Home
Úvodná stránka
Vyhľadávanie
Vyhľadávanie
Forums
Fórum
Your Account
Váš účet
Navigačné menu



Kto je online
Momentálne je 440 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu


Fórum

organisti.sk :: Zobraziť tému - Využitie piesní JKS
FAQ
FAQ
Hľadať
Hľadať
Zoznam užívateľov
Zoznam užívateľov
užívateľské skupiny
užívateľské skupiny
Nastavenie
Nastavenie
Prihlásenie
Prihlásenie
Súkromné správy
Súkromné správy
Obsah fóra organisti.sk » Jednotný katolícky spevník

odoslať novú tému   Odpovedať na tému
Využitie piesní JKS
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
Tomino
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 13. 03. 2006
Príspevky: 24

PríspevokZaslal: 08 09, 2006, 17:57    Predmet: Využitie piesní JKS Odpovedať s citátom

Je možné používať piesne ako 118- Kde´s moje spasenie, alebo piesne k Duchu Svätému aj počas " obdobia cez rok " ?
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Tomas Socha
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 22. 02. 2006
Príspevky: 286
Bydlisko: Kuzmice, Nová 363/ KE Nad Jazerom

PríspevokZaslal: 09 09, 2006, 16:48    Predmet: Odpovedať s citátom

Ja hram sem-tam piesen: Kde´s moje spasenie cez prijimanie... ale to je len tak raz do mesiaca, alebo menej. Samozrejme vzdy pred omsou to poviem duxovnemu... a podla mojho nazoru, v pohode mozes hrat aj piesne k Duchu Svatemu, napr. na koniec omse: Let prosba nasa, alebo podobne. Ja bezne hram na koniec omse jeden z hymnov ku Kristovi Kralovi: Jezisu Kralu, neba i zeme /498/ alebo O, Kriste velky Kralu nas /499/
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
RastislavPodpera
administrátor portálu
administrátor portálu


Zaregistrovaný od: 18. 01. 2006
Príspevky: 235
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: 22 09, 2006, 11:13    Predmet: Odpovedať s citátom

Text obľúbenej piesne "Kdes moje spasenie" žiaľ nekorešponduje s tým, o čom je sv. prijímanie. V JKS je mnoho vhodnejších piesní na prijímanie. O hľadom svätodušných platí to isté, s výnimkou Turíc.

Svätodušné piesne z JKS sa mi nezdajú vhodné po omši.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Tomino
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 13. 03. 2006
Príspevky: 24

PríspevokZaslal: 08 10, 2006, 12:19    Predmet: Odpovedať s citátom

A aké piesne by ste mi odporučili hrať na 1.piatok(k Božskému srdcu), lebo mi je dost tažko vybrať vhodnú pieseň napr.na začiatok sv.omše a nechcel by som hrať tie isté piesne každý 1.piatok.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
RastislavPodpera
administrátor portálu
administrátor portálu


Zaregistrovaný od: 18. 01. 2006
Príspevky: 235
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: 08 10, 2006, 13:40    Predmet: Prvý piatok v mesiaci Odpovedať s citátom

Omša v ten deň sa slávi väčšinou ku cti Najsv. Srdca Ježišovho, v bielej farbe. Vtedy sú vhodné najmä piesne k Ježišovmu Srdcu (JKS 228-235), a to pri hociktorom procesiovom speve, t. j. na vstup, obetovanie či prijímanie. Môže byť samozrejme aj po omši alebo pred omšou. Pre výber piesne na ďakovný chválospev po prijímaní (gratiarum) platí v tento deň to, čo aj inokedy: prípustný je len motív chvály a vďaky. Ak pieseň k Najsv. Srdcu takýto motív neobsahuje, nie je po prijímaní vhodná.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Kurekovaj
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 23. 05. 2006
Príspevky: 27
Bydlisko: Oravské Veselé

PríspevokZaslal: 09 10, 2006, 10:01    Predmet: Prvý piatok v mesiaci alebo prvopiatkový týždeň Odpovedať s citátom

