Home
Úvodná stránka
Vyhľadávanie
Vyhľadávanie
Forums
Fórum
Your Account
Váš účet
Navigačné menu



Kto je online
Momentálne je 600 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu


Fórum

organisti.sk :: Zobraziť tému - Neposvätná hudba v liturgii
FAQ
FAQ
Hľadať
Hľadať
Zoznam užívateľov
Zoznam užívateľov
užívateľské skupiny
užívateľské skupiny
Nastavenie
Nastavenie
Prihlásenie
Prihlásenie
Súkromné správy
Súkromné správy
Obsah fóra organisti.sk » Prax - Čo hráme/spievame?

odoslať novú tému   Odpovedať na tému
Neposvätná hudba v liturgii Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3  Ďalší
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  

Používate v liturgii aj svetskú hudbu/známe svetské témy?
Áno, veď ľuďom sa to páči
4%
 4%  [ 2 ]
Áno, niekedy som k tomu donútený (napr. na sobáši)
24%
 24%  [ 11 ]
Nie a ani som o tom nerozmýšľal
33%
 33%  [ 15 ]
Nie, je to proti Cirkevným dokumentom
37%
 37%  [ 17 ]
Celkom hlasov : 45

Autor Správa
Rudolf Seman
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 12. 11. 2006
Príspevky: 236
Bydlisko: Sokoľany

PríspevokZaslal: 17 07, 2010, 12:40    Predmet: Odpovedať s citátom

Rene napísal:
Presne tak. Aj to hovoril p. Adamko, že detské sv.omše je nesprávné pomenované, lebo zo sv. omše nemožno vylučovať ostatných ľudí a že aj na nich by sa malo spievať z JKS, aby sa deti naučili aj tie piesne a ďalej poznamenal, že sa pri det. sv. omšiach spieva dosť nevhodných piesni.

Skoro všetky sú nevhodné...
Pošlime na toto školenie niektorých našich kolegov, ktorý tu horlia za piesne takéhoto typu, veď nech deti "ukážu svoju zbožnosť" a cítia sa urazení, keď im niečo napíšeme...

OKREM TOHO:
Inštrukcia MUSICAM SACRAM v čl. 43 a 63 uvádza:
Citácia:
43. Niektoré slávenia sviatostí a svätenín, ktoré majú v živote celej farskej komunity osobitný význam, ako birmovanie, kňazské vysviacky, manželstvo, posvätenie kostola alebo oltára, pohreby atď., sa podľa možnosti majú konať so spevom, aby tak aj slávnostnosť obradu prispela k väčšej pastoračnej účinnosti. Treba však starostlivo dbať na to, aby sa pod rúškom slávnostnosti nedostalo do slávenia niečo čisto profánne alebo Božiemu kultu málo zodpovedajúce; týka sa to najmä slávenia manželstva.

Citácia:
63. Pri schvaľovaní a používaní hudobných nástrojov treba mať na zreteli povahu a tradíciu jednotlivých národov. Avšak tie nástroje, ktoré sa podľa všeobecného úsudku a zvyku hodia len na profánnu hudbu, sa majú z celej liturgie a z pobožností úplne vylúčiť.


Viac aj LS I v Základných pojmoch liturgickej hudby na str. 9, bod 2. Cieľ, úloha a hodnota duchovnej hudby (hlavne poznámka pod čiarou 11)
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
ReneHumaj
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 06. 01. 2010
Príspevky: 292
Bydlisko: Nitrica

PríspevokZaslal: 17 07, 2010, 18:46    Predmet: Odpovedať s citátom

Rudolf Seman napísal:
Rene napísal:
Presne tak. Aj to hovoril p. Adamko, že detské sv.omše je nesprávné pomenované, lebo zo sv. omše nemožno vylučovať ostatných ľudí a že aj na nich by sa malo spievať z JKS, aby sa deti naučili aj tie piesne a ďalej poznamenal, že sa pri det. sv. omšiach spieva dosť nevhodných piesni.

