mi lepsie sedia vyssie polozene piesne. Zle sa mi spieva napr. v 239 slova milovali, anjeli,... skusal som doma v pohode spievam vyssie v Bdure.
_________________
Elektrikár čo fušuje organistom do remesla vo Fekišovciach (okr. Sobrance), a Zavadke (okr. Michalovce)
http://ubrez.fara.sk/
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
petoSova
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 24. 08. 2006
Príspevky: 241
Bydlisko: Trenčín-Juh

PríspevokZaslal: 11 03, 2009, 14:56    Predmet: Odpovedať s citátom

Poznám aj takých čo postupne stúpajú Smile, hlavne ráno. Začiatok je v Es a záverečné požehnanie je už v F dure. Smile
_________________
Peter Sova, organista vo farskom kostole sv. Rodiny - Trenčín - Juh; http://www.ksrtn.sk/index.php
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
AnastaziaSunikova
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 05. 12. 2006
Príspevky: 63
Bydlisko: Norovce 164

PríspevokZaslal: 11 03, 2009, 15:51    Predmet: Odpovedať s citátom

U nás mikrofón nemáme, teda spievam bez mikrofónu /aj tak ma dcéra kritizuje, že veľmi kričím - mne sa to nezdá, spievam v pohode/ a čo sa týka výšok, musím o jeden tón znižovať takmer každý žalm aj pieseň. Niežeby som to nevyspievala, ale ľudia si sťažujú, že či to chcem " ťahať až do neba". Do kostola totiž chodia takmer samé babky, len zopár takých mladších - 55-60 ročných, takže sa prispôsobujem, aby mohli spievať.
_________________
Anastazia Šunikova
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
MarianFedor
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 15. 04. 2008
Príspevky: 426
Bydlisko: 48°46.16 22°5.1

PríspevokZaslal: 11 03, 2009, 16:47    Predmet: Odpovedať s citátom

hej poznam babky sa obcas postazuju ze vysoko, hlavne piesne kde je cast vo vyssej polohe. Co bolo posedenie tak ludovky tak vysoko tahali ze ja som len-len vyspieval, resp. ked zacali nizsie tak zopar ich tercovalo. Ale uznavam, hlavne rano mozu byt niektore piesne vysoko. Ku krizovej ceste spievaju o 4-6 tonov nizsie (nehram na organe kvoly hlucnemu ventilatoru, lebo by to nebolo dobre 16krat zapinat a vypinat) co je pre mna(ael aj dalsich 3muzov co chodia) strasna namaha lebo ked spievam s nimi je nizko, o oktavu vyssie sa trapim a tercovat neviem.
_________________
Elektrikár čo fušuje organistom do remesla vo Fekišovciach (okr. Sobrance), a Zavadke (okr. Michalovce)
http://ubrez.fara.sk/
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
stefek
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 29. 05. 2008
Príspevky: 185
Bydlisko: Nová Ľubovňa

PríspevokZaslal: 02 01, 2010, 15:35    Predmet: Odpovedať s citátom

Ludia(babky) cakaju na vas hlas, ked zacnete vy oni sa pridaju. Ked prestupujete z predohry(t.j. z I. manuala na II., tak) zadajte aspon jeden ton, z ktoreho idete hrat. U nas som si vsimol, ze ked ja zadam ton, na ktori idem hrat, tak ludia sa nadichaju. Wink
_________________
organista v Novej Ľubovni(sčasti v Levoči)
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MichaelaKulova
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 17. 08. 2013
Príspevky: 8
Bydlisko: Levoča

PríspevokZaslal: 20 08, 2013, 13:45    Predmet: Odpovedať s citátom

Ja hram len od Vianoc na dvoch menších dedinách, v jednej je malý píštalovy organ a v druhej len varhany, a ani v jednom neni mikrofon, moj hlas je altovy a este pred tym nez som zacala hrat som vytiahla len po g1, od kedy hram a spievam v kostoloch vytiahnem aj b1 ale len na chvilu dlhsie na nom spievat nedokazem, a vysie tony vytiehnem uz len falzetom ale ten uz pri hre nastroja nepocut, a preto si hlavne zalmy musim pretransponovat aby najvyssi ton bol b1 pri najhorsom h1 ale nie dlho Smile ... ale ked som zastupovala hlavneho kantora pocas dovolenky vo farskom kostole v meste kde je aj mikrofon a poriadny organ a viac ludi to som si uz zavolala kamaratku ktora dobre spieva, ale tiez sa stalo par krat ze neprisla a ostalo to na mne, ale dufam ze casom a pomocou nejakej spravnej techniky ten hlas zlepsim a vyspievam aspon po d2 - to je take moje skormne prianie Very Happy ... a este k tomu predomnou hral organista a neviem ci to on ako ludi naucil abo to oni sami, no same babky ale v jednej dedine spievaju hrozne uplne mimo rytmu o oktavu nizsie - a to ich nezaujima ze ja mam daktore piesne uz aj tak pretransponovane o dost nizsie hlavne aj koli nim lebo sa stazovali ze vysoke pesnicky hram ale pritom su normalne z JKSky ale oni maju taky basy ze i tak spievaju o oktavu nizsie, a aj ked dam ychlejsiu predohru zeby pochopily ze ake tempo bude, chytia sa az po takych 2 taktoch ale vo svojom tempe a varhanami sa neda ich prehlusit ked este ani na reprak nesu napjene a ani ja ich v mikrofone nemozem viest, no proste pri tomto uz zacinam byt bezradna ... ale prajem vsetko dobre kantorom, organistom a spevakom nech sa stale zlepsuju Wink
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
andrej
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 15. 08. 2007
Príspevky: 675
Bydlisko: Vrable

PríspevokZaslal: 20 08, 2013, 17:49    Predmet: Odpovedať s citátom

ja som si to riešil tak že v nedeľu pred omšami mal som nácviky. Dohodol som sa s modleníčkou aby 10-15 minút pred omšou skončila. Skončila presne na sekundu vždy! A cvičilo sa... čuduj sa svete, stačili 4 nedele aby tí ľudia spievali krásne v tempe a rytme (len pre info. ked som tam začínal hrať tak sa nadychovali aj v polke taktu)... je to fakt všetko len o spolupráci a aj to tým babkám vysvetliť že prečo sa tak musí spievať. Napr. teraz v nedeľu na hodovú slávnosť som ich pred omšou učil Eucharistickú hymnu Zaznej zemou. Fajn spievali to, ale spievali to samé štvrťky a tam je rytmus trochu iný tak som im pekne povedal že ženičky prosím Vás, je to hymna tak to treba tak spievať ako vojaci, tak pekne pochodovo Very Happy a babky pochopili a spievali Smile
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra organisti.sk » Prax - Ako hráme/spievame? Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4  Ďalší
Strana 2 z 4

 
Prejdi na:  
Nemôžete odosielať novú správu do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na správu v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional -- Ported for PHP-Nuke by nukemods.com
organisti.sk
administrátori: Martin Bako - organy/organológia, Martin Puhovich - Spoločnosť priateľov organov, Rastislav Podpera - teória liturgickej hudby, Marek Klein, Matej Kubeš - technická správa serveru © 2005-2013.

Ad maiorem Dei gloriam!
Odber článkov: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.21 sekúnd