Home
Úvodná stránka
Vyhľadávanie
Vyhľadávanie
Forums
Fórum
Your Account
Váš účet
Navigačné menu



Kto je online
Momentálne je 409 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu


Fórum

organisti.sk :: Zobraziť tému - PLATY ORGANISTOV
FAQ
FAQ
Hľadať
Hľadať
Zoznam užívateľov
Zoznam užívateľov
užívateľské skupiny
užívateľské skupiny
Nastavenie
Nastavenie
Prihlásenie
Prihlásenie
Súkromné správy
Súkromné správy
Obsah fóra organisti.sk » Hobby alebo zarobková činnosť?

odoslať novú tému   Odpovedať na tému
PLATY ORGANISTOV Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3  Ďalší
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  

Koľko zarábate? (mesačne)
100-200 Sk
16%
 16%  [ 10 ]
200-400 Sk
14%
 14%  [ 9 ]
400-600 Sk
14%
 14%  [ 9 ]
600-1000 Sk
12%
 12%  [ 8 ]
1000- a viac
37%
 37%  [ 23 ]
Nechcem uviesť
4%
 4%  [ 3 ]
Celkom hlasov : 62

Autor Správa
MarianFedor
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 15. 04. 2008
Príspevky: 426
Bydlisko: 48°46.16 22°5.1

PríspevokZaslal: 18 07, 2010, 20:35    Predmet: Odpovedať s citátom

Zaujímave... prial by som zopár ľudom z rodín tých skupilákov aby mali sobáš bez výzdoby bez organistu a hlavne zadarmo... lebo farár zosobáši zadarmo a na prijatie sviatosti manželstva nieje ani výzdoba ani organista nutný...

U nás je samozrejme že sa dáva milodar na kostol v ľubovoľnej výške. Viem že niekde, kde sa robia zbierky na nejaký účel napr. opravu kostola, kde má každá rodina/osoba prispieť určitou sumou a viem že farári praktizujú to, že keď sa prídu sobášiť , alebo dávajú pochovávať niekoho z rodiny, taký čo nezaplatili príspevok, tak to pri takej príležitosti farár pýta... je to akoby morálne zadiosťučinenie tým jktorý tie peniaze obetovali na danú vec...
_________________
Elektrikár čo fušuje organistom do remesla vo Fekišovciach (okr. Sobrance), a Zavadke (okr. Michalovce)
http://ubrez.fara.sk/
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
LuciaMakova
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 12. 08. 2013
Príspevky: 4
Bydlisko: Horné Obdokovce

PríspevokZaslal: 14 08, 2013, 12:20    Predmet: Odpovedať s citátom

Som prekvapená. Ja nedostávam nič Smile

Naposledy upravil LuciaMakova dňa 06 04, 2015, 16:29, celkovo upravené 1 krát
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
FilipBaltes
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 01. 02. 2008
Príspevky: 118
Bydlisko: Sokoľany

PríspevokZaslal: 14 08, 2013, 13:02    Predmet: Odpovedať s citátom

Tak toto je veľmi, ale veľmi smutné. Je pravda, že aj ja som mal 16 rokov, dokonca som začínal v štrnástich a istý čas som hrával bez akejkoľvek odmeny, alebo len s minimálnou odmenou, za pohreb a sobáše len vtedy, ak sa rodina spamätala a nejaké to euro sa rozhodli dať. V tom veku som bol len rád, že si niekde môžem zahrať a na peniaze som kašľal. Dnes viem, že by som to už nikdy neurobil.

Hrávam vo farnostiach s vynikajúcimi kňazmi, kde za každú omšu dostávam pevne stanovenú sumu a k nej pevne stanovený príspevok na benzín. Za pohreby a sobáše dostávam peniaze priamo od farnosti. Ak rodina pri vybavovaní sobáša alebo pohrebu nezaplatí sumu pre organistu, pohreb alebo sobáš je bez organistu Exclamation

Reči o tom, že to robím pre Boha a z vlastnej vôle sú síce milé, ale pre Boha a z vlastnej vôle to robia aj kňazi a tí sú za všetky omše, pohreby a sobáše riadne platení (nebudem rozoberať ich autá typu BMW a luxusné dovolenky, od toho tu nie som, to je ich vec). Dnes by som nikdy nehral vo farnosti, kde by som nemal zaplatené, pretože viem, že to je obyčajné zderstvo a nechutné využívanie zo strany kňazov.

