Home
Úvodná stránka
Vyhľadávanie
Vyhľadávanie
Forums
Fórum
Your Account
Váš účet
Navigačné menu



Kto je online
Momentálne je 393 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu


Fórum

organisti.sk :: Zobraziť tému - Organisti a kantori ~ Ako ste natom so spevom?
FAQ
FAQ
Hľadať
Hľadať
Zoznam užívateľov
Zoznam užívateľov
užívateľské skupiny
užívateľské skupiny
Nastavenie
Nastavenie
Prihlásenie
Prihlásenie
Súkromné správy
Súkromné správy
Obsah fóra organisti.sk » Prax - Ako hráme/spievame?

odoslať novú tému   Odpovedať na tému
Organisti a kantori ~ Ako ste natom so spevom? Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4  Ďalší
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
LukasDrozd
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 07. 10. 2006
Príspevky: 630
Bydlisko: Svit

PríspevokZaslal: 20 08, 2013, 19:00    Predmet: Odpovedať s citátom

A pochodovali Razz

My tuto problematiku riešime vo farskom občasniku
_________________
"I'm back and don't feat neither death nor pain"

Lukáš Drozd
Farnosť sv. Jozefa Robotníka
Svit
http://www.mego.6f.sk
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
DanaMartinkovicova
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 14. 02. 2013
Príspevky: 26
Bydlisko: Červený Hrádok

PríspevokZaslal: 21 11, 2013, 9:35    Predmet: Odpovedať s citátom

Ja som začala hrať pred dvomi rokmi, keď bývalý organista skončil zo zdravotných dôvodov. Niektorí ľudia vedeli, že som sa učila hrať na organe, tak som to skúsila. Posmelilo ma len, že som chodila 11 rokov na klavír a tri na chrámovú hudbu. Len hlavný problém bol spev. Nikdy predtým som nespievala. Ďalší problém bolo harmónium, ktoré vynechávalo tóny a keď hralo hralo falošne. Môj spev bol tichý a mikrofón žiaden. Našťastie sa ma ujala vyštudovaná akordeonistka, ktorá aj krásne a hlavne hlasno spievala. Keďže peniaze na opravu harmónia neboli, obec nám zakúpila varhany. Veď uznajte sami, ako sa dá viesť ľudí s falošnou hrou. S varhanmi je to lepšie. Teraz spievam sama, naučila ma používať svoj hlas naplno. Myslím, že pre každého organistu je lepšie mať spočiatku speváka, aby sa zdokonalil v hre a v speve. Časom to už zvládne každý. Jediné čo mi teraz chýba je ozvučenie nástroja a niekedy i mňa.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
JozefTimulak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 01. 2007
Príspevky: 810
Bydlisko: Čaňa

PríspevokZaslal: 21 11, 2013, 12:42    Predmet: Odpovedať s citátom

Prepáčte, neberte to v zlom, ale z posledného príspevku sa zdá, akoby išlo p prekrikovanie ľudu. Najprv pomocníčka so silným hlasom, teraz túžba po mikrofóne. Predsa ľud keď počuje organový zvuk, načo tam ešte nahlas spievať?
_________________
Jozef Timuľák
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
MarianFedor
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 15. 04. 2008
Príspevky: 426
Bydlisko: 48°46.16 22°5.1

PríspevokZaslal: 24 11, 2013, 16:21    Predmet: Odpovedať s citátom

Najprv by museli mať normálny organ... Rolling Eyes
_________________
Elektrikár čo fušuje organistom do remesla vo Fekišovciach (okr. Sobrance), a Zavadke (okr. Michalovce)
http://ubrez.fara.sk/
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
JozefTimulak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 01. 2007
Príspevky: 810
Bydlisko: Čaňa

