Home
Úvodná stránka
Vyhľadávanie
Vyhľadávanie
Forums
Fórum
Your Account
Váš účet
Navigačné menu



Kto je online
Momentálne je 414 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu


Fórum

organisti.sk :: Zobraziť tému - Reformátor - Deformátor JKS
FAQ
FAQ
Hľadať
Hľadať
Zoznam užívateľov
Zoznam užívateľov
užívateľské skupiny
užívateľské skupiny
Nastavenie
Nastavenie
Prihlásenie
Prihlásenie
Súkromné správy
Súkromné správy
Obsah fóra organisti.sk » Jednotný katolícky spevník

odoslať novú tému   Odpovedať na tému
Reformátor - Deformátor JKS Choď na stránku 1, 2, 3, 4, 5  Ďalší
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
PavolT
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 06. 09. 2008
Príspevky: 231
Bydlisko: PB

PríspevokZaslal: 15 04, 2009, 12:55    Predmet: Reformátor - Deformátor JKS Odpovedať s citátom

Už veľa krát sa mi stalo, že som začal hrať nejakú pieseň z Kancionála a tí ľudia, ktorý mali staršie knižky spievali úplne iné slová ako tí čo majú nové. Načo tí chytráci menia v piesni pár slov a myslia si že je to len tak spievať. Nám organistom v pohode, no tí ľudia sú naučený a knižku majú len tak pre istotu. Tí slávny deformátory JKS by sa mohli radšej zaoberať inými činnosťami ako opravovať ZREL SOM VODU... na TIEKLA VODA - teda to je robota Embarassed
len čo to kazia nie opravujú.
[/b]
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Peter Vymazal
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 25. 01. 2007
Príspevky: 1699
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: 15 04, 2009, 14:42    Predmet: Re: Reformátor - Deformátor JKS Odpovedať s citátom

PavolT napísal:
Už veľa krát sa mi stalo, že som začal hrať nejakú pieseň z Kancionála a tí ľudia, ktorý mali staršie knižky spievali úplne iné slová ako tí čo majú nové. Načo tí chytráci menia v piesni pár slov a myslia si že je to len tak spievať. Nám organistom v pohode, no tí ľudia sú naučený a knižku majú len tak pre istotu. Tí slávny deformátory JKS by sa mohli radšej zaoberať inými činnosťami ako opravovať ZREL SOM VODU... na TIEKLA VODA - teda to je robota Embarassed
len čo to kazia nie opravujú.
[/b]



AD.1. - Kancionál majú bratia evanjelici

AD 2. - Text piesne Tiekla voda z pravej strany je určite vhodnejší, ako Zrel som vodu... Aj v Zjavení apoštola Jána sa píše: A videl som vytekať vodu...

AD.3. - Budťe tak láskavý, milý kolega, a preučte si ľudí túto pieseň tak, ako sa v súčasnosti spievať má - podľa nových JKS, a neosočujte ľudí, ktorí sa snažia niečo dobré urobiť pre liturgiu...

A dovoľte mi ešte jednu otázku: vaša hra pri liturgií je aká??? Povznáša, alebo kazí vkus veriacich????
_________________
Peter Vymazal
www.organista.wbl.sk
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
PavolT
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 06. 09. 2008
Príspevky: 231
Bydlisko: PB

PríspevokZaslal: 15 04, 2009, 15:08    Predmet: Odpovedať s citátom

Áno, máte pravdu v tom že text piesne je vhodnejší, no preučiť ľudí? Myslíte že sa to spieva každý deň? Asi neviete aké je to preúčať. Na prvý raz sa do domieša, na druhý raz sa to domieša menej, na tretí sú ľudia ticho, no a až potom sa niečo pohne. No ale je aj X viac piesní v ktorých zmenili slová. Ako príklad uvediem č. 255. Po starom: ... vypočuť s pobožnosťou. Po novom: ...sláviť s veľkou zbožnosťou. Ten starý text bol už dlhé roky zaužívaný a zrazu meň! To by ste videli, aký je to guláš, keď jedni spievajú to, a iní iné. Vo vašom kostole asi máte veľa perfektných spevákov, no u nás si ich spočítam na jednej ruke.
No a to Tédeum... Radšej používam 525. od Haydna, ktoré je menej zmenené.
Môj názor je že keď chcú meniť nech menia riadne, ale nech aj vydajú a ohlásia ľudu príchod nových spevníkov aby si ich mohli zadovážiť.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Peter Vymazal
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 25. 01. 2007
Príspevky: 1699
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: 15 04, 2009, 15:13    Predmet: Odpovedať s citátom

