Home
Úvodná stránka
Vyhľadávanie
Vyhľadávanie
Forums
Fórum
Your Account
Váš účet
Navigačné menu



Kto je online
Momentálne je 328 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu


Fórum

organisti.sk :: Zobraziť tému - Ako naučiť ľudí spievať podľa organu?
FAQ
FAQ
Hľadať
Hľadať
Zoznam užívateľov
Zoznam užívateľov
užívateľské skupiny
užívateľské skupiny
Nastavenie
Nastavenie
Prihlásenie
Prihlásenie
Súkromné správy
Súkromné správy
Obsah fóra organisti.sk » Prax - Ako hráme/spievame?

odoslať novú tému   Odpovedať na tému
Ako naučiť ľudí spievať podľa organu? Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
MarianFedor
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 15. 04. 2008
Príspevky: 426
Bydlisko: 48°46.16 22°5.1

PríspevokZaslal: 07 06, 2013, 22:58    Predmet: Odpovedať s citátom

Napadne mi iba jedno. Skus hrat napevy resp. piesne, co kolega hrava menej casto. Stary organisti totizto zvyknu dookola tocit cca 50 piesni a z LS 2-3 zostavy. Ja som zacal hravat mariansku zostavu, kedze som sa na zakladnej B nedokazal velmi dlhu dobuý "sfazovat" z ludmi. Podobne neobjavene piesne z JKS 245,249,251,252,254,261,264,266,268,271,277,279,284,285,286,289,292,297, 298,302 (polovica z nich je urcite neoblubena) a niektore uz spievaju prekvapivo dobre. Podla toho co pises ludia asi meskaju, castov pricinov je natahovanie poslednej alebo prvej slabiky frazy. Dari sa to obvykle odstranovat tym ze poslednu notu frazy skratis o stvrtinu az polovicu a dalsi zvysok noty nechas ticho - pomlcku (zalezi od dozvuku, vecsi dozvuk vecsia pauza). Ludia obvykle stichnu ked stichne organ a po case zacnu viacej davat pozor, ked mas za sebov viacero rovnakych not tak opakuj rytmicky kazdu jednu akoby stakato (typicky priklad gloria suscipe domine 658 mas aj 14 slabik na jednu notu, tam sa to zvyklne rozchadzat, navyse su tam predsadene noty, cize to obcas riesim tak ze bas zahram az ked najuspievat ludia, kedze ked pocuju spodny ton maju tenceciu nastupit skor). Mne to pomohlo lebo u nas zvykli ludia strasne pretakovat konceeeee a vizeralo to dajak tak "Chvaalime ťaaaaa, (hlboky nadych) velebíme ťaaaa(lboky bnadych), klaniame sa tiiiiiiiiii..." Po 4 rokoch hrania sa to zlepsilo tak o 50-60% aj ked obcas z dacim prekvapia (minule gloriu spievali asi 5-6taktov iny napev nez som hral). Podobne skus zvolnit tempo, no nepretahovat ani nastupy ani konce a hrat v rytme (JKS) a hlavne nepredsadzovat tony, je to blby zlozvyk na ktory som uz alergicky, kedze sa mi uz dostalo zopar grimas ked som nastupil o jednu dobu skor ako organista do mikrofonu a babky sa na mna obracali najme v cudzich kostoloch kde som bol iba parkrat a niekedy nevycitil som ako a kedy organista zahra/zaspieva, niekdy sa to da vycitit, lebo predtym obvykle hodia D7 a potom ide prepnutie registracie (u niekoho pri stlacenom akorde aj postupne pridavanie na zvuku som zazil) a predsadenie tonu a o sekundu na to spev a potom akord...

