Home
Úvodná stránka
Vyhľadávanie
Vyhľadávanie
Forums
Fórum
Your Account
Váš účet
Navigačné menu



Kto je online
Momentálne je 450 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu


Fórum

organisti.sk :: Zobraziť tému - Je organ len hobby?
FAQ
FAQ
Hľadať
Hľadať
Zoznam užívateľov
Zoznam užívateľov
užívateľské skupiny
užívateľské skupiny
Nastavenie
Nastavenie
Prihlásenie
Prihlásenie
Súkromné správy
Súkromné správy
Obsah fóra organisti.sk » Hobby alebo zarobková činnosť?

odoslať novú tému   Odpovedať na tému
Je organ len hobby? Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, ... 12, 13, 14  Ďalší
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
Tomas Socha
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 22. 02. 2006
Príspevky: 286
Bydlisko: Kuzmice, Nová 363/ KE Nad Jazerom

PríspevokZaslal: 13 02, 2007, 9:06    Predmet: Odpovedať s citátom

aj ja keď som začínal som nebral peniaze... ale teraz to už beriem ako samozrejmosť. v dvox kostolox beriem paušálnu mzdu, d treťom 100 za omšu a aj to sa mi niekedy zdá málo... veď ja som študent, prácu organistu robím vo svojm voľnom čase. hrávam aj cez týždeň, čiže prácu, školu a oddyx musím stíhať za cca 6 hodín, pričom v kostole strávim minimálne 2 hodiny... blbá SAD. takže odmena je na mieste. si myslím. veď ja ci platím cestu sám, toto mi nikto nepreplatí... takže beriem plat... a budem ho brať aj nadalej. veď čo si budeme oči šmirglovať, peniaze potešia... T
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
LukasDrozd
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 07. 10. 2006
Príspevky: 630
Bydlisko: Svit

PríspevokZaslal: 13 02, 2007, 14:48    Predmet: Odpovedať s citátom

Veď už len za to, že každý deň idem do kostola, že obetujem čas, ktorý by som mohol inak využiť by sa dačo zaslúžilo
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
Tomas Socha
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 22. 02. 2006
Príspevky: 286
Bydlisko: Kuzmice, Nová 363/ KE Nad Jazerom

PríspevokZaslal: 13 02, 2007, 15:04    Predmet: Odpovedať s citátom

... vieš, argumentovať tím, že "veď by som mohol robiť niečo iné, nemiesto hrania na organe..." no neviem. ja by som šiel do kostola aj keby som nebol organistom. ale to že beriem mzdu ja odovôdňujem tým, že to, že ja idem na omšu si vyžaduje určitú prípravu. kancionál má vyše 500 piesní a nie všetky sa síce hrávajú, ale ako organista by som mal vedieť aspoň 300. môj názor. a príprava an omšu je niekedy aj celkom zdĺhavá, treba si naxystať piesne na omšu, predohry, dohry, samozrejme žalm a podobne. laici si povedia, že pch... aka to robota, kantorovanie. ale to nieje až tak jednoduché, ako sa môže zdať... to nieje, len sadnúť za organ a hrať... veľkú úlohu v tom zohráva vyššie spomínnana príprava, a ja mzdu vnímam skôr ako odmenu práve za tú prípravu a obetovanie svojho voľného času. to, že robím kantora v 3 dedinách je len moja dobrá vôľa, ja by som to vôbec nemusel robiť...
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
LukasDrozd
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 07. 10. 2006
Príspevky: 630
Bydlisko: Svit

PríspevokZaslal: 13 02, 2007, 15:08    Predmet: Odpovedať s citátom

Ďakujem za vaše postrehy, no prosím vás aby ste neodbočovali od témy a napísali, ako je to u vás
Dik
_________________
"I'm back and don't feat neither death nor pain"

Lukáš Drozd
Farnosť sv. Jozefa Robotníka
Svit
http://www.mego.6f.sk
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
Peter Vymazal
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 25. 01. 2007
Príspevky: 1699
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: 13 02, 2007, 16:45    Predmet: Odpovedať s citátom