PavolT napísal:
Áno, máte pravdu v tom že text piesne je vhodnejší, no preučiť ľudí? Myslíte že sa to spieva každý deň? Asi neviete aké je to preúčať. Na prvý raz sa do domieša, na druhý raz sa to domieša menej, na tretí sú ľudia ticho, no a až potom sa niečo pohne. No ale je aj X viac piesní v ktorých zmenili slová. Ako príklad uvediem č. 255. Po starom: ... vypočuť s pobožnosťou. Po novom: ...sláviť s veľkou zbožnosťou. Ten starý text bol už dlhé roky zaužívaný a zrazu meň! To by ste videli, aký je to guláš, keď jedni spievajú to, a iní iné. Vo vašom kostole asi máte veľa perfektných spevákov, no u nás si ich spočítam na jednej ruke.
No a to Tédeum... Radšej používam 525. od Haydna, ktoré je menej zmenené.
Môj názor je že keď chcú meniť nech menia riadne, ale nech aj vydajú a ohlásia ľudu príchod nových spevníkov aby si ich mohli zadovážiť.


Ale to, že jedni spievajú "vypočuť s pobožnosťou" a iní "sláviť s veľkou zbožnosťou", nie je problém tých, ktorí text zmenili k niečomu, čo je vhodnejšie... Sv. omša sa nevypočúva.... Sv. omša sa slávi... Možno by bolo vhodné zamerať sa na problém nenosenia spevníkov do kostola, prípadne nosenia starých spevníkov... A nie očierňovať reformátorov JKS
_________________
Peter Vymazal
www.organista.wbl.sk
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
BoboM
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 23. 01. 2009
Príspevky: 39
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: 15 04, 2009, 16:51    Predmet: Re: Reformátor - Deformátor JKS Odpovedať s citátom

Vidím, že sa pichlo do hniezda Smile

Peter Vymazal napísal:

AD.1. - Kancionál majú bratia evanjelici.


Pan Vymazal, nebuďte taký prísny na nového prispievateľa do fóra. Mimochodom, keď zájdete do predajne SSV v Bratislave a vypýtate si kancionál, tak presne vedia, ze pýtate to, čo už roky nevyšlo. Napr. aj u nás - v dedine neďaleko Trnavy - sa JKS s notami (t.j. tej hrubej knihe, z ktorej hrá organista piesne JKS) hovorí a vždy hovorilo kancionál. Tej menšej knižke, čo si ľudia nosia do kostola, alebo dnes - moderne - ich čakajú na laviciach sa tam napr. hovorí "mollitebná kniška" Smile

Peter Vymazal napísal:

AD 2. - Text piesne Tiekla voda z pravej strany je určite vhodnejší, ako Zrel som vodu... Aj v Zjavení apoštola Jána sa píše: A videl som vytekať vodu...


To je príklad pritiahnutý za vlasy. Podporil by ste napr. návrh, aby sa zmenila biblia v textácii z"Uzreli všetky končiny zeme spásu nášho Boha" na "tiekli všetky končiny..."? (Ano, môj príklad je ešte horší Wink)

Peter Vymazal napísal:

AD.3. - Budťe tak láskavý, milý kolega, a preučte si ľudí túto pieseň tak, ako sa v súčasnosti spievať má - podľa nových JKS, a neosočujte ľudí, ktorí sa snažia niečo dobré urobiť pre liturgiu...


Možno by bolo dobré oznámiť všetkým v kostole, aby si kúpili nové spevníky, lebo tie, čo si kúpili pred časom su už nevhodné. Zároveň ale treba oznámiť aj ktorú verziu JKS si majú kúpiť, z ktorého vydavateľstva a z ktorého roka je to vydanie. A keď im poviete, že sa ešte stále pripravujú nové zmeny, to už prestanú spievať úplne všetci. ("Šak nech si spieva organista sám, ked si pomenil slová" - to je odpočuté z kostola.)

