Home
Úvodná stránka
Vyhľadávanie
Vyhľadávanie
Forums
Fórum
Your Account
Váš účet
Navigačné menu



Kto je online
Momentálne je 363 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu


Fórum

organisti.sk :: Zobraziť tému - Ako naučiť ľudí spievať podľa organu?
FAQ
FAQ
Hľadať
Hľadať
Zoznam užívateľov
Zoznam užívateľov
užívateľské skupiny
užívateľské skupiny
Nastavenie
Nastavenie
Prihlásenie
Prihlásenie
Súkromné správy
Súkromné správy
Obsah fóra organisti.sk » Prax - Ako hráme/spievame?

odoslať novú tému   Odpovedať na tému
Ako naučiť ľudí spievať podľa organu? Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5  Ďalší
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
lukas1055
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 04. 01. 2009
Príspevky: 40
Bydlisko: Čierne 1055

PríspevokZaslal: 04 04, 2009, 21:34    Predmet: Odpovedať s citátom

elfin napísal:
Lukas,
ja som chcela tiez vyskusat, ze dam hlasnejsie registre, ale ludom to vadi. Lepsie sa im spieva, ak pocuju mna a sucasne ogran. Pri hlasnejsich registroch ma nie je dobre pocut. Dnes sme skusali piesen 182, nemala som slov...do taktu, podla rytmu a RYCHLEJSIE...no naozaj im to islo. Snad sa ten spev uz zlepsi. Tie pedale mi chybaju.
Vdaka, ze ste napisali aké registre pouzivate. Aspon mozem porovnavat a zlepsit Smile

ahoj, nevadí, aspoň si vyskúšala Smile asi sa budeme učiť celý život Confused
no aj ja dúfam že sa to zlepší, a držím palce, už tu máme veľkoínočné obdobie, čiže zase niečo nové pre ľudí, treba sa učiť a učiť ako povedal istý ruský frajer Very Happy držím palce, ahoj
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
MarianFedor
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 15. 04. 2008
Príspevky: 426
Bydlisko: 48°46.16 22°5.1

PríspevokZaslal: 04 04, 2009, 22:30    Predmet: Odpovedať s citátom

No tak to ti poviem ze sa treba ucit, hlavne ked to hras 1 krat ako ja Twisted Evil trapim sa s tym uz 2 vikend. Navyse som zistil ze asi v 4 piesne ("hitovky" 192,194,201 a 210) ludia zle miestami spievaju rytmus a nevydrzia 3 resp 4 doby. Jaj to zasa bude pohladov, ked budem ist z kostola... Jedina potesujuca udalost s uplynulych dni - cez prijimanie som zahral 268 (u nas sa to tusim nikdy nehravalo a ludia nepoznaju) . Kostolnicke sa pacilo a po omsi ked som isiel za knazom daco dohodnut popod nos si spievala melodiu (nanana...) a pridala aj usmev Shocked asi tu piesen zacnem hravat, lebo aj mna sa celkom paci Idea Vsimol som si ze unas poznaju iba velmi malo piesni v molovych toninach. Exclamation
_________________
Elektrikár čo fušuje organistom do remesla vo Fekišovciach (okr. Sobrance), a Zavadke (okr. Michalovce)
http://ubrez.fara.sk/
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
LukasDrozd
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 07. 10. 2006
Príspevky: 630
Bydlisko: Svit

PríspevokZaslal: 05 04, 2009, 6:38    Predmet: Odpovedať s citátom

Fero napísal:
Lukáš, dovolím si polemizovať. V žiadnom prípade nie je nutní použitie principálového hlasu a už vôbec nie v osem stopovej polohe. Takto odohrám väčšinu omši cez rok, keď mám v kostole menej ľudí. Samozrejme, zvuk treba stupňovať vyššími alikvótmi - teda 8+4+(2) napr.


