Home
Úvodná stránka
Vyhľadávanie
Vyhľadávanie
Forums
Fórum
Your Account
Váš účet
Navigačné menu



Kto je online
Momentálne je 533 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu


Fórum

organisti.sk :: Zobraziť tému - Kristus živý chlieb
FAQ
FAQ
Hľadať
Hľadať
Zoznam užívateľov
Zoznam užívateľov
užívateľské skupiny
užívateľské skupiny
Nastavenie
Nastavenie
Prihlásenie
Prihlásenie
Súkromné správy
Súkromné správy
Obsah fóra organisti.sk » Notový materiál

odoslať novú tému   Odpovedať na tému
Kristus živý chlieb Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
MarekKlein
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 22. 09. 2006
Príspevky: 524
Bydlisko: Košice

PríspevokZaslal: 07 05, 2010, 17:08    Predmet: Odpovedať s citátom

Vladimír Kopec napísal:
A ešte jedna poznámka: Analogicky by sa dalo z vášho citátu uvažovať aj takto: Kristus je predsa vzkriesený, tak načo máme teda pôst?

Táto analógia nie je dobrá... je nehovorím: "načo máme obetovanie"... Liturgia sa ani v pôste netvári, že Ježiš nevstal...

Vladimír Kopec napísal:
S tým graduale romanum som to celkom nepochopil, čo ste tým chceli povedať. V Graduale romanum sú predsa predpísané spevy aj na Offertorium. Z lat. "offerimus tibi" = prinášame Ti, teda nejde o "obetovanie", ale o prinášanie darov, pretože cez samotné obetovanie, teda konsekráciu sa v liturgii po II. vatikánskom koncile nikdy nehrá, ani nespieva.

Chcel som tým povedať okrem iného: spev na offertorium je spevom ku prinášaniu obetných darov a nie spevom o prinášaní obetných darov. Skúste si pozrieť texty predpísaných offertórií a nájdite nejaký, ktorý hovorí o prinášaní obetných darov.
_________________
Marek Klein, chrámový spevák - neorganista, Košice, http://gregoriana.sk
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Rudolf Seman
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 12. 11. 2006
Príspevky: 236
Bydlisko: Sokoľany

PríspevokZaslal: 08 05, 2010, 9:40    Predmet: Odpovedať s citátom

cantor_marek napísal:
...Skúste si pozrieť texty predpísaných offertórií a nájdite nejaký, ktorý hovorí o prinášaní obetných darov.

Držme sa faktov a liturgiky - antifóny v GR sú vzácnym predkoncilovým dedičstvom... Isteže sa v nich nehovorí o prinášaní darov... Zväčša sú to úryvky z Písma, čo je najvyšší vzor liturgickej hudby.

Z publikácie Liturgický zmysel omšových spevov od A. Konečného:
Citácia:
Ofertórium - spev na prípravu obetných darov:
Obsahom spevu je úkon obetovania, alebo hlavná myšlienka sviatku - teda tématické ladenie danej omše - (na sviatky svätých ospevuje svätého). Podobnosť vo stupnom speve je nielen vo forme, ale i v obsahu - spev na prípravu obetných darov otvára Liturgiu Eucharistie, poslúžiac tak pravému Kristovmu gestu accepit panem... vzal chlieb...

Tu na fóre je zase usmernenie od R. Podperu ohľadom výberu spevov na Of. - v prípade neexistencie spevov s tématickým ladením daného sviatku - z hľadiska pokoncilového chápania:
Citácia:
JKS vznikol roku 1937, teda ako predkoncilový spevník. Nemožno dnes používať celý jeho obsah, bez náležitého výberu. Na prípravu obetných darov je všeobecne vhodné spievať dva druhy textov: 1) vo vertikálnom rozmere - o obetovaní chleba a vína a najmä pripájaní seba samého k tejto obete; 2) v horizontálnom rozmere - o láske k bratom (vzorom je ofertórium Zeleného štvrtku - "Ubi caritas"). Nie je vhodné spievať priesne o Oltárnej sviatosti alebo mariánske (okrem omší o Panne Márii). Nesprávne sú texty z tzv. omšových piesní označené ako ofertórium, ktoré "predbiehajú" liturgické úkony a na obetovanie hovoria už premenení. Napr. "Otče, náš dar chleba, vína... že tu krv sa stane z vína, z chleba telo, veríme" (JKS 240), či dokonca text, v ktorom sa spieva v prítomnom čase, akoby už Kristus bol v hostii prítomný - "Z rúk svojho kňaza ráč vziať... predsa čo naznačuje, je Ježiš Kristus sám." (JKS 256). Používanie týchto textov je častou chybou. Hore uvedený výber tieto strofy neobsahuje.