Skoro všetky sú nevhodné...
Pošlime na toto školenie niektorých našich kolegov, ktorý tu horlia za piesne takéhoto typu, veď nech deti "ukážu svoju zbožnosť" a cítia sa urazení, keď im niečo napíšeme...

OKREM TOHO:
Inštrukcia MUSICAM SACRAM v čl. 43 a 63 uvádza:
Citácia:
43. Niektoré slávenia sviatostí a svätenín, ktoré majú v živote celej farskej komunity osobitný význam, ako birmovanie, kňazské vysviacky, manželstvo, posvätenie kostola alebo oltára, pohreby atď., sa podľa možnosti majú konať so spevom, aby tak aj slávnostnosť obradu prispela k väčšej pastoračnej účinnosti. Treba však starostlivo dbať na to, aby sa pod rúškom slávnostnosti nedostalo do slávenia niečo čisto profánne alebo Božiemu kultu málo zodpovedajúce; týka sa to najmä slávenia manželstva.

Citácia:
63. Pri schvaľovaní a používaní hudobných nástrojov treba mať na zreteli povahu a tradíciu jednotlivých národov. Avšak tie nástroje, ktoré sa podľa všeobecného úsudku a zvyku hodia len na profánnu hudbu, sa majú z celej liturgie a z pobožností úplne vylúčiť.


Viac aj LS I v Základných pojmoch liturgickej hudby na str. 9, bod 2. Cieľ, úloha a hodnota duchovnej hudby (hlavne poznámka pod čiarou 11)




Je to presne tak. A ešte p. Adamko vyzval prítomných organistov a spevákov, aby posielali piesne, ktoré sa spievavajú pri sv. omšiach za účastí detí, do liturg. komisie, aby potom z nich zostavili spevník "vhodných" piesní, ktoré by sa mohli spievať pri sv. omšiach za účastí detí.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
peterprielomek
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 26. 07. 2008
Príspevky: 98
Bydlisko: Oravská Jasenica 393

PríspevokZaslal: 17 07, 2010, 21:56    Predmet: Odpovedať s citátom

A sme zasa tu, motáme sa ako Maďari v kukurici a máme všetci nejaké názory na rôzne témy, ale téma pominie a všetko zakryje čas a o dva mesiace sa znova budeme rozčuľovať nad týmto istým problémom. Ak môžem pridať svoj názor, tak organista bude vždy do tej miery používať rôzne neprofesionálne motívy, do akej sa bude cítiť spoluzodpovedný za každú jednu notu, ktorú na danej sv. omši zahrá. ináč povedané za žiadne peniaze žiadna zodpovednosť, ak v Levoči niečo svetské odznelo, bolo by dobré, aby nám to kolega vysvetlil, a hneď by bolo po nafúknutej bubline.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
ludmilag
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 24. 11. 2009
Príspevky: 34
Bydlisko: Lipt. Lúžna

PríspevokZaslal: 18 07, 2010, 12:37    Predmet: Odpovedať s citátom

peterprielomek napísal:
A sme zasa tu, motáme sa ako Maďari v kukurici a máme všetci nejaké názory na rôzne témy, ale téma pominie a všetko zakryje čas a o dva mesiace sa znova budeme rozčuľovať nad týmto istým problémom. Ak môžem pridať svoj názor, tak organista bude vždy do tej miery používať rôzne neprofesionálne motívy, do akej sa bude cítiť spoluzodpovedný za každú jednu notu, ktorú na danej sv. omši zahrá. ináč povedané za žiadne peniaze žiadna zodpovednosť, ak v Levoči niečo svetské odznelo, bolo by dobré, aby nám to kolega vysvetlil, a hneď by bolo po nafúknutej bubline.



veru, suhlasím, len by ma fest zaujímalo ako sa motajú madari v kukurici Laughing Laughing Laughing Very Happy a za ziadne peniaze ziadna zodpovednost? no vieš, nie každý to tak berie....
a náš kolega= jednoducho tozahral... a bodka, nikto to nevrati späť, tak by sa to už mohlo prestať riešiť ....
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
JozefTimulak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 01. 2007
Príspevky: 810
Bydlisko: Čaňa

PríspevokZaslal: 19 07, 2010, 9:21    Predmet: Odpovedať s citátom

ludmilag napísal:
a náš kolega= jednoducho tozahral... a bodka, nikto to nevrati späť, tak by sa to už mohlo prestať riešiť ....