Teraz si dovolím ja polemizovať. Hadam by si nechcel mať zapnutý salicional 8 a do toho oktavu 4... to by bolo dosť odveci. A dvojstopové registre používam aj ja, ale len počas stupňovania piesne. Uvediem priklad: Na bielu sobotu sa bude hrať JKS201- Raduj sa Cirkev Kristova. Pri slovách "pre hriešne ľudske..." zapnem k registrácii principal 4 a pri "spievajme Kresťania..." oktavu 2. Ale len tak doprovod na 2 nehrajem. A alikvoty nie sú práve najvhodnejšie, keďže neznejú v základnej polohe, ale o interval vyššie. Ale alikvotky napriek tomu používam
_________________
"I'm back and don't feat neither death nor pain"

Lukáš Drozd
Farnosť sv. Jozefa Robotníka
Svit
http://www.mego.6f.sk
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
Fero
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 19. 10. 2006
Príspevky: 1110
Bydlisko: Prešov

PríspevokZaslal: 13 04, 2009, 21:12    Predmet: Odpovedať s citátom

Ferko ďakujem, presne takú registráciu som myslel. A Ak je v kostole menej ľudí, tak stačí použiť Flauty 8+4(+2) a ľudia krásne idú. alebo vtedy je možné ostať aj na osmičkách (tu už sa bez principálu nezaobídeme), ale takto hrávam zvyčajne len v pôste. A samozrejme - závisí to od intonácie jednotlivých hlasov.
_________________
František Marcin
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
LukasDrozd
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 07. 10. 2006
Príspevky: 630
Bydlisko: Svit

PríspevokZaslal: 15 04, 2009, 18:04    Predmet: Odpovedať s citátom

[quote="Frantisek Beer"]Ja sa pridám k názoru Fera ( môjho menovca Very Happy ), ktorý nepísal nič o salicionáli, ale o tom, že nie je potrebné mať vždy Principál 8.
Nikedy stačí Oktávu 4 podložiť Krytom 8, alebo Flautou 8 a dostaví sa efekt - Oktáva 4 vedie sluch a nahradenie Principálu 8 Krytom 8 spôsobí, že zvuk nie je tak silný. Len škoda, že na Slovensku je málo organov, na ktorých sa toto dá aplikovať.
[quote]

Dobre dobre. Nejdem sa s tebou hadať. Aj tak by si zas mal pravdu
_________________
"I'm back and don't feat neither death nor pain"

Lukáš Drozd
Farnosť sv. Jozefa Robotníka
Svit
http://www.mego.6f.sk
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
Lleyton
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 23. 08. 2009
Príspevky: 3
Bydlisko: BA

PríspevokZaslal: 23 08, 2009, 16:15    Predmet: Re: Ako naučiť ľudí spievať podľa organu? Odpovedať s citátom

lukas1055 napísal:
Zdravím kolegyne a kolegovia!
Chcel by som sa vás opýtať či máte za sebou skúsenosť s učením ľudí spievať. u nás spievajú úplne zle a ja sa snažím spievať a hrať podľa JKS. nedarí sa mi to. chcel by som od vás radu ako sa to podarilo vám. alebo sa mám držať toho že babky nikdy nenaučím poriadne spievať, musia vymreťSmile


Reagujem na Tvoj problém. Viem poradiť a aj pomôcť, bolo by dobre sa skontaktovať a komunikovať napr. cez Skype, alebo podobné zariadenie. ak máš záujem problém vyriešiť, ozvi sa mi.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
josta
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 11. 01. 2008
Príspevky: 296
Bydlisko: Radošovce,Vieska

PríspevokZaslal: 23 08, 2009, 18:52    Predmet: Re: Ako naučiť ľudí spievať podľa organu? Odpovedať s citátom

Lleyton napísal:
lukas1055 napísal:
Zdravím kolegyne a kolegovia!
Chcel by som sa vás opýtať či máte za sebou skúsenosť s učením ľudí spievať. u nás spievajú úplne zle a ja sa snažím spievať a hrať podľa JKS. nedarí sa mi to. chcel by som od vás radu ako sa to podarilo vám. alebo sa mám držať toho že babky nikdy nenaučím poriadne spievať, musia vymreťSmile


Reagujem na Tvoj problém. Viem poradiť a aj pomôcť, bolo by dobre sa skontaktovať a komunikovať napr. cez Skype, alebo podobné zariadenie. ak máš záujem problém vyriešiť, ozvi sa mi.


