Home
Úvodná stránka
Vyhľadávanie
Vyhľadávanie
Forums
Fórum
Your Account
Váš účet
Navigačné menu



Kto je online
Momentálne je 201 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu


Fórum

organisti.sk :: Zobraziť tému - Pôstne obdobie
FAQ
FAQ
Hľadať
Hľadať
Zoznam užívateľov
Zoznam užívateľov
užívateľské skupiny
užívateľské skupiny
Nastavenie
Nastavenie
Prihlásenie
Prihlásenie
Súkromné správy
Súkromné správy
Obsah fóra organisti.sk » Prax - Ako hráme/spievame?

odoslať novú tému   Odpovedať na tému
Pôstne obdobie Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
Peter Vymazal
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 25. 01. 2007
Príspevky: 1699
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: 26 01, 2008, 12:37    Predmet: Odpovedať s citátom

MatusCigan napísal:
No neda mi to. Trochu podpichnem ... Twisted Evil
Co na tom, ze sa spieva a hra od buka do buka. Ved je to na cest a slavu Boziu a tam hore to snad pochopia, ze to myslime dobre. (Tento nazor mi tu totiz chybal Surprised )



matus, vyborna reakcia..... je to tak ako pises-od buka do buka.... a dovolim si tvrdit, ze vo vacsine pripadov chyba aj zdravy rozum...
_________________
Peter Vymazal
www.organista.wbl.sk
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
andrej
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 15. 08. 2007
Príspevky: 675
Bydlisko: Vrable

PríspevokZaslal: 06 02, 2008, 20:06    Predmet: nová Odpovedať s citátom

Pocuvali ste omsu z lumenu? to na prijimanie a na koniec (skoro ma natiahlo) Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
Peter Vymazal
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 25. 01. 2007
Príspevky: 1699
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: 06 02, 2008, 21:32    Predmet: Re: nová Odpovedať s citátom

andrej napísal:
Pocuvali ste omsu z lumenu? to na prijimanie a na koniec (skoro ma natiahlo) Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad



a čo sa Ti tam nepáčilo???? Ave verum corpus, alebo Môj milý Ježišu??? Veď to je v poriadku.... Ach kríž svätý je už na pováženie....
_________________
Peter Vymazal
www.organista.wbl.sk
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Tomas Socha
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 22. 02. 2006
Príspevky: 286
Bydlisko: Kuzmice, Nová 363/ KE Nad Jazerom

PríspevokZaslal: 07 02, 2008, 7:55    Predmet: Odpovedať s citátom

dajte link
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
JaMi
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 08. 09. 2007
Príspevky: 107
Bydlisko: Nižná

PríspevokZaslal: 13 02, 2008, 10:07    Predmet: Odpovedať s citátom

RastislavPodpera napísal:
VRATTE SA K TEME - POSTNE OBDOBIE.

Vdaka, admin.


Keďže väčšina pôstnych piesní JKS je vhodná skôr na posledné 2 týždne pôstu,
u nás spievame do piatej pôstnej nedele aj tieto piesne:

JKS 491: Boh sila je moja,...
JKS 494: Všemohúci večný Bože, v teba mocne dúfam,...
JKS 500: Ó, predrahá duše mojej cena...
JKS 509: Boh ti tento život dal,...
JKS 510: Veľmi milujem ťa, Bože,...
JKS 512: Ó, Bože milosti, lásky zdroj,...
JKS 513: Ó, láskavý môj Bože,...
JKS 116: Ježišu, vznešená zbožnosti odmena,...
JKS 118: Kdes´moje spasenie, láska moja...
JKS 261: Ach, láska preveľká Boha môjho,...
JKS 268: Chvála tebe, ó, Bože,...
JKS 277: Ó, Ježišu, ty chlieb živý,...

Niektoré piesne sú vhodné ako úvodný spev, iné na sv. prijímanie, iné ako ďakovný chválospev.
Okrem nich samozrejme používame aj navrhované spevy do nového LS.
Aj spevy z Popolcovej stredy sú veľmi pekné a dajú sa použiť v tomto období (napr. spev na prijímanie so Ž 1).
_________________
Ján Mišík, organista v Nižnej na Orave.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
Bismarck
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 03. 01. 2008
Príspevky: 289

PríspevokZaslal: 23 02, 2008, 22:27    Predmet: Pôst Odpovedať s citátom

Co si myslíte o inštrumentálnej hudbe organa v pôste?
Dostal som hubovú polievku(nebolo to také hrozné zas Laughing ) od duchovného otca,že som hral dlho prelúdiá,pritom som hral na salicional 8 dohru s ústredným motívom ku pôstnej skladbe....

aký je váš názor?
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Fero
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 19. 10. 2006
Príspevky: 1110
Bydlisko: Prešov

PríspevokZaslal: 23 02, 2008, 22:55    Predmet: Odpovedať s citátom

Keďže som denno-denne konfrontovaný s týmto problémom, dovolím si reagovať. Od r. 2004 som stabilne hrával v štyroch kostoloch. Pri prvom pôstnom období som sa snažil dodržiavať predpis v DIR o IH v pôste. Z toho plynulo: predohrať niekoľko taktov /2-4/ napr. na Sal 8, event. na Kryte 8´ registrácia bez 2´, na predohru nepoužívať Mixtúry (zpočiatku som používal na predohru 16+8+4, teraz dávam prednosť skôr osmičkám, ale to je zasa len vec vkusu a momentálnej nálady. Keď som si však všimol, že drvivá väčšina organistov túto inštrukciu berie na ľahkú váhu, začal som uvažovať o jej zmysle. Neskôr som sa z mnohých zdrojov (aj toto fórum) dozvedel, že vlastne IH nie je zakázaná, ale treba ju obmedziť na primeranú mieru a primeranú registráciu. Kňazi sa až na výnimky nestavajú odmietavo k IH v pôstnom období za predpokladu, že to nepresiahne medze. Myslím si, že zahrať po prