Home
Úvodná stránka
Vyhľadávanie
Vyhľadávanie
Forums
Fórum
Your Account
Váš účet
Navigačné menu



Kto je online
Momentálne je 405 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu


Fórum

organisti.sk :: Zobraziť tému - Spoločné žalmy pre liturgické obdobie
FAQ
FAQ
Hľadať
Hľadať
Zoznam užívateľov
Zoznam užívateľov
užívateľské skupiny
užívateľské skupiny
Nastavenie
Nastavenie
Prihlásenie
Prihlásenie
Súkromné správy
Súkromné správy
Obsah fóra organisti.sk » Teória liturgickej hudby

odoslať novú tému   Odpovedať na tému
Spoločné žalmy pre liturgické obdobie Choď na stránku 1, 2  Ďalší
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
Michael Augustín
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 10. 04. 2007
Príspevky: 663
Bydlisko: Podolie

PríspevokZaslal: 11 02, 2009, 19:54    Predmet: Spoločné žalmy pre liturgické obdobie Odpovedať s citátom

Tento responzóriovný žalm možno použiť aj ako spoločný žalm pre celé adventé (cezročné, pôstne, veľkonočné) obdobie; pozri LEKCIONÁR I, s. xxx

V Liturgickom spevníku II. nájdeme pre každé liturgické obdobie nejaký spoločný žalm: pre Vianočné obdobie to je žalm Uzreli všetky končiny zeme, pre obdobie cez rok napr. Pane, daj, aby sme počúvali tvoj hlas..., pre Veľkonočné obdobie Jasaj Bohu, celá zem atď. Určite ste si to už všimli.

Neprekročíme žiadnu rubriku, ak napríklad použijeme spoločný žalm z LS pre dané obdobie v ktorúkoľvek nedeľu daného obdobia? Je to možné takto urobiť? Praktizujete to napríklad pri niektorých krkolomnejších nápevov, aký nas napr. čaká už túto nedeľu?

Môj osobný názor je , že to naruší liturgiu slova danej nedele, ktorá je vždy patrične určená a čítania i responzórium spolu súvisia.
_________________
Michael Augustín, organista v kostole sv. Juraja v Podolí
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail ICQ
MartaJambrichova
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 10. 2008
Príspevky: 46
Bydlisko: Senohrad

PríspevokZaslal: 11 02, 2009, 20:21    Predmet: Odpovedať s citátom

naše žalmistky sa takýchto neznámych žalmov "boja", tak si vždy upravovali väčšinou na žalmový nápev č.8 (ako "Veľké veci urobil s nami Pán") alebo "Pán kraľuje...", "Chváľ Jeruzalem Pána...", "Budú sa ti klaňať Pane..." atď.
no ktovie prečo, v nedeľu bude spievať pôvodné, tak ja som len rada. ľuďom sa to skôr či neskôr dostane do uší.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Milos Sismic
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 24. 08. 2007
Príspevky: 65
Bydlisko: Topoľčany

PríspevokZaslal: 12 02, 2009, 10:58    Predmet: Odpovedať s citátom

Ja dodržujem v nedeľu väčšinou nápevy v spevníku. Aj cez týždeň spievam predpísané žalmy a ak majú vhodný text tak ich spievam podľa niektorého nápevu v spevníku . Iba náhodne zmením žalm na spoločný, ale nikdy nie v nedeľu!
_________________
Miloš 53 r.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
LukasDrozd
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 07. 10. 2006
Príspevky: 630
Bydlisko: Svit

PríspevokZaslal: 12 02, 2009, 14:05    Predmet: Odpovedať s citátom

Ja mením na spoločné žalmy často, zvlášť, ak je žalm nejaký suchý- taký čo by ľudia (ani ja) nezvládli smelo zmenim. Napr. Ukáž mi pane svoje cesty bol dosť taky nespievateľný žalm a preto som si ho zmenil
_________________
"I'm back and don't feat neither death nor pain"

Lukáš Drozd
Farnosť sv. Jozefa Robotníka
Svit
http://www.mego.6f.sk
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
Michael Augustín
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 10. 04. 2007
Príspevky: 663
Bydlisko: Podolie

