Home
Úvodná stránka
Vyhľadávanie
Vyhľadávanie
Forums
Fórum
Your Account
Váš účet
Navigačné menu



Kto je online
Momentálne je 703 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu


Fórum

organisti.sk :: Zobraziť tému - Webová stránka
FAQ
FAQ
Hľadať
Hľadať
Zoznam užívateľov
Zoznam užívateľov
užívateľské skupiny
užívateľské skupiny
Nastavenie
Nastavenie
Prihlásenie
Prihlásenie
Súkromné správy
Súkromné správy
Obsah fóra organisti.sk » Notový materiál

odoslať novú tému   Odpovedať na tému
Webová stránka Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  

Ste za webovú stránku alebo email?
webová stránka
93%
 93%  [ 40 ]
email
6%
 6%  [ 3 ]
iné (popíšem v príspevku)
0%
 0%  [ 0 ]
Celkom hlasov : 43

Autor Správa
MichalJurecko
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 09. 10. 2008
Príspevky: 89
Bydlisko: Spišské Podhradie

PríspevokZaslal: 10 07, 2009, 22:15    Predmet: Odpovedať s citátom

Nie je problém, navrhnite dakeho odbornika, ja mu dam možnosť editovať všetko.

_________________________________________
Mišo Jurečko - autor www.notynaorgan.tym.sk
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
AlbertSobek
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 08. 02. 2009
Príspevky: 237
Bydlisko: Hertník

PríspevokZaslal: 11 07, 2009, 9:25    Predmet: webova stránka Odpovedať s citátom

Ja túto stránku považujem za bezplatnú burzu not.
Neviem z akého dôvodu, má byť ustanovený cenzor;
podľa akých kritérii bude postupovať?. Veď to nie sú notoviny s ambíciou do nového LS.
Zámerom je pomôcť obci organistov nájsť tie svoje noty, napr. zahrať si doma pre vlastné potešenie.
Odborníci nech majú k nim pripomienky, ale nech nič dopredu neodstraňujú a neselektujú. Bolo by to zbytočné mrhanie silami.
Za totality sme boli radi, keď sme niečo z Brna, resp. z Jungmannovej ul. v Prahe si mohli objednať a teraz 20 r. po "zamatovej" nasadíme cenzora.
Snáď som to zle čítal. Veď predsa na príspevky do nového LS je liturgická komisia
a tento web má iné zameranie.
Podporme ho so všetkými jeho slabými stránkami.
Niet nad slobodný výber. Pozrime sa po okolitých krajinách, koľko spevníkov a notovín vychádza mimo oficialných LS, napr. v Poľsku (doma mám nepreberné množstvo), USA,
Taliansko atď. U nás len čo sa objaví náznak nového, napadneme to.
Ako v tom kreslenom vtipe z r.1968:
Majiteľ záhradky prikazuje záhradníkovi aby odstrihol krásny, vysoký kvet uprostred
lebo špatí vzhľad záhradky. (ostatné kvietky sú pekné maličké.)
Nechajme oboje rásť do žatvy. Teším sa z nového webu a podporujem ho.
Snáď by sa mohla vytvoriť podskupina: Nová tvorba(tu by bola namieste kritika.)

Albert

P.S. Ukáž mi, ako spievajú tvoji veriaci a ja ti poviem, akým si organistom.
(z poľského webu)
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
ftabacko
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 18. 12. 2007
Príspevky: 15
Bydlisko: Gazdovská 27, 040 01 Košice

PríspevokZaslal: 13 07, 2009, 22:24    Predmet: Odpovedať s citátom

Myslím,že založenie takejto stránky bol dobrý nápad.Každý si vyberie čo potrebuje.Dalo by sa polemizovať koľko pekných nápevov a piesní máme a ľudia ich poznajú a nie sú v JKS alebo v LSI.
_________________
Ing. František Tabačko, organista v rim. kat. kostole sv. Petra a Pavla, Košice - Kavečany
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
FrantisekBujko
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 12. 01. 2009
Príspevky: 223
Bydlisko: Nižný Hrabovec

PríspevokZaslal: 14 07, 2009, 0:00    Predmet: Re: webova stránka Odpovedať s citátom

asobek napísal : Ja túto stránku považujem za bezplatnú burzu not.
Neviem z akého dôvodu, má byť ustanovený cenzor;
podľa akých kritérii bude postupovať?. Veď to nie sú notoviny s ambíciou do nového LS.
Zámerom je pomôcť obci organistov nájsť tie svoje noty, napr. zahrať si doma pre vlastné potešenie.
Odborníci nech .............

