Home
Úvodná stránka
Vyhľadávanie
Vyhľadávanie
Forums
Fórum
Your Account
Váš účet
Navigačné menu



Kto je online
Momentálne je 332 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu


Fórum

organisti.sk :: Zobraziť tému - Jednotnosti JKS
FAQ
FAQ
Hľadať
Hľadať
Zoznam užívateľov
Zoznam užívateľov
užívateľské skupiny
užívateľské skupiny
Nastavenie
Nastavenie
Prihlásenie
Prihlásenie
Súkromné správy
Súkromné správy
Obsah fóra organisti.sk » Jednotný katolícky spevník

odoslať novú tému   Odpovedať na tému
Jednotnosti JKS Choď na stránku 1, 2, 3  Ďalší
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
JozefTimulak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 01. 2007
Príspevky: 810
Bydlisko: Čaňa

PríspevokZaslal: 29 01, 2007, 22:03    Predmet: Jednotnosti JKS Odpovedať s citátom

Pozdravujem. Ja mam zas taky problem, ze niektori veriaci si zakupili vreckove JKS-ky a tam su niektore piesne mierne modifikovane, ci uz po stranke melodickej alebo aj textovej. Napr. teraz v nedelu mi jedna tetuska ukazovala, ze v piesni 238 je miesto "modli sa tu za svoj blud" "odprosuje za svoj blud" alebo v 255 je miesto "vypocut s poboznostou" "prezit s velkou zboznostou". V jednej piesni - uz si nepamatam v ktorej - bol zmeneny jeden ton. Co s tym? Mam si to teda prepisat v kancionale na novu verziu a preucit veriacich, alebo spievat po starom?
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
tomaskubica
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 03. 08. 2006
Príspevky: 70
Bydlisko: Trstena

PríspevokZaslal: 29 01, 2007, 22:17    Predmet: Odpovedať s citátom

Na to mam snad iba jednu odpoved: lava ruka nevie, co robi prava.. Je nezmysel upravovat JKS, ked styridsat rokov po koncile ho nebol problem pouzivat. Najma teraz, ked sa pripravuje novy spevnik. Ale v SSV asi potrebuju niekomu dat nejaku robotu...
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail ICQ
Rudolf Seman
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 12. 11. 2006
Príspevky: 236
Bydlisko: Sokoľany

PríspevokZaslal: 30 01, 2007, 13:15    Predmet: "Jednotný" katolicky spevnik Odpovedať s citátom

No tak s vydaniami JKS je to skutocne super... Kancionál vysiel v 2 vydaniach, JKS pre lud ma za sabou viac ako 60 vydani. A v tych najnovsich su super zmeny.
Napr.
172 - Stala Matka bolestiva
- ze vraj treba spievat novy text? (litugickahudba.szm.sk, ci kde som to cital; tusim su tam aj noty s novym textom)
217 - Duchu Svätý, príd z neba
(526) Teba Boze chvalime sa spieva vsade inac (ohybanie hlasu)
(327) Nech je zvelebeny Boh - v JKS nie je jedna sloha, v novom modlitebníku je zas iný text
a mnoho inych prikladov, na ktore si nespominam.
Môzem poprosit o vyadrenie niekoho kompetentného ze co s tym? Treba veriacich upozornit, ze sa spieva s novym textom, alebo to nechat tak?
Pôst sa blizi a 172 bude treba Embarassed
Dakujem za opoved.

PS: Aj novy modlitebnik nebol "uvedeny do zivota" a tak sa v jednej farnosti modli podla neho, v dalsej podla stareho. Kocurkovo...
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
RastislavPodpera
administrátor portálu
administrátor portálu


Zaregistrovaný od: 18. 01. 2006
Príspevky: 235
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: 01 02, 2007, 23:38    Predmet: Jednotnost Odpovedať s citátom

Mili priatelia, vdaka za nacatie tejto temy. Situacia ohladom jednotnosti spievanych textov je dnes uz alarmujuca. Na najblizsom zasadnuti Hudobnej sekcie Liturgickej komisie KBS budem ziadat jej co najrychlejsie riesenie. Podla mojich vedomosti sa tym zatial nikto kompetentny nezaoberal, hoci ide o horucu temu, ktora trapi mnohych kantorov...