Nič proti onomu kolegovi, ale mňa by zaujímalo, prečo to spravil. A ak by sa to prestalo riešiť, tak to potom môže spraviť zase a čo je horšie, môžu to začať robiť aj iní a zdôvodnia to tak, že aj na najväčšej slovenskej púti tak hrali Rolling Eyes
_________________
Jozef Timuľák
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
Fero
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 19. 10. 2006
Príspevky: 1110
Bydlisko: Prešov

PríspevokZaslal: 19 07, 2010, 11:01    Predmet: Odpovedať s citátom

hmmmm, keď už sa na omšiach hráva Slunce seno,... tak vlastne tým večerníčkom sme nič nepokazili, však Feri? Very Happy
_________________
František Marcin
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
dankajakubcova
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 10. 02. 2007
Príspevky: 107
Bydlisko: Pohorelá

PríspevokZaslal: 19 07, 2010, 14:58    Predmet: Odpovedať s citátom

slim si ZE VELA TOHO NETREBA PISAT....Vtedy bol hl.celebrantom FRANTISEK TONDRA a to hovori za vsetko...


Rada by som sa pisateľa z Levoče opýtala, čo mal na mysli týmito slovami, ktoré ja pociťujem ako hrubo neúctivé voči takému človeku ako je profesor a biskup vdp. František Tondra.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Fero
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 19. 10. 2006
Príspevky: 1110
Bydlisko: Prešov

PríspevokZaslal: 19 07, 2010, 17:29    Predmet: Odpovedať s citátom

Možno tým chcel povedať, že pán biskup je voči takýmto veciam liberálny, avšak otázky priebehu slávnosti by mali riešiť ceremonári. Nemyslím si však, že sa pán organista "pochválil" pred nimi, čo má v úmysle.

V novembri sme pochovávali jedného pátra františkána. Kompletný hudobný scenár som posielal deň predtým mailom ceremonárovi. Boli tam uvedené všetky detaily a spätnou väzbou boli upresňujúce poznámky. Pol hodiny pred omšou pribehol za mnou jeden pán, povedzme že žalmista, alebo spevák, ktorý nám prišiel rozkázať, aký žalm máme hrať. Na to som mu povedal, že od toho tu nie som ja, ale nech sa poradí s ceremonárom osobne, pretože to musí schváliť. Odpoveďou bolo pobúrené vyjadrenie: "Tak poviem, že to bola jeho posledná vôľa. Ešte sa mi nestalo, žeby kňaz nesúhlasil s tým, aký žalm si vyberiem."
Urobte si obraz sami...
_________________
František Marcin
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
ludmilag
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 24. 11. 2009
Príspevky: 34
Bydlisko: Lipt. Lúžna

PríspevokZaslal: 19 07, 2010, 22:11    Predmet: Odpovedať s citátom

joozi napísal:
ludmilag napísal:
a náš kolega= jednoducho tozahral... a bodka, nikto to nevrati späť, tak by sa to už mohlo prestať riešiť ....