Mimochodom, katechizmus KC pozná 3 do neba volajúce hriechy. Tretí: "Zadržanie alebo skracovanie zaslúženej mzdy".

Pekný deň
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
FrantišekBeer
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 03. 02. 2013
Príspevky: 126
Bydlisko: Košice/Lübeck

PríspevokZaslal: 14 08, 2013, 14:41    Predmet: Odpovedať s citátom

Pripájam sa k Filipovi. Častokrát je pojem dobrovoľníctvo a ochota zamieňaný za pojem naivita či zdieranie...
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
JozefTimulak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 01. 2007
Príspevky: 810
Bydlisko: Čaňa

PríspevokZaslal: 14 08, 2013, 15:08    Predmet: Odpovedať s citátom

U nás organista, kostolník, kurátor, lektor, upratovačka, miništrant, atď. sú považovaní za služobníkov - teda oni slúžia spoločenstvu a robia to preto, lebo dostali taký dar alebo povolanie.

To by síce bolo pekné, keby nemuseli cestovať, parkovať, študovať, atď. a keby slúžili povedzme na jednej omši v nedeľu, kedy sú tak či tak prítomní. Ale žiadať od niekoho, aby slúžil na 3 omšiach v nedeľu alebo na 5 sobášoch v sobotu popoludní, keď jeho kamaráti sú na kúpalisku alebo keď jeho žena si nevie rady s deťmi doma - to už je trochu bezohľadné.

Ak si zavoláte majstra aby vám opravil práčku, zaúčtuje si 20-50 eur na hodinu, len tak zapráši. Ak si farnosť zavolá organistu na tú hodinku, dajú mu milodar 2-5 eur, čiže 10-krát menej a prípadne pohundrú, že omša mala o minútu viac, lebo hral dlhú predohru na úvod a jednu slohu na gratiarum.

Rozmýšľam, ako je to vlastne s financiami v Cirkvi a vo farnostiach. Napadlo mi, ako by asi dopadlo, keby veriaci mali možnosť prispievať na jednotlivé potreby. Nebol by jeden "zvonček", ale bolo by ich viac. Napr. na výzdobu, na rekonštrukcie, na nový organ, pre organistu a zboristov, pre miništrantov, atď. Mohlo by to byť zaujímavé. Ale k tomu asi nik nepristúpi, o peniazoch sa nikto nerád baví, hlavne nie tí, ktorí o nich rozhodujú. Panička z ekonomickej rady to tiež robí zadarmo, a preto dostatočne znechutene na to, aby sa o tom dalo rozprávať.
_________________
Jozef Timuľák
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
MarianFedor
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 15. 04. 2008
Príspevky: 426
Bydlisko: 48°46.16 22°5.1

PríspevokZaslal: 15 08, 2013, 20:50    Predmet: Odpovedať s citátom

joozi napísal:

Rozmýšľam, ako je to vlastne s financiami v Cirkvi a vo farnostiach. Napadlo mi, ako by asi dopadlo, keby veriaci mali možnosť prispievať na jednotlivé potreby. Nebol by jeden "zvonček", ale bolo by ich viac. Napr. na výzdobu, na rekonštrukcie, na nový organ, pre organistu a zboristov, pre miništrantov, atď. Mohlo by to byť zaujímavé. Ale k tomu asi nik nepristúpi, o peniazoch sa nikto nerád baví, hlavne nie tí, ktorí o nich rozhodujú. Panička z ekonomickej rady to tiež robí zadarmo, a preto dostatočne znechutene na to, aby sa o tom dalo rozprávať.


U jehovistov to tak funguje ... je viac pokladničiek alebo je pokladnička vnutri oddelena pevnými prepážkami v každej časti je otvor na vhadzovanie penazí, nad každým otvorom je nápis na čo budú peniaze použité - eviduje sa to a musia byť vynaložené na cieľ na ktorý boli vyzbierané.