Mnohi z nas samozrejme vieme o desiatkach nejednotnych miest v textoch. Treba pripravit ich kompletny zoznam. V tomto mozete pomoct aj vy. Posielajte informacie o konkretnych nejednotnych miestach na adresu dhk@atlas.sk. Ak ich zaroven budete vkladat aj do tohto fora, za vase upozornenie vam budu vdacni aj dalsi organisti.

Uz davno zvazujem publikovat o tomto probleme, aby sa lady trocha pohli, napr. v Adoramus Te, Katolickych novinach, ale zrejme to nema vyznam - vy ten problem predsa dobre poznate. Skor dufam, ze sa rozhybu kompetentne osoby, ktore ho mozu odstranit.

Chaos medzi vydaniami kancionala, vreckoveho nenotovaneho JKS, vreckoveho notovaneho JKS 2006, Halmovho vreckoveho notovaneho JKS 1993, misala 2001, modlitebnika 2001 a breviara - sposobili viacere nekoordinovane kroky LK KBS, HS LK KBS, SSV a i. Predovsetkym si myslim, ze Spolok sv. Vojtecha hra (vo vztahu k dielu JKS) svoju rolu trochu neprofesionalne. Je az neuveritelne, ako sa s tym spevnikom zaobchadza a cim vsetkym JKS uz presiel.

Faktom je, ze netreba polemizovat, ci sa maju spievat nove alebo stare texty. V liturgii sa ma pouzivat vzdy najnovsie schvalene vydanie. Stare stracaju platnost. Takze najnovsie texty piesni JKS su v notovanom vreckovom vydani 2006. Nove vreckove vydanie ma prednost pred kancionalom, ktory sa tlaci ovela zriedkavejsie.

Pre uplnost treba povedat, ze zmien vo vreckovom notovanom JKS 2006 je velmi malo. Radikalnejsim skokom boli zmeny v nenotovanom 1996, a aj tie sa dodnes malokde spievaju. Hoci vreckove spevniky vychadzaju s tymito "novymi" textami uz 10 rokov (!). Z roku 1996 pochadzaju aj velke zmeny v "Stala Matka bolestiva", "Duchu Svaty, prid z neba" a i., ktore davam na stiahnutie v podstranke "Na stiahnutie" Very Happy

Vsetkym prajem vela zdaru a trpezlivosti.

R.P., clen HS LK KBS,
tajomnik DHK BA-TT
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
JozefTimulak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 01. 2007
Príspevky: 810
Bydlisko: Čaňa

PríspevokZaslal: 14 05, 2007, 10:17    Predmet: Re: Jednotnost Odpovedať s citátom

RastislavPodpera napísal:
Faktom je, ze netreba polemizovat, ci sa maju spievat nove alebo stare texty. V liturgii sa ma pouzivat vzdy najnovsie schvalene vydanie. Stare stracaju platnost. Takze najnovsie texty piesni JKS su v notovanom vreckovom vydani 2006. Nove vreckove vydanie ma prednost pred kancionalom, ktory sa tlaci ovela zriedkavejsie.

V poriadku. Takže to skúsme aplikovať do praxe: ja si zakúpim najnovšie vydanie vreckového vydania z roku 2006. Harmóniu budem hrať popamäti, alebo si prepíšem slová do kancionála (i keď miesto na to nie je...)... Hoci už sú tu problémy, ok, nejako zvládneme...

A od zajtra si pekne krásne začnem spievať nové texty. Tak ak cez týždeň je v kostole 100 ľudí, tak 99 bude spievať po starom, jedine ja po novom. V nedeľu, keď je na omši 300 ľudí, tak budeme traja spievať po novom, pretože 2 tety majú zakúpený tento nový spevník... V poriadku, niečo sa vymyslí...

