Home
Úvodná stránka
Vyhľadávanie
Vyhľadávanie
Forums
Fórum
Your Account
Váš účet
Navigačné menu



Kto je online
Momentálne je 184 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu


Fórum

organisti.sk :: Zobraziť tému - Cvičenie hry na organ
FAQ
FAQ
Hľadať
Hľadať
Zoznam užívateľov
Zoznam užívateľov
užívateľské skupiny
užívateľské skupiny
Nastavenie
Nastavenie
Prihlásenie
Prihlásenie
Súkromné správy
Súkromné správy
Obsah fóra organisti.sk » Hra na organe

odoslať novú tému   Odpovedať na tému
Cvičenie hry na organ
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  

Cvičiť na:
a) Doma na keyboarde
37%
 37%  [ 6 ]
b) V kostole na organe
62%
 62%  [ 10 ]
Celkom hlasov : 16

Autor Správa
PeterSzoke
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 24. 04. 2014
Príspevky: 22
Bydlisko: Nitra

PríspevokZaslal: 20 07, 2014, 18:37    Predmet: Cvičenie hry na organ Odpovedať s citátom

Dobrý deň, chcel by som sa spýtať, či je dobré cvičiť hru na organ doma na keyboarde ale si zabezpečiť klúče od chórusu a cvičiť na reálnom organe. Na budúci rok sa chcem prihlásiť na organ na ZUŠ Rosinského v Nitre, ale zdá sa mi na nič cvičiť iba doma na keyboarde. Tak ako? Hlasujte v ankete
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
MartinPivka
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 02. 01. 2009
Príspevky: 390
Bydlisko: Považská Bystrica

PríspevokZaslal: 20 07, 2014, 21:35    Predmet: Odpovedať s citátom

...aj aj Wink
_________________
Martin Pivka, organista v Považskej Bystrici
----------
Čo pokladali za posvätné generácie pred nami, ostáva posvätné a významné aj pre nás a toto nemožno len tak z ničoho nič navždy zabudnúť alebo sa stať škodlivým...
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
PeterSzoke
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 24. 04. 2014
Príspevky: 22
Bydlisko: Nitra

PríspevokZaslal: 21 07, 2014, 9:44    Predmet: Odpovedať s citátom

Problém je v tom, že v Dolných Krškanoch máme 1 manuál, 4 registre (Bourdon 8, Flauta Traversa 4, Solicional 4, Mixtura 2x), pedál nie je, a v ZUŠke budem mať (sice digitál) 3 manuály, 20-30 registrov, pedál Very Happy
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
AndrejSimonek
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 09. 12. 2013
Príspevky: 12
Bydlisko: Vráble

PríspevokZaslal: 21 07, 2014, 14:22    Predmet: Odpovedať s citátom

pán farár je tiež muzikant, nech ťa niečo priučí Smile
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
MarianFedor
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 15. 04. 2008
Príspevky: 426
Bydlisko: 48°46.16 22°5.1

PríspevokZaslal: 21 07, 2014, 21:35    Predmet: Odpovedať s citátom

Na manualovu hru bude ten organ či keyboard stačiť. Doekedy sa dostaneš k pedalu nejaý čas to potrvá. Na cvičenie sa dá zohnať použitý elektrofonický organ (predchodca toho digitalneho) alebo harmonium s pedalom aj pod 1000€. ODporúčam organovu školu od Dzemianovej, da sa použiť aj ta http://www.ulozto.sk/xQdLdwt/skola-na-organ-pdf, v podstate Dzemjanova prebrala asi 2/3 s tej knihy. Odporúčam prečitať úvod v krásnej archajickej slovenčine.
_________________
Elektrikár čo fušuje organistom do remesla vo Fekišovciach (okr. Sobrance), a Zavadke (okr. Michalovce)
http://ubrez.fara.sk/
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
PeterSzoke
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 24. 04. 2014
Príspevky: 22
Bydlisko: Nitra

PríspevokZaslal: 22 07, 2014, 8:28    Predmet: Odpovedať s citátom

ANdrejSimonek: V Dolných aj Horných, je dobrý pan farár, hrať vie Smile
No v HOrných Krškanoch Miro (organista D. a H. Krškany) opravuje organ, čiže z 1 manuál s nefunkčným pedálom, bude dvojmanuál s pedálom a 8-9 registrami Smile
MarianFedor: Miro mi doporučil knihu od Karela Janečka: Harmonie rozborem. Tú od Dzemjanovej neviem neviem.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
SilviaFecskova
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 10. 08. 2009
Príspevky: 77
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: 23 07, 2014, 7:22    Predmet: škola k dispozii Odpovedať s citátom

Kód:
[b]www.hudobnenastrojezilina.sk[/b]
[b]www.amadeo.sk[/b] [size=18](širokospektrálna predajňa hudobnín v Košiciach)[/size]
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MarianFedor
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 15. 04. 2008
Príspevky: 426
Bydlisko: 48°46.16 22°5.1