gabbyka napísal:
pýtali sa tu na noty, nie na radu kedy hrať... každý podľa vlastného uvedomenia použije čo je vhodné si myslím...nerozkazujme iným, netlačme svoje názory, nikde nie je napísané, že musíš hrať len TO a TO je zlé a máš hriech keď to hráš... určite nikto nebude hrať Vstal Kristus na pôst, inak by nebol organistom...

Spamätajte sa, liturgia nie je estráda. Chce to trocha pokory... Samozrejme, že absurdity nikto nebude hrať. Vlastné uváženie je dosť slabé vodítko pre výber omšových spevov, nad tým stojí jedna celá veda - liturgika. A poslaním organistu je, okrem iného, vzdelávať sa aj v oblasti liturgiky... A okrem toho, medzi poslania tohto portálu (pozri položku menu "o portáli") patrí:
Prispieť k zvýšeniu úrovne poznania teórie a praxe liturgickej hudby a organárstva na Slovensku
A tá úroveň je teda dosť biedna... Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Vladimír Kopec
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 20. 09. 2005
Príspevky: 265
Bydlisko: Oponice

PríspevokZaslal: 08 05, 2010, 10:26    Predmet: Odpovedať s citátom

gabbyka napísal:
pýtali sa tu na noty, nie na radu kedy hrať... každý podľa vlastného uvedomenia použije čo je vhodné si myslím...nerozkazujme iným, netlačme svoje názory, nikde nie je napísané, že musíš hrať len TO a TO je zlé a máš hriech keď to hráš... určite nikto nebude hrať Vstal Kristus na pôst, inak by nebol organistom...

Ja za seba odpovedám pýtajúcemu sa: "nie, ja noty nemám, je mi ľúto..." Sad


Prepáčte, že som si dovolil poukázat na nevhodnost spominanej piesne...
_________________
Mgr. Vladimír Kopec, organista, pedagóg.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
dankajakubcova
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 10. 02. 2007
Príspevky: 107
Bydlisko: Pohorelá

PríspevokZaslal: 08 05, 2010, 15:17    Predmet: Odpovedať s citátom

Spamätajte sa, liturgia nie je estráda. Chce to trocha pokory... Samozrejme, že absurdity nikto nebude hrať. Vlastné uváženie je dosť slabé vodítko pre výber omšových spevov, nad tým stojí jedna celá veda - liturgika. A poslaním organistu je, okrem iného, vzdelávať sa aj v oblasti liturgiky... A okrem toho, medzi poslania tohto portálu (pozri položku menu "o portáli") patrí:
Prispieť k zvýšeniu úrovne poznania teórie a praxe liturgickej hudby a organárstva na Slovensku
A tá úroveň je teda dosť biedna...
Tak tieto citáty mojich predhovorcov sa mi naozaj páčia!!!
Naozaj sa nechcem dotknúť nikoho z píšucich, ale najviac mám rada "perly " typu veď je to na Božiu slávu a pod. Prvá vec, ktorá nám, amatérom chýba, je pokora. Ja som organista a kto je viac.
Veď liturgika je naozaj veda, ktorú treba študovať celý život. Ja som veľmi vďačná, keď sa na fóre ozvú tí, ktorí sa tomu profesionálne venujú a vedia to . Ešte raz im vďaka!
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
gabbyka
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 11. 11. 2009
Príspevky: 90

PríspevokZaslal: 08 05, 2010, 15:29    Predmet: Odpovedať s citátom

pokora je aj prijať niekoho názor a nestavať svoj nad jeho... pokora nie je, keď tu vypíšem citáty z kníh a tvárim sa ako najmúdrejší na svete... Crying or Very sad to ma dosť mrzí, ľudské povýšenectvo a nemyslím, že je pýcha hrať niečo iné ako hrá ten alebo ten...

