Home
Úvodná stránka
Vyhľadávanie
Vyhľadávanie
Forums
Fórum
Your Account
Váš účet
Navigačné menu



Kto je online
Momentálne je 1007 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu


Fórum

organisti.sk :: Zobraziť tému - Pohreb vo vianočnom období
FAQ
FAQ
Hľadať
Hľadať
Zoznam užívateľov
Zoznam užívateľov
užívateľské skupiny
užívateľské skupiny
Nastavenie
Nastavenie
Prihlásenie
Prihlásenie
Súkromné správy
Súkromné správy
Obsah fóra organisti.sk » Prax - Čo hráme/spievame?

odoslať novú tému   Odpovedať na tému
Pohreb vo vianočnom období Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
Viliam Gurbal
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 21. 04. 2006
Príspevky: 131
Bydlisko: Jantárová 2, Košice

PríspevokZaslal: 04 03, 2009, 11:26    Predmet: Odpovedať s citátom

Poniektorí sa vieme nad niečím zasmiať a poniektorí vieme aj zvážnieť, najmä keď tu čítaný humor už netriafa celkom presne (do čierneho).
So svadbami v pôste je to väčšinou tak /v KE/, že podiel hudby na obrade je minimálny, alebo dokonca žiadny.
Je to škoda, pretože sviatosť manželstva je - ak už sa má konať v tomto pôstnom čase - dostatočným dôvodom na hranú a spievanú liturgickú slávnosť.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Peter Vymazal
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 25. 01. 2007
Príspevky: 1699
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: 04 03, 2009, 16:11    Predmet: Re: Pohreb vo vianočnom období Odpovedať s citátom

Compenius napísal:
.... a čo tak použiť popol z kremácie na na Popolcovú stredu???

Nuz Peto, keby som vedel, ake asociacie to v tebe vyvola, asi by som si dobre rozmyslel, ci nieco napisem.



no prepáč
_________________
Peter Vymazal
www.organista.wbl.sk
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Michael Augustín
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 10. 04. 2007
Príspevky: 663
Bydlisko: Podolie

PríspevokZaslal: 07 03, 2009, 19:30    Predmet: Odpovedať s citátom

Citácia:

Zakoncim iba znamym prislovim:" Vsetci sme si rovni, iba niektori su si rovnejsi:-)


Heh, George Orwel a Zvieracia farma, moja obľúbená kniha. Odporúčam prečítať si, len tak pomimo reči.
_________________
Michael Augustín, organista v kostole sv. Juraja v Podolí
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail ICQ
FilipBaltes
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 01. 02. 2008
Príspevky: 118
Bydlisko: Sokoľany

PríspevokZaslal: 13 04, 2009, 17:58    Predmet: Re: Pohreb vo vianočnom období Odpovedať s citátom

Compenius napísal:

A propos, co si myslite o vybere hudby pri kremacii zosnuleho vo vianocnom obdobi?

Stanislav Surin


Tak vo vianocnom obdobi neviem, ale niekedy cez rok by som asi na zaver dal (J)KS 334 Hori nasa laska...
Very Happy Very Happy Very Happy
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Michalgregorík
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 09. 09. 2008
Príspevky: 221
Bydlisko: Solčianky 98

PríspevokZaslal: 25 12, 2009, 11:13    Predmet: Odpovedať s citátom

Tak, dnes sa stalo (25.12.), čo som nečakal ,že bola svätá omša za zosnulého (v podstate pohrebná). Omša bola v bielom, hrali a spievali sa vianočné piesne. Takže toľko k tomu, čo som povedal predtým.

Čo sa týka vlastného pohrebu, ten sa riadi vlastnými predpismi a v celej knihe pohrebných obradov asi nenájdete ani jednu vianočnú pieseň, tak neviem, kto by ju na pohrebe použil.

Edit: 27.12. bol pohreb a dychovka hrala (na pohrebe na cintoríne) Tichú noc, svätú noc...
_________________
nehrajúci na organe, záujemca o liturgickú a sakrálnu hudbu
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
josta
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 11. 01. 2008
Príspevky: 296
Bydlisko: Radošovce,Vieska

PríspevokZaslal: 04 01, 2010, 17:29    Predmet: Odpovedať s citátom

A teraz vážne, 5.jan máme pohreb + sv. omša, čo poradíte hrať na sv. omši ?
Obyčajne hrávam na obetovanie 209 , neviem , čo teraz.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
FilipBaltes
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 01. 02. 2008
Príspevky: 118
Bydlisko: Sokoľany

PríspevokZaslal: 04 01, 2010, 17:54    Predmet: Odpovedať s citátom

My sme mali tento rok 2 pohreby, dokonca boli v oktave. Hral som pohrebne piesne ako normalne a na GR JKS 209.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
andrej
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 15. 08. 2007
Príspevky: 675
Bydlisko: Vrable