PríspevokZaslal: 25 11, 2013, 8:42    Predmet: Odpovedať s citátom

Aspoň to harmónium keby sa opravilo. Kúpiť tam elektronický synťák je krátkodobé a krátkozraké riešenie. Totiž tým sa problém naoko zahasí a asi nikoho už nenapadne zorganizovať zbierku na opravu harmónia alebo na stavbu organa.
_________________
Jozef Timuľák
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
MarianFedor
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 15. 04. 2008
Príspevky: 426
Bydlisko: 48°46.16 22°5.1

PríspevokZaslal: 26 11, 2013, 20:24    Predmet: Odpovedať s citátom

Zaleží od toho aj ake harmonium. Pokiaľ je to nejaký Petrof, tak možno ten synťak bude lepší, no heral som aj na nemeckom harmóniu čo malo pekný príjnmý zvuk, čo sa začínal podobať na organový čiže nie čistá harmonika a hralo to aj dosť hlasno keď sa otvorila naplno tlmiaca klapka či jak sa to vola.
Každopádne odporúčam klasický píšťalový organ. Ako dočasnu náhradu celkom príjemne znejúce su Vicsount Cantorum, ja mám doma verziu III kamarát ma najnovšiu VI, mali sme to aj v kostole na doprovod zboru a keď sa opravoval organa hra to pekne aj keď na vstavané reproduktory to išlo na doraz a chcelo to nazvučiť externozu reprosústavou. Ešte podobný prenosny organ robi aj Roland pod označením C190 a C200. Zvukovo sa to nedá porovnať z keyboardom, cenovo to sa da od ruky kúpiť cca za cca 600€ nové stoji cez 1400€
_________________
Elektrikár čo fušuje organistom do remesla vo Fekišovciach (okr. Sobrance), a Zavadke (okr. Michalovce)
http://ubrez.fara.sk/
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
JozefTimulak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 01. 2007
Príspevky: 810
Bydlisko: Čaňa

PríspevokZaslal: 27 11, 2013, 7:57    Predmet: Odpovedať s citátom

Marián, tu nejde o to, aký je zvuk. Tu ide o to, že sú to elektronické prdy z pásovej výroby, ktoré nemajú morálnu, umeleckú, historickú ani estetickú hodnotu. Hoci ten plastový nástroj (alebo z drevotriesky) bude mať celkom pekný zvuk, komu napadne, že treba stavať nový píšťalový organ, na ktorý budú veriaci po generácie hrdí, ktorý bude zdobiť nielen zvukom ale aj umeleckým stvárnením a vsadením do priestoru? Asi nikomu. Až o 10 rokov, keď sa to začne kaziť alebo sa odlomí niektorá plastová klávesa. Prípadne neďaleko kostola udrie blesk a odíde celá elektronika.

Veď kostol je verejný priestor pre mnohé generácie, zväčša má hodnotné maľby, obrazy, sochy, lavice, ktoré robili umelci alebo naši šikovní pradedovia a teraz tam capneme plastového džada za 600 eur od ruky Very Happy.
_________________
Jozef Timuľák
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
DanaMartinkovicova
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 14. 02. 2013
Príspevky: 26
Bydlisko: Červený Hrádok

PríspevokZaslal: 06 12, 2013, 10:12    Predmet: Odpovedať s citátom

Prepáčte, že sa k tomu vyjadrím. Sme malá obec. Ani keby sa urobí zbierka na organ, tak ani z 20 zbierok by sa nevyzbieralo ani na tretinu hodnoty organu. V zbierkach sa zvykne vyzbierať cca 120€. Tak ako máme hrať na organe. Kostol je maličký a píšťalový organ tak nieje kde umiestniť. A pokiaľ sa nemýlim tak téma je spev. A neviem si predstaviť ako by vyzerala omša len odohraná bez spevu. Bolo by s toho cirkusové predstavenie. Niekto musí ľudí viesť. A nie každý je taký študovaný odborník ako vy.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
JozefTimulak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 01. 2007
Príspevky: 810
Bydlisko: Čaňa

PríspevokZaslal: 06 12, 2013, 21:11    Predmet: Odpovedať s citátom

Kolegyňa, tu nejde o to, kto je študovaný, a kto nie. Každý by sa mal posúvať ďalej v rámci svojich možností, zväčšovať si rozhľad a skúsenosti, zaujímať sa, ako je to inde, čo sa osvedčilo a čomu sa vyhnúť.

