Posledné tri nedeľné omše sa mi stalo, že všetci ľudia spievajú oveľa nižšie ako hrám. A stáva sa to najmä počas glorie (648) začnú spievať dobre a potom celý kostol sklzne nižšie a vyzerá to dosť nepekne Preto by som Vás chcel poprosiť o nejaké rady Ďakujem!
tak asi bude problém s ozvučením, ľudia buď spievajú plus mínus v tej tónine v ktorej sa hraje alebo nespievajú vôbec, keď zreteľne počujú melódiu tak by sa to nemalo stať
Takýchto, alebo podobných problémov som riešil niekoľko. Chyba je však iba jedna: Ľudia musia byť naučení, aby ich spev viedol organ a nie organista. Teda lepšie ozvučenie alebo pri píšťalovom organe mohutnejšia registrácia, nie však taká aby prehlušovala spev veriacich.
Vyzerá to, že ľudia pri speve naozaj nepočujú organ. Musíte zvýšiť hlasitosť.
Poproste kolegu, ktorý bude hrať miesto vás. Zídite dole do kostola a prechádzajte od vstupu až po hranicu svätyne a pritom počúvajte organ. Možno sa vám bude zdať dostatočne nahlas, ale potom začnite nahlas spievať a sledujte, či ho neprestávate počuť. Toto môžete realizovať nasucho, teda v prázdnom kostole. Ešte lepšie je to v kostole plnom, napríkad keď idete v rade na sv. prijímanie. Prejdete celým kostolom a počúvajte, ako organ počuť. Dôležitou podmienkou je ale, aby ste pritom sami spievali. Pretože pri speve nám rezonuje lebka, počujeme sami seba a klesá citlivosť na vonkajšie zvuky.
Takže spievať a pritom počúvať. Smernice hovoria o tom, že organ nemá prehlušovať spev ľudu tak, žeby už nebolo rozumieť spevanému textu. Takže sa nebojte pridať hlasitosť naozaj nahlas.
PS: Treba sa pripraviť, že zopár "veriacich" môže mať sťažnosti, prečo meníte hlasitosť, keď doteraz to bolo tak a všetko fungovalo. Tu sa treba vyzbrojiť trpezlivosťou, láskavosťou a asertivitou. Inteligentne a prívetivo vysvetliť. _________________ Jozef Timuľák
Neostáva iné ako ešte zvýšiť hlasitosť. Nebojte sa toho, lebo je jasné, že ľudia nepočujú nástroj. Vám pri repráku sa možno zdá nahlas, ale dole je to iné.
Prípadne napíšte, o aký veľkú kostol ide, koľko ľudí chodí, aký nástroj máte (značka, model) a aké ozvučenie (zosilňovač, reproduktor). Ak používate 15-wattové gitarové kombo vo veľkom chráme, potom to lepšie nebude. Treba presvedčiť správcu farnosti, aby sa začalo s rekonštrukciou vášho píšťalového organu. _________________ Jozef Timuľák
Hravam na YAMAHA PSR323, ktoré sä napojené na tie isté repráky spolu s mikrofonmi. A kostol nie je veľký, sme malá obec a v nedeľu býva 100-150 ľidí, viac nie.
Už aj hlas sme pridávali, ale nepomohlo to skôr by som povedal, že ľudia spievajú podľa počasia, niekedy je to dobre a inokedy celé zle.
V kostole kde je 60ludi a viac je to aj s digitalom a k nemu pripojenymi kvalitnymi reproduktormi dosť na hrane, no a to je už o triedu lepšie oproti samohrajke. Ďalšia nevysvetliteľna vec je že za pišťalovým organom sa ľuďom spieva lepšie (možno dane prirodzenou akustickou tvorbou tonu). Bol som v jednom kostole kde maju organ, no v tedy boli mladežnici, organistka spievala v zbore tak piesen cez prijimanie z JKS hrala na syntaku a lusia spievali podstatne menaj ako ked hrala na organe, aj ked hlasitost bvola porovnateľna.
Prajem vam aby ste dokazali presvedcit kuratorov a veriacich vo veci opravy organu, ja viem je mto tažke ľudia sa tvaria že je to jedno ako čo a kto hra...niktory sa ani netvaria...je im to jedno. Modlite sa aj na tento umysel, lebo bez Božieho požhnania narne ľudske namahania... _________________ Elektrikár čo fušuje organistom do remesla vo Fekišovciach (okr. Sobrance), a Zavadke (okr. Michalovce)
http://ubrez.fara.sk/
Cez také reproduktory sa nedá viesť ľud. Aj keď sa zdá, že hlasitosť je na hranici znesiteľnosti, to nestačí. Dôležitá je energia, a tá je v basoch. Dokonca aj píšťalové organy s úzkymi menzúrami mávajú problémy pri vedení ľudu. Ľudia v podobnej situácii ako ste vy to riešia asi takto:
a) Pridajú si mikrofón a svojim spevom začnú prekrikovať ľud. Ľud keď počuje jedne hlavný hlas, tak sa väčšinou podriadi, ale za tú cenu, že potom sami prestávajú spievať. Nemajú pocit, že prispievajú k spoločnému spevu, ale majú pocit, že ktosi je nad nimi a ich hlas je vlastne nepotrebný.
b) Začnú sa hrou podriaďovať ľudu. Čiže hrajú veľmi pomaly, hrajú nesprávny rytmus, oblúčiky na nesprávnych miestach, len aby boli v súlade s ľudom, aby nedochádzalo k rozdielom v hre a speve. Potom ale ľud nikdy neodučia od neduhov a nemožno sa čudovať ak mládež zanevrie na takýto nerytmický a nesprávny spev.
c) Snažia sa za každú cenu dodržať rytmus aj za cenu, že ľud mešká so spevom o 2-3 sekundy. To ale pôsobí ako rozbroj ľud versus organista, zvýrazňuje to nejednotu spoločenstva a mnohých ľudí to odradí a deprimuje.
c) Prestanú na takomto nevyhovujúcom nástroji hrať. Možno je to to najlepšie riešenie, ale stretne sa s nepochopením. Duchovná autorita aj ľud to pochopia ako pohŕdnutie, ako zradu a pýchu. Radšej tolerujú krik do mikrofónu, znechutenie hudobne citlivých ľudí, rozkoly medzi organistom a ľudom - avšak pod rúškom, že keď sa v nedeľu na sv. prijímanie zahrá JKS293 alebo podobný hit, tak hučí celý kostol. Na dlhodobé dobro sa nepozrá. A tým dlhodobým dobrom je začať zbierku na opravu vášho píšťalového organa, hľadať sponzorov a robiť osvetu medzi ľudom. Keď bude organ hrať, určite sa zlepší spev, zjednotí sa ľud vo farnosti a možno sa nájdu aj noví záujemcovia o hru na tomto nástroji. _________________ Jozef Timuľák
Prečo sa neobrátite napríklad na organizáciu Ars é vitae? Je to organizácia zaoberajúca sa práve takýmito záležitosťami. Opravou starých organov, hľadaním prostriedkov (aj cez koncerty). Pohľadajte si ich, na FB sú tiež.
Časy uvádzané v GMT + 1 hodina Choď na stránku 1, 2, 3Ďalší
Strana 1 z 3
Nemôžete odosielať novú správu do tohto fóra Nemôžete odpovedať na správu v tomto fóre Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre Nemôžete hlasovať v tomto fóre