Home
Úvodná stránka
Vyhľadávanie
Vyhľadávanie
Forums
Fórum
Your Account
Váš účet
Navigačné menu



Kto je online
Momentálne je 314 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu


Fórum

organisti.sk :: Zobraziť tému - Spoločné žalmy pre liturgické obdobie
FAQ
FAQ
Hľadať
Hľadať
Zoznam užívateľov
Zoznam užívateľov
užívateľské skupiny
užívateľské skupiny
Nastavenie
Nastavenie
Prihlásenie
Prihlásenie
Súkromné správy
Súkromné správy
Obsah fóra organisti.sk » Teória liturgickej hudby

odoslať novú tému   Odpovedať na tému
Spoločné žalmy pre liturgické obdobie Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
MarianFedor
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 15. 04. 2008
Príspevky: 426
Bydlisko: 48°46.16 22°5.1

PríspevokZaslal: 15 02, 2009, 11:56    Predmet: Odpovedať s citátom

Frantisek Beer napísal:
Keby si každý organista povedal, že je niečo nespievateľné, a keď vezmeme do úvahy, že každý by za nespievateľné označil niečo iné, tak by sa všetky žalmy spievali na dva nápevy.


U nas to nebolo niekedy nic neobvykle ze sa vsetky respozoria hrali na 2-3 akordy, aj v inych farnostiach som tak poczul. Takisto aleluja stale vecsinou V,IX obcas VI,III, Myslym si ze treba vyhuzit aj ostatne napevy.

Frantisek Beer napísal:
Ľud sa dokáže zapojiť aj do náročnejších nápevov. Ale ten, kto čaká, že po predspievaní responzória zhučí celý kostol, mýli sa. Nato je potrebná dlhšia doba. Ľuďom sa nápev časom vžije, dostane do ucha a budú si ho pamätať.


Ja som dnes hral a zalmistka spievala napev podla LSII, je sice responz vo vyssej polohe a narocnejsi ale da sa to zvladnut. Aj mojej mame sa celkomk pacil. Je pravda ze ludia sa nezacali zapajat hned po 1 versi ale posledny uz ich bolo aj coto pocut. Mozno by to chcelo si dopredu precvicit po nejakej omsi cez tyzden.
_________________
Elektrikár čo fušuje organistom do remesla vo Fekišovciach (okr. Sobrance), a Zavadke (okr. Michalovce)
http://ubrez.fara.sk/
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Milos Sismic
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 24. 08. 2007
Príspevky: 65
Bydlisko: Topoľčany

PríspevokZaslal: 16 02, 2009, 8:37    Predmet: Odpovedať s citátom

Ja osobne som za LSII, aj keď sa musím priznať, že niekedy si zmením nápev.
V žalme ide v prvom rade o slovo Exclamation Exclamation Exclamation , v druhom rade o melódiu a o to či žalm hráš v akordoch alebo inak, je až v treťom rade. Samozrejme nie zanedbateľné!
A keď sme pri žalme "Blahoslavení čistého srdca" je pekný taký aký je v LSII. Slovo v ňom úžasne vynikne.
_________________
Miloš 53 r.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Michalgregorík
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 09. 09. 2008
Príspevky: 221
Bydlisko: Solčianky 98

PríspevokZaslal: 16 02, 2009, 9:16    Predmet: Odpovedať s citátom

Ja som bol zvedavý na ten povestný nápev včera... Ale nedočkal som sa. U nás bol kvázi 6. tónus, na jednom prenose 8. tónus, v druhom prenose myslím trochu divný 3. tónus Sad

A tak nemám ani predstavu, čo je to za nápev...
_________________
nehrajúci na organe, záujemca o liturgickú a sakrálnu hudbu
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Fero
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 19. 10. 2006
Príspevky: 1110
Bydlisko: Prešov

PríspevokZaslal: 16 02, 2009, 10:40    Predmet: Odpovedať s citátom

Trochu drezúrujem žalmistku a prinútil som ju naučiť sa tento nápev (6. nedeľa B). Síce mala trochu komentáre, že je to ťažké, ale až na jednu notu v responze to zvládla perfektne. Od ľudí sa na tej omši nedali čakať zázraky, lebo je to dosť mŕtva omša - večer o siedmej. Tam ľudia majú problém recitovať odpovede. Ale bolo počuť, že sa chytali.