Ja si myslím, že ten problém máme takmer všetci, tak nebuď súkromník a podeľ sa aj s nami ! Laughing
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
stefan.ilas
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 07. 11. 2008
Príspevky: 87
Bydlisko: Beharovce (prechod. Košice)

PríspevokZaslal: 01 09, 2009, 15:54    Predmet: ... Odpovedať s citátom

Chcem sa podelit o nejake postrehy, na ktore som prisiel sam, ale vacsinou v konzulataciach s inymi organistami (najma Feerko Beerko)
Wink

Cize. Ak chcete, aby vas ludia zacali pocuvat, a uvedomili si, ze v kostole je aj organ tak staci ich iba na to upozornit. Napr. ak mate problem v nejakej pesnicke, ked ludia "utekaju" s dlhych dob, tak jednoducho na tej dlhej dobe ostante "stat" este o 2-3 doby dlhsie. cize budete drzat akord a hoc aj babky budu spievat dalej, len staci drzat akord a potom si babky uvedomia ze nieco nepasuje, stichnu a vy mozete zacat dalej hrat a babky vas budu pocuvat a mozno si aj nieco uvedomia. Na tento krok treba mat "gule" lebo iba tak drzat akord uprostred piesne chce mat riadny kus odvahy! (ale vysledok za to vacsinou stoji)

Dalej frazovanie a odsadzovanie v piesnach musi mat aj nejaky vyznam a nie iba ze kde chcem, tam odsadim! V prvom rade treba mat primerane tempo, aby lud nemusel po kazdom takte dychat, ale zase to netreba prehanat aby sa dal text aj vyslovovat. Cize ked si zoberieme hocijaku pesnicku napr 381- Tisic raz bud nami ctena. frazovat by sa tu malo takto: Tisic raz bud nami ctena - Dych - Maria - dych - od anjelov pozdravena - dych - kralovna! - dych - Maria, Maria - dych - o, Maria Kralovna! - dych - . a potom druha sloha tak isto..cize treba pozerat aj na text, aby mal zmysel a aj nejaku plynulost! tieto veci by tu sme ani nemuseli riesit, keby ste si pozreli do obycajnej JKS knizky co maju ludia, a tam je v texte vyznacene, kde sa ma dychat! (takouto znackou v texte " - ") staci sa iba pozriet, a poprosti pana farara, nech to v nedelu povie na omsi po oznamoch (nemal by mat problem, staci mu napisat na papier co ma povedat a on to povie a nemate s dychanim u ludi problem)

O mikrofonoch sa tu uz popisalo velmi vela , tak k tomu sa ani vyjadrovat nebudem! (pripomeniem, mikrofon by sa nemal pouzivat).
Ale musim aj spomenut, ze ked ja som zacinal hrat u nas v dedine po riadnom Schusterbasovi, ludia spievali ako chceli! A preto som si zaobstaral mikrofon, a hral podla not, aj ked babky spievali inac ako som spieval a hral (spieval som do mikrofonu, aby babky mali "vzor" ako spievat). Sem tam, ked to uz bolo neznesitelne som babky prekrical aby poculi ako to ma byt. postupom casu (par mesiacov) uz nemusim spievat do mikrofonu (ani nespievam, iba zalmy) a babky idu pekne v tempe, v rytme a je vsetko OK!

registracia tu bola uz tiez preberana, opat sa vyjadrovat nebudem.

Teraz nieco popisem k tomu, co tu bolo napisane:

Jefitto44 napísal:
JKS145 (Maria matka bolestna). Pri prechode na refren je v našej farnosti zaužívané spomaliť o polovicu, teda osminky hrať rovnako dlho ako štvrťove noty


Spomalovat je velmi zle! radsej zacat pomalsie, a potom zrychlit ako zacat rychlo a potom menit rytmus!!

elfin napísal:
Zdravim organisti,
chcela by som reagovat na to, ako naucit normalne spievat. No, skusenosti mam take, ze ak nie je chvilka volneho casu zo strany ludu, tak nijako. Usporiadala som stretka, na ktore prisli 4 babky a inak uz nikto. Len sa treba snazit hrat podla not a ostatne nechat na Pana. Ustupit sa da - niekedy. Viem, ze reci su fajn, aj ja sa len snazim snazim ....... Rolling Eyes
Prosim, poradte ako na to. Vdaka
Eva