A čo ak ide na sv. prijímanie velmi veľa ľudí a musím zaspievať aj 4-5 piesni, aké piesne môžem spievať. (Ja dávam teraz v októbri pieseň aj ku Panne Márii, alebo chválospev Velebí, alebo keď je pohreb tak aj Kdes moje spasenie 118 aj 115). A náš duchovný otec vyžaduje vkuse spievať, nemôžeme dlho preludovať. A tiež ma nebaví a myslím že ani ľudí spievať 4 a viac veršov z jednej piesne, hoci tam "hodím" aj krátku medzihru. Sem-tam použijem aj žalm. Je to veľmi zložité. Question
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
RastislavPodpera
administrátor portálu
administrátor portálu


Zaregistrovaný od: 18. 01. 2006
Príspevky: 235
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: 09 10, 2006, 14:23    Predmet: Odpovedať s citátom

1) Mesiac október je zasvätený P. Márii tým, že sa koná viac mariánskych pobožností, modlitieb, katechéz atď. Ale ak omšový formulár nie je o P. Márii, v omši nie je vhodné spievať mariánske piesne. Už som o tom raz v tomto fóre písal. Teda mariánsku pieseň nemožno spievať na úvod, obetovanie, prijímanie alebo gratiarum - napr. v 1. piatok v októbri. Možno ju spievať po omši.

2) Oficiálna liturgia nepozná nič také ako "prvopiatkový týždeň".

3) V predchádzajúcom príspevku som nechcel povedať, že by sa na 1. piatok museli spievať len piesne o Srdci Ježišovom. Rovnako legitímne sú piesne, ktoré súvisia s konkrétnym úkonom - napr. úvod, obetovanie, prijímanie. Takže na prijímanie môžete spievať okrem piesní k Božskému Srdcu aj piesne bežne vhodné na prijímanie. A tých nie je málo (výber z JKS je napr. na www.liturgickahudba.szm.sk).

4) K spevu strofických piesní ako hymnov, ktoré majú viac stof, treba veriacich vychovať. Správne pochopenie týchto piesní ako myšlienkového celku (pokiaľ sa nejedná o tzv. omšové piesne - JKS 236 a nasl.) svedčí o kultúre a uvedomelosti účastníkov liturgie. Najhodnotnejšie myšlienky sa často nachádzajú nie v prvej, ale v ďalších strofách piesne. Liturgický úkon, napr. prijímanie, nie je hitparáda, aby tam zaznelo 6 piesní po jednej strofe. (Navyše potom dopadneme tak, že nové generácie budú poznať spamäti len začiatok z každej piesne. Toto však nie je podstatné, ak sú k dispozícii spevníky.)
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
adushka1067
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 11. 10. 2007
Príspevky: 47

PríspevokZaslal: 24 11, 2007, 10:22    Predmet: Odpovedať s citátom

Tomino napísal:
A aké piesne by ste mi odporučili hrať na 1.piatok(k Božskému srdcu), lebo mi je dost tažko vybrať vhodnú pieseň napr.na začiatok sv.omše a nechcel by som hrať tie isté piesne každý 1.piatok.


Náš kostol je zasvätený Božskému Srdcu a keď sme mali odpustovú slávnosť na začiatok som hrala "Oslavujme najsvätejšie Srdce Ježišovo"Myslím,že sa to na začiatok celkom hodilo,takže je to na tebe ako sa rozhodneš.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Peter Vymazal
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 25. 01. 2007
Príspevky: 1699
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: 24 11, 2007, 11:16    Predmet: Re: Využitie piesní JKS Odpovedať s citátom

Frantisek_Beer napísal:

Podľa môjho názoru áno.
Veď napr. 115 či 220, 221, 493, 498, 499 sa kľudne môže hrať aj na Gratiarum.
A po omši nehrám stále len mariánske, občas zahrám 115 - 119, 498, 499, alebo nejakú zádušnú, či 417... aby ľudia nezabudli...
Treba sa s JKS trochu pohrať, poriadne ho prelistovať a porozmýsľať nad textom...