Uvediem prípad, ktorý sa stal v Prešove v čase, keď sa LSII uvádzal do praxe. Organista (absolvent konzervatória v KE, študent I. Sokola) zahral žalm a odozva ľudu bola nulová. Po tomto (pochopiteľnom) neúspechu sa rozhodol, že sú žalmy nespievateľné a pokračovalo sa v hre troch nápevov. Jeho nasledovník to prevzal a bohužiaľ to praktizuje dodnes.

Minulého roku sa so mnou hádal, že je nemožné, aby sa ľudia naučili 40 nápevov + variácie na to. Neviem, odkiaľ zobral tieto nezmysly, ľudia sa chytajú a ide im to celkom dobre. A argumentácie typu, že ľudia sa na mňa sťažujú vôbec neberiem do úvahy, najmä keď sa mi stáva, že cvičím mimo omše a babka vo veku okolo 70tky, čo ide okolo kostola, sa vydriape na chór (máme 30 schodov) a je celá uveličená, že aké je to pekné. Rovnako na záver nedeľnej večernej omše nespievam pieseň, ale len niečo hrám a v kostole ostáva v priemere 20 ľudí, najmä starších a ostávajú počúvať až do konca. Ale to je už iná téma.

Aby som sa vrátil k téme, ľudia sú schopní chytiť sa na nápevy, ktoré si občas vymyslím tesne pred spevom žalmu Very Happy , takže povzbudzujem "suchých" a "nespievateľných" kolegov Wink (berte to s rezervou Smile
_________________
František Marcin
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
FrantisekBujko
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 12. 01. 2009
Príspevky: 223
Bydlisko: Nižný Hrabovec

PríspevokZaslal: 16 02, 2009, 12:35    Predmet: Odpovedať s citátom

U nás to bolo to isté,manželka za organom sa mohla aj roztrhnúť.Keď som pozoroval babky z chóra,máloktorá otvorila ústa.Vraj odkiaľ ten žalm vyhrabala.To isté bolo aj na záver na č.370.Údajne to nikto predtým nespieval.
Je pravda,že keď som ja pred 20 rokmi trápil organ v mojej rodnej obci,tiež sme spievali jeden nápev cez rok,jeden vianočný,pôstny adventný...
Keď sa nad tým však zamyslím,niektoré nápevy sú naozaj nespievateľné,a obdivujem organistov,ktorí ľudu ukážu,že aj také niečo existuje a dá sa to zaspievať.Niekedy však možno len jedným človekom.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Michalgregorík
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 09. 09. 2008
Príspevky: 221
Bydlisko: Solčianky 98

PríspevokZaslal: 16 02, 2009, 13:11    Predmet: Odpovedať s citátom

V seminári zase odmietali hrať žalmový nápev (myslím) č. 20- príklad responza:"Milujem ťa, Pane, ty moja sila." Aj podľa mňa je tento nápev trochu (akoby som to povedal) atypický, ale to neznamená, že nechcem aby sa hrával.
_________________
nehrajúci na organe, záujemca o liturgickú a sakrálnu hudbu
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Radka Horakova
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 04. 06. 2007
Príspevky: 213
Bydlisko: Poprad - Veľká

PríspevokZaslal: 16 02, 2009, 13:49    Predmet: Odpovedať s citátom

U nás ľudia zaspievaju akékoľvek rosponzorium, a nikto sa nestazuje. Menim skor napevy, ktore nesedia mne... Laughing
_________________
Radka Horáková, organistka v Kostole sv. Cyrila a Metoda v Poprade a sv. Michala v Gánovciach
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail ICQ
zuzanka
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 10. 12. 2007
Príspevky: 23
Bydlisko: Humenné

PríspevokZaslal: 27 02, 2009, 22:08    Predmet: Odpovedať s citátom

Co sa tyka zmeny kompletneho zalmu, teda aj textu, tak na jednom kantorskom skoleni nam povedali, ze to nie je problem. Ak najdeme zalm s vhodnym textom k citaniam , a k razu celej liturgie (aj v nedelu alebo vo sviatok), a knaz nam to odobri, tak spokojne mozme hrat iny zalm.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
Tomas Socha
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 22. 02. 2006
Príspevky: 286
Bydlisko: Kuzmice, Nová 363/ KE Nad Jazerom