Este by tu bola moznost nahrat toho kolegu a hrat to presne tak ako on a s ludmi problem mat nebudes, aj ked potom ked sa budes chciet preucit budes mat sakramensky problem jak ja s JKS 525. Preto tuto cvariantu nemozem nejako zvalst odporucat.
_________________
Elektrikár čo fušuje organistom do remesla vo Fekišovciach (okr. Sobrance), a Zavadke (okr. Michalovce)
http://ubrez.fara.sk/
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
mlamanec
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 04. 11. 2008
Príspevky: 42
Bydlisko: Osikov

PríspevokZaslal: 10 06, 2013, 18:24    Predmet: Odpovedať s citátom

Ja som mal u nás podobný problém. Keď som nastúpil ako organista, hrával som jednu max. dve omše za týždeň. Boli sme totižto traja. Kolega nepoznal noty, hral len podľa sluchu a kolegyňa, tá síce noty poznala, ale hrala rovnako ako kolega. Preúčať ľudí nemalo zmysel. Hral som len ranné omše, kde bolo cca. 50 ľudí. Tak som začal vyťahovať staré piesne, ktoré sa už dlho nehrali (asi pred 15 rokmi odišiel z Osikova organista, ktorý skončil konzervatórium, odbor cirkevná hudba a ľudí naučil veľa piesní). Asi po roku som začal hrávať pravidelnejšie už aj večerné omše, nedele a sviatky. Cítil som výrazný rozdiel, keď som hral na úvod 257, kde ľudia robili prestávku na nádych po každom takte a na prijímanie JKS 268, ktorú som hral len ja a ľudia išli presne podľa rytmu. Ešte mám stále v živej pamäti to, ako sa ľudia prišli pred dvoma rokmi na veľkonočnú nedeľu po sv. omši sťažovať pánu farárovi, že organ hral príliš hlasno. Neboli totižto zvyknutí na predohru na Tutti a na mixtúry počas piesne. Dnes, po troch rokoch, môžem s čistým svedomím povedať, že ľudia spievajú väčšinu piesní podľa rytmu, zostavy: Jánovu a Jednoduchú, ktoré som ich naučil ja, krásne frázujú. Ale musím podotknúť, že už sme len dvaja organisti, ja a kolegyňa. Ja hrám väčšinu sv. omší, takisto aj všetky veľké sviatky. Chcelo to však veľa driny a ešte to aj veľa driny chce, lebo k ideálnemu spevu to má ešte veľmi ďaleko. Ale dnes už nepočúvam sťažnosti ľudí na hlasnú registráciu a pod. Avšak spievanie do mikrofónu sa mi ešte odstrániť nepodarilo, ale dúfam, že v blízkej budúcnosti odstránim aj to.
_________________
Maximilián Lamanec, organista vo farskom kostole sv. Michala archanjela v Osikove
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
FrantišekBeer
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 03. 02. 2013
Príspevky: 126
Bydlisko: Košice/Lübeck

PríspevokZaslal: 10 06, 2013, 21:46    Predmet: Odpovedať s citátom

Super, len tak ďalej. Ovocie príde, ale chce to čas Wink
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
LukasDrozd
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 07. 10. 2006
Príspevky: 630
Bydlisko: Svit

PríspevokZaslal: 11 06, 2013, 9:27    Predmet: Odpovedať s citátom

Ja vlastne neviem, čo majú všetci s tým spievaním do mikrofonu. Ja s tým žiaden problém nemám. Spievam a dobre. či?
Ano ano, ja viem, že na to by mal byť spevák a nie organista. Na slovesnku sú organisti nútení zastávať viacero úloh ako iba hrať... bohužial
_________________
"I'm back and don't feat neither death nor pain"

Lukáš Drozd
Farnosť sv. Jozefa Robotníka
Svit
http://www.mego.6f.sk
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
Fero
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 19. 10. 2006
Príspevky: 1110
Bydlisko: Prešov

PríspevokZaslal: 11 06, 2013, 14:31    Predmet: Odpovedať s citátom

Sú nútení? Kým? A prečo? Určite to od nás nechce výklad v liturgickom spevníku, ktorý má cirkevné schválenie a tým je na našom území prakticky záväzný. A to nie len pre organistov, ale aj ostatných spevákov a hudobníkov, kňazov a veriacich.

