Home
Úvodná stránka
Vyhľadávanie
Vyhľadávanie
Forums
Fórum
Your Account
Váš účet
Navigačné menu



Kto je online
Momentálne je 329 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu


Fórum

organisti.sk :: Zobraziť tému - Nový organ pre Dóm sv. Martina v Bratislave
FAQ
FAQ
Hľadať
Hľadať
Zoznam užívateľov
Zoznam užívateľov
užívateľské skupiny
užívateľské skupiny
Nastavenie
Nastavenie
Prihlásenie
Prihlásenie
Súkromné správy
Súkromné správy
Obsah fóra organisti.sk » Novostavby píšťalových organov na Slovensku

odoslať novú tému   Odpovedať na tému
Nový organ pre Dóm sv. Martina v Bratislave Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3 ... 19, 20, 21, 22  Ďalší
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
TTV
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 08. 09. 2007
Príspevky: 80
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: 24 11, 2008, 21:59    Predmet: Odpovedať s citátom

Akurát som našiel tento článok

http://lesk.zoznam.sk/cl/10189/245528/Kde-je-organ-

Sad
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
TTV
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 08. 09. 2007
Príspevky: 80
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: 07 12, 2008, 10:48    Predmet: Odpovedať s citátom

A znovu článok:

http://spravy.pravda.sk/organ-pre-dom-je-hotovy-kedy-zaznie-nikto-netusi-fu5-/sk_regiony.asp?c=A081202_092952_sk_regiony_p09



ešte niečo som našiel:

23. NOVÝ ORGAN V BRATISLAVSKOM DÓME SVÄTÉHO MARTINA SI VERIACI NEBUDÚ MÔCŤ VYCHUTNAŤ ANI POČAS BLÍŽIACICH SA VIANOC

(04.12.2008; Televízna stanica STV 1; Slovensko Dnes; 19.15; 2 min.; MIKLOŠOVÁ Silvia)

Maroš KOŠÍK, moderátor:

"Minulý rok na jeseň odstránili z bratislavského Dómu svätého Martina starý chrámový organ z konca 19. storočia. Nahradiť ho mal nový modernejší nástroj. Na jeho výrobe pracoval špičkový majster Gerald WOEHL. Organ mal Dóm zdobiť už v októbri tohto roka. No veriaci si ho nebudú môcť vychutnať ani počas blížiacich sa Vianoc."

Silvia MIKLOŠOVÁ, redaktorka:

"Deväťtonový organ vyrobila známa nemecká firma za vyše 30 miliónov korún. V korunovačnej konkatedrále sa mal rozozvučať už pred dvoma mesiacmi. V Dóme však stále znie iba náhradný elektronický nástroj."

Anketa:

"Tak to sľúbili vymeniť to do októbra, hotové, tak malo to tam byť hotové."

"Možno v tom majú nejaké problémy."

S. MIKLOŠOVÁ:

"Organ je už síce hotový, no zatiaľ jeho jednotlivé časti nedali dokopy. Výrobu mohutného nástroja si objednala niekdajšia Bratislavsko‑trnavská arcidiecéza. Po jej rozdelení sa organa ujala tá trnavská. Momentálne spolu s odborníkmi stále zvažuje, aký bude mať nástroj definitívny znak a kde ho vlastne umiestnia."

Peter KUČERA, ekonóm Trnavskej arcidiecézy:

"Vykonané konzultácie prispejú ku kvalitnejšiemu a citlivejšiemu zakomponovaniu nového organa."

S. MIKLOŠOVÁ:

"A práve toto údajne spôsobuje zdržanie. Bratislavskí veriaci sa organa tak skoro nedočkajú."

P. KUČERA:

"Nový organ nebude do konca roku 2008 postavený."

Anketa:

"Tak je to škoda, no."

"Cirkev určite má na to dôvody."

S. MIKLOŠOVÁ:

"Správca farnosti bratislavského Dómu sa k celej záležitosti odmieta vyjadriť."

Robert MAŠICA, kaplán Farnosti Dómu sv. Martina:

"Nemám k tomu čo povedať."