Ja mam napr. "Spevník katolíckeho muža", vydali to niekde v Košiciach, je to z roku 2002 a mám tam "Zrel som vodu...". Spevnik je celkom zachovaný, strany z neho nevypadávajú, zmestí sa mi do vrecka.
Fakt si mám kvôli pár zmenám (ozaj, koľko tých zmien tam vlastne je napr od roku 1990?) kupovať novú knižku, keď som túto dostal ako svatobný dar od svojej babky?

Trochu mi to celé pripomína správanie finančníkov - sociálne riziká pre nich tiež neexistujú.

Peter Vymazal napísal:

A dovoľte mi ešte jednu otázku: vaša hra pri liturgií je aká??? Povznáša, alebo kazí vkus veriacich????


Takúto otázku predsa nemôžete myslieť vážne. Alebo ináč: Akú odpoveď očakávate na takto položenú otazku? Alebo ešte ináč: Aká odpoveď by vás uspokojila?

Nič v zlom, pan Vymazal.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
FrantisekBujko
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 12. 01. 2009
Príspevky: 223
Bydlisko: Nižný Hrabovec

PríspevokZaslal: 15 04, 2009, 17:23    Predmet: Odpovedať s citátom

[quote="Peter Vymazal"]
PavolT napísal:
Áno, máte pravdu v tom že text piesne je vhodnejší, no preučiť ľudí? Myslíte že sa to spieva každý deň? Asi neviete aké je to preúčať. Na prvý raz sa do domieša, na druhý raz sa to domieša menej, na tretí sú ľudia ticho, no a až potom sa niečo pohne. No ale je aj X viac piesní v ktorých zmenili slová. Ako príklad uvediem č. 255. Po starom: ... vypočuť s pobožnosťou. Po novom: ...sláviť s veľkou zbožnosťou. Ten starý text bol už dlhé roky zaužívaný a zrazu meň! To by ste videli, aký je to guláš, keď jedni spievajú to, a iní iné. Vo vašom kostole asi máte veľa perfektných spevákov, no u nás si ich spočítam na jednej ruke.
No a to Tédeum... Radšej používam 525. od Haydna, ktoré je menej zmenené.
Môj názor je že keď chcú meniť nech menia riadne, ale nech aj vydajú a ohlásia ľudu príchod nových spevníkov aby si ich mohli zadovážiť.


Pán ,Vymazal
nebuďte pápežskejší ako pápež.Všetci sme sa presvedčili že ani Vy nie ste dokonalý,ako to prezentujete skoro vo všetkých vašich príspevkoch.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Michael Augustín
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 10. 04. 2007
Príspevky: 663
Bydlisko: Podolie

PríspevokZaslal: 15 04, 2009, 18:31    Predmet: Odpovedať s citátom

Milý Fero, poprosím Vás aby ste neútočili na Petra Vymazala, ja som osobne tomuto človeku vďačný za veľa,čo sa týka opravy nášho organu a odporúčam, aby ste ho aj vy niekedy počuli hrať naživo a vypočuli si jeho improvizačné schopnosti, ktoré mu môžme nejeden organista v dobrom závidieť. Ak máte vyštudovanú cirkevnú hudbu, tak ako Peťo, tak potom nech sa páči, rýpte...ale rýpte do témy. Myslím, že on vie o čom hovorí v tejto téme, lebo má k tomu dosť blízko.
_________________
Michael Augustín, organista v kostole sv. Juraja v Podolí
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail ICQ
Michael Augustín
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 10. 04. 2007
Príspevky: 663
Bydlisko: Podolie

PríspevokZaslal: 15 04, 2009, 19:06    Predmet: Odpovedať s citátom

[quote="Frantisek Beer"]
PavolT napísal:


Michael Augustín napísal:
Ak máte vyštudovanú cirkevnú hudbu, tak ako Peťo, tak potom nech sa páči, rýpte...


Michael, chceš povedať, že ak niekto má vyštudované, tak ho to oprávňuje rýpať a povyšovať sa nad iného ? To, že má niekto vyštudované ho neoprávňuje ho rýpať. Vyštudovaný človek, ak má dobrú vôľu, by mal svoje vzdelanie podávať tým, ktorí neštudovali a nie do nich rýpať a tak ešte viac prehĺbovať priepasť medzi študovanými a laikmi.


