Home
Úvodná stránka
Vyhľadávanie
Vyhľadávanie
Forums
Fórum
Your Account
Váš účet
Navigačné menu



Kto je online
Momentálne je 576 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu


Fórum

organisti.sk :: Zobraziť tému - Pobožnosť
FAQ
FAQ
Hľadať
Hľadať
Zoznam užívateľov
Zoznam užívateľov
užívateľské skupiny
užívateľské skupiny
Nastavenie
Nastavenie
Prihlásenie
Prihlásenie
Súkromné správy
Súkromné správy
Obsah fóra organisti.sk » Notový materiál

odoslať novú tému   Odpovedať na tému
Pobožnosť Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
FilipJankovič
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 31. 05. 2010
Príspevky: 30
Bydlisko: Trnava/Špačince

PríspevokZaslal: 01 06, 2010, 15:03    Predmet: Odpovedať s citátom

MartinR napísal:
Zacal prvy rok chodit na ZUS a hned ist na organ ? Nie ze by som ta chcel podcenovat, ani ja nie som nejaky odbornik, ale necudo ze mas tremu. Tiez poznam ten pocit, doma vsetko ide v pohode a pridem na omsu a tolko pruserov, ze az .... treba len cvicit, cvicit a cvicit. A ludi si nevsimat. Vysledok sa raz dostavi. A co sa tyka ludi na chorusi, tak u mna je to presne naopak. Cim viac ludi, tym viac som v pohode. Vystresovany som, ked zostanem sam...
Drzim palce.
ale musim povedat,ze niekedy hras dobre , len to spievanie......
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Vlado
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 25. 10. 2006
Príspevky: 63
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: 02 06, 2010, 11:01    Predmet: Re: Pobožnosť Odpovedať s citátom

Tuka339 napísal:
Musím povedať že som v 1.roč. na Zuš a zhruba pred rokom som nevedel ani ,že ma také dačo bude až tak baviť ,nepoznal som ani basový kľúč ani skoro nič z hudobnej.


Nebudem velmi optimisticky.
Podla mna po 1. roku zoznamenia sa s klavesami ist hrat omsu..... To je silna kava. Treba skoncit seriozne klavir aspon prvy cyklus a potom nejake dva tri roky organ aspon kurz konzervatoria. A potom ist pred ludi. Aj tak budu vzdy problemy, ale omnoho mensie. Nemozno to brat ako nejaku banalnu vec. Robme vsetko co najlepsie. Potom sa nam to vrati. Ak je to vsak inak, tak beriem spat.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
AlbertSobek
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 08. 02. 2009
Príspevky: 237
Bydlisko: Hertník

PríspevokZaslal: 02 06, 2010, 11:15    Predmet: Re: Pobožnosť Odpovedať s citátom

Vlado napísal:
Tuka339 napísal:
Musím povedať že som v 1.roč. na Zuš a zhruba pred rokom som nevedel ani ,že ma také dačo bude až tak baviť ,nepoznal som ani basový kľúč ani skoro nič z hudobnej.


Nebudem velmi optimisticky.
Podla mna po 1. roku zoznamenia sa s klavesami ist hrat omsu..... To je silna kava. Treba skoncit seriozne klavir aspon prvy cyklus a potom nejake dva tri roky organ aspon kurz konzervatoria. A potom ist pred ludi. Aj tak budu vzdy problemy, ale omnoho mensie. Nemozno to brat ako nejaku banalnu vec. Robme vsetko co najlepsie. Potom sa nam to vrati. Ak je to vsak inak, tak beriem spat.


Po dlhom čase skutočne rozumný a fundovaný príspevok.
V tomto prípade ozaj neplatí, "skočím do vody a nejako už len bude, "
Stotožňujem sa s ním a vrelo odporučam do pozornosti.