S. MIKLOŠOVÁ:

"Organ v Dóme sv. Martina sa rozozvučí najskôr počas budúcoročných Veľkonočných sviatkov."

na stránke v bode 23 na konci

http://www.bratislava.sk/vismo/dokumenty2.asp?id_org=700000&id=11019209&grafika=0
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Michael Augustín
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 10. 04. 2007
Príspevky: 663
Bydlisko: Podolie

PríspevokZaslal: 07 12, 2008, 16:28    Predmet: Odpovedať s citátom

Človek sa len čuduje, o aké blbosti sa môžu ľudia naťahovať...

"Vykonané kozultácie"- keď už sú vykonané, kde je ich výsledok?
_________________
Michael Augustín, organista v kostole sv. Juraja v Podolí
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail ICQ
Peter Vymazal
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 25. 01. 2007
Príspevky: 1699
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: 08 12, 2008, 15:04    Predmet: Odpovedať s citátom

Michael Augustín napísal:
Človek sa len čuduje, o aké blbosti sa môžu ľudia naťahovať...

"Vykonané kozultácie"- keď už sú vykonané, kde je ich výsledok?



výsledok ani nebude... lebo keď sa vedenia stavby organu chytajú ludia, ktorí vôbec nerozumejú problematike stavby organa, tak to nedáva žiadny zmysel a výsledok tiež... neverím, že nový organ bude do veľkej noci stáť a hrať... keď nie je niekto schopný ošetriť a vyriešiť vrátený majetok cirkvi ešte 19 rokov po revolúcií, nečakajme, že nový organ bude vyriešený obratom ruky....
_________________
Peter Vymazal
www.organista.wbl.sk
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Michael Augustín
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 10. 04. 2007
Príspevky: 663
Bydlisko: Podolie

PríspevokZaslal: 08 12, 2008, 19:17    Predmet: Odpovedať s citátom

nevidím do toho, nedovolím si to kritizovať na najvyššej miere...ale na slovensku takéto komplikácie môže spôsobiť hlavne nekompetentnosť a tej tu máme veľa všade.
_________________
Michael Augustín, organista v kostole sv. Juraja v Podolí
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail ICQ
Peter Vymazal
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 25. 01. 2007
Príspevky: 1699
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: 08 12, 2008, 21:28    Predmet: Odpovedať s citátom

Michael Augustín napísal:
nevidím do toho, nedovolím si to kritizovať na najvyššej miere...ale na slovensku takéto komplikácie môže spôsobiť hlavne nekompetentnosť a tej tu máme veľa všade.


najzarážajúcejšie je to , že stavbu organa má na starosti človek, ktorý je EKONÓM..... veď čo vedia nevyškolení ľudia o stavbe organa???? veď nevedia, čo majú požadovať od staviteľa, a dupľovane od samotného nástroja...
_________________
Peter Vymazal
www.organista.wbl.sk
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Lubos Ihring
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 10. 05. 2007
Príspevky: 212
Bydlisko: Reiden/Kunešov

PríspevokZaslal: 18 01, 2009, 22:10    Predmet: Odpovedať s citátom

Zdravicko, priatelia. Bol mi odporucany do pozornosti nasledovny clanok:

http://zilina.sme.sk/c/4258109/vzacny-organ-v-ziline-nebude.html

Lubos
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
PeterKučera
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 13. 05. 2009
Príspevky: 3
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: 13 05, 2009, 22:25    Predmet: Začatie výstavby organa pre Dóm sv. Martina v Bratislave Odpovedať s citátom

Vážení priatelia stavby nového organa pre Dóm sv. Martina v Bratislave,

s potešením Vám oznamujem, že dnes oficiálne začala reálne prebiehať samotná výstavba nového organa.