Ku stretnutiam organistu s ludom chcem tiez nieco poznamenat. Preco robite stretnutia niekedy po omsiach alebo mimo bohosluzieb? urobte to 10 min pred svatou omsou. Nech sa nemodlia ruzenec, ale nech si spievaju a precvicuju piesne, ktore odzneju na svatej omsi. Ak by mal s tym niekto problem (myslim nejaka babka) jedoducho sa ohradte: "Kto spieva, ako by sa 2x modlil!" A nieje ziaden problem s ucastou. Knaz by tiez nemusel mat problemy a este lepsie by bolo, ak by sa ako vzor ludi posadil do lavice a spieval s ludmi! Potom bude uz kazdy ticho. Nezabudnite ludom vsetko vysvetlit (myslim kde dychat preco, vysvetlit frazovanie , ukazat zacky v JKS, atd atd. Nijako odborne, iba jednoducho, "sedliacky". este dobre je si text piesne pred tym ako sa bude spievat si ho odrecitovat a ludia budu vediet kde sa dycha atd atd)

elfin napísal:

ja som chcela tiez vyskusat, ze dam hlasnejsie registre, ale ludom to vadi. Lepsie sa im spieva, ak pocuju mna a sucasne ogran. Pri hlasnejsich registroch ma nie je dobre pocut.


Jedoducho, najlepsie je nespievat. Ludia musia vediet spievat aj bez "vodcu". Elfin vyskusajte niekedy pocas omse aj nespievat, ale zato pekne frazovat, nasadzovat tak, ako by sa malo. Uvidite aky to bude mat efekt a co to urobi.

Toto ma zatial napadlo. Tych postrehov je ovela ovela viac, len, ma tlaci cas, idem hrat omsu. Ak ma nieco napadne, napisem to. Wink
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
stefek
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 29. 05. 2008
Príspevky: 185
Bydlisko: Nová Ľubovňa

PríspevokZaslal: 05 11, 2009, 13:04    Predmet: Odpovedať s citátom

U nas uz tetkam konecne doslo, ze nad nami nevyhraju ani keby daco! PRISPOSOBILI SA!!! Skuste si ich nevsimat(az kym sa nenaucia)!
_________________
organista v Novej Ľubovni(sčasti v Levoči)
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Lleyton
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 23. 08. 2009
Príspevky: 3
Bydlisko: BA

PríspevokZaslal: 02 12, 2009, 15:39    Predmet: Re: ... Odpovedať s citátom

stefan.ilas napísal:
Chcem sa podelit o nejake postrehy, na ktore som prisiel sam, ale vacsinou v konzulataciach s inymi organistami (najma Feerko Beerko)
Wink

Cize. Ak chcete, aby vas ludia zacali pocuvat, a uvedomili si, ze v kostole je aj organ tak staci ich iba na to upozornit. Napr. ak mate problem v nejakej pesnicke, ked ludia "utekaju" s dlhych dob, tak jednoducho na tej dlhej dobe ostante "stat" este o 2-3 doby dlhsie. cize budete drzat akord a hoc aj babky budu spievat dalej, len staci drzat akord a potom si babky uvedomia ze nieco nepasuje, stichnu a vy mozete zacat dalej hrat a babky vas budu pocuvat a mozno si aj nieco uvedomia. Na tento krok treba mat "gule" lebo iba tak drzat akord uprostred piesne chce mat riadny kus odvahy! (ale vysledok za to vacsinou stoji)