Nič proti onomu kolegovi, ale mňa by zaujímalo, prečo to spravil. A ak by sa to prestalo riešiť, tak to potom môže spraviť zase a čo je horšie, môžu to začať robiť aj iní a zdôvodnia to tak, že aj na najväčšej slovenskej púti tak hrali Rolling Eyes


máš pravdu, jasné že by sa to malo vyriešiť,hl. z toho dovodu aby sa to neopakovalo...no možno si to už on vyriešil sám so svojimi kňazmi alebo mal možno z toho problémy alebo ja neviem čo, ja som chcela len tym povedať aby sa to TU neriešilo, keďže téma je trochu iná, a každý vŕta, do neho, možno ho teda isto ani nepoznajú a možno dotyčný ani na tomto webe nie je...rozumieš čo som tým chcela povedať ?... Confused Rolling Eyes
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
JozefTimulak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 01. 2007
Príspevky: 810
Bydlisko: Čaňa

PríspevokZaslal: 20 07, 2010, 8:46    Predmet: Odpovedať s citátom

ludmilag napísal:
rozumieš čo som tým chcela povedať ?... Confused Rolling Eyes

Rozumiem, ale to nič nemení na tom, že ma zaujíma, prečo k tomu došlo Smile.
_________________
Jozef Timuľák
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
Marek Jamrich
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 21. 11. 2006
Príspevky: 22
Bydlisko: Dolný Kubín

PríspevokZaslal: 23 07, 2010, 10:13    Predmet: Odpovedať s citátom

Drahí kolegovia organisti,
Cirkevné dokumenty jasne hovoria, že akákoľvek profánna hudba nesmie mať v liturgii priestor. Nemôže tu zaznieť akákoľvek hudba z filmu, i keby to bol film s náboženským obsahom. Má to svoje opodstatnenie. V Božom chráme je potrebné uchovať sacrum a do tohto sacrum nesmieme vniesť profánny charakter akéhokoľvek druhu umenia. K tejto problematike sa už oddávna vyjadrovali mnohé koncily. (nielen Druhý vatikánsky koncil).
Ako som čítal túto diskusiu, padlo tu meno otca biskupa Františka Tondru. Neviem, koľkí viete, že v mladšom veku bol aktívny hudobník, počas seminárskych rokov bol dirigentom scholy cantorum a v liturgickej hudbe sa vyzná. V katedrále si želá, aby každá prvá nedeľa v mesiaci bola latinská sv. omša s patričnými spevmi. Ak vidí nejakú nedokonalosť, alebo chybu v liturgickom speve, tak usmerní toho, koho sa to týka.
Hrajte vždy, všade a za akýchkoľvek okolností na Božiu slávu a berte posvätnú hudbu ako modlitbu, modlite sa hrou a spevom. Dobrotivý Pán nech vás požehná,

Marek Jamrich, Spišská Kapitula
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
dankajakubcova
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 10. 02. 2007
Príspevky: 107
Bydlisko: Pohorelá

PríspevokZaslal: 29 07, 2010, 20:02    Predmet: Odpovedať s citátom

Marek, ďakujem ti, že si sa zastal otca biskupa. Vyjadrenie Lukyho z Levoče som pociťovala ako veľmi neúctivé voči otcovi biskupovi.
Mrzí ma, že niektorí na tomto fóre sa ku starším správajú neúctivo .
Každý raz bude starý ...
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Radka Horakova
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 04. 06. 2007
Príspevky: 213
Bydlisko: Poprad - Veľká

PríspevokZaslal: 31 07, 2010, 8:12    Predmet: Odpovedať s citátom

Marek Jamrich napísal:
Drahí kolegovia organisti,
Cirkevné dokumenty jasne hovoria, že akákoľvek profánna hudba nesmie mať v liturgii priestor. Nemôže tu zaznieť akákoľvek hudba z filmu, i keby to bol film s náboženským obsahom. Má to svoje opodstatnenie. V Božom chráme je potrebné uchovať sacrum a do tohto sacrum nesmieme vniesť profánny charakter akéhokoľvek druhu umenia. K tejto problematike sa už oddávna vyjadrovali mnohé koncily. (nielen Druhý vatikánsky koncil).
Ako som čítal túto diskusiu, padlo tu meno otca biskupa Františka Tondru. Neviem, koľkí viete, že v mladšom veku bol aktívny hudobník, počas seminárskych rokov bol dirigentom scholy cantorum a v liturgickej hudbe sa vyzná. V katedrále si želá, aby každá prvá nedeľa v mesiaci bola latinská sv. omša s patričnými spevmi. Ak vidí nejakú nedokonalosť, alebo chybu v liturgickom speve, tak usmerní toho, koho sa to týka.
Hrajte vždy, všade a za akýchkoľvek okolností na Božiu slávu a berte posvätnú hudbu ako modlitbu, modlite sa hrou a spevom. Dobrotivý Pán nech vás požehná,