ferko, ale to je samoúčelnosť..... piesne by nemali byť hrané a spievané, aby ludia nezabudli.... piesne sa majú spievať preto, že to vyžaduje liturgia a podľa toho by mali byť aj vyberané.... skús zahrať "Čas radosti veselosti" v septembri,....
_________________
Peter Vymazal
www.organista.wbl.sk
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
maxo02
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 25. 07. 2008
Príspevky: 18
Bydlisko: kosice

PríspevokZaslal: 25 10, 2008, 22:01    Predmet: Re: Prvý piatok v mesiaci alebo prvopiatkový týždeň Odpovedať s citátom

Kurekovaj napísal:
A čo ak ide na sv. prijímanie velmi veľa ľudí a musím zaspievať aj 4-5 piesni, aké piesne môžem spievať. (Ja dávam teraz v októbri pieseň aj ku Panne Márii, alebo chválospev Velebí, alebo keď je pohreb tak aj Kdes moje spasenie 118 aj 115). A náš duchovný otec vyžaduje vkuse spievať, nemôžeme dlho preludovať. A tiež ma nebaví a myslím že ani ľudí spievať 4 a viac veršov z jednej piesne, hoci tam "hodím" aj krátku medzihru. Sem-tam použijem aj žalm. Je to veľmi zložité. Question
ja som dostal suhlas od knaza ze mozem hrat aj zalmy tak hram zalmy
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PatrikHrmo
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 23. 02. 2010
Príspevky: 2
Bydlisko: Lovča

PríspevokZaslal: 30 07, 2010, 16:17    Predmet: Odpovedať s citátom

RastislavPodpera napísal:
Text obľúbenej piesne "Kdes moje spasenie" žiaľ nekorešponduje s tým, o čom je sv. prijímanie. V JKS je mnoho vhodnejších piesní na prijímanie. O hľadom svätodušných platí to isté, s výnimkou Turíc.

Svätodušné piesne z JKS sa mi nezdajú vhodné po omši.


Podľa mňa to korešponduje. Kdes moje spasenie? - túžba človeka po Bohu, po Jedinom, ktorý jediný uhasí jeho duchovný smäd - keďže cez prijímanie sa práve toto deje, podľa mňa je vhodným výberom.

A keďže vzívaním Trojice sa omša - nebeská liturgia - začína aj končí, je minimálne vhodné použiť na záver pieseň k Duchu Svätému. Latinský originál slov "iďte v mene Božom" je "Choďte, omša JE" - aby mohlo Kráľovstvo v nás naďalej prebývať, potrebujeme pomoc Ducha Svätého.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PatrikHrmo
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 23. 02. 2010
Príspevky: 2
Bydlisko: Lovča

PríspevokZaslal: 30 07, 2010, 16:19    Predmet: Odpovedať s citátom

Tomino napísal:
A aké piesne by ste mi odporučili hrať na 1.piatok(k Božskému srdcu), lebo mi je dost tažko vybrať vhodnú pieseň napr.na začiatok sv.omše a nechcel by som hrať tie isté piesne každý 1.piatok.


Osobne odporúčam pieseň JKS 242 - Klaniame sa Tebe, Bože

Je krásna a v slohe na obetovanie sa opakuje časť "s Božským srdcom dať ti chceme svoje srdcia ponížene..." Takže je jedinečná pre túto príležitosť Smile
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra organisti.sk » Jednotný katolícky spevník Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Prejdi na:  
Nemôžete odosielať novú správu do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na správu v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional -- Ported for PHP-Nuke by nukemods.com
organisti.sk
administrátori: Martin Bako - organy/organológia, Martin Puhovich - Spoločnosť priateľov organov, Rastislav Podpera - teória liturgickej hudby, Marek Klein, Matej Kubeš - technická správa serveru © 2005-2013.

Ad maiorem Dei gloriam!
Odber článkov: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.20 sekúnd