PríspevokZaslal: 12 02, 2009, 16:21    Predmet: Odpovedať s citátom

Jefitto44 napísal:
Ja mením na spoločné žalmy často, zvlášť, ak je žalm nejaký suchý- taký čo by ľudia (ani ja) nezvládli smelo zmenim. Napr. Ukáž mi pane svoje cesty bol dosť taky nespievateľný žalm a preto som si ho zmenil


to je jeden z najjednoduchších nápevov, aký vôbec existuje.to nechápem akože Question Question
_________________
Michael Augustín, organista v kostole sv. Juraja v Podolí
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail ICQ
Michael Augustín
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 10. 04. 2007
Príspevky: 663
Bydlisko: Podolie

PríspevokZaslal: 12 02, 2009, 16:28    Predmet: Odpovedať s citátom

Bol by som rád, keby sa vyjadril k mojej otázke aj nejaký hudobný teoretik.
_________________
Michael Augustín, organista v kostole sv. Juraja v Podolí
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail ICQ
LukasDrozd
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 07. 10. 2006
Príspevky: 630
Bydlisko: Svit

PríspevokZaslal: 13 02, 2009, 7:09    Predmet: Odpovedať s citátom

Ale napriklad ten žalm, čo bol na všech svätých, tak nech sa autor nehnevá, ale podľa mňa je uplne suchy...a nespievateľný
_________________
"I'm back and don't feat neither death nor pain"

Lukáš Drozd
Farnosť sv. Jozefa Robotníka
Svit
http://www.mego.6f.sk
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
majec
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 02. 01. 2008
Príspevky: 10
Bydlisko: Selenča

PríspevokZaslal: 13 02, 2009, 9:03    Predmet: liturgia Odpovedať s citátom

Pani, chcel by som vas upozornit na to, ze zalm v nedelu a sviatok je priamo spojeny s biblickymi citaniami, preto ho nie je mozne menit, pokial samozrejme nemeni sa cela liturgia nedele. Mozno zmenit napev, ak si mysli organista, ze je pre ludi tazky, ale mam skusenost, aj ked nie som organista,ze ludia dokazu zopakovat vsetko ekd chcu a ked sa im organista venuje aj mimo nedele.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Michalgregorík
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 09. 09. 2008
Príspevky: 221
Bydlisko: Solčianky 98

PríspevokZaslal: 13 02, 2009, 9:41    Predmet: Odpovedať s citátom

Existuje ešte jedna možnosť. V lekcionároch máte pri žalmoch rímske číslice. Tie odkazujú na konkrétny žalm a nápev na konci lekcionára, ktorý je možno použiť miesto toho "riadneho." Z toho, že tie rímske čísl. sú aj v nedele a slávnosti usudzujem, že "riadny" žalm možno takto nahradiť aj pri týchto omšiach.

Ak sa nemýlim, tak reponz. žalm v lekcionári sa vždy viaže s prvým čítaním a nielen v nedele, slávnosti a sviatky.

Podrobne by mala byť táto problematika v úvode myslím Lekcionára I, nie som si však istý, do akých podrobností tam idú.
_________________
nehrajúci na organe, záujemca o liturgickú a sakrálnu hudbu
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Tomas Socha
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 22. 02. 2006
Príspevky: 286
Bydlisko: Kuzmice, Nová 363/ KE Nad Jazerom

PríspevokZaslal: 13 02, 2009, 15:04    Predmet: Odpovedať s citátom

fero, suchsi ani nemoze byt.... Very HappyVery HappyVery Happy hlavne, ze cely kostol na vsetkych svatych huciii. a pri zalme tak isto. celkom som sa bal teraz stredajsej omse, pri kt. knazi udelovali pomazanie chorych. odspieval som 5 zalmov a dve slohy z 151. myslel som, ze budem mat solo cely obrad, no ludia sa napodiv pridali okamzite. spieval som v LS dost malo frekventovane zalmy a JKS151, co je postna vec. bez akychkolvek problemov sa ludia zapojili.
a myslim, ze termin "suchy zalm" je bludny. co to je suche, alebo nespievatelne? ludi naucite aj missa de angelis, ak chcete Smile
Tomas
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
Fero
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 19. 10. 2006
Príspevky: 1110
Bydlisko: Prešov

PríspevokZaslal: 13 02, 2009, 22:10    Predmet: Odpovedať s citátom

Jefitto44 napísal:
Ale napriklad ten žalm, čo bol na všech svätých, tak nech sa autor nehnevá, ale podľa mňa je uplne suchy...a nespievateľný


Lukáš, na tento nápev som s Tvojou spolužiačkou z organu spieval dvojhlasne žalm na jednom sobáši.