Zdieľam tvoj názor.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
AlbertSobek
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 08. 02. 2009
Príspevky: 237
Bydlisko: Hertník

PríspevokZaslal: 14 07, 2009, 12:39    Predmet: Odpovedať s citátom

Frantisek Beer napísal:

Ide mi len o to, aby sa v kostoloch nespievali rôzne odrhovačky, pri ktorých stačí vymeniť organ za akordeón, víno za pivo a hostiu za utopenca, a máme hotovú krčmu.
Možno to vyznieva drsne, ale naozaj je to tak...... že mladá s stredná generácia nič nespieva, lebo "krčmové" piesne sa im nepáčia a ostatné nepoznajú... [/b]Wink


Myslím že by kvôli poriadku pán kolega mohol uviesť konkrétne prípady a "krčmové"
piesne,aby sme sa im mohli vyhnúť. Ja ako vidiecky organista som sa za 40 organovania s takými svätokrádežnými spôsobmi nestretol. Snáď v meste?
V opačnom prípade budem považovať citované slová za veľkú opovážlivosť.
Terajšie babky sú predsa naše mamy a staré mamy ktoré poklad viery uchovali za neraz nepredstaviteľne ťažkých podmienok a odovzdali nám. Z nich sa nikto neodvážil ani len pomyslieť na to čo, vy kolega vyšie citujete. Aj z terajšej mládeže budú ráz dedkovia a babky.
Žiadam vás, aby ste svoje citácie konkrétne dokázali alebo odvolali.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
MartaJambrichova
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 10. 2008
Príspevky: 46
Bydlisko: Senohrad

PríspevokZaslal: 15 07, 2009, 10:03    Predmet: Odpovedať s citátom

Chcem sa opýtať, či existujú v elektronickej podobe, tak ako Lekcionár, tak aj Spoločné prosby veriacich?
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
AlbertSobek
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 08. 02. 2009
Príspevky: 237
Bydlisko: Hertník

PríspevokZaslal: 15 07, 2009, 12:28    Predmet: Odpovedať s citátom

Frantisek Beer napísal:

Ide mi len o to, aby sa v kostoloch nespievali rôzne odrhovačky, pri ktorých stačí vymeniť organ za akordeón, víno za pivo a hostiu za utopenca, a máme hotovú krčmu.
Možno to vyznieva drsne, ...


Zúžil by som tému skôr na tento citát, ktorý som mal pôvodne na mysli.
To snáď autor poznal prípad, keď organista si v chráme vymenil organ za harmoniku a spolu s ostatnými postupovali bohorúhavo ako je vyššie uvedené, alebo v ktorej krčme akordeonista so spevokolom spieval Matička,ach; Matka plače, alebo Veľkonočné ordinárium z webovej stránky?
Dehonestujúcejšiu argumentáciu subjektívne nesympatických piesní by si nevymyslel ani náš nepriateľ....

Čo sa týka piesni všeobecne, myslím si, že ak pieseň neobsahuje melódiu, ktorá záujme, harmonizácia ju nezachráni.
A ak by sme z JKS vyselektovali piesne, ktoré možno zahrať aj troma akordami, bola by ich pekná kôpka. Je tiež pravdou, že majster
k nim vie pridať zopár akordov. Harmonizovanie max. 3 akordami je skôr vizitkou organistu, nie piesne.
Veď potom aj väčšinu slov.ľudových piesni by sme mohli nazvať krčmovými;majú jednoduchú melódiu a dajú sa zahrať (max.) troma akordami...Pritom ako Slováci ich nazývame klenotmi...
Aj podobenstvá v NZ sú jednoduché. Náš Pán a Majster asi vedel prečo volil jednoduchý spôsob vyjadrovania... Mohol poľahky ich zharmonizovať zložito.
Ale napriek všetkému si stále myslím, že hráme preto, aby si ľudia zaspievali na slávu Božiu melodické piesne, majstrovský zharmonizované a aby tento spev znel zjednotene. Pravda dá to námahu všetkých zúčastnených.
Ak by tak nemalo byť, stačila by inštrumentálna hudba virtuózov.
Tiež si myslím, že nám všetkým ide o dobro v tej istej veci.