PríspevokZaslal: 04 01, 2010, 19:23    Predmet: Odpovedať s citátom

ja 209 hrám na začiatok podľa mňa je to vhodnejšie ako na obetovanie a hrám 3 slohy a na obetovanie 462
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
katy666
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 08. 01. 2009
Príspevky: 14
Bydlisko: Rabča 336

PríspevokZaslal: 20 01, 2010, 12:01    Predmet: Re: Pohreb vo vianočnom období Odpovedať s citátom

Compenius napísal:
Vazene kolegyne, vazeni kolegovia,

vzhladom k pocetnym reakciam k teme svadba v postnom obdobi si dovolujem pripomenut, ze rovnako problematickym sa moze javit aj pohreb vo vianocnom obdobi. Vsetci sa radujeme z narodenia Pana a tu zrazu, niekto si dovoli zomriet. Pravom mame pochybnosti, ci to nebolo naschval. Nechcel nam pokazit radost zo slavnosti Narodenia Pana? Pochybnosti o tom, ci bol dotycny zomrely v tomto pripade skutocne veriaci, su na mieste. Na postup pri vybere hudby pri pohrebnej omsi a pohrebe samotnom je jednoznacne nutne komunikovat s knazom. Z vlastnej skusenosti viem, ze v takomto pripade sa ako najvhodnejsi javia knazi angazovani v hnuti Nazaret (ludovo Benovci).

Navrhujem nasledovny postup pri vybere hudby:
- ziadny SMUTOCNY POCHOD!!! - nech dotycny na vlastnej kozi (aj ked len posmrtne) pociti, ze zomrel v nevhodnom obdobi. Knaz nech ide v bielom (idealne by bolo, keby pri tom snezilo). Na zaciatok pohrebneho obradu navrhujem zahrat JKS 43 alebo 44, pripadne instrumentalne pastorale (Zipolli, Bach). Idealna by bola transkripcia Jauchzet frohlocket (Vianocne oratorium). Jej interpretacia je vsak mimoriadne technicky narocna. Pri ukladani do hrobu (bez prihliadnutia k veku a k vzhladu, v ktorom si dotycny dovolil odist na druhy svet) sa mi ako mimoriadne vhodna javi piesen JKS c. 39 - Buvaj, dieta krasne. Ticha noc by mohla zazniet po zasypani truhly neboheho.

Ocakavam Vase idey. A propos, co si myslite o vybere hudby pri kremacii zosnuleho vo vianocnom obdobi?

Stanislav Surin


Ak ste ,ten, pán Šurin, ktorého myslím, t.j., že ste z Bratislavy a vyučujete v Ružomberku, tak som prekvapená a dúfam, že ste to mysleli len humorne alebo satirou.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Fero
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 19. 10. 2006
Príspevky: 1110
Bydlisko: Prešov

PríspevokZaslal: 20 01, 2010, 14:56    Predmet: Odpovedať s citátom

V podstate tú iróniu autor potvrdil svojim ďalším príspevkom, stačilo čítať ďalšj Wink Môžeme diskutovať o tom, aké vhodné tieto vyjadrenia boli, ale myslím si, že sa dalo pochopiť, čo tým chcel povedať. Je jasné, že sa nedá zariadiť tak, aby cez Vianoce neboli pohreby. Svadby v pôste sa poväčšinou dajú zariadiť tak, aby boli inokedy, ale to už závisí aj od kňaza a snúbencov, prečo svadbu v pôste majú. Ak by šlo o praktizujúcich kresťanov, ktorí sa nemusia brať preto, že pôrod je blízko, určite by sme im krivdili, keby sme im dali takto pocítiť, že je pôst. Je to síce od témy, ale pred niekoľkými rokmi bola v istom nemenovanom kostole taká prax, že po skončení krížovej cesty (tradične piesňou Kresťania nariekajte) nasledovala cca dvojminútová dohra na pléno. Keď som tam neskôr nastúpil ako organista, "koncertmajster" sa okamžite oháňal predpismi, ako som si dovolil v pôste improvizovať cez prijímanie (pre spresnenie na Flaute 8´.) V podobných prípadoch je dobré viesť dialóg s kňazom, vysvetliť mu zámer a odôvodniť ho. A ideálne je zariadiť sa podľa jeho vôle, pretože takto si celú zodpovednosť preberá na seba.
_________________
František Marcin
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra organisti.sk » Prax - Čo hráme/spievame? Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2
Strana 2 z 2

 
Prejdi na:  
Nemôžete odosielať novú správu do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na správu v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional -- Ported for PHP-Nuke by nukemods.com
organisti.sk
administrátori: Martin Bako - organy/organológia, Martin Puhovich - Spoločnosť priateľov organov, Rastislav Podpera - teória liturgickej hudby, Marek Klein, Matej Kubeš - technická správa serveru © 2005-2013.

Ad maiorem Dei gloriam!
Odber článkov: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.14 sekúnd