Dalej frazovanie a odsadzovanie v piesnach musi mat aj nejaky vyznam a nie iba ze kde chcem, tam odsadim! V prvom rade treba mat primerane tempo, aby lud nemusel po kazdom takte dychat, ale zase to netreba prehanat aby sa dal text aj vyslovovat. Cize ked si zoberieme hocijaku pesnicku napr 381- Tisic raz bud nami ctena. frazovat by sa tu malo takto: Tisic raz bud nami ctena - Dych - Maria - dych - od anjelov pozdravena - dych - kralovna! - dych - Maria, Maria - dych - o, Maria Kralovna! - dych - . a potom druha sloha tak isto..cize treba pozerat aj na text, aby mal zmysel a aj nejaku plynulost! tieto veci by tu sme ani nemuseli riesit, keby ste si pozreli do obycajnej JKS knizky co maju ludia, a tam je v texte vyznacene, kde sa ma dychat! (takouto znackou v texte " - ") staci sa iba pozriet, a poprosti pana farara, nech to v nedelu povie na omsi po oznamoch (nemal by mat problem, staci mu napisat na papier co ma povedat a on to povie a nemate s dychanim u ludi problem)

O mikrofonoch sa tu uz popisalo velmi vela , tak k tomu sa ani vyjadrovat nebudem! (pripomeniem, mikrofon by sa nemal pouzivat).
Ale musim aj spomenut, ze ked ja som zacinal hrat u nas v dedine po riadnom Schusterbasovi, ludia spievali ako chceli! A preto som si zaobstaral mikrofon, a hral podla not, aj ked babky spievali inac ako som spieval a hral (spieval som do mikrofonu, aby babky mali "vzor" ako spievat). Sem tam, ked to uz bolo neznesitelne som babky prekrical aby poculi ako to ma byt. postupom casu (par mesiacov) uz nemusim spievat do mikrofonu (ani nespievam, iba zalmy) a babky idu pekne v tempe, v rytme a je vsetko OK!

registracia tu bola uz tiez preberana, opat sa vyjadrovat nebudem.

Teraz nieco popisem k tomu, co tu bolo napisane:

Jefitto44 napísal:
JKS145 (Maria matka bolestna). Pri prechode na refren je v našej farnosti zaužívané spomaliť o polovicu, teda osminky hrať rovnako dlho ako štvrťove noty


Spomalovat je velmi zle! radsej zacat pomalsie, a potom zrychlit ako zacat rychlo a potom menit rytmus!!

elfin napísal:
Zdravim organisti,
chcela by som reagovat na to, ako naucit normalne spievat. No, skusenosti mam take, ze ak nie je chvilka volneho casu zo strany ludu, tak nijako. Usporiadala som stretka, na ktore prisli 4 babky a inak uz nikto. Len sa treba snazit hrat podla not a ostatne nechat na Pana. Ustupit sa da - niekedy. Viem, ze reci su fajn, aj ja sa len snazim snazim ....... Rolling Eyes
Prosim, poradte ako na to. Vdaka
Eva


Ku stretnutiam organistu s ludom chcem tiez nieco poznamenat. Preco robite stretnutia niekedy po omsiach alebo mimo bohosluzieb? urobte to 10 min pred svatou omsou. Nech sa nemodlia ruzenec, ale nech si spievaju a precvicuju piesne, ktore odzneju na svatej omsi. Ak by mal s tym niekto problem (myslim nejaka babka) jedoducho sa ohradte: "Kto spieva, ako by sa 2x modlil!" A nieje ziaden problem s ucastou. Knaz by tiez nemusel mat problemy a este lepsie by bolo, ak by sa ako vzor ludi posadil do lavice a spieval s ludmi! Potom bude uz kazdy ticho. Nezabudnite ludom vsetko vysvetlit (myslim kde dychat preco, vysvetlit frazovanie , ukazat zacky v JKS, atd atd. Nijako odborne, iba jednoducho, "sedliacky". este dobre je si text piesne pred tym ako sa bude spievat si ho odrecitovat a ludia budu vediet kde sa dycha atd atd)

elfin napísal:

ja som chcela tiez vyskusat, ze dam hlasnejsie registre, ale ludom to vadi. Lepsie sa im spieva, ak pocuju mna a sucasne ogran. Pri hlasnejsich registroch ma nie je dobre pocut.


Jedoducho, najlepsie je nespievat. Ludia musia vediet spievat aj bez "vodcu". Elfin vyskusajte niekedy pocas omse aj nespievat, ale zato pekne frazovat, nasadzovat tak, ako by sa malo. Uvidite aky to bude mat efekt a co to urobi.