Situacia odmenovania organistov na uzemi Slovenska je velmi zalostna. Len bohuzial, niekedy si za to mozu aj nasi drahi pani farari, ktori by si mohli dovolit financovat organistu na uväzok. Ved to su tie REZIJNE NAKLADY na vedenie chramu, farnosti. Sme 18 rokov po revolucii a veriaci stale za odsluzenu sv. omsu panu fararovi platia 100 SK. Tych 100 SK by malo uzivit toho knaza, kostolnika, organistu, pripadne ministrantov. Je to uplne smiesne a trapne, lebo je to almuzna za hodiny pripravy, nacviku zalmov so zalmistami pripadne so zborom, benzin uz tiez nestoji 2 koruny ako kedysi.... Preco nemoze byt jednotna taxa pre knaza za sv. omsu 500 SK??? Hned by sa lepsie "dychalo" aj knazovi, kostolnikovi aj organistovi.... Ved aj v evanjeliu sa pise:"... robotnik si zasluzi svoju mzdu....". A dalsim problemom je "lenivost" nasich pastierov, ktorym je jedno, ze ten organista nevie hrat a spievat a toboz nie este ten organ dobre naregistrovat... Stacia im organisti, ktori zahraju JKS s pouzitim 3 akordov, pripadne 3 prstov..... HLAVNE, ZE NEPYTAJU PENIAZE...... Stacia im organisti, ktori "maju na haku" to, ze organ (niekedy aj historicky) je v zlom stave, ze je rozladeny, ze ho zerie cervotoc.... Radsej kupia nejaky bezcenny digital "za babku", ktory po case svojim zvukom omrzi organistu a aj veriacich a neskor zistia, ze sa uz neda opravit a musia ho vyhodit, co sa u pistaloveho organu nemoze stat. Nasim panom fararom stacia organisti, ktori spev "sprevadzaju"... A pritom ten spev treba dostojne viest hlavne hrou, nie "trubenim" do mikrofonu.... Pani farari nepotrebuju vzdelanych organistov s maturitou, alebo diplomom z Cirkevnej hudby... Nasi veriaci bohuzial nechcu pocut na konci sv. omse nic ine, len otrepane marianske piesne, mena Bach, Buxtehude, Bohm, Guilmant su pre nich spanielska dedina a nechcu ich diela na konci alebo pocas slavenia eucharistie vobec pocut. Hlavne, ze si vsetci "zahulakaju" o dusu ( a o hlasivky ) a idu s uzasnym pocitom domov, lebo "si dobre zaspívali", a pritom im unikla podstata spevu pri liturgii, a tiez to, ze liturgia nie je folklor, kde sa opreteky spievaju piesne s tercovanim a sextovanim....
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
LukasDrozd
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 07. 10. 2006
Príspevky: 630
Bydlisko: Svit

PríspevokZaslal: 13 02, 2007, 16:59    Predmet: Odpovedať s citátom

Lenže organista by nemal viesť spev, ale ako je napísané v LS I. mal by hrou povzbudzovať veriacích k spevu.
Pritom Hlavná je hra a nie spev
_________________
"I'm back and don't feat neither death nor pain"

Lukáš Drozd
Farnosť sv. Jozefa Robotníka
Svit
http://www.mego.6f.sk
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
LukasDrozd
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 07. 10. 2006
Príspevky: 630
Bydlisko: Svit

PríspevokZaslal: 13 02, 2007, 17:14    Predmet: Odpovedať s citátom

Je to hlavne preto, že každú nedeľu príde do kostola 200 ľudí a cez Vianoce 4000(samozrejme nie naraz).
Potom tí ľudia, ktorí nechodia do kostola cez nedeľu, nič neswpievajú
_________________
"I'm back and don't feat neither death nor pain"

Lukáš Drozd
Farnosť sv. Jozefa Robotníka
Svit
http://www.mego.6f.sk
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
tomaskubica
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 03. 08. 2006
Príspevky: 70
Bydlisko: Trstena

PríspevokZaslal: 13 02, 2007, 22:34    Predmet: Odpovedať s citátom

Ad exitus:

Hovorite tu o odmene pre knaza za odsluzenie omse. Mali by sme si ujasnit trosku pojmy.
Kazdy diecezny knaz dostava od biskupstva plat, ktoreho vyska je urcena statom. Biskupstvo od statu teda dostava peniaze na platy svojich "zamestnancov". Povinnostou knaza je vysluhovat sviatosti, hlasat evanjelium, katechizovat a pod. Ten plat je na to, aby mal z coho zit.
Ak chce veriaci, aby bola omsa sluzena na nejaky konkretny umysel, moze o to knaza poziadat. Za to, ze knaz sluzi omsu na nejaky umysel, je zvykom zaplatit. Ide o tzv. intencie. Z nich sa nejaka cast odvadza na kuriu. V ziadnom pripade nemozno hovorit o stanoveni vysky intencie. Ak by niekto na to nemal, stratil by moznost poziadat o umysel. Intencia teda nie je odmenou pre knaza za odsluzenie omse.
Ina je situacia pri vysluhovani niektorych sviatosti (krst, pomazanie chorych...), ci pohrebov. Ak knaz dostane za tuto sluzbu peniaze, vtedy mozno hovorit o odmene pre knaza za vysluzenie danej sviatosti, ci svateniny. Ale treba poznamenat, ze knaz je povinny tieto veci vysluzit, aj ked predpoklada, ze za ne nic nedostane (samozrejme pri splneni podmienok stanovenych pravom).
Dalej existuje tzv. ofera. Ide o zbierky, kt. sa konaju napr. pri pohreboch, sobasoch. Toto su peniaze, kt. su tiez urcene pre knaza na prevadzku a udrzbu farskej budovy, ci ine rezijne naklady...
V nedelu a na pocas slavnosti je dalsia verejna zbierka, tzv. zvoncek. Tieto peniaze su urcene na prevadzku kostola.

Summa summarum, knaz dostava plat od biskupa, ktory mu ma sluzit na zivobytie. Od veriacich moze dostat financie za vykonanie niektorych obradov (tzv. stola). Na prevadzku fary pouziva tzv. oferu a na prevadzku kostola tzv. zvoncek.

Organista, pokial je zamestnany ako organista, musi dostavat plat, kt. podlieha zdaneniu a odvodom. Ak nie je zamestnancom, moze dostat odmenu. Z toho, co som napisal, moze knaz tuto odmenu dat z ofery. Prip., ak ostane, z inych prijmov, kt. su urcene na ine veci. Treba vsak pamatat, ze by to nemali vediet danovaci Laughing
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail ICQ
Peter Vymazal
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 25. 01. 2007
Príspevky: 1699
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: 14 02, 2007, 17:16    Predmet: Odpovedať s citátom

Frantisek_Beer napísal:
Na Váš príspevok zareagujem jedinou otázkou :

Kto by kňazovi tých 500 Sk za jednu sv. omšu dal ? Rolling Eyes


Za omsu dava peniaze knazovi osoba, ktora mala s nim dohodnute odsluzenie omse na urcity umysel, za urciteho zosnuleho... Ved jeden clovek nedava na omsu 4 krat do mesiaca....
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
JozefMazur
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 10. 01. 2007
Príspevky: 98

PríspevokZaslal: 15 02, 2007, 9:54    Predmet: Odpovedať s citátom



Naposledy upravil JozefMazur dňa 18 08, 2007, 11:24, celkovo upravené 1 krát
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
MarekKlein
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 22. 09. 2006
Príspevky: 524
Bydlisko: Košice

PríspevokZaslal: 15 02, 2007, 13:22    Predmet: Odpovedať s citátom

Veľmi pekná analýza.
Mám ale pár poznámok:
JozefMazur napísal:
Zásadný obrat nastal po II. Vatikánskom koncile, kedy sa na prvé miesto dostal spev ľudu. Je to koncilové rozhodnutie, treba ho rešpektovať.

Myslím, že správnejšia formulácia by bola, že koncil zvýraznil potrebu zapájať ľud do liturgie.

JozefMazur napísal:
Hudba v chrámoch, kedy tu pôsobili najlepší z najlepších je ukončená. Dnes pôsobia mimo cirkev, na hudobných festivaloch a koncertných sálach.