Nepochopil som, Feri. Ja som nič zlé netvrdil. Len som chcel obhájiť to, že Peter nerýpe a erudovane zareagoval na tému a tým určite neprispieval k prehlbovaniu priepasti medzi študovanými a laikmi. Práve naopak.
Som rád, že si tu spomenul tie papieriky do lavíc. Mne sa to tu zdalo už zbytočné písať, toľkokrát sme sa tu už o tom bavili, ako to riešiť.
_________________
Michael Augustín, organista v kostole sv. Juraja v Podolí
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail ICQ
Michael Augustín
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 10. 04. 2007
Príspevky: 663
Bydlisko: Podolie

PríspevokZaslal: 15 04, 2009, 19:33    Predmet: Odpovedať s citátom

Very Happy Very Happy
No prvá veta je výpoveďou istej osoby, ktorá hovorí, že videl tiecť vodu z pravej strany.
Druhá veta vypovedá už len čisto o tej skutočnosti, že tiekla voda.
To je v podstate to isté, lebo hlavné je, že voda tiekla z pravej strany svätyne alebo chrámu. Very Happy Very Happy

Podstatný je však ten rozdiel, že v druhej vete je prirodzený slovosled pre slovenčinu 21. storočia.

Problémy sú často aj s odpoveďami po Raduj sa nebies kráľovná:
K. Raduj sa a veseľ sa Panna Mária, aleluja.
A ľudia to s obľubou vždy dochomolia, aby to znelo čo najneprirodzenejšie:
"Lebo zmŕtvychvstal skutočne Pán, aleluja." alebo "Lebo zmŕtvychvstal Pán naozaj, aleluja." A každý ináč.
Pritom to stačí povedať úplne prirodzene:
"Lebo Pán naozaj zmŕtvychvstal, aleluja."
_________________
Michael Augustín, organista v kostole sv. Juraja v Podolí


Naposledy upravil Michael Augustín dňa 15 04, 2009, 19:35, celkovo upravené 1 krát
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail ICQ
PavolT
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 06. 09. 2008
Príspevky: 231
Bydlisko: PB

PríspevokZaslal: 15 04, 2009, 19:34    Predmet: Odpovedať s citátom

Myslím si že pán BoboM má 100% pravdu o tých knižkách. Ľudia si nebudú kupovať nové knižky za každým, keď si deformátor zmyslí že niečo zmení.
No a s tými lístkami. Ja hrám v novom kostole, kde je Viscount Jubilate 232.
Mám tu zopár ( možno trochu viac ako tých päť ) dobrých spevákov. Lístky praktikujeme už od mojich začiatkov. Rozdám ich spevákom a spieva sa. My v kostole nespievame len z JKS ale aj z ďalšieho ,, Pútnického spevníka" ktorý spracovalibývalý organisti a poľský misionáry vo farnosti Považské Podhradie. Je tam veľmi veľa krásnych piesní známich aj neznámich k Panne Márii, Prijímaniu, ale aj Veľkonočné, Pôstne, Vianočné... Hra na organ musí byť pestrá, nie stále len podľa nôt z JKS. Veď existuje množstvo pekných pesníčiek. Preto odporúčam zaobstarať si podobné spevníky aj iným organistom.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Michael Augustín
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 10. 04. 2007
Príspevky: 663
Bydlisko: Podolie

PríspevokZaslal: 15 04, 2009, 19:41    Predmet: Odpovedať s citátom

PavolT napísal:
Myslím si že pán BoboM má 100% pravdu o tých knižkách. Ľudia si nebudú kupovať nové knižky za každým, keď si deformátor zmyslí že niečo zmení.
No a s tými lístkami. Ja hrám v novom kostole, kde je Viscount Jubilate 232.
Mám tu zopár ( možno trochu viac ako tých päť ) dobrých spevákov. Lístky praktikujeme už od mojich začiatkov. Rozdám ich spevákom a spieva sa. My v kostole nespievame len z JKS ale aj z ďalšieho ,, Pútnického spevníka" ktorý spracovalibývalý organisti a poľský misionáry vo farnosti Považské Podhradie. Je tam veľmi veľa krásnych piesní známich aj neznámich k Panne Márii, Prijímaniu, ale aj Veľkonočné, Pôstne, Vianočné... Hra na organ musí byť pestrá, nie stále len podľa nôt z JKS. Veď existuje množstvo pekných pesníčiek. Preto odporúčam zaobstarať si podobné spevníky aj iným organistom.