Povolenie sme získali v decembri 2008. Dodatok k zmluve s pánom Woehlom sme urobili v januári 2009, tak ohľadom termínov, ako aj navýšenia ceny z titulu prieťahov. V dohode sme stanovili nové termíny, ktoré boli podmienené inými zákazkami, ktoré pán Woehl má. Pán Woehl bol veľmi ústretový a seriózny. Okrem iného v januári prisľúbil, že začne so stavbou na konci apríla, začiatkom mája. Tak sa aj stalo.

Potrebné financie boli vždy zabezpečené v dostatočnom predstihu. Chcel by som týmto dementovať akékoľvek obvinenia z nedostatku zdrojov. Na príslušných účtoch fundácie Laudate Domino sa nachádzajú všetky potrebné financie aj s dosť významnou rezervou. K tomu sme urobili aj navýšenie potrebné na vykrytie nových podmienok zmluvy. Zároveň boli, ešte dávnejšie, prevedené na účet aj potrebné financie na opravu starého organa, a to vo výške, ako bolo v minulosti odborníkmi deklarované.

Prečítal som si Vaše fórum už dávnejšie.

Chcel som na veci reagovať. Nakoniec som sa rozhodol napísať Vám až vtedy, keď budú všetky technické, právne a ekonomické záležitosti vybavené. Chcel som sa vyhnúť emóciám. Niekedy je menej hovoriť viacej. To bola moja skúsenosť, ktorú som pri tomto diele nadobudol.

Nebolo to za posledný rok ľahké. Koordináciu stavby organa som si nepýtal. Bolo mi to dané. Zostal som sám.

Som však presvedčený, že som urobil všetko preto, aby sa organ mohol začať stavať a postaviť. Tých, čo za ten rok vytrvali a pomáhali mi, bolo veľmi málo. Rád by som sa poďakoval všetkým, ktorí mali zásluhu na tomto diele a najmä na jeho prípravnej fáze. Raz iste príde čas, aby som mohol verejne prejaviť svoju vďaku konkrétnym osobám. Som si istý, že títo ľudia moju vďaku cítia, aj keď nie je verejná. Raz príde možno čas, aby som Vám priblížil aj detaily celého procesu spolu s problémami, ktorým sme museli čeliť. Dnes je to však bolestivé a preto je lepšie, keď sa o tom hovoriť nebude.

Oddnes je všetko už len v rukách pána Woehla. Všetko ostatné je zabezpečené. Nie je mi známa žiadna prekážka.

Dnes je úlohou odbornej verejnosti, najmä Vás, priaznivcov stavby, aby ste dohliadli na kvalitu výstavby samotného nástroja. V tejto záležitosti som kontaktoval tých, čo pri nás zostali, aby vytvorili tím z odborníkov, ktorí pri nás stáli od začiatku.

Mám nádej, že sa dielo podarí dokončiť dokonca. Už dnes mu nestojí v ceste nič. Stačí sa len pozerať, ako rastie. Dúfam, že stavba organa bude o pár mesiacov úspešne ukončená.

Ďakujem ešte raz všetkým, ktorí akýmkoľvek spôsobom mali účasť na tomto krásnom diele v akejkoľvek fáze jeho procesu. Ďakujem aj Vám, čo ste nás podporovali.

Chcel by som poprosiť odbornú ale aj laickú verejnosť, aby sme sa v súvislosti s novým organom zamerali už len na veci, ktoré nás môžu spájať. Skúsme sa na nový organ začať tešiť. Hovorme o počte registrov, snívajme o skladbách, o koncertoch, o melódiách, ktoré nás povznesú z každodenných problémov. Pokúsme sa o pozitívne emócie, o pokoj a o radosť.

Peter Kučera
arcidiecézny ekonóm
Trnavskej arcidiecézy
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Peter Vymazal
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 25. 01. 2007
Príspevky: 1699
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: 15 05, 2009, 15:03    Predmet: Re: Začatie výstavby organa pre Dóm sv. Martina v Bratislave Odpovedať s citátom

PeterKučera napísal:
Vážení priatelia stavby nového organa pre Dóm sv. Martina v Bratislave,

s potešením Vám oznamujem, že dnes oficiálne začala reálne prebiehať samotná výstavba nového organa.




tešíme sa
_________________
Peter Vymazal
www.organista.wbl.sk
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
TTV
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 08. 09. 2007
Príspevky: 80
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: 17 05, 2009, 23:36    Predmet: Re: Začatie výstavby organa pre Dóm sv. Martina v Bratislave Odpovedať s citátom

PeterKučera napísal:
... Hovorme o počte registrov, .....