Napr. existuje jedna pieseň, NIE JE TO PIESEŇ na poďakovanie po sv. prijímaní a predsa ju zahrám, lebo je najobľúbenejšia nášho kňaza a ten má sviatok...

toto neodsudzujte, MY NIE SME SUDCOVIA a ja nechcem súdiť teraz len sa bránim. NESÚĎTE LEBO NA TO NEMÁTE PRÁVO.... Crying or Very sad
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
gabbyka
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 11. 11. 2009
Príspevky: 90

PríspevokZaslal: 08 05, 2010, 15:34    Predmet: Odpovedať s citátom

gabbyka napísal:
pýtali sa tu na noty, nie na radu kedy hrať... každý podľa vlastného uvedomenia použije čo je vhodné si myslím...nerozkazujme iným, netlačme svoje názory, nikde nie je napísané, že musíš hrať len TO a TO je zlé a máš hriech keď to hráš... určite nikto nebude hrať Vstal Kristus na pôst, inak by nebol organistom...

Spamätajte sa, liturgia nie je estráda. Chce to trocha pokory... Samozrejme, že absurdity nikto nebude hrať. Vlastné uváženie je dosť slabé vodítko pre výber omšových spevov, nad tým stojí jedna celá veda - liturgika. A poslaním organistu je, okrem iného, vzdelávať sa aj v oblasti liturgiky... A okrem toho, medzi poslania tohto portálu (pozri položku menu "o portáli") patrí:
Prispieť k zvýšeniu úrovne poznania teórie a praxe liturgickej hudby a organárstva na Slovensku
A tá úroveň je teda dosť biedna... Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad[/quote]

Ako môžete povedať akú má kto úroveň, keď ste ho v živote nepočuli, nevideli, nerozprávali sa s ním... tomu vravíte pokora???na to nemáte právo, ja som na Vás neútočila... pekná vizitka Sad
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
AlbertSobek
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 08. 02. 2009
Príspevky: 237
Bydlisko: Hertník

PríspevokZaslal: 09 05, 2010, 0:03    Predmet: Odpovedať s citátom

Myslím, že diskusiu môže posunúť ďalej porovnanie s praxou v občianskom alebo verejnom živote. Tu platí zásada, že pokiaľ nenadobudol právoplatnosť nový zákon, alebo predpis, platí doterajší, hoci sú voči nemu výhrady alebo pripomienky.
Teda analogicky aj v našej situácii, pokiaľ nemáme nový Liturgický spevník,(nemyslím LS I,II,III.) platí doterajší JKS. A keď sa ho niekto viac-menej drží, nekoná proti liturgickým predpisom. Pripomienky, výhrady, čo by bolo, keby bolo a pod. nemajú záväznú silu.
Iná situácia by bola po výjdení nového Liturgického spevníka, vtedy stráca platnosť starý. To je prípad nového Modlitebníka z r.2001.

Albert
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
majusa0409
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 07. 02. 2010
Príspevky: 4
Bydlisko: Podhorany

PríspevokZaslal: 09 05, 2010, 11:36    Predmet: Odpovedať s citátom

Ja mám už som aj posala Very Happy
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra organisti.sk » Notový materiál Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2
Strana 2 z 2

 
Prejdi na:  
Nemôžete odosielať novú správu do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na správu v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional -- Ported for PHP-Nuke by nukemods.com
organisti.sk
administrátori: Martin Bako - organy/organológia, Martin Puhovich - Spoločnosť priateľov organov, Rastislav Podpera - teória liturgickej hudby, Marek Klein, Matej Kubeš - technická správa serveru © 2005-2013.

Ad maiorem Dei gloriam!
Odber článkov: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.17 sekúnd