PríspevokZaslal: 23 07, 2014, 8:16    Predmet: Odpovedať s citátom

Ta kniha je dobrá ale zameraná skôr pre kompozíciu a improvizáciu. Keď som dobre pochopil, tak ty sa učiš hrať.
_________________
Elektrikár čo fušuje organistom do remesla vo Fekišovciach (okr. Sobrance), a Zavadke (okr. Michalovce)
http://ubrez.fara.sk/
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
PeterSzoke
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 24. 04. 2014
Príspevky: 22
Bydlisko: Nitra

PríspevokZaslal: 25 07, 2014, 17:12    Predmet: Odpovedať s citátom

No mám vychodené 2 roky keyboardu, ale čo je keyboard proti 3 man. organu s ped.? Nič. Tak na budúci rok idem na ZUŠ Rosinského na organ Smile
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
Pampeliska
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 21. 12. 2007
Príspevky: 40
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: 25 07, 2014, 21:21    Predmet: Odpovedať s citátom

PeterSzoke napísal:
No mám vychodené 2 roky keyboardu, ale čo je keyboard proti 3 man. organu s ped.? Nič. Tak na budúci rok idem na ZUŠ Rosinského na organ Smile


Ja som tiež chodila do tejto ZUŠky...ale skor ako som mohla chodit na organ (hoci som noty a hru z JKS ovladala -amatersky) som musela navštevovat najprv hodiny klaviru, asi 3 -4 roky (už si to moc presne nepamatam). Cvičenie a hra na klaviri je teda zaklad pre hru na organ, s tym rataj Wink Tiež som mala doma keyboard a na mnohe stupnice mi časom nevystačil rozssah "nástroja" Very Happy, ale da sa všetko dohodnuť a chodiť cvičiť aj pomimo hodín, p.uč. Kosová je dobrá a ústretová Wink
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu ICQ
MarianFedor
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 15. 04. 2008
Príspevky: 426
Bydlisko: 48°46.16 22°5.1

PríspevokZaslal: 25 07, 2014, 23:45    Predmet: Odpovedať s citátom

Podľa mňa, ak človek pozná noty, tak nie je ani ten klavír nutný, ale je dobré ak už pred tým hral na nejaký nástroj. Ak nehral na nijaký nástroj tak samozrejme klavírnu školu aspoň po č.50 treba prejsť. Štýl hry je dosť odlišný od klavíru, takisto prstoklad a spôsob hry. Najväčšie umenie čo sa týka zvládnutia organu je podľa mňa oddeliť hru v pravej a ľavej ruke a samozrejme pedalu(sám s tým mám problém). Najväčší problém je oddeliť ľavú ruku od pedálu. Pri liturgickej hre doprovodov podľa JKS je cantus firmus stále v soprane, niektorý organisti hraju bas súčasne v pedaly aj ľavej ruke, takže to oddelenie jednotlivých rúk a nôh nemusí byť dokonale zvladnute čo sa doprovodu spevu. Pri organovej literatúre je to však nevyhnutnosť. Počet manuálov nie je až tak dôležitý, samozrejme ak je viac ako 1 tak ak to chceš využívať treba cvičiť aj krýženie rúk a striedanie manuálov. Všetko je v knihe od Dzemjanovej odporýčam je prejsť celú (ja som skončil dakde v 2/3 keďže nemám k dispozícii viacmanualový nástroj).
_________________
Elektrikár čo fušuje organistom do remesla vo Fekišovciach (okr. Sobrance), a Zavadke (okr. Michalovce)
http://ubrez.fara.sk/
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
ReneHumaj
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 06. 01. 2010
Príspevky: 292
Bydlisko: Nitrica

PríspevokZaslal: 28 07, 2014, 20:01    Predmet: Odpovedať s citátom

PeterSzoke napísal:
Miro mi doporučil knihu od Karela Janečka: Harmonie rozborem. Tú od Dzemjanovej neviem neviem.


Pozri si aj tieto knizky:
Skola na organ, S. Moyzes Matica slovenská, Turčiansky Sv. Martin, 34 stran, ucebnica rok 1941:
http://notypreorgan.comehere.cz/files/Skola-na-organ.pdf

a nemecká: Harmonium Schule rok 1940:
http://notypreorgan.comehere.cz/files/Harmonium-Schule.pdf
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
ErikKrajincak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 27. 07. 2014
Príspevky: 19
Bydlisko: Báb okr. Nitra

PríspevokZaslal: 29 08, 2014, 20:44    Predmet: Odpovedať s citátom

...tak nie je ani ten klavír nutný... vyjadrenie ,,odborníka,, - ja osobne mam 1 rok klavíru, a z vlastnej skúsenosti musím povedať že klavír je veľmi potrebný popri hodinách organu som si musel pridať kvôli technike hodiny klavíru ... osobne každú skladbu cvičím súčastne na klavíry a organe
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra organisti.sk » Hra na organe Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Prejdi na:  
Nemôžete odosielať novú správu do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na správu v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional -- Ported for PHP-Nuke by nukemods.com
organisti.sk
administrátori: Martin Bako - organy/organológia, Martin Puhovich - Spoločnosť priateľov organov, Rastislav Podpera - teória liturgickej hudby, Marek Klein, Matej Kubeš - technická správa serveru © 2005-2013.

Ad maiorem Dei gloriam!
Odber článkov: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.26 sekúnd