Albert
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
petoSova
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 24. 08. 2006
Príspevky: 241
Bydlisko: Trenčín-Juh

PríspevokZaslal: 15 07, 2009, 13:33    Predmet: Odpovedať s citátom

V každej téme sa to vždy rozdelí na dva ostrovy a už ma to nebaví.... Ak niekto začína a prečíta si nejakú tému z tohto fóra už sem viac nepríde, lebo sa zhrozí nad tým ako sa tu jedni z druhými hádajú. Študovaný proti neštudovaným... Nech si každý vyberie z tej stránky čo si myslí a považuje v rámci svojich schopností a zručoností za dobré... Veď internet nám ponúka veľkú možnosť výberu a každý si na základe skúseností vyberá to čo považuje za vhodné.

Pochybujem, že tu medzi nami organistami sa nájde niekto taký, kto by si povedal a šááák dačo zahrám veď je to jedno čo. Ja si myslím, že každý sa snaží robiť svoju robotu čo najlepšie... Alebo sa mýlim? Či sme amatéri či študovaní, každý vie prečo spieva a vie prečo hrá.

Ja som tiež nemyslel, že odborník by mal cenzúrovať noty, skôr by mohol skontrolovať čo tam ľudia dávajú a len povedať čo je dobré použiť na omši a čo sa na omšu nehodí. Ale môžu tam byť noty hocijaké... Čo ak chcem niečo len pre to, že som to niekde počul a chcel by som to povedzme mať v zbierke založené medzi starými zbožnými ľudovými pesničkami.. Aj ja som si nedávno zohnal pieseň Vysoko tam na Golgote a na omši ju hrať nebudem. Povedzte kde inde by som sa k takej piesni dostal, keď žiaden odborník a študovaný profesionál mi nič také neposkytne? Jedine na takýchto stránkach, kde môže dať hoci kto hoci čo....
_________________
Peter Sova, organista vo farskom kostole sv. Rodiny - Trenčín - Juh; http://www.ksrtn.sk/index.php
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
AlbertSobek
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 08. 02. 2009
Príspevky: 237
Bydlisko: Hertník

PríspevokZaslal: 15 07, 2009, 13:51    Predmet: Odpovedať s citátom

Pán kolega!

Ďakujem za názor.
Veru tak, všetci sme na jednej lodi.

Do hrania ale aj spievania.

Albert
---------------------------------------------------------------------------------------------------
_________________
Tu veriacim vyludzuješ tón, vedz, že nehráš len pre seba!
Vždy čisto, prosto, zbožne hraj, tak vznes ich ducha do neba!
(Nápis na starom organe)

Ukáž mi, ako spievajú tvoji veriaci
a ja ti poviem akým si organistom.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
MichalJurecko
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 09. 10. 2008
Príspevky: 89
Bydlisko: Spišské Podhradie

PríspevokZaslal: 16 07, 2009, 13:49    Predmet: Odpovedať s citátom

Zdravím! Pridal som ná stránku hodnotenie nôt. 1 hviezdička najmenej, 7 hviezdičiek najviac, návod ako hodnotiť som poslal pánovi Františkovi Berrovi, on nech to zverí komu chce. Na ukážku som ohodnotil Adeste fideles 7 hviezdičkami.
Dúfam, že je to dobrý kompromis.
_______________________________________________
Michal Jurečko autor www.notynaorgan.tym.sk (heslo:archiv)
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
petoSova
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 24. 08. 2006
Príspevky: 241
Bydlisko: Trenčín-Juh

PríspevokZaslal: 16 07, 2009, 14:20    Predmet: Odpovedať s citátom

Tak ja si myslím, že to je skvelý nápad Wink
_________________
Peter Sova, organista vo farskom kostole sv. Rodiny - Trenčín - Juh; http://www.ksrtn.sk/index.php
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Rudolf Seman
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 12. 11. 2006
Príspevky: 236
Bydlisko: Sokoľany

PríspevokZaslal: 16 07, 2009, 19:51    Predmet: Odpovedať s citátom

Je len smutné, že s "brakmi" bojoval už Trnavský v 30-tych rokoch 20. storočia a s tými istými "brakmi" bojujeme aj na začiatku 21. storočia. Nejako sme sa za ten dlhokánsky čas nevyvinuli... a neposunuli s liturgickou hudbou ďalej. Ľudia zaspievajú hocičo...záleží len na tom, či im predostrieme Vyšehradský Otče náš alebo Vysoko tam hore, na Golgote...