Len pre moju informáciu:Koľko rokov majú tie piesne a koľko rokov sa spievajú?
_________________
Michael Augustín, organista v kostole sv. Juraja v Podolí
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail ICQ
PavolT
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 06. 09. 2008
Príspevky: 231
Bydlisko: PB

PríspevokZaslal: 15 04, 2009, 19:59    Predmet: Odpovedať s citátom

Pútnicke spevníky sú vydané asi 15 rokov. A piesne sú staré, niektoré zabudnuté, no s krásnou melódiou a slovami. Piesne nie sú znotované je známa len nosná melódia, no a organisti ktorý z nich hrajú si upravujú hudbu, no tak, aby nenarušili nosnú melódiu. Preto je hra z nich taká pestrá. Čo kostol, to o trochu niečo iné. Tieto spevníky sú rozšírené v okolí Považskej Bystrice, no kúpiť sa nedajú, lebo už sa nevydávajú - kopírujeme ich, no chystáme nové vydanie v ktorom budú aj vyradené piesne z JKS ako,, Ó jak sa sladko spieva to meno Mária" a iné.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
josta
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 11. 01. 2008
Príspevky: 296
Bydlisko: Radošovce,Vieska

PríspevokZaslal: 15 04, 2009, 20:06    Predmet: Odpovedať s citátom

Milý nový prispievatel PavolT,

velmi dobre chápem tvoje pocity,lebo veľa krát to točí aj mňa , ale velmi Ti teraz odporučím - nereaguj a prečítaj si témy ako akualizácia kancionala, alebo spev ľudu, jednoducho sa v tom pohrab a zistíš , že mnohé témy sa tam prebrali a možno aj uzavreli. Iste tam nájdeš odpovede na mnohé otázky.

P.S. IDEÁLNY STAV : keď budem mať nové vydanie kancionálu (pre P.V.-znotovaný JKS pre organistov Laughing ) a ľudia budú doslova revať z otvorených-novo vydaných JKS a spievajú podľa organu. Laughing Laughing Laughing
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PavolT
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 06. 09. 2008
Príspevky: 231
Bydlisko: PB

PríspevokZaslal: 15 04, 2009, 20:22    Predmet: Odpovedať s citátom

Áno, v to dúfam. Nech to je, keď už musí, čím skôr. A bodaj by už vydali jeden platný pre ľudí aj organistov a nemenili ho každý rok.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
peterprielomek
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 26. 07. 2008
Príspevky: 98
Bydlisko: Oravská Jasenica 393

PríspevokZaslal: 15 04, 2009, 21:23    Predmet: Odpovedať s citátom

Osobne si myslím, že za celý tento stav na Slovensku nemôžu organisti, existuje predsa niekto zodpovedný za to, čo sa hrá a spieva v kostoloch, či už na celoslovenskej alebo diecéznej úrovni. Keď sa dokázalo pretlačiť používanie JKS na Slovensku, tak neviem prečo by sa nedalo ujednotiť aj v ostatnom. Tak sa mi zdá, že naša admiralita tam vyššie trošku spí. Bolo by ich treba aj takýmto spôsobom naštartovať.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra organisti.sk » Jednotný katolícky spevník Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku 1, 2, 3, 4, 5  Ďalší
Strana 1 z 5

 
Prejdi na:  
Nemôžete odosielať novú správu do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na správu v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional -- Ported for PHP-Nuke by nukemods.com
organisti.sk
administrátori: Martin Bako - organy/organológia, Martin Puhovich - Spoločnosť priateľov organov, Rastislav Podpera - teória liturgickej hudby, Marek Klein, Matej Kubeš - technická správa serveru © 2005-2013.

Ad maiorem Dei gloriam!
Odber článkov: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.17 sekúnd