Začal som nedávno hrávať v jednej dedine, kde roky hrával amatér. Kvôli problémom ho farár požiadal, aby prestal hrať. V obci je cca 300 katolíkov, na nedeľnú omšu prichádzajú asi dve tretiny. Keďže obec nemá na to, aby mi platili aj hranie omší cez týždeň, hrávam len v nedele a slávnosti. Napriek tomu sa ľudia snažia spievať aj menej známe piesne, spevníky používa aj mládež a deti, jednu novú pieseň som naučil asi po troch omšiach. Hrávam zrejme hlasnejšie, ako môj predchodca, mikrofón používam len v prípade nutnosti a zvyčajne si ho dávam ďalej od seba. Kostolníčku už zunovalo sústavne ma prosiť, aby som si ho zapol Very Happy. Farár a kurátori však pochopili, že úroveň treba dvíhať a až na notorické zlozvyky to ide celkom dobre a presne. Kde je vôľa, tam je cesta.
_________________
František Marcin
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
FrantišekBeer
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 03. 02. 2013
Príspevky: 126
Bydlisko: Košice/Lübeck

PríspevokZaslal: 11 06, 2013, 14:34    Predmet: Odpovedať s citátom

Pri spoločnom speve zhromaždenia by nemal nikto vytŕčať z radu, ako hovorí aj konštitúcia Musicam Sacram:

"Je dobré, keď kňaz a posluhujúci všetkých stupňov zjednotia svoj hlas s hlasom zhromaždenia veriacich v tých častiach, ktoré prináležia ľudu."

Vysvetľujem si to tak, že všetci (aj zástancovia liturgických služieb s mikrofónom), majú ten vtedy vypnúť a spievať prirodzeným hlasom spolu so všetkými veriacimi.

A radšej ani nezačínam písať, ako sa v "mojich" kostoloch zlepšila kvalita spevu a zvýšila aktivita veriacich odkedy sú vedení zvukom organa a jasným frázovaním.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
JozefTimulak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 01. 2007
Príspevky: 810
Bydlisko: Čaňa

PríspevokZaslal: 11 06, 2013, 14:52    Predmet: Odpovedať s citátom

Prečo sa vlastne používa mikrofón?
1. Ľud nespieva vôbec a chceme tento problém zakryť (najčastejšie problém mestských kostolov a katedrál).
2. Ľud spieva nesprávne a/alebo nejednotne a chceme ich udržať na uzde (najčastejšie problém menších kostolov so starším osadenstvom).
3. Všetko je v poriadku, ale ani sme nad tým nerozmýšľali, veď "vždy to tak bolo" (najčastejšie problém organistu, ktorý je so sebou spokojný a nehľadá možnosti zlepšovania).

Prečo je to zlé?
1. Ľudia sú unavení, nemotivovaní, bez života, bez záujmu budovať spoločenstvo. Problém sa nevyrieši, ak bude spievať organista do mikrofónu, len sa oddiali.
2. Ak ľud spieva zle, treba robiť nácviky, požiadať duchovných o pomoc a podporu a ľud naučiť spievať, nie prekrikovať ako stádo oviec alebo buchnátovať prehnanou registráciou. To ničí jednotu spoločenstva.
3. Prečo by hlas organistu mal tróniť nad hlasmi ostatných? Nechajme ľudí spievať a veďme ich organom. Veď ani v zboroch nekričí jeden spevák ponad hlasy ostatných.

Záver: Spev do mikrofónu len kazí jednotu spoločenstva alebo zakrýva problémy, ktoré sa bojíme riešiť. Mnohí by od toho upustili, ale nedovolí im to sila zvyku. Majú strach niečo meniť - veď čo povedia ľudia. Každá zmena je do istej miery bolestná, ale prax jasne ukazuje, že tam, kde organista prestal spievať, zmohutnel spev zhromaždenia.
_________________
Jozef Timuľák
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
LukasDrozd
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 07. 10. 2006
Príspevky: 630
Bydlisko: Svit

PríspevokZaslal: 11 06, 2013, 21:31    Predmet: Odpovedať s citátom

No zas by som to nestaval do tej úrovne, že spev organistu kazí spoločenstvo a podobne. Určite nikto neprestane chodiť do kostola preto, že organistov hlas vytŕča nad ostatnými
_________________
"I'm back and don't feat neither death nor pain"

Lukáš Drozd
Farnosť sv. Jozefa Robotníka
Svit
http://www.mego.6f.sk
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
Fero
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 19. 10. 2006
Príspevky: 1110
Bydlisko: Prešov

PríspevokZaslal: 12 06, 2013, 0:24    Predmet: Odpovedať s citátom

Tým by som si nebol istý. V Prešove zopár ľudí kvôli sústavnému prekrikovaniu kňaza s organistami už prestalo chodiť do konkatedrály a to boli poväčšinou starší ľudia okolo 70tky. Podobne mi to povedal jeden kňaz z inej prešovskej farnosti, keď sa raz zúčastnil nejakej slávnosti v konkatedrále a nemohol pri oltári pod reproduktorom obsedieť. Bohužiaľ, väčšina ľudí si myslí, že to tak má byť, pretože to tak vždy bolo.

