Home
Úvodná stránka
Vyhľadávanie
Vyhľadávanie
Forums
Fórum
Your Account
Váš účet
Navigačné menuKto je online
Momentálne je 191 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu


Nový spevník responzóriových žalmov na Cezročné obdobie
Nové publikácie
Katedra hudby Pedagogickej fakulty Katolíckej univerzity v Ružomberku a univerzitné vydavateľstvo VERBUM koncom roka 2020 vydali spevník responzóriových žalmov na všedné dni (férie) Cezročného obdobia (I. cyklus), ktorého zostavovateľmi sú prof. Rastislav Adamko a Mgr. Jozef Horvát. Dielo je zavŕšením niekoľkoročného procesu editovania a komponovania žalmových spevov a ponúka obohatenie hudobnej stránky omšovej liturgie.


Spevník tvoria responzóriové žalmy na všetkých 34 týždňov I. Cezročného cyklu (Pondelok - Sobota). Ako v úvode k publikácii vysvetľuje prof. Adamko: "každý zo 150 žalmov má svoju jedinečnú atmosféru, ktorú by mala vystihnúť aj hudba. Z tohto dôvodu sme sa rozhodli pre koncepciu, podľa ktorej každý žalmový text má vlastný nápev a objaví sa vždy len v spojení s daným žalmom. Využili sme pri tom už existujúce a v praxi dobre prijaté žalmové nápevy zo skoršie publikovaných častí Liturgického spevníka." Mnohé žalmy však bolo potrebné skomponovať nanovo, k čomu okrem editorskej dvojice prispeli aj ďalší známi skladatelia a organisti (Stanislav Šurin, Matej Bartoš a iní). Kritériom pri komponovaní nových spevov bol predovšetkým ich liturgický zmysel: "Pri responzóriových žalmoch ide o spev sólistu, ktorý by mal byť ozdobnejší, melodicky viac rozvinutý a náročnejší, aby tak mohol vytvoriť atmosféru a aj dostatočný časový priestor na meditáciu. Refrén žalmu (responzum) je určený pre celé zhromaždenie, preto je melodicky jednoduchší a rytmicky prispôsobený pre spoločný spev. "
Záujemcovia si spevník môžu objednať za cenu 15€ + poštovné na e-mailovej adrese jan.gera@ku.sk V prípade kúpy priamo do kostola autori odporúčajú objednať spoločne dva kusy - jeden pre organistu, druhý pre žalmistu.
Publikované: Thursday, 03.06. 2021 - 09:19:18 Od: admin

 
Súvisiace odkazy
· Viac o Nové publikácie
· Ďalšie články od autora: admin


Najčítanejší článok na tému Nové publikácie:
Vyšiel spevník ANTIFÓNY A DUCHOVNÉ PIESNEHodnotenie článku
Priemerné hodnotenie: 0
Hlasov: 0

Zvoľte počet hviezdičiek:

Vynikajúci
Veľmi dobrý
Dobrý
Priemerný
ZlýMožnosti

 Vytlačiť článok Vytlačiť článok" Nový spevník responzóriových žalmov na Cezročné obdobie" | Prihlásiť/Registrovať | 0 komentárov
Za obsah komentárov je zodpovedný užívateľ, nie prevádzkovateľ týchto stránok.

Ako anonymný užívateľ nemôžete posielať komentáre, prosím zaregistrujte sa
organisti.sk
administrátori: Martin Bako - organy/organológia, Martin Puhovich - Spoločnosť priateľov organov, Rastislav Podpera - teória liturgickej hudby, Marek Klein, Matej Kubeš - technická správa serveru © 2005-2013.

Ad maiorem Dei gloriam!
Odber článkov: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.10 sekúnd