Home
Úvodná stránka
Vyhľadávanie
Vyhľadávanie
Forums
Fórum
Your Account
Váš účet
Navigačné menu



Kto je online
Momentálne je 421 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu


Fórum

organisti.sk :: Zobraziť tému - Je organ len hobby?
FAQ
FAQ
Hľadať
Hľadať
Zoznam užívateľov
Zoznam užívateľov
užívateľské skupiny
užívateľské skupiny
Nastavenie
Nastavenie
Prihlásenie
Prihlásenie
Súkromné správy
Súkromné správy
Obsah fóra organisti.sk » Hobby alebo zarobková činnosť?

odoslať novú tému   Odpovedať na tému
Je organ len hobby? Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3 ... 11, 12, 13, 14  Ďalší
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
Peter Vymazal
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 25. 01. 2007
Príspevky: 1699
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: 31 07, 2007, 20:20    Predmet: Odpovedať s citátom

JozefMazur napísal:

Mladého muže treba hlavne pochváliť, že netrpí falošnou a hlavne predstieranou skromnosťou. Za každú prácu patrí pláca. Vety v tvojom veku a podobne sú maximálne nevhodné a rozprávky o zmrzline ani nekomentujem. Každý kdo z akéhokoľvek dôvodu chce a túži hrať zadarmo či za naturálne plnenie (zmrzlinu) môže dohodnutú finančnú odmenu spätne vhodiť do kostolnej pokladničky. Všetci tí ktorí hrajú zadarmo znehodnocujú námahu a zodpovednosť organistu. Každá práca ak je akceptovaná má svoju hodnotu a predstieranie či falošná skromnosť má v slovenských farnostiach a cirkevných zboroch veľmi trpké ovocie.





mate pravdu, jozef... ale nepochopili ste moj prispevok... ale nevadi... osobne si myslim, ze mlady clovek ako napr. jefitto by mal byt stastny, ze moze sediet v kostole za organom, a ze nema taky problem, ze tam je stary organista, ktory by ho tam nepustil... mate pravdu, ze kazda akceptovana praca ma svoju hodnotu, ale myslim, ze jefitto to trosku prestrelil
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
JozefMazur
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 10. 01. 2007
Príspevky: 98

PríspevokZaslal: 31 07, 2007, 22:33    Predmet: Odpovedať s citátom



Naposledy upravil JozefMazur dňa 17 08, 2007, 13:50, celkovo upravené 1 krát
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
JozefTimulak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 01. 2007
Príspevky: 810
Bydlisko: Čaňa

PríspevokZaslal: 31 07, 2007, 23:43    Predmet: Odpovedať s citátom

JozefMazur napísal:
Je lepšie pre budúcnosť nehrať vôbec ako pokračovať v nezdravom trende, ktorí pokračuje od čias socializmu.

S tým nemôžem súhlasiť. Pretože ja nehrám liturgiu pre odmenu, ale odmenu dostanem za odohranú liturgiu. Teda nemala by byť liturgia podmienená odmenou za hru, ale odmena by mala (mohla) byť podmienená odohranou liturgiou.

Netvrdím, že sa má hrať zadarmo, a rozumiem, pán Mazur, vášmu postoju z dlhodobého hľadiska... Ale liturgia je predsa prednejšia a máme ju skrášľovať za každú cenu, teda aj za takú cenu, že nebudeme nijako ocenení.
_________________
Jozef Timuľák
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
JozefMazur
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 10. 01. 2007
Príspevky: 98

PríspevokZaslal: 01 08, 2007, 7:19    Predmet: Odpovedať s citátom



Naposledy upravil JozefMazur dňa 17 08, 2007, 13:50, celkovo upravené 1 krát
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
JozefMazur
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 10. 01. 2007
Príspevky: 98

PríspevokZaslal: 01 08, 2007, 9:24    Predmet: Odpovedať s citátom



Naposledy upravil JozefMazur dňa 17 08, 2007, 13:51, celkovo upravené 2 krát
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
MarekKlein
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 22. 09. 2006
Príspevky: 524
Bydlisko: Košice

PríspevokZaslal: 01 08, 2007, 9:30    Predmet: Odpovedať s citátom

Frantisek_Beer napísal:
Je jasné, že človek, ktorý má už niečo odhohrané, si odmenu zaslúži, ale začiatočníci by mali byť fakt radi, že im je umožnené, aj keď bez finančnej odmeny, hrať na omši...

Podľa mňa by bolo najsprávnejšie, keby na omši hral organista až vtedy, keď si už odmenu zaslúži...
_________________
Marek Klein, chrámový spevák - neorganista, Košice, http://gregoriana.sk
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
MarekKlein
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 22. 09. 2006
Príspevky: 524
Bydlisko: Košice

PríspevokZaslal: 01 08, 2007, 9:57    Predmet: Odpovedať s citátom

Frantisek_Beer napísal:
Lenže ako sa má organista dopracovať k takým skúsenostiam, aby bol schopný hrať na omši na patričnej úrovni ?

Ja poznám len jedno riešenie a tým je odbor Cirkevná hudba na konzervatóriu, kde je aj predmet Liturgická prax...