Albert
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
FrantisekBujko
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 12. 01. 2009
Príspevky: 223
Bydlisko: Nižný Hrabovec

PríspevokZaslal: 08 06, 2010, 20:51    Predmet: Re: Pobožnosť Odpovedať s citátom

Vlado napísal:
Tuka339 napísal:
Musím povedať že som v 1.roč. na Zuš a zhruba pred rokom som nevedel ani ,že ma také dačo bude až tak baviť ,nepoznal som ani basový kľúč ani skoro nič z hudobnej.


Nebudem velmi optimisticky.
Podla mna po 1. roku zoznamenia sa s klavesami ist hrat omsu..... To je silna kava. Treba skoncit seriozne klavir aspon prvy cyklus a potom nejake dva tri roky organ aspon kurz konzervatoria. A potom ist pred ludi. Aj tak budu vzdy problemy, ale omnoho mensie. Nemozno to brat ako nejaku banalnu vec. Robme vsetko co najlepsie. Potom sa nam to vrati. Ak je to vsak inak, tak beriem spat.


No nechcem Ti veľmi oponovať ,lebo ako je to tu bežné vráti sa to proti mne.Teraz možno pobúrim tých čo študovali klavír ,alebo organ niekoľko rokov.Ja som začal hrať na organe keď som mal 14 rokov.O klaviatúre som nemal ani "šajnu".Cez letné prázdniny k nám prišiel nový pán farár.Teoretik,menej praktik.Zobral nás 10miništrantov na faru k harmoniu.Po 3 mesiacoch sme zostali traja.O pol roka som hral polnočnú sv. omšu. Mám to natočené a keď si to zapnem aj teraz po 30 rokoch nepočujem tam vážnejší problém.Je ale pravda ,že keď počujem študovaného organistu tak je to " ine kafe".
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
LubomirZelenak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 06. 04. 2009
Príspevky: 112
Bydlisko: Bánovce nad Bebravou

PríspevokZaslal: 09 06, 2010, 7:15    Predmet: Odpovedať s citátom

Áno. Možno tá schopnosť improvizácie a pod. tam ešte nie je, ale ak sa doma dokáže poriadne pripraviť a celú omšu v pohode odohrá, nevidím tam problém. Tam už záleží na chcení samotného organistu: nejako to odohrám alebo chcem to odohrať čo najlepšie, veď to robím na slávu Božiu.

Ja som začal hrať keď som mal jedenásť - končil som 3. ročník klavíra.
_________________
Ľubomír Zelenák
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Fero
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 19. 10. 2006
Príspevky: 1110
Bydlisko: Prešov

PríspevokZaslal: 09 06, 2010, 7:31    Predmet: Odpovedať s citátom

Presne tak to je. Mal som deväť rokov a doma starý kancionál. Väčšinu piesni som už dokázal zahrať aj s basovým kľúčom a to som bol len v druhom ročníku klavíra. Nepokladám sa za génia, čiže si myslím, že by to dokázalo omnoho viac ľudí a je to predovšetkým o chcení. V 11 rokoch som už sedel za organom, aj keď na pedále som ešte nedosiahol Very Happy
_________________
František Marcin
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
Vlado
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 25. 10. 2006
Príspevky: 63
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: 09 06, 2010, 8:54    Predmet: Odpovedať s citátom

Fero napísal:
V 11 rokoch som už sedel za organom, aj keď na pedále som ešte nedosiahol Very Happy


Prave to je ten problem. Casto sa zamiena organ za klavir. Bez pedala to nie je hra na organ. To je hra na na klaviri. Nepopieram, ked sedite 8 hodin denne za organom pol roka, da sa vela naucit.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
AlbertSobek
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 08. 02. 2009
Príspevky: 237
Bydlisko: Hertník

PríspevokZaslal: 09 06, 2010, 10:40    Predmet: Odpovedať s citátom

Vlado napísal:
Fero napísal:
V 11 rokoch som už sedel za organom, aj keď na pedále som ešte nedosiahol Very Happy


Prave to je ten problem. Často sa zamiena organ za klavir. Bez pedala to nie je hra na organ. To je hra na na klaviri. Nepopieram, ked sedite 8 hodin denne za organom pol roka, da sa vela naucit.