Ale čo so zvyškom ľudu? Treba poprosiť pána farára, aby poprosil ľudí aby si zakúpili nové spevníky, alebo im prespievať pred omšou piesne, nech si ceruzkou prepíšu vo svojich starých spevníkoch, ktoré aj tak nenosia do kostola? Či budeme rok spievať každý po svojom a snáď potom už bude väčšina spievať po novom, až kým nevýjde ďalšie vydanie JKS s novými zmenami?

Pardón za podrývačný tón, ale znepokojuje ma stav a rád by som poznal riešenie, čo s tým. Vopred ďakujem.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
JozefTimulak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 01. 2007
Príspevky: 810
Bydlisko: Čaňa

PríspevokZaslal: 14 05, 2007, 10:27    Predmet: Odpovedať s citátom

tomaskubica napísal:
Na to mam snad iba jednu odpoved: lava ruka nevie, co robi prava.. Je nezmysel upravovat JKS, ked styridsat rokov po koncile ho nebol problem pouzivat. Najma teraz, ked sa pripravuje novy spevnik. Ale v SSV asi potrebuju niekomu dat nejaku robotu...

Možno je tam len zopár perfekcionistov, ktorí už nemôžu vydržať do vydania nového spevníka... Len asi zabúdajú, koľko problémov tým narobia organistom a kantorom, ktorí tieto zmeny majú zaviesť medzi ľud... Jednotne zaviesť...
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
lukas
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 18. 02. 2006
Príspevky: 145

PríspevokZaslal: 14 05, 2007, 13:52    Predmet: Re: Jednotnost Odpovedať s citátom

joozi napísal:
... alebo im prespievať pred omšou piesne, nech si ceruzkou prepíšu vo svojich starých spevníkoch, ktoré aj tak nenosia do kostola...


urcite ma kazda babka v kabelke ceruzku...
Laughing Laughing Laughing
l.m.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
JozefTimulak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 01. 2007
Príspevky: 810
Bydlisko: Čaňa

PríspevokZaslal: 14 05, 2007, 18:08    Predmet: Re: Jednotnost Odpovedať s citátom

lukas napísal:
urcite ma kazda babka v kabelke ceruzku...
Laughing Laughing Laughing
l.m.

Ceruzka by mohla kolovať kostolná... Len aby mali babky svoje spevníky... No sranda...

Ale predsa by som bol rád aj serióznej odpovedi.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
Peter Vymazal
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 25. 01. 2007
Príspevky: 1699
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: 14 05, 2007, 21:09    Predmet: Re: Jednotnost Odpovedať s citátom

joozi napísal:
lukas napísal:
urcite ma kazda babka v kabelke ceruzku...
Laughing Laughing Laughing
l.m.

Ceruzka by mohla kolovať kostolná... Len aby mali babky svoje spevníky... No sranda...

Ale predsa by som bol rád aj serióznej odpovedi.



ano, horsie je to s tymi spevnikmi... co ked nase babicky radsej nosia do kostola ruzenec, ako spevnik...
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Kurekovaj
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 23. 05. 2006
Príspevky: 27
Bydlisko: Oravské Veselé

PríspevokZaslal: 24 05, 2007, 12:47    Predmet: Re: Jednotnost Odpovedať s citátom

Hoci sa už skoro končí mesiac máj, ale mám otázku: V piesni č.397 Čo dnes tak milo zaváňa, je oblúčik? v poslednom takte tretieho riadku? ... Ó vitaj, ví- (G-AS) -taj (B)...
Ďakujem...
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Tonča
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 19. 02. 2007
Príspevky: 45
Bydlisko: Kúty

PríspevokZaslal: 16 09, 2007, 23:02    Predmet: Odpovedať s citátom

Citácia:
piesni 238 je miesto "modli sa tu za svoj blud" "odprosuje za svoj blud" alebo v 255 je miesto "vypocut s poboznostou" "prezit s velkou zboznostou

Ahojte!
Dnes som náhodou vzala do ruky spevník vydaný v Ríme v Ústave sv. Cyrila a Metoda v r. 1982 a tam už bol nový text!!! Ako to, že na Slovensku
sa tento nový text objavil až vo vydaní r. 2006?!!! resp.1996?!!!