Peter Kučera
arcidiecézny ekonóm
Trnavskej arcidiecézy


Velice rád by som bol keby som sa dozvedel, aké zmeny boli v registroch (nie len počet) oproti návrhu publikovanom v Hudobnom živote, ale aj aký je konečný " dessign" organu po schválení pamiatkármi, ktorý ako som čítal a viem že vždy majú nejaké pripomienky.

Vďaka
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PeterKučera
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 13. 05. 2009
Príspevky: 3
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: 20 05, 2009, 19:47    Predmet: Odpovedať s citátom

Zmeny ohľadom registrov za môjho pôsobenia robené neboli.

Otázka design-u bola najväčším problémom od júla do decembra 2008. Samotný schválený výzor organa by mal zostať prekvapením do doby postavenia.

Môžem len potvrdiť, že pamiatkári neboli tými, kto robil problémy. Práve naopak, postoj pamiatkového úradu bol veľmi seriózny a profesionálny. Aj keď získať povolenie z pamiatkového úradu nebolo ľahké. Požiadavky boli mnohé tvrdé, niekedy ťažko splniteľné, ale ich prístup bol seriózny a konšruktívny. Opakom bol neseriózny prístup niektorých "profesionálov", ktorí sa zaangažovali do otázky designu organa. Antidatovali svoje stanovisko, a vykonali pár negatívnych krokov, ... Títo "profesionáli" spôsobili predĺženie doby, než sme získali povolenie. Skoro kvôli nim krachla celá stavba organa. Hrozilo zrušenie zmluvy. Ich prístup predražil celú stavbu organa. A to nespomínam niektorých novinárov a ľudí okolo pána Klindu.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
TTV
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 08. 09. 2007
Príspevky: 80
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: 24 05, 2009, 10:58    Predmet: Odpovedať s citátom

Mne to nedá ja som moc zvedavý a nedočkavý zaujímalo by ma hlavne ako je to s "velkosťou" organu.
Myslím teraz hlavne problém pôvodne mal byť 3 mauál v Hudobnom živote sa písalo o 4 manuálovom, ale 4 manuál okrem klávesnice tam nemalo byť nič iné spravené. Bude teda 4 manuál bez funkčného 4 manuálu či len 3 manuál?

Hovoríte že v zmeny ohladne registrov neboli robené tak môžete, nakoľko ste v prvom príspevku písali že poďme hovoriť o registroch, zverejniť na tejto stránke tie nezmenené registre respektívne potvrdiť že zoznam registrov uverejnený v H.Ž. je 100% správny?

Nedá mi znovu sa opýtať na dessign organu keď sa montoval organ v BA. na Kalvárií mal som možnosť pomáhať pri stavbe, samozrejme moja pomoc bola nepodstatná a určite bezo mňa by to V. Gazdík urobil, ale napriek tomu veľmi rád na to spomínam a preto by som chcel vedieť aké zmeny sú v dessigne organu lebo moc veľké zmeny oproti návrhu čo bol zverejnený v H.Ž. nemôžu byť nakoľko rozloženie jednotlivých "strojov" asi pán Woehl nerobil len pomenil dessign píštal ( pokiaľ sú v prospekte aj hrajúce a nie len nehrajúce píštaly tak okrem "predĺženia píštal nad ladičku a poprípade odstránenie (upravenie ) nejakých drevených častí fasády tam moc zmien nemohol urobiť.

Nakoniec len dodám informáciu k tomu čo ste písal pýtal som sa knaza a bolo to asi v tom období, ako ste písal niekedy cca júl-september 2008 čo je s organom tak mi len povedal: " Vieš keď sa stretnú dvaja umelci tak je druhá jaj nie tá už bola tretia svetová." čo ma neprekvapuje keď pznám Sk architektov a podobných umelcov ( ospravedlňujem sa výnimkam, ale zatial sa mi moc tie výnimky nedarí stretnúť), ale že to bolo až tak vážne to som nepredpokladal.