Vyvstáva tu otázka, ako sa to všetko naučíme. Hrozia tu rôzne zlozvyky, ktoré po "samoučení" sa už ťažko odstraňujú. Ďalším úskalím sú prstoklady a nohoklady, ktoré bez učiteľa a kvalitnej školy na organ(myslím literatúru), sú problémom. A načo namáhavo objavovať už dávno vynajdené.
Čiže treba sa učiť, ale lepšie je - dať sa poučiť -. V opačnom prípade môže hráč - samouk ustrnúť vo vývoji. A čaká ho celá hora organovej literatúry,na ktorej vrchole sedí génius J.S.Bacha. Ten ani na smrteľnej posteli si neodpustil upozorniť syna na zlé zahraný tón.
Ani prílišne náhlenie neprospieva, všetko chce svoj čas.
To je ako keď máme 13 rokov, nemôžeme chcieť mať hneď 17, 18. Najdôležitejšia je vytrvalosť a pravidelnosť v cvičení pod dohľadom učiteľa.

Albert
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Vlado
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 25. 10. 2006
Príspevky: 63
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: 09 06, 2010, 11:25    Predmet: Odpovedať s citátom

asobek napísal:

Ani prílišne náhlenie neprospieva, všetko chce svoj čas.
To je ako keď máme 13 rokov, nemôžeme chcieť mať hneď 17, 18. Najdôležitejšia je vytrvalosť a pravidelnosť v cvičení pod dohľadom učiteľa.

Albert

Tak tak.
Myslim, ze nam je to jasne, lebo sme tym presli. A vieme aj o vlastnych nedostatkoch. Vnimavy clovek musi s pokorou priznat, ze "vie ze nic nevie", a stale ma kam rast. Vekom to je vsak stale tazsie : )
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Fero
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 19. 10. 2006
Príspevky: 1110
Bydlisko: Prešov

PríspevokZaslal: 09 06, 2010, 22:03    Predmet: Odpovedať s citátom

Vlado napísal:
Fero napísal:
V 11 rokoch som už sedel za organom, aj keď na pedále som ešte nedosiahol Very Happy


Prave to je ten problem. Casto sa zamiena organ za klavir. Bez pedala to nie je hra na organ. To je hra na na klaviri. Nepopieram, ked sedite 8 hodin denne za organom pol roka, da sa vela naucit.


Nehovorím, že je to tá najlepšia cesta, hovorím, že je to tiež možnosť a len tak na okraj - na našej ZUŠke som bol v tom čase prvý, kto dostal výnimku, že po piatich rokoch klavíra som mohol súbežne študovať organ. Dovtedy tí, ktorí chceli ísť na organ, museli mať ukončený 1. cyklus klavíru. Ako ma však prekvapilo, keď som sa po absolvovaní organu na ZUŠke dozvedel, že noví prváci dokonca nemali žiaden klavír, resp. len niečo krátke súkromné... Je jasné, že ZUŠky nemôžu vyučovať do takých detailov, ako konzervy, avšak pri takom prístupe je to dosť biedne Crying or Very sad
_________________
František Marcin
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
FilipJankovič
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 31. 05. 2010
Príspevky: 30
Bydlisko: Trnava/Špačince

PríspevokZaslal: 07 07, 2010, 8:33    Predmet: Re: re Odpovedať s citátom

Bismarck napísal:
Zdravím, na 99 perc. ide o trému, postupne rokmi nadobudneš istotu.
Presne, a postupne ta trema s teba odpadne a budes sa za organom citit ako doma.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra organisti.sk » Notový materiál Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3
Strana 3 z 3

 
Prejdi na:  
Nemôžete odosielať novú správu do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na správu v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional -- Ported for PHP-Nuke by nukemods.com
organisti.sk
administrátori: Martin Bako - organy/organológia, Martin Puhovich - Spoločnosť priateľov organov, Rastislav Podpera - teória liturgickej hudby, Marek Klein, Matej Kubeš - technická správa serveru © 2005-2013.

Ad maiorem Dei gloriam!
Odber článkov: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.12 sekúnd