Riešení je určite viac a samotné konzervatórium tiež nemusí byť zárukou...
"Patričná úroveň" určite neznamená všade a za každých okolností to isté. Určite sú iné nároky na zvládnutie nejakej feriálnej omše ako na zvládnutie kňazskej vysviacky s prípravou a všetkým, čo k tomu patrí. Medzitým je samozrejme veľmi veľa rôznych stupňov. Existuje určite veľa šikovných samoukov, ktorí dokážu zahrať pár piesní z JKS po krátkej príprave na veľmi slušnej úrovni... naproti tomu existuje (žiaľ) aj veľa "organistov", ktorí to aj napriek dlhoročnej praxi nedokážu. Sad
_________________
Marek Klein, chrámový spevák - neorganista, Košice, http://gregoriana.sk
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
JozefMazur
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 10. 01. 2007
Príspevky: 98

PríspevokZaslal: 01 08, 2007, 9:59    Predmet: Odpovedať s citátom



Naposledy upravil JozefMazur dňa 22 08, 2007, 14:44, celkovo upravené 1 krát
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
JozefMazur
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 10. 01. 2007
Príspevky: 98

PríspevokZaslal: 01 08, 2007, 10:46    Predmet: Odpovedať s citátom



Naposledy upravil JozefMazur dňa 18 08, 2007, 11:28, celkovo upravené 1 krát
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
MarekKlein
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 22. 09. 2006
Príspevky: 524
Bydlisko: Košice

PríspevokZaslal: 01 08, 2007, 12:13    Predmet: Odpovedať s citátom

Frantisek_Beer napísal:
Môj názor je taký, že je dobré, ak sa začiatočníci učia hrať, ak dostanú šancu hrať na omšiach, pretože čím viac budú hrať, tým skôr sa naučia.

Stopercentný súhlas... to však neznamená že nemôžu za hranie dostať primeranú, hoci aj symbolickú odmenu.

Frantisek_Beer napísal:
Ale v ich začiatkoch by som im peniaze nedával, pretože ich drží zápal, a baví ich to.

Toto je zvrátené... Ak ma moja práca baví, tak by som mal zamestnávateľovi povedať, že mi netreba platiť?

Frantisek_Beer napísal:
Keď dospejú na patričnú úroveň, potom sa môžme baviť o financiách...

Keď sa dostanú na patričnú úroveň, tak by som im dovolil hrať na omši... keď zvládne pieseň z JKS, nech ju zahrá(nie celú omšu), keď zvládne jednoduchú omšu, nech hrá cez týždeň... čo nezvládne, hrať nemusí... keď sa nedostal na patričnú úroveň nech hrá, ale zadarmo? Kto nedospel na patričnú úroveň, nech nehrá verejne vôbec!

Frantisek_Beer napísal:
Poznám kostol, kde hrá 9 organistov, každý dostáva za omšu 25 Sk bez rozdielu či je amatér, alebo skúsený, či nebodaj konzervatorista...

Nebolo by rozumné, keby tam mali jedného "šéfa", ktorý by rozhodoval, kto kedy bude hrať a za koľko?
_________________
Marek Klein, chrámový spevák - neorganista, Košice, http://gregoriana.sk
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
MarekKlein
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 22. 09. 2006
Príspevky: 524
Bydlisko: Košice

PríspevokZaslal: 01 08, 2007, 16:37    Predmet: Odpovedať s citátom

Frantisek_Beer napísal:
Frantisek_Beer napísal:
keď zvládne jednoduchú omšu, nech hrá cez týždeň... čo nezvládne, hrať nemusí...


Ale v tomto prípade musí mať so sebou skúsený doprovod. Čo ak sa stane, že príde do kostola, všetko bude mať dopredu pripravené, a kňaz mu povie, že nebude feriálna omša, ale bude povedzme, za Dary Ducha Svätého, alebo za zosnulých...

V korektnom prípade by mal organista vopred vedieť, čo ho čaká... v najhoršom prípade by mohla byť tichá omša...
V tomto prípade by však nedopadol lepšie taký, čo nedosiahol patričnú úroveň, ale hraje zadarmo, že? ...

Frantisek_Beer napísal:

Frantisek_Beer napísal:
Nebolo by rozumné, keby tam mali jedného "šéfa", ktorý by rozhodoval, kto kedy bude hrať a za koľko?


Predstav si, že si tým šéfom Ty.
Máš 8 ľudí -
dvoch konzervatoristov, vo veku 20 rokov, jeden hrá aj spieva pekne, druhému spev trochu pokrivkáva,
troch ľudí, povedzme 25, 40 a 50 ročného, ktorí sú síce amatéri, ale zahrajú v pohode JKS aj organovú literatúru, a aj pekne spievajú,
dvoch ľudí, vek 30, ktorí zahrajú JKS, ale nič viac
a jedného 60 ročného, ktorý má síce 40 ročnú prax s hraním v kostole, ale hrá "šusterbasom".

Ak si nájdeš čas, skús prosím, bez prihliadania na iné okolnosti, spavodlivo určiť plat pre tieto typy ľudí.
Wink

Ak to má byť protiargument, tak som to nepochopil... rozhodovanie o ľuďoch je síce stále ťažká vec, ale rovnostárstvom sa určite nič nevyrieši.

