Home
Úvodná stránka
Vyhľadávanie
Vyhľadávanie
Forums
Fórum
Your Account
Váš účet
Navigačné menu



Kto je online
Momentálne je 459 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu


Fórum

organisti.sk :: Zobraziť tému - Ako naučiť ľudí spievať podľa organu?
FAQ
FAQ
Hľadať
Hľadať
Zoznam užívateľov
Zoznam užívateľov
užívateľské skupiny
užívateľské skupiny
Nastavenie
Nastavenie
Prihlásenie
Prihlásenie
Súkromné správy
Súkromné správy
Obsah fóra organisti.sk » Prax - Ako hráme/spievame?

odoslať novú tému   Odpovedať na tému
Ako naučiť ľudí spievať podľa organu? Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5  Ďalší
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
lukas1055
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 04. 01. 2009
Príspevky: 40
Bydlisko: Čierne 1055

PríspevokZaslal: 30 03, 2009, 20:30    Predmet: Odpovedať s citátom

elfin napísal:
Dakujem za vase odpovede. Lukas, u nas spievaju...trochu, ale tuto piesen sa snazim radsej nehrat. Hrala som ju predtym tak ako lud spieva Confused . Na to, ze by sa to inak malo spievat, som dostala odpoved, ze vsak sa to takto hra vsade, tak preco to chcem menit ja... Naozaj ta velka a tazka kniha zvana JEDNOTNY KS obcas asi zavadzia... Ale velmi sa snazim, aby tomu tak nebolo!
Som velmi rada, ze existuje tato stranka a mozeme sa podelit so starostami aj radostami a snad aj pomoct druhemu Smile Smile Razz

Nemáš začo Evka, aj ja som rád že môžeme tu popísať a trocha poohovárať naších starších spoluobčanov:) ja pieseň 131 hrám už celý pôst na konci každej svätej omše, čo je asi 3-4 krát do týždňa. fakt. a môžem povedať že už ju aj vedia, teda aspoň tie čo spievaju:) minulý rok som hral celý pôst zase 150. musím skúsiť ajtu či ju nezabudli:) aj toto je možno jedná z možnosti ako naučiť ľudí spievať, hrať pieseň stále dookola a oni si ju napočúvajú. takže môžeš skúsiť aj toto, aj keď sa pôst už pomaly končí Very Happy
alebo realizujem ešte jednu možnosť. vytiahnem všetké registre, (čiže všetkých 8Very Happy)bezohľadu na to, že je pôst. ale to len v krajnom prípade, keĎ ma to už dosť vytočí, že každý spieva ináč.potom to v kostole utíchne a ľudia sa spamätajú, že je v kostole niekto taký ako organista:) ale moja kolegyňa speváčka hovorí jedno:,,Lukáš, tie babky nepreučíš, to musí jednoducho vymrieť!" trocha sadistické, ale možno je na tom troch pravdy:) ale zatiaľ sa snažím ľudí preučiť. nebavia sa so mnou, neodzdravia ma, nepodajú ruku, ale je mi to jedno... ja mám svedomie čisté, hrám tak ako SA TO MA HRAŤ!!! ahoj
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
elfin
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 03. 2009
Príspevky: 28
Bydlisko: Sládkovičovo

PríspevokZaslal: 30 03, 2009, 21:07    Predmet: Odpovedať s citátom

Je vyborny napad hrat stale to iste nejaky cas! Vyskusam. Cool Ja robim asi chybu tam, ze ked lud spieva, nevytiahnem silnejsie registre, lebo potom zas hovoria, ze nepucuju spev... Tak neviem ako sa to ma vlastne robit? Predohru hram tak...stredne silno, v nadeji, ze si uvedomia "rytmus" Embarassed a ked spievaju vsetci, tak potichsie hram. Ako to ma byt? Co je lepsie, poradte....
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
elfin
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 03. 2009
Príspevky: 28
Bydlisko: Sládkovičovo

PríspevokZaslal: 30 03, 2009, 21:17    Predmet: Odpovedať s citátom

To, ze ktosi ma vymriet....no nezdielam, lebo kto okrem niech spieva? No u nas asi aj nikto. Takze ak tieto piesne nie su stylom mladej generacie, treba tym starsich preucit...Len by sa mohla vydat prirucka, ze ako???? Wink
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Radka Horakova
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 04. 06. 2007
Príspevky: 213
Bydlisko: Poprad - Veľká

PríspevokZaslal: 30 03, 2009, 21:23    Predmet: Odpovedať s citátom

Ľud treba viesť organom, nie spevom. Keď počuješ, že spievajú silenjšie, môžeš organ ešte pridať. Registrácia musí byť jasná, musí dobre viesť spev. Dobre je dať k zakl. osemstopovemu principalovemu hlasu, nejaku výraznú 4 - principal, oktavu... a mat dobre naregistrovany pedal, lebo aj bas pomaha ludu pri speve.
_________________
Radka Horáková, organistka v Kostole sv. Cyrila a Metoda v Poprade a sv. Michala v Gánovciach
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail ICQ
elfin
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 03. 2009
Príspevky: 28
Bydlisko: Sládkovičovo