Toto dúfam nie je definitívny stav.
V každom prípade to nie je to, čo chcel koncil dosiahnuť, ale je to výsledok nesprávnej aplikácie záverov koncilu.

JozefMazur napísal:
V žiadnej farnosti nie je zo strany ľudu jednoznačná požiadavka na vysokú úroveň liturgickej a organovej hudby. Ľud rovnako tolerantne akceptuje zlého aj vynikajúceho kazateľa – kňaza a rovnaké je to aj pri organistoch Nové generácie veriacich vychované na digitálnych záznamoch hudby, pri technicky a hudobne nevyhovujúcich organoch nie sú tou správnou živnou pôdou pre rast ľudu s citlivým hudobným sluchom a hlbokým zmyslom pre umeleckú stránku liturgie ako takej.

Neverím, že kedykoľvek v histórii existovala kdekoľvek farnosť, ktorej ľud by požadoval vysokú úroveň liturgickej a organovej hudby. Požiadavka musí prísť z hora... Myslím, že na úplne najvyššej úrovni (v nebi) požiadavka je Smile, len sa jej nejako nedarí pretransformovať cez tú ďalšiu vrstvu...
S osobou Josefa Ratzingera je už požiadavka na kvalitnú chrámovú hudbu aj na pápežskom stolci, dúfajme, že sa podarí veci nasmerovať lepším smerom
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
LukasDrozd
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 07. 10. 2006
Príspevky: 630
Bydlisko: Svit

PríspevokZaslal: 15 02, 2007, 19:31    Predmet: Odpovedať s citátom

Keby to bolo 500,- tak za mesiac by si zarobil(Ak každý deň ideš raz do kostola) 500*30=15000
Keby si chodil dva krát do dňa to by si mal 30000
A ak by si bol ešte podnikateľ a mesačne zarábal 50 000 to by si mal spolu za mesiac 80 000. To su čísla, čo?
No skutočnosť je iná. Keď za omšu dostaneš 50 za mesiac to máš 1500, čo je desaťnásobne menej. Ak chceš žiť len z toho- máš smolu
_________________
"I'm back and don't feat neither death nor pain"

Lukáš Drozd
Farnosť sv. Jozefa Robotníka
Svit
http://www.mego.6f.sk
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
JozefTimulak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 01. 2007
Príspevky: 810
Bydlisko: Čaňa

PríspevokZaslal: 15 02, 2007, 21:01    Predmet: Odpovedať s citátom

JozefMazur napísal:
V žiadnej farnosti nie je zo strany ľudu jednoznačná požiadavka na vysokú úroveň liturgickej a organovej hudby. Ľud rovnako tolerantne akceptuje zlého aj vynikajúceho kazateľa – kňaza a rovnaké je to aj pri organistoch Nové generácie veriacich vychované na digitálnych záznamoch hudby, pri technicky a hudobne nevyhovujúcich organoch nie sú tou správnou živnou pôdou pre rast ľudu s citlivým hudobným sluchom a hlbokým zmyslom pre umeleckú
stránku liturgie ako takej.


Príspevok fakt na úrovni no dovolím si oponovať k tejto časti.

Mám skúsenosť, že ak je v obci (resp. kostole) XY slabší organista (akordická hra, nečistý spev, a pod.), ľudia začnú chodiť do susednej obce (resp. kostola) UV, kde je situácia lepšia.

Podobne to bolo aj s kňazmi. Keď sa po rokoch menili kňazi, nový kňaz niektorým veriacim "nerezal" pretože - buď bol priostrý, alebo atď. a určité percento prestalo chodiť do kostola. Po ďalšej výmene opäť počet návštevníkol vzrástol.