V tom príklade je veľa fikcie a málo informácií... Okrem toho neviem ani ako v takom prípade zadefinovať spravodlivosť. Osobne by som sa snažil rozhodovať tak, aby sa dal čím lepšie dosiahnuť cieľ = kvalitná hudba pri liturgii.
Na rovnakú finančnú úroveň by som zrejme dal tých, na ktorých sa dá v zmysle kritéria kvality úplne spoľahnúť, bez ohľadu na to, či majú nejakú nálepku, alebo nie (mimochodom, konzervatorista podľa teba automaticky znamená kvalitný hudobník?) Rozdiely by možno ešte boli v ich vyťaženosti (najlepší najviac...) Pre tých ostatných by som možno zaviedol nižšiu taxu a vyťažoval ich menej, tiež v závislosti od kvality ich výkonu.
Toto je môj približný návrh riešenia tejto fiktívnej úlohy. V skutočnosti treba učite zvažovať viac ukazovateľov, ale riešenie sa dá určite nájsť vždy... len si treba uvedomiť, že cieľom nie je to, aby si každý zahral a zarobil, ale aby hudobná úroveň liturgie bola na vyššej úrovni.
_________________
Marek Klein, chrámový spevák - neorganista, Košice, http://gregoriana.sk
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
gasparm
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 31. 05. 2006
Príspevky: 13
Bydlisko: Sološnica

PríspevokZaslal: 30 08, 2007, 19:20    Predmet: organista amater Odpovedať s citátom

ahojte ja hrajem na organe 2 a pol roka...newiem ci sa to da nazvat hrou ale snazim ako len viem...som len laik takze nemam ziadne konzervatorium takze som sa to ucil viac-menej sam...mam teraz 19 rokov,a asi pred dvoma mesiacmi som zacal aj spievat bo doteraz som mal na to ,,lidi,, a dost som sa aj hanbil ale trochu som sa odvazil...ludia sa musia trochu prisposobovat bo piesne hrajem a spievam rychlejsie...ja osobne neznasam to ich zatahovanie a pomale tempo...ti by sa uzivili leda tak na pohrebe Laughing
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
MatusCigan
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 25. 02. 2007
Príspevky: 269
Bydlisko: Bratislava / Londyn

PríspevokZaslal: 31 08, 2007, 8:10    Predmet: Odpovedať s citátom

Frantisek,

o com to tu pises?Problem zatahovania ludi a tempa je vseobecny a vobec si nemyslim ze tak je to spravne. Myslim, ze pravidla su na to aby sa dodrziavali(alebo porusovali? Twisted Evil )
Mne sa tiez nepaci X veci a musim ich dodrziavat.

Neviem ako si myslel ten prispevok, ale hadam to nema byt akasi skupinova terapia, ze vacsina rozhoduje o forme? Question
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail MSN Messenger ICQ
MarekKlein
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 22. 09. 2006
Príspevky: 524
Bydlisko: Košice

PríspevokZaslal: 12 09, 2007, 12:50    Predmet: Odpovedať s citátom

Reagujem na príspevok z inej témy

matus v téme Hra na organe napísal:
a kolko vlastne casu pocas tej omse naplno hravate?? ani nie polovicu, ostatny cas je kazen a ine liturgicke ukony, takze za hodinu by to robilo 100 sk a tolko nema nikto s vystudovanou strednou skolou

Toto je teda naozaj zvláštny prístup. Podľa takéhoto postupu by napríklad bezpečnostná služba mala banke za ostrahu faktúrovať iba v prípade neúspešného prepadu...

Mimochodom 100,- Sk za omšu nie je až taká výnimočná suma. Pri normálnych zamestnaniach to už vôbec nie je veľa a pri odborný prácach nie je žiadnou výnimkou sadzba 1000,- Sk za hodinu a viac. Zvlášť ak sa jedná o krátkodobé vyťaženie (niekoľko hodín do týždňa).
_________________
Marek Klein, chrámový spevák - neorganista, Košice, http://gregoriana.sk
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Peter Vymazal
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 25. 01. 2007
Príspevky: 1699
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: 12 09, 2007, 16:38    Predmet: Odpovedať s citátom

Frantisek_Beer napísal:

Nedávno bol na jednom organe opraviť elektrikár elektromagnety a zapýtal za hodinu 350 Sk a ešte sme mu platili aj cestovné...



spravne.... suhlasim
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra organisti.sk » Hobby alebo zarobková činnosť? Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3 ... 11, 12, 13, 14  Ďalší
Strana 12 z 14

 
Prejdi na:  
Nemôžete odosielať novú správu do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na správu v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional -- Ported for PHP-Nuke by nukemods.com
organisti.sk
administrátori: Martin Bako - organy/organológia, Martin Puhovich - Spoločnosť priateľov organov, Rastislav Podpera - teória liturgickej hudby, Marek Klein, Matej Kubeš - technická správa serveru © 2005-2013.

Ad maiorem Dei gloriam!
Odber článkov: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.17 sekúnd