František, vďaka za píspevok vyššie. Niet k nemu čo dodať.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Marian Schwarz
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 20. 02. 2007
Príspevky: 251
Bydlisko: Vyšná 7, Košice- Kavečany

PríspevokZaslal: 17 07, 2009, 0:02    Predmet: Odpovedať s citátom

Podľa mňa ani nebojujeme proti tým "starším" piesňam ako M.S.Trnavský, ale skôr sami proti sebe, pretože si položme otázku, koľko percent z cca 530 piesni JKS spievame?
Idea

Myslím, že je dosť veľa organistov, ktorí hrajú samé "hitovky" (piesne typu 267, 270, 278, 293, 300 atď.), ktoré celý kostol spieva a ľudia ich už vedia naspamäť a ani nemusia otvárať knižky. Je veľmi dobré, že ich vedia naspamäť, no čo je horšie, že tie hitovky idú stále dookola. Priznám sa, že ani ja sa tomu niekedy nevyhnem, že mám obdobie keď hrám u ľudí obľúbenejšie piesne JKS, no snažím sa využívať piesne JKS postupne čo najviac a rozširovať repertoár aj o menej známe. Ak by boli využité všetky piesne JKS, nech sa spieva a rozširuje repertoár ďalej iným smerom, ale pochybujem že v nejakej farnosti vedia ľudia spievať skoro všetky piesne JKS...

Aj vzhľadom na novú tvorbu si myslím, že bude určitý čas trvať, kým sa dostane do obehu nová tvorba "celoplošne", takže zatiaľ, a možno tomu tak bude navždy je JKS od Trnavského klenotom pre nás organistov. V tom notovom archíve sú piesne, ktoré sa mne osobne veľmi páčia, no musím súhlasiť s Ferom a Rudolfom, že niektoré z tých piesní už stratili aj tú umeleckú hodnotu. Ajkeď všetky tie piesne by som nenazýval brakmi, pretože sa tam spieva o Bohu...

Niesom študovaný organista, som samouk, vyjadril som len svoj názor ako každý iný. Tá stránka je dobrý nápad, no mohli by sa k tomu čo obsahuje vyjadriť aj tí, ktorí liturgickú stránku ordinárií a spevov na Slovensku majú na starosti...
_________________
Ing. Marián Schwarz, organista v kostole Petra a Pavla v mestskej časti Košice- Kavečany
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
andrej
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 15. 08. 2007
Príspevky: 675
Bydlisko: Vrable

PríspevokZaslal: 17 07, 2009, 7:34    Predmet: Odpovedať s citátom

Marian Schwarz napísal:
Podľa mňa ani nebojujeme proti tým "starším" piesňam ako M.S.Trnavský, ale skôr sami proti sebe, pretože si položme otázku, koľko percent z cca 530 piesni JKS spievame?
Idea

Myslím, že je dosť veľa organistov, ktorí hrajú samé "hitovky" (piesne typu 267, 270, 278, 293, 300 atď.), ktoré celý kostol spieva a ľudia ich už vedia naspamäť a ani nemusia otvárať knižky. Je veľmi dobré, že ich vedia naspamäť, no čo je horšie, že tie hitovky idú stále dookola. Priznám sa, že ani ja sa tomu niekedy nevyhnem, že mám obdobie keď hrám u ľudí obľúbenejšie piesne JKS, no snažím sa využívať piesne JKS postupne čo najviac a rozširovať repertoár aj o menej známe. Ak by boli využité všetky piesne JKS, nech sa spieva a rozširuje repertoár ďalej iným smerom, ale pochybujem že v nejakej farnosti vedia ľudia spievať skoro všetky piesne JKS...


músím povedať že poznám jednu dedinu, kde poznajú údajne všetky piesne
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra organisti.sk » Notový materiál Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2
Strana 2 z 2

 
Prejdi na:  
Nemôžete odosielať novú správu do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na správu v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional -- Ported for PHP-Nuke by nukemods.com
organisti.sk
administrátori: Martin Bako - organy/organológia, Martin Puhovich - Spoločnosť priateľov organov, Rastislav Podpera - teória liturgickej hudby, Marek Klein, Matej Kubeš - technická správa serveru © 2005-2013.

Ad maiorem Dei gloriam!
Odber článkov: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.14 sekúnd