U nás na dedine sa pán farár zasa urazil, že odmietam používať rozhlas, ktorý stál cca 3000 Eur...
_________________
František Marcin
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
andrej
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 15. 08. 2007
Príspevky: 675
Bydlisko: Vrable

PríspevokZaslal: 12 06, 2013, 8:47    Predmet: Odpovedať s citátom

jeden nemenovaný organista/učiteľ keď sa tak pýtal deciek že prečo nechodia do kostola tak väčšinou že mu odpovedali "lebo sa to tam nedá počúvať". Strašná hra a ešte horší spev. Pár krát sa mi stalo že som prechádzal okolo kostola ked organista spieval niečo. To si ani neviete predstaviť aké to bolo hrozné. Tým ľuďom sa ani nečudujem že z kostola odchádzajú Smile
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
FrantišekBeer
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 03. 02. 2013
Príspevky: 126
Bydlisko: Košice/Lübeck

PríspevokZaslal: 12 06, 2013, 9:46    Predmet: Odpovedať s citátom

Jefitto44 napísal:
No zas by som to nestaval do tej úrovne, že spev organistu kazí spoločenstvo a podobne. Určite nikto neprestane chodiť do kostola preto, že organistov hlas vytŕča nad ostatnými


To je pravda. Takisto neprestanú chodiť do kostola ani keď má plesnivé steny alebo deravé lavice. No to neznamená, že s tým netreba nič robiť Wink
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
JozefTimulak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 01. 2007
Príspevky: 810
Bydlisko: Čaňa

PríspevokZaslal: 12 06, 2013, 10:15    Predmet: Odpovedať s citátom

Organistov hlas zosilnený nad hlas spoločenstva akoby hovoril: Vy to poriadne neviete, musím prekryť nedostatky vášho spevu. Alebo: Bezo mňa neviete poriadne spievať.

A jednota spoločenstva je krásne vyjadrená spoločným spevom. Spievanie je krásna vec a Stvoriteľ chcel aby aj vtáčky spievali. Je pekné keď človek spieva na Božiu slávu a ešte krajšie, keď spievajú dvaja-traja zhromaždení v Jeho mene a najkrajšie, keď spieva celé zhromaždenie. To vyžaduje disciplínu spevákov, aby nik nikoho neprehlušoval, neodsúval, nebrzdil, neťahal, atď.

A úlohou chrámového hudobníka je naviesť ľud do takého duchovno-psychologického rozpoloženia (zapáliť, nabudiť - skrátka vzbudiť emócie, ktoré zas otvoria vnútro pre duchovno), aby sami túžili po jednote a vyjadrili ju spevom. V takom stave by nik nechcel iného poučovať alebo napravovať, nik by sa nechcel skrývať, mĺkvo stáť, pretože každý sa chce zapojiť do spoločného diela - spoločnej oslavy Boha.

Takže úloha organistu je oveľa hlbšia ako sa zdá. Nestačí pred omšou vybrať náhodné piesne, ako predohru zahrať prvé 2 takty z piesne a staré neduhy spoločenstva prekrývať svojim zosilneným hlasom.
_________________
Jozef Timuľák
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra organisti.sk » Prax - Ako hráme/spievame? Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5
Strana 5 z 5

 
Prejdi na:  
Nemôžete odosielať novú správu do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na správu v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional -- Ported for PHP-Nuke by nukemods.com
organisti.sk
administrátori: Martin Bako - organy/organológia, Martin Puhovich - Spoločnosť priateľov organov, Rastislav Podpera - teória liturgickej hudby, Marek Klein, Matej Kubeš - technická správa serveru © 2005-2013.

Ad maiorem Dei gloriam!
Odber článkov: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.18 sekúnd