Toto ma zatial napadlo. Tych postrehov je ovela ovela viac, len, ma tlaci cas, idem hrat omsu. Ak ma nieco napadne, napisem to. Wink



Dlho som tu nebol, ale ako zisťujem, problém pretrváva, takže by som rád povedal niečo k veci. Kdesi vyššie som si všimol jeden postreh, že vraj aby som nebol súkromník a aby som sa podelil s ostatnými - veľmi rád. Lenže je tu jeden problém - o speve sa nemá hovoriť a stále niečo vysvetľovať a ešte takto formou forumu, to sa proste nedá. Nedá sa to riešiť neustálym teoretickým mentorovaním, ale individuálnym dialógom, ak nie osobne, tak Skype mám osvedčené, že pri ozajstnom záujme sa to dá. Tiež chcem spomenúť, že cez Skype sa dá veci robiť aj kolektívne, tuším až 24 členov sa môýe do debaty zapojiť. Hovorím - do debaty, pretože spev samotný je len a len individuálna záležitosť, je potrebný teda individuálny prístup. A čo sa týka spevu cirkevného, veľmi rád poradím, pomôžem, len je to naozaj záležitosť prístupu k veci samotnej. Doposiaľ sa mi nikto z Vás neozval, čo ma dosť prekvapuje, keďže ako vidím, problém pretrváva. Sú veci, ktoré je možné preberať aj cez toto fórum, ale niektoré veci vyžadujú ten prístup trošku iný, než takýto.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
Lleyton
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 23. 08. 2009
Príspevky: 3
Bydlisko: BA

PríspevokZaslal: 10 12, 2009, 4:17    Predmet: ??? Odpovedať s citátom

Ako vidím, ďalej spievate a hráte cez fórum, nikto nezareagoval na moju ponuku. Myslel som si, že chcete spievať a hrať v skutočnom živote a nie len o tom polemizovať. Samozrejme moja ponuka platí - čo viem a ovládam, to ponúkam ostatným a veľmi rád.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
petoSova
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 24. 08. 2006
Príspevky: 241
Bydlisko: Trenčín-Juh

PríspevokZaslal: 10 01, 2010, 14:06    Predmet: Odpovedať s citátom

Chcel by som aby sa nás ľudia naučili spievať tak, že nepotrebujú vodiaceho speváka... Ale možno sa to raz podarí... A čo sa týka naučenia ľudí nových pesničiek to sa dá zvládnuť iba tak, že sa nová pesnička bude opakovať ako na verklíku takmer na každej omši a postupne sa to naučia. Nevidím, že by mohlo mať efekt zvolať stretko. Ľudia to nevnímajú tak ako my. Pre nich by to bola ďalšia záťaž a v tomto ich úplne chápem. Každý máme dosť svojich povinností a mne sa to zdá ako zaťažovanie ľudu, u nás by to teda určite nefungovalo. Možno by sa to tak dalo spraviť iba so zborom.

Najväčší problém je však s piesňami čo sa spievajú tak raz do roka... Ako na Troch kráľov, Krst Krista Pána a mnoho ďalších.... Tu neviem zvoliť správnu taktiku a keď človek hrá 5 takýchto sviatočných omší z toho 4 v jeden deň tak je problém aj pred omšou predspevovať, veď nie sme stroje. No ale dúfamže sa mi raz podarí mať taký prístup k ľuďom, aby sa radi učili nové veci a aby to vyzeralo tak ako to vyzerať má a tak ako si to bez pochyby každý organista bez ohľadu na hudobné vzdelanie želá...