PríspevokZaslal: 30 03, 2009, 21:29    Predmet: Odpovedať s citátom

Vdaka Radka, vyskusam. Len tie pedale nefungujú... Sad
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
lukas1055
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 04. 01. 2009
Príspevky: 40
Bydlisko: Čierne 1055

PríspevokZaslal: 30 03, 2009, 21:47    Predmet: Odpovedať s citátom

Milá Evička, tebe nefunguju pedále, mne síce fungujú, ale sú dosť rozladené a zasekujú sa. v novom kostole máme digitál, nič moc, ale Pán Boh zaplať aj za taký. ako som povedal, silnejšiu registráciu používam len v nutnom prípade, keď som už dosť rozčúlený. osobne mne je jedno či sa niekto sťažuje. silenjšia registrácia tomu pomôže, uvedomia si že spievajú asi mimo. s tými opakovaniami piesni to skús, možno že to pomôže. 173 som hral asi 3 týždne vkuse a už ju vedia. tak isto ako som už písal tu 131, idú presne podľa nôt. ak keď spieva málokto. ale už sa to lepší si myslím. aj keď niekedy nieje možné aby sme hrali presne podľa nôt, pretože v niektorých piesňach sú štvrťové noty aj 4 či 5 taktov. a narozdiel od organa, nemáme v pľúcach čerpadlo vzduchu Laughing takže niekede pauzu treba, takú nádychovú.
ja mám taký názor, treba hrať podľa JKS veď ak by každý organista hral ináč, načo sa potom M.Sch. Trnavský a kol. snažili? potom by ich práca vyšla nazmar. bola by zbytočná no nie???
týmto by som chcel apelovať aj na iných organistov a organistky, aby sa snažili podľa svojích možnosti a schopnosti čím viac prispôsobiť JKS.
Všetko sa dá, ak človek chce. Wink
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
peterprielomek
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 26. 07. 2008
Príspevky: 98
Bydlisko: Oravská Jasenica 393

PríspevokZaslal: 31 03, 2009, 7:26    Predmet: Odpovedať s citátom

Keď ťa kopú do zadku, tak to znamená, že si vpredu.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
LukasDrozd
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 07. 10. 2006
Príspevky: 630
Bydlisko: Svit

PríspevokZaslal: 31 03, 2009, 14:38    Predmet: Odpovedať s citátom

Ja mám už zaužívanú registráciu:
III.Manual: kryt 8, kryt 4 a flauta4, cez vianoce ešte tercia (alikvota)
II.Manual: kryt 8, kryt 4 (ten použivam na žalmy)
I.Manual: Principal 8, oktava 4, počas spevu keď zosilňujem registráciu tak pridávam oktavu 2 a do druheho man. principal 4. Všetko mam pospojkovane a v pedali mam principal bas 16, subbas 16, choralbas 4 a v nedelu a sviatky oktavbas8
_________________
"I'm back and don't feat neither death nor pain"

Lukáš Drozd
Farnosť sv. Jozefa Robotníka
Svit
http://www.mego.6f.sk
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
lukas1055
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 04. 01. 2009
Príspevky: 40
Bydlisko: Čierne 1055

PríspevokZaslal: 31 03, 2009, 18:41    Predmet: Odpovedať s citátom

peterprielomek napísal:
Keď ťa kopú do zadku, tak to znamená, že si vpredu.

Shocked myslím že nerozumiem..... mal by som? Very Happy


Naposledy upravil lukas1055 dňa 31 03, 2009, 18:49, celkovo upravené 1 krát
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
lukas1055
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 04. 01. 2009
Príspevky: 40
Bydlisko: Čierne 1055

PríspevokZaslal: 31 03, 2009, 18:44    Predmet: Odpovedať s citátom

Jefitto44 napísal:
Ja mám už zaužívanú registráciu:
III.Manual: kryt 8, kryt 4 a flauta4, cez vianoce ešte tercia (alikvota)
II.Manual: kryt 8, kryt 4 (ten použivam na žalmy)
I.Manual: Principal 8, oktava 4, počas spevu keď zosilňujem registráciu tak pridávam oktavu 2 a do druheho man. principal 4. Všetko mam pospojkovane a v pedali mam principal bas 16, subbas 16, choralbas 4 a v nedelu a sviatky oktavbas8

Rolling Eyes mať tak trojmanualový organ........
ja som ešte na vlastne oči ani taký nevidel.
ja hrám na takom žebračkový starom, jeden manual 4 a pol oktávy, 8 registrov a môžme polemizovať ktorý je rozladený viac.... pedále sa zasekávajú a iné a iné chyby. no síce minulý rok oslávil 130 výročie postavenia:)
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
LukasDrozd
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 07. 10. 2006
Príspevky: 630
Bydlisko: Svit