Postrehol som ešte jednu zaujímavú vec, že organistov si na niektorých dedinách viac vážia ako v meste, tam sa občas stane že keď príde nejaký cudzí organista zaskakovať nieje ani kto mu poďakovať, zrejme to berú ako samozrejmosť...
_________________
Elektrikár čo fušuje organistom do remesla vo Fekišovciach (okr. Sobrance), a Zavadke (okr. Michalovce)
http://ubrez.fara.sk/
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Fero
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 19. 10. 2006
Príspevky: 1110
Bydlisko: Prešov

PríspevokZaslal: 15 08, 2013, 21:38    Predmet: Odpovedať s citátom

Momentálne hrávam v menšej obci, kde si nemôžu dovoliť platiť organistu za každú omšu. Keďže mám cestovné výdavky, dohodli sme sa na určitej sume s tým, že hrávam len nedeľné resp. slávnostné omše. Ja nemôžem povedať, že ma nezaplatia a oni majú čistý štít. Cez týždeň tam hráva nejaká miestna pani, ako ju platia to netuším.
_________________
František Marcin
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
LukasDrozd
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 07. 10. 2006
Príspevky: 630
Bydlisko: Svit

PríspevokZaslal: 16 08, 2013, 8:51    Predmet: Odpovedať s citátom

No ak chodim zastupovať do okolitych dedin, nevyfasujem pod 5€ za omšu. Jeden kňaz, mimochodom dosť dobry kamarat to zdôvodňuje tym, že keby mi mal dať 2 evri, tak to možem sedieť doma na riti a hrať si omšu doma.

Toto je vždy problem a vždy to problem bude. Ba dokonca som niekde čital, že za stredoveku boli organisti na inej urovni. Organista nemohol byť hocijaky "myšpachtl", ale poriadne nadrteny skiller, ktory mal zaroveň vo farskej budove prideleny vlastny byt, mohol si dojiť farsku kravu, kopať farske "zemáky", využívať farsku studňu atď atď. Keby niečo take bolo v dnešnej dobe, načo by mi boli tie mamonariny? Rolling Eyes
_________________
"I'm back and don't feat neither death nor pain"

Lukáš Drozd
Farnosť sv. Jozefa Robotníka
Svit
http://www.mego.6f.sk
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
LuciaMakova
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 12. 08. 2013
Príspevky: 4
Bydlisko: Horné Obdokovce

PríspevokZaslal: 20 08, 2013, 8:49    Predmet: Odpovedať s citátom

Vidím, že koľko ľudí, toľko chutí Laughing
Ja sa asi naozaj uspokojím s tzv. " vatikánskou menou" t.j. : Pán Boh zaplať Very Happy
Zatiaľ ma "živia" rodičia, uvidím čo potom, keď doštudujem. Vyjadrila som sa najmä preto, že ma to prekvapilo. Úprimne, neviem, či by som bola schopná brať si pravidelne peniaze od kňaza, keď naposledy mi bolo hlúpe a trápne brať si peniaze od plačúcej príbuznej za pohreb. Rolling Eyes
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
LukasDrozd
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 07. 10. 2006
Príspevky: 630
Bydlisko: Svit

PríspevokZaslal: 20 08, 2013, 13:35    Predmet: Odpovedať s citátom

LuciaMakova napísal:
Úprimne, neviem, či by som bola schopná brať si pravidelne peniaze od kňaza, keď naposledy mi bolo hlúpe a trápne brať si peniaze od plačúcej príbuznej za pohreb. Rolling Eyes


Keď si on pravidelne môže brať peniaze od ľudi za omšu, prečo by si si ty nemohla tiež?

Rozdiel medzi miništrantom a organistom je podľa mňa tento (prosim, enurazte sa)
Spoločne maju to, že obidvaja tam musia tu dlžku trvania omše trčať, ale to je všetko

A čo maju rozdielne? Že organista nemôže byť hocijaky myšpachtl, a miništrant hej. Miništrantovi pred prvou omšou ukažem čo ma robiť a on to robiť bude. Takže jeho vyučba spočiva v tom, že mu pred prvou omšou ukažem ako sa listuje v misali, ako sa zvoni pri pozdvihovani a už môže miništrovať.