PríspevokZaslal: 27 02, 2009, 23:01    Predmet: Odpovedať s citátom

cau, zuzka Smile

zajdite niekedy do katedraly v nedelu na 18:00, tam je uplne bezne, ze sa spieva iny zalm a dokonca cely zalm (niekedy aj 20 versov)
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
MartinPivka
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 02. 01. 2009
Príspevky: 390
Bydlisko: Považská Bystrica

PríspevokZaslal: 13 03, 2010, 22:56    Predmet: Odpovedať s citátom

u mna cekom bezna vec, ze si zmenim napev zalmu ak je pre mna tazko spievatelny, taktiez ak narychlo hram zalm napr. niekde zaskakujem tak ho zahram na jeden z napevov co hram uz 1000 rokov a viem ho naspamat...v tom nevidim problem, problem je len v tom, ze by som zmenil text, co uz je zasah do liturgie..to by som si nedovolil, radsej nech sa cita ako by som mal spievat nieco co nepasuje, alebo nedoplna 1. citanie...
_________________
Martin Pivka, organista v Považskej Bystrici
----------
Čo pokladali za posvätné generácie pred nami, ostáva posvätné a významné aj pre nás a toto nemožno len tak z ničoho nič navždy zabudnúť alebo sa stať škodlivým...
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
petoSova
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 24. 08. 2006
Príspevky: 241
Bydlisko: Trenčín-Juh

PríspevokZaslal: 19 05, 2010, 8:33    Predmet: Odpovedať s citátom

No tak u nás sa spievajú asi všetky nápevy z LS II okrem známeho Milujem ťa Pane ty moja sila. Ale musím povedať pravdu hlavne vtedy ak mi spieva niekto iný. Keď spievam ja tak si musím žalmy vyberať, pretože niektoré sú mi nízko a tak sa stane, že si musím občas aj nedeľný žalm prehodiť na iný vyšší nápev. Aj túto nedeľu bol žalm pre mňa z nízkou slohou a odvážil som sa ho spievať bez úpravy, no a urobil som chybu. Mal som si vybrať radšej iný nápev hoci sa mi ten čo je predpísaný veľmi páči.
_________________
Peter Sova, organista vo farskom kostole sv. Rodiny - Trenčín - Juh; http://www.ksrtn.sk/index.php
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Miro
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 02. 03. 2006
Príspevky: 14
Bydlisko: Liptovská Štiavnica

PríspevokZaslal: 29 05, 2014, 14:32    Predmet: Nové spevy, LSII. Odpovedať s citátom

Milí kolegovia, chcel by som pár slov k téme nových spevov a žalmov.
Odporúčam vám všetko ľuďom vysvetliť. Kancionál má 500 piesní a každá má iný nápev, je to jasné. Nemôžeme spievať pôstne piesne na nápev vianočných. Podobne je to so žalmami. Vysvetlite ľuďom postupne rozdelenie žalmov a nápevov, o čo sa jedná. Pre ľudí to potom nebude šok a ohúrenie, čo od nich chcete. Budú tomu rozumieť a pridajú sa k spolupráci. Keď im ten žalm pekne predvediete a precvičíte ho s nimi pred omšou, poviete pár milých slov, buďte si istí, že po čase bude spievať celý kostol aj ťažšie nápevy. Pár minút pred omšou je úžasný čas na krátke prespievanie a vysvetlenie daného spevu.
LSII je veľké bohatstvo a treba ho používať nielen na medzispevy, ale aj počas iných častí omše (obetovanie, prijímanie, gratiarum) podľa vhodnosti, samozrejme. Tak sa nápevy vžijú a daný text responza bude automaticky evokovať príslušný nápev.
Tento proces je dlhodobý, trvá aj niekoľko rokov, ale výsledok stojí za to. Ideálne je, keď spolupracuje kňaz s organistom a jeden druhého vzájomne podporujú. Tak dostáva liturgia krásny punc ozajstnej služby Bohu a ľudí to nenechá chladných.
Nech nám Pán Boh pomáha!
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra organisti.sk » Teória liturgickej hudby Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2
Strana 2 z 2

 
Prejdi na:  
Nemôžete odosielať novú správu do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na správu v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional -- Ported for PHP-Nuke by nukemods.com
organisti.sk
administrátori: Martin Bako - organy/organológia, Martin Puhovich - Spoločnosť priateľov organov, Rastislav Podpera - teória liturgickej hudby, Marek Klein, Matej Kubeš - technická správa serveru © 2005-2013.

Ad maiorem Dei gloriam!
Odber článkov: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.16 sekúnd