PríspevokZaslal: 31 03, 2009, 21:11    Predmet: Odpovedať s citátom

lukas1055 napísal:
Jefitto44 napísal:
Ja mám už zaužívanú registráciu:
III.Manual: kryt 8, kryt 4 a flauta4, cez vianoce ešte tercia (alikvota)
II.Manual: kryt 8, kryt 4 (ten použivam na žalmy)
I.Manual: Principal 8, oktava 4, počas spevu keď zosilňujem registráciu tak pridávam oktavu 2 a do druheho man. principal 4. Všetko mam pospojkovane a v pedali mam principal bas 16, subbas 16, choralbas 4 a v nedelu a sviatky oktavbas8

Rolling Eyes mať tak trojmanualový organ........
ja som ešte na vlastne oči ani taký nevidel.
ja hrám na takom žebračkový starom, jeden manual 4 a pol oktávy, 8 registrov a môžme polemizovať ktorý je rozladený viac.... pedále sa zasekávajú a iné a iné chyby. no síce minulý rok oslávil 130 výročie postavenia:)


Buď rád, že nehraš na takom Silovskeho šmejde, jak ja. Je to síce 3 manuál, ale v tomto prípade by som volil radšej nejaký 13 register jednomanualovy+pedal na štýl firmy bratov Biesovcov
_________________
"I'm back and don't feat neither death nor pain"

Lukáš Drozd
Farnosť sv. Jozefa Robotníka
Svit
http://www.mego.6f.sk
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
Fero
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 19. 10. 2006
Príspevky: 1110
Bydlisko: Prešov

PríspevokZaslal: 31 03, 2009, 21:24    Predmet: Odpovedať s citátom

Lukáš, buď rád, že hráš na Silovskom. Je to asi jediný funkčný Silovského organ na Slovensku Very Happy . Jeho dielom sa ešte vraj pýši Stropkov, ale tamto je už dávno odstavené ako neopraviteľné.
_________________
František Marcin
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
elfin
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 03. 2009
Príspevky: 28
Bydlisko: Sládkovičovo

PríspevokZaslal: 03 04, 2009, 19:31    Predmet: Odpovedať s citátom

Lukas,
ja som chcela tiez vyskusat, ze dam hlasnejsie registre, ale ludom to vadi. Lepsie sa im spieva, ak pocuju mna a sucasne ogran. Pri hlasnejsich registroch ma nie je dobre pocut. Dnes sme skusali piesen 182, nemala som slov...do taktu, podla rytmu a RYCHLEJSIE...no naozaj im to islo. Snad sa ten spev uz zlepsi. Tie pedale mi chybaju.
Vdaka, ze ste napisali aké registre pouzivate. Aspon mozem porovnavat a zlepsit Smile
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
LukasDrozd
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 07. 10. 2006
Príspevky: 630
Bydlisko: Svit

PríspevokZaslal: 04 04, 2009, 7:13    Predmet: Odpovedať s citátom

V každom prípade musíš použiť principalovy hlas 8. JA cez týždeň používam ešte k tomu flauty 4 a 8 a v nedelu ešte k tomu celemu oktavu4. A takisto registráciou rozlíšujem aj obdobia liturgickeho roka. Teraz cez pôst neuživam nijaké alikvoty, ani 2. Cez advent to isté, cez Vianoce pridávam 2 alikvoty, cez veľkú noc 1 alikvotu a cez rok tiež jednu alikvotu
_________________
"I'm back and don't feat neither death nor pain"

Lukáš Drozd
Farnosť sv. Jozefa Robotníka
Svit
http://www.mego.6f.sk
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
Fero
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 19. 10. 2006
Príspevky: 1110
Bydlisko: Prešov

PríspevokZaslal: 04 04, 2009, 13:09    Predmet: Odpovedať s citátom

Lukáš, dovolím si polemizovať. V žiadnom prípade nie je nutní použitie principálového hlasu a už vôbec nie v osem stopovej polohe. Takto odohrám väčšinu omši cez rok, keď mám v kostole menej ľudí. Samozrejme, zvuk treba stupňovať vyššími alikvótmi - teda 8+4+(2) napr.
_________________
František Marcin
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra organisti.sk » Prax - Ako hráme/spievame? Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5  Ďalší
Strana 3 z 5

 
Prejdi na:  
Nemôžete odosielať novú správu do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na správu v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional -- Ported for PHP-Nuke by nukemods.com
organisti.sk
administrátori: Martin Bako - organy/organológia, Martin Puhovich - Spoločnosť priateľov organov, Rastislav Podpera - teória liturgickej hudby, Marek Klein, Matej Kubeš - technická správa serveru © 2005-2013.

Ad maiorem Dei gloriam!
Odber článkov: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.18 sekúnd