Na organ sa asi nikde nezbiera niekoľko týždňov - to by musel niekto výrazne sponzorovať. Môže sa zbierať aj 10 rokov. Z nášho pohľadu je to takmer nepredstaviteľná doba, ale z pohľadu našich detí a vnukov (budúcich), ktorí sa z organa budú tešiť 100 a viac rokov, je to nič.

Ako by to vyzeralo, keby sa len hralo? Nuž trápne. Ale predsa spieva ľud. Dovoľte len zdravým sedliackym rozumom zauvažovať: V kostole je povedzme 50 ľudí. Organ hrá. Ľud spieva. Z akého dôvodu je potrebné ponad týchto 50 zbožných hlasov prehlušovať 51. hlasom? Ako môžete viesť spevom? Teoreticky jedine tak, že Vás bude každý počuť. To ale znamená, že Váš hlas musí byť hlasnejší ako hlasy všetkých ostatných dokopy, aby nepočuli len seba, svojich susedov a celý kostol, ale ponad to ešte Vás. Preto si myslím, že toto je prekrikovanie ľudu a že je to nedôstojné a neestetické.

Prosím, aby ste to nebrali v zlom. Ani námet na nový organ ani uvažovanie o vedení spevu. Spev má byť vedený organom. Predsa organ hraje melódiu, ktorú má ľud spievať. Slová poznajú alebo majú pred sebou. Načo ešte počuť spev organistu? A nakoniec: každý človek v kostole počuje spievať svojich susedov. Teda sa dá povedať, že každý vedie každého a preto naozaj keď sa zamyslíme, tak spev organistu nie je vedením, ale prekrikovaním a vyjadrením akejsi nedôvery v to, že ľudia dokážu spievať aj sami.

Prepáčte tento dlhší monológ. Ale odpovedzme si: Dokáže priemerný človek spievať sám bez nástroja? Dokáže. Dokážu aj dvaja ľudia spievať spolu, pričom nik z nich nie je vodca, ale vzájomne sa dopĺňajú? Dokážu. Dokáže zbor 20 ľudí spievať spolu, pričom nik ich "nevedie" hlasom ale dirigovaním? Dokáže. Nejde len o profi zbory, máme aj dôchodcovské aj detské zbory, kde to proste funguje, lebo človek hudbu cíti. Ak k tomuto spevu pridáme ešte jasný a dostatočne mohutný zvuk organa, tak vyznieva nelogicky argument, že nad tým všetkým je potrebná ešte koruna organistovho spevu.
_________________
Jozef Timuľák
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
JozefTimulak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 01. 2007
Príspevky: 810
Bydlisko: Čaňa

PríspevokZaslal: 07 12, 2013, 13:41    Predmet: Odpovedať s citátom

Dovoľte ešte citáciu z Liturgického spevníka I, str. 39:

Spev zhromaždenia treba viesť organovým zvukom, nie vlastným spevom - a už vonkoncom nie spevom do mikrofónu. Veľmi zlú službu robí skupina nepovolaných dobrovoľníkov, ktorí v naivnej snahe pomôcť organistov obstúpia ho, silno spievajúc, že ten potom úplne stráca hudobný kontakt so zhromaždením.
_________________
Jozef Timuľák
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
marcus
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 03. 02. 2013
Príspevky: 26
Bydlisko: Spišská Nová Ves

PríspevokZaslal: 13 12, 2013, 11:16    Predmet: Odpovedať s citátom

Mozem len suhlasit z Jozefom.