Ešte by som sa vyjadril k digitálnemu záznamu. Z hľadiska šumu, odolnosti voči rušeniu a spoľahlivosti ide o naj-riešenie. Z hľadiska šírky frekvenčného pásma a dynamiky sa digitálne riešenie (teoreticky) nidky nevyrovná analógovému. Avšak pri audiosústavách strednej a aj vyššej triedy je rozdiel nepočuteľný pre väčšinu ľudí. Len fajnškekri (mizivé percento) môžu investovať do špičkových sústav s pozlátenými koncovkami atď., no vo všeobecnosti by som netrvril, že digitálny záznam môže mať negatívny vplyv na "rast ľudu s citlivým hudobným sluchom a hlbokým zmyslom pre umeleckú stránku liturgie ako takej.". Naopak - nebyť digitálneho záznamu (či už audio CD alebo ešte častejšie MP3) by mali ľudia mnohonásobne obmedzenejší prístup ku kvalitnej hudbe.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
JozefMazur
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 10. 01. 2007
Príspevky: 98

PríspevokZaslal: 15 02, 2007, 22:00    Predmet: Odpovedať s citátom



Naposledy upravil JozefMazur dňa 18 08, 2007, 11:25, celkovo upravené 1 krát
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
JozefTimulak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 01. 2007
Príspevky: 810
Bydlisko: Čaňa

PríspevokZaslal: 15 02, 2007, 22:45    Predmet: Odpovedať s citátom

JozefMazur napísal:
.Zdravé ľudské ucho vníma základný tón v rozsahu cca 16- 20kHz ale čiastkové tóny, ktoré určujú farbu zvuku a mnohonásobnými väzbami aj celkový umelecký dojem sa pohybujú až do úrovne 100-120 kHz.


Dovolím si pochybovať. Ak raz bubienok môže kmitať 16-20-tisíckrát za sekundu, potom nezachytí ani vyššie harmonické s frekvenciami 100-120 kHz. Pripúšťam, že teoreticky môžu vznikať aj určité rázy medzi týmito harmonickými, a tak vznikať počuteľné kmity, no s touto teóriou som sa ešte nestretol. Navyše, tieto frekvencie majú takú nízku amplitúdu, že bežné ucho ju nezachytí (alebo presnejšie - mozog ju nerozpozná).

S človekom (už) po 40-tke to ide dole vodou s frekvenčným pásmom, teda s jeho horným koncom, a neraz sa zmenšuje aj pod 16 kHz. To preto, že bubienok stráca svoje fyzikálne vlastnosti a nedokáže sa rozkmitať tak rýchlo. Ťažko teda veriť, že by akosi "vnímal" vyššie harmonické (ktoré su presne také isté vlny ako nosná, len s tým rozdielom, že majú n-násobne vyšší kmitočet a majú tuším exponenciálne menšie amplitúdy v závisloti od frekvencie) s frekvenciami nad 100 kHz.

Pravda však je, že ak digitálny štandard používa vzorkovaciu frekvenciu 44100 Hz, potom vlny s kmitočtom viac ako 22050 Hz majú len druhú harmonickú a žiadne ďalšie. 3. harmonickú by mal ešte kmitočet 14 700 Hz. Ak sa však toto uznalo za štandard a 99% ľudí nevníma ochudobnenie zvuku z hornej strany, potom to o niečom svedčí. Skôr by ma trápila dolná časť - frekvencie okolo 20 Hz. Aj tieto sú organom generované, no bez fakt kvalitného subwofera ich doma proste nevykúzlime. To však zase nie je problém digitálneho záznamu ale reprodukcie (kt. je analógová).

Som zástancom digitálu. Veď koľkokrát do roka mám príležitosť ísť na koncert? A koľkokrát denne si môžem pustiť MP3 - hoci to teda vážne ťažko porovnávať s atmosférou v katedrále? Aj vďaka MP3 a dokonca MIDI môžem spoznávať nové skladby z literatúry. Takže podľa mňa digitál (tu spadá aj to primitívne MIDI) netreba odsudzovať.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra organisti.sk » Hobby alebo zarobková činnosť? Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, ... 12, 13, 14  Ďalší
Strana 2 z 14

 
Prejdi na:  
Nemôžete odosielať novú správu do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na správu v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional -- Ported for PHP-Nuke by nukemods.com
organisti.sk
administrátori: Martin Bako - organy/organológia, Martin Puhovich - Spoločnosť priateľov organov, Rastislav Podpera - teória liturgickej hudby, Marek Klein, Matej Kubeš - technická správa serveru © 2005-2013.

Ad maiorem Dei gloriam!
Odber článkov: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.24 sekúnd