Ale keby som niekomu ukazal v notach: "tak toto je C1", na manuali- tak toto je C1 no a teraz hraj, tak ten by toho asi veľa nepohral
_________________
"I'm back and don't feat neither death nor pain"

Lukáš Drozd
Farnosť sv. Jozefa Robotníka
Svit
http://www.mego.6f.sk
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
FilipBaltes
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 01. 02. 2008
Príspevky: 118
Bydlisko: Sokoľany

PríspevokZaslal: 20 08, 2013, 23:52    Predmet: Odpovedať s citátom

"organista nemôže byť hocijaky myšpachtl"

Sme na Slovensku, verte tomu, že môže Very Happy
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
LukasDrozd
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 07. 10. 2006
Príspevky: 630
Bydlisko: Svit

PríspevokZaslal: 21 08, 2013, 13:37    Predmet: Odpovedať s citátom

No dobre, to maš pravdu. Ale aj tak sa nedaju noty naučiť za 15 minut pred omšou... človek, ktory v živote nevidel noty nemôže len tak sadnuť za organ a do 15 minut zahrať JKS, aj keby to mal neviem ako katastrofalne znieť...
_________________
"I'm back and don't feat neither death nor pain"

Lukáš Drozd
Farnosť sv. Jozefa Robotníka
Svit
http://www.mego.6f.sk
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
LuciaMakova
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 12. 08. 2013
Príspevky: 4
Bydlisko: Horné Obdokovce

PríspevokZaslal: 21 08, 2013, 13:48    Predmet: Odpovedať s citátom

Tiež zdieľam rovnaký názor. Hrať na orgán nie je otázka 15 minút Smile Vrátim sa však k tej téme nedocenenia organistov. Stále opakujem to isté : jediné, čo žiadam je troška úcty a rešpektu, lenže ani toho sa mi nedostáva. Stále počúvam, že prečo hrám také a také pesničky a prečo nedám takú pesničku ako chcú oni. ,, Keď spievaš žalm a je tam nejaké slovo ktoré je položené ´vyššie´ tak nedotiahneš poslednú slabiku." To je ich najnovší argument. Ja som vždy prijímala kritiku a brala si z nej poučenie, ale toto mi už príde ako beznádejné hľadanie spôsobu ako ma pred hraním a spievaním ešte viac rozhodiť a znervózniť. A to je naozaj to, čo ma najviac trápi. Netrápi ma to, že nič nedostávam, koniec koncov ja som začala s tým dobrovoľne, pretože ma to proste baví a napĺňa a aspoň ma nelákajú krčmy a bary ako mojich rovesníkov. Lenže ľudia okolo mňa mi to vedia znepríjemniť a naozaj ma to trápi a bolí, že to je takto. Konečne som "objavila" toto fórum a môžem si vypočuť aj vaše názory a zasa sem napísať tie svoje. Ďakujem Wink
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
DominikaBachledova
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 09. 02. 2013
Príspevky: 42
Bydlisko: Svit

PríspevokZaslal: 21 08, 2013, 15:50    Predmet: Odpovedať s citátom

Slečna... Confused - organ...nie orgán
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
LuciaMakova
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 12. 08. 2013
Príspevky: 4
Bydlisko: Horné Obdokovce

PríspevokZaslal: 21 08, 2013, 18:57    Predmet: Odpovedať s citátom

Pardon Wink To je moja stála chyba Very Happy Už ma viacerí na to upozornili a ja si stále píšem po svojom Confused
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra organisti.sk » Hobby alebo zarobková činnosť? Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3  Ďalší
Strana 2 z 3

 
Prejdi na:  
Nemôžete odosielať novú správu do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na správu v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional -- Ported for PHP-Nuke by nukemods.com
organisti.sk
administrátori: Martin Bako - organy/organológia, Martin Puhovich - Spoločnosť priateľov organov, Rastislav Podpera - teória liturgickej hudby, Marek Klein, Matej Kubeš - technická správa serveru © 2005-2013.

Ad maiorem Dei gloriam!
Odber článkov: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.26 sekúnd