P.S. zabudol som kedy sa predpokladá že sa bude dať vidieť postavený, kedy sa bude dať počuť po prvý kráť a kedy sa predpokladá vysvetenie ( počul som či čítal ze časť organu by mala hrať už na 1.1.2010) chcel by som oficálne dátumi, vďaka.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PeterKučera
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 13. 05. 2009
Príspevky: 3
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: 24 05, 2009, 11:23    Predmet: Odpovedať s citátom

Organ bude trojmanuálový, pričom bude zabudovaný aj štvrtý manuál. Ten bude zatiaľ nefunkčný. Mal by byť pripravený pre budúcnosť, pre prepojenie s malým chórovým organom, prípadne s novopostaveným malým organom v presbytériu (ak sa toho niekto v budúcnosti ujme). Pôvodne sa uvažovalo nad tým, aby sa na hlavnom organe (4. manuál) dalo hrať "echo" na organe v presbytériu.

Ak by sa dalo, zavesil by som sem jpg/pdf dispozíciu priamo zo zmluvy. Nemám Hudobný život, neviem, aká tam bola dispozícia. Neviem to porovnať.

Čo sa týka designu, tak menený bol len prospekt (návštevníkom chrámu viditeľná časť), ostatné menené nebolo, resp. zadná časť organa nikdy nebola predmetom diskusie, a bola na voľnej dispozícii pána Woehla. Pán Woehl postupne vypracoval tri hlavné prospektové návrhy. Z toho posledný bol prispôsobený požiadavkám architektov a pamiatkového úradu.

Hrubá konštrukcia organa bude postavená asi do konca júna, polovice júla 2009. Už máme prvé fotografie zo stavby organa. Je to úžasné.

Osadenie píšťal a úplné ukončenie výstavby s čiastočným naladením by malo byť zrealizované do konca decembra 2009. Definitívne ukončenie posledných úprav a ladenia by malo byť najneskôr k Veľkej noci 2010. S pánom Woehlom sme to dohodli tak, aby bol organ k vysviacke pripravený najneskôr týždeň po Veľkej noci. Možno to však stihne už k Vianociam. To ale záleží od viacerých okolností. Termíny zverejňujem prvýkrát od uzavretia dodatku k zmluve. Doteraz o nich vedeli traja ľudia.


Naposledy upravil PeterKučera dňa 24 05, 2009, 13:28, celkovo upravené 1 krát
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
TTV
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 08. 09. 2007
Príspevky: 80
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: 24 05, 2009, 13:00    Predmet: Odpovedať s citátom

Fotky od Petra Kučeru:








Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MatejKubes
administrátor portálu
administrátor portálu


Zaregistrovaný od: 01. 08. 2005
Príspevky: 144
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: 24 05, 2009, 19:36    Predmet: Odpovedať s citátom

PeterKučera napísal:


Ak by sa dalo, zavesil by som sem jpg/pdf dispozíciu priamo zo zmluvy. Nemám Hudobný život, neviem, aká tam bola dispozícia. Neviem to porovnať.


Dá sa, pošlite mi to na email - viď spod tejto stránky.
_________________
Matej Kubeš
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra organisti.sk » Novostavby píšťalových organov na Slovensku Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3 ... 19, 20, 21, 22  Ďalší
Strana 20 z 22

 
Prejdi na:  
Nemôžete odosielať novú správu do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na správu v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional -- Ported for PHP-Nuke by nukemods.com
organisti.sk
administrátori: Martin Bako - organy/organológia, Martin Puhovich - Spoločnosť priateľov organov, Rastislav Podpera - teória liturgickej hudby, Marek Klein, Matej Kubeš - technická správa serveru © 2005-2013.

Ad maiorem Dei gloriam!
Odber článkov: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.17 sekúnd