V piesni č.255 je text: "sláviť s veľkou zbožnosťou" nie "prežiť s veľkou zbožnosťou".
_________________
Antonia
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
RastislavPodpera
administrátor portálu
administrátor portálu


Zaregistrovaný od: 18. 01. 2006
Príspevky: 235
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: 17 09, 2007, 0:15    Predmet: Odpovedať s citátom

Milá Tonča, lepšie nevedieť... Žiaľ, veľakrát vplyvní ľudia urobia zmeny podľa svojej predstavy a nepotrebujú na to ani žiadne komisie a schvaľovania. SÚSCM v Ríme nikdy oficiálne nevydával JKS. Všímajme si len spevníky JKS vydané Spolkom sv. Vojtecha. Tie úplne stačia na to, aby sme pokrútili hlavou. Smile
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Peter Vymazal
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 25. 01. 2007
Príspevky: 1699
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: 17 09, 2007, 16:28    Predmet: Odpovedať s citátom

RastislavPodpera napísal:
Žiaľ, veľakrát vplyvní ľudia urobia zmeny podľa svojej predstavy a nepotrebujú na to ani žiadne komisie a schvaľovania. SÚSCM v Ríme nikdy oficiálne nevydával JKS. Všímajme si len spevníky JKS vydané Spolkom sv. Vojtecha. Tie úplne stačia na to, aby sme pokrútili hlavou. Smile



na Slovensku je to tak
_________________
Peter Vymazal
www.organista.wbl.sk
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
petoSova
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 24. 08. 2006
Príspevky: 241
Bydlisko: Trenčín-Juh

PríspevokZaslal: 03 10, 2008, 10:45    Predmet: Odpovedať s citátom

U nás sa spieva po starom Sad . Žial.... resp. podľa novšieho vydania notovaného JKS spevníka sú tam už aj texty na vešpery. Ale babičky a deduškovia majú JKS ešte ktovie od kedy, mladší ľudia majú jedni také a jedni také a väčšina ľudí nemá žiadne. Celkom by sa mi pozdávala investícia z farského rozpočtu do kostolných JKS do lavíc. Ale netrúfam si s takouto požiadavkou ísť za p. farárom lebo nie sú na to u nás peniaze Sad . No snáď sa to nejako utrase s vydaním nového spevníka.
_________________
Peter Sova, organista vo farskom kostole sv. Rodiny - Trenčín - Juh; http://www.ksrtn.sk/index.php
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Michalgregorík
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 09. 09. 2008
Príspevky: 221
Bydlisko: Solčianky 98

PríspevokZaslal: 03 10, 2008, 12:01    Predmet: Odpovedať s citátom

U nás sa spieva a hrá z 1. vydania (myslím, že je prvé) JKS a babky dokonca používajú niektoré storočné nápevy (spevník Nábožný kresťan- 1903), litánie sa takisto spievajú= po starom, ja niekedy predspevujem litánie na gregoriánsku melódiu. Inak s knižkami pre veriacich je to u nás tiež všelijako, avšak pani, ktorá najviac "prekrikuje" organ má jednu z najnovších (67. alebo 68. vydanie).
_________________
nehrajúci na organe, záujemca o liturgickú a sakrálnu hudbu
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra organisti.sk » Jednotný katolícky spevník Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku 1, 2, 3  Ďalší
Strana 1 z 3

 
Prejdi na:  
Nemôžete odosielať novú správu do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na správu v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional -- Ported for PHP-Nuke by nukemods.com
organisti.sk
administrátori: Martin Bako - organy/organológia, Martin Puhovich - Spoločnosť priateľov organov, Rastislav Podpera - teória liturgickej hudby, Marek Klein, Matej Kubeš - technická správa serveru © 2005-2013.

Ad maiorem Dei gloriam!
Odber článkov: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.18 sekúnd