Myslím, že všetkých organistov čo sme tu spája túžba, aby sa ľudia naozaj zapájali a chceli s radosťou spievať. Musíme pre to teda robiť čo najviac v rámci svojich možností a schopností... Tak nech sa nám darí Smile
_________________
Peter Sova, organista vo farskom kostole sv. Rodiny - Trenčín - Juh; http://www.ksrtn.sk/index.php
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
stefek
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 29. 05. 2008
Príspevky: 185
Bydlisko: Nová Ľubovňa

PríspevokZaslal: 07 02, 2010, 18:25    Predmet: Odpovedať s citátom

Jefitto44 napísal:
Ja mám už zaužívanú registráciu:
III.Manual: kryt 8, kryt 4 a flauta4, cez vianoce ešte tercia (alikvota)
II.Manual: kryt 8, kryt 4 (ten použivam na žalmy)
I.Manual: Principal 8, oktava 4, počas spevu keď zosilňujem registráciu tak pridávam oktavu 2 a do druheho man. principal 4. Všetko mam pospojkovane a v pedali mam principal bas 16, subbas 16, choralbas 4 a v nedelu a sviatky oktavbas8


tebe sa pise, ked mas taku registraciu, japouzivam sice principal8´, a oktavu 4´, ale v II. manualy mam len kryt flautu 4´, a principal2´(mam tam aj mixturu ale to len na sviatky a potom uplne tiche salicional8´, a chenie4´)
_________________
organista v Novej Ľubovni(sčasti v Levoči)
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Iris12345
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 03. 04. 2010
Príspevky: 2
Bydlisko: Sološnica

PríspevokZaslal: 04 04, 2010, 21:43    Predmet: Odpovedať s citátom

Hram asi rok, na syntaku Yamaha, v malom kostoliku. O organe mozem snivat. Ked som zacala, babkam sa to zadlo velmi rychlo, lebo organista co hra na druhej omsi hra veeeeelmi pomali. Dala som dokopy taky mensi zbor a ten hra podla mna, podla not, takze babicky si pomaly zvykaju. Bez zboru by mi to islo velmi tazko. Ked to taha rychlejsie viac ludi, tak sa to da.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
BranislavKostolany
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 03. 02. 2013
Príspevky: 40
Bydlisko: Nové Zámky

PríspevokZaslal: 07 06, 2013, 19:50    Predmet: Odpovedať s citátom

Dobrý podvečer Vám prajem.

Chcem od Vás radu.
Keď hrám nejaké piesne (či je to už z JKS alebo LS), ľudia+kňaz spievajú úplne nepresne s organom. Dlho som rozmýšľal že prečo je to tak, no nakoniec som prišiel k tomu názoru, že ja hrám sotva 7 mesiacov (a to asi tak raz za týždeň) a môj predchodca, čo ešte stále hrá, už aspoň 30 rokov každý deň, v tom kostole ---nehráme rovnako. Napríklad Jánovu slávnostnú glóriu - ľudia to spievajú tak, ako to hráva starý organista.
Ja keď to hrám, tak to spievajú všelijako - tiež s kňazom.
Práve preto to v poslednom čase robím tak, že ja vôbec nespievam, iba hrám, a počúvam kňaza (ktorý spieva do mikro.) - a podľa neho sa riadim.
Práve dnes, keď som hral tú glóriu, tak jedna žena mi povedala, že ja sa nemám prispôsobovať im, ale oni organu...
Ono je to tak správne, ale nedá sa to.... keď ja hrám (a spievam) ,,na zemi"...tak ľudia spievajú: ,,a na ze..." (A na zemi pokoj ľuďom..)

Teraz viem že mi budete písať: ,,Treba správne registrovať a hrať presne podľa nôt."
Lenže ja sa môžem snažiť koľko chcem, kým ja si to zahrám raz....tak organista to v nedeľu zahrá 3krát. Čiže je to zbytočné..-Kým ja ich to naučím, starý organista ich to zase preučí na svoje. Netýka sa to len tej Glórii ale podstate všetkého.
Preto som zástancom, aby bol iba jeden organista v kostole.

Nejaké rady?
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra organisti.sk » Prax - Ako hráme/spievame? Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5  Ďalší
Strana 4 z 5

 
Prejdi na:  
Nemôžete odosielať novú správu do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na správu v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional -- Ported for PHP-Nuke by nukemods.com
organisti.sk
administrátori: Martin Bako - organy/organológia, Martin Puhovich - Spoločnosť priateľov organov, Rastislav Podpera - teória liturgickej hudby, Marek Klein, Matej Kubeš - technická správa serveru © 2005-2013.

Ad maiorem Dei gloriam!
Odber článkov: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.23 sekúnd