Obcas ked som obkoleseny "dobrovolnym spevokolom" absolutne nepocujem lud a tam automaticky nastupuje....bezmocnost. Smile
Dalsi problem pre mna dost podstatny je pokial ludia za mnou - staci jeden jediny - spieva falosne a po svojom, alebo ako sa mi casto stava bez otvoreneho spevnika a potom z nich obcas vychadzaju slova podla nejakej vlastnej tvorby, a toto uz dokaze poriadne pomylit!

Ale hold - povedat na druhej strane nieco niekomu kto pride na Omsu a chce "pomahat" moze lahko sposobit, ze sa dotycny, dotycna skor urazia nez aby to len prijali ako opodstatnenu konstrukt. kritiku a jednoducho sa stiahli... Smile

My sa striedame viaceri a lud bol nauceny na spev organistu, ktory ich tymto tahal. Ja mam slabsi hlas a ked som zacal hrat tak hned sa "stazovali" a odkazovali mi ze ma nie je pocut a rozumiet - tu je vidiet ako si ludia zvykli na pohodlie kedy spieva organista, resp. aspon zacne a lud sa jendoducho zacal uplne na to spoliehat.. Smile Moja reakcia bola len ta ze pokial mi svieti cislo piesne, poznam napev, pocujem predohru tak aky mam problem piesen jednoducho spievat?? Smile. .. .
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
AndrejSimonek
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 09. 12. 2013
Príspevky: 12
Bydlisko: Vráble

PríspevokZaslal: 13 12, 2013, 13:22    Predmet: Odpovedať s citátom

Milá Danka.
Už len matne sa pamätám, ale to harmonium čo tam máte/ ste mali bolo celkom v pohode a dokonca ste tam mali dve haromnia jedno historické!
ku spevu: ujo Bélo nemal tak mohutný hlas aby dokázal toľko prekrikovať ľudí... ľudia museli spievať sami (a to viem aj od iných ľudí že museli!). Hral som u vás asi jednu či dve omše už sa presne nepamätám ešte za nebohého p. dekana, nech mu Pán ráči dať ľahké odpočinutie, a čudujte sa svete ľudia mi spievali... áno, začínal som im piesne, lebo predsa nechcel som to riskovať, ale ľudia krásne spievali... asi toľko z môjho pohľadu
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
BranislavKostolany
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 03. 02. 2013
Príspevky: 40
Bydlisko: Nové Zámky

PríspevokZaslal: 13 12, 2013, 22:39    Predmet: Bez mikrofónu Odpovedať s citátom

Chcem Vás spýtať-
Zaujímalo by ma či je tu nejaký organista, ktorý spieva žalm, kyrie, a všetky takého sólové spevy bez mikrofónu a je ho veľmi dobre a zrozumiteľne počuť dole..?
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
FrantišekBeer
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 03. 02. 2013
Príspevky: 126
Bydlisko: Košice/Lübeck

PríspevokZaslal: 13 12, 2013, 23:31    Predmet: Odpovedať s citátom

Ja často Wink
(všetky sólo časti nahrávok, ktoré mám na youtube, sú odspievané bez mikrofónu)
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
AndrejSimonek
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 09. 12. 2013
Príspevky: 12
Bydlisko: Vráble

PríspevokZaslal: 14 12, 2013, 8:51    Predmet: Odpovedať s citátom

aj ja spievam dosť často bez mikrofonu a tiež je ma dobre počuť... jednoducho si treba uvedomiť že staré kostoly sú tak stavané aby v nich všetko bolo počuť či už kňaza od oltára alebo spev z chorusa Smile
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra organisti.sk » Prax - Ako hráme/spievame? Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4  Ďalší
Strana 3 z 4

 
Prejdi na:  
Nemôžete odosielať novú správu do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na správu v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional -- Ported for PHP-Nuke by nukemods.com
organisti.sk
administrátori: Martin Bako - organy/organológia, Martin Puhovich - Spoločnosť priateľov organov, Rastislav Podpera - teória liturgickej hudby, Marek Klein, Matej Kubeš - technická správa serveru © 2005-2013.

Ad maiorem Dei gloriam!
Odber článkov: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.37 sekúnd