Marek Jamrich, Spišská Kapitula



A nepočula som náhodou v katedrále hrať hudbu s filmu "Misia"???
_________________
Radka Horáková, organistka v Kostole sv. Cyrila a Metoda v Poprade a sv. Michala v Gánovciach
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail ICQ
Chamades
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 11. 08. 2009
Príspevky: 403
Bydlisko: Žilina/Rossenberg

PríspevokZaslal: 01 08, 2010, 19:41    Predmet: Odpovedať s citátom

Marek Jamrich napísal:
Drahí kolegovia organisti,
Cirkevné dokumenty jasne hovoria, že akákoľvek profánna hudba nesmie mať v liturgii priestor. Nemôže tu zaznieť akákoľvek hudba z filmu, i keby to bol film s náboženským obsahom. Má to svoje opodstatnenie. V Božom chráme je potrebné uchovať sacrum a do tohto sacrum nesmieme vniesť profánny charakter akéhokoľvek druhu umenia. K tejto problematike sa už oddávna vyjadrovali mnohé koncily. (nielen Druhý vatikánsky koncil).
Ako som čítal túto diskusiu, padlo tu meno otca biskupa Františka Tondru. Neviem, koľkí viete, že v mladšom veku bol aktívny hudobník, počas seminárskych rokov bol dirigentom scholy cantorum a v liturgickej hudbe sa vyzná. V katedrále si želá, aby každá prvá nedeľa v mesiaci bola latinská sv. omša s patričnými spevmi. Ak vidí nejakú nedokonalosť, alebo chybu v liturgickom speve, tak usmerní toho, koho sa to týka.
Hrajte vždy, všade a za akýchkoľvek okolností na Božiu slávu a berte posvätnú hudbu ako modlitbu, modlite sa hrou a spevom. Dobrotivý Pán nech vás požehná,

Marek Jamrich, Spišská Kapitula


Tak toto už asi nemá snád komentára....marek to chceš povedať,že v kostole nesmie sa vniesť profánny charakter....tak potom ani piece heroique nemožem hrať....ani widorovu tocattu...ani dance mecabre od saint-saensa....??????????????no prosím ťa????????aspon to okreš


Naposledy upravil Chamades dňa 02 08, 2010, 20:02, celkovo upravené 1 krát
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Peter Vymazal
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 25. 01. 2007
Príspevky: 1699
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: 01 08, 2010, 21:07    Predmet: Odpovedať s citátom

Frantisek Beer napísal:
Zakazujú to však hrať počas omše. Tá sa začína prežehnaním a končí sa požehnaním.[/b] Pred omšou, alebo po nej, teda po záverečnom požehnaní, je môžné hrať aj mimoliturgické skladby určené pre organ.



pokial viem, omša sa začína úvodným spevom......
_________________
Peter Vymazal
www.organista.wbl.sk
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra organisti.sk » Prax - Čo hráme/spievame? Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3  Ďalší
Strana 2 z 3

 
Prejdi na:  
Nemôžete odosielať novú správu do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na správu v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional -- Ported for PHP-Nuke by nukemods.com
organisti.sk
administrátori: Martin Bako - organy/organológia, Martin Puhovich - Spoločnosť priateľov organov, Rastislav Podpera - teória liturgickej hudby, Marek Klein, Matej Kubeš - technická správa serveru © 2005-2013.

Ad maiorem Dei gloriam!
Odber článkov: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.15 sekúnd