Všetko je pekné, len treba mať k tomu vzťah a občas aj trochu dozrieť. Nepatrí k mojim srdcovkám, ale nie je škaredý. Práve dnes som mal nácvik so žalmistkou na túto nedeľu a musel som ju trochu presviedčať, že sa treba učiť aj nápevy, ktoré sú ťažšie a nie vždy lezú do ucha.
_________________
František Marcin
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
LukasDrozd
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 07. 10. 2006
Príspevky: 630
Bydlisko: Svit

PríspevokZaslal: 15 02, 2009, 7:01    Predmet: Odpovedať s citátom

Ano, lenže v prvom rade sa žalm hraje preto, aby so do responzu zapojili spevom ľudia... no a keď bude niečo nespievateľné, napr. dnešnú nedeľu, alebo na všetkých svätých, tak sa ľudia veľmi nezapájajú a ty si môžeš zahrať a zaspievať sám pre seba. Potom sa ti stane, že prídeš do mäsiarstva a počuješ, ako babky ruženčiarky ohovárajú, že nevieš hrať Very Happy
_________________
"I'm back and don't feat neither death nor pain"

Lukáš Drozd
Farnosť sv. Jozefa Robotníka
Svit
http://www.mego.6f.sk
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
Tomas Socha
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 22. 02. 2006
Príspevky: 286
Bydlisko: Kuzmice, Nová 363/ KE Nad Jazerom

PríspevokZaslal: 15 02, 2009, 9:18    Predmet: Odpovedať s citátom

nespievatelne Smile nahusto tam mas akordy, tot vse Smile
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
Michalgregorík
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 09. 09. 2008
Príspevky: 221
Bydlisko: Solčianky 98

PríspevokZaslal: 15 02, 2009, 10:40    Predmet: Odpovedať s citátom

Opravujem, teória k tomuto nieje v Lekcionári I, ale v lekcionároch II- V (my máme ešte dosť starú päťku- neviem, z ktorého roku je najnovšia a tam je tá teória trochu iná).

Je tam naznačené, že aj keď je pre každý žalm v lekcionároch možný nápev zo spomínanej zadnej časti, odporúča sa, aby sa pokiaľ možno spieval "riadny" žalm, práve pre jeho naviazanie na prvé čítanie.

Čo sa týka spoločných žalmov na celé lit. obdobie, nie je o tom písané v LS II.? Žiaľ, ja tento spevník nemám, tak to neviem zistiť.
_________________
nehrajúci na organe, záujemca o liturgickú a sakrálnu hudbu
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Michael Augustín
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 10. 04. 2007
Príspevky: 663
Bydlisko: Podolie

PríspevokZaslal: 15 02, 2009, 11:25    Predmet: Odpovedať s citátom

..."Jeho publikovanie však nebráni tomu (mysliac na LS II), aby sa spievali medzispevy aj v zjednodušenom dovolenom výbere textov a nápevov, ako ich podáva dodatok Lekcionára, alebo výber. tzv. spoločných medzispevov na konci tohto spevníka,..."

citovaný predhovor k LS II
_________________
Michael Augustín, organista v kostole sv. Juraja v Podolí
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail ICQ
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra organisti.sk » Teória liturgickej hudby Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku 1, 2  Ďalší
Strana 1 z 2

 
Prejdi na:  
Nemôžete odosielať novú správu do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na správu v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional -- Ported for PHP-Nuke by nukemods.com
organisti.sk
administrátori: Martin Bako - organy/organológia, Martin Puhovich - Spoločnosť priateľov organov, Rastislav Podpera - teória liturgickej hudby, Marek Klein, Matej Kubeš - technická správa serveru © 2005-2013.

Ad maiorem Dei gloriam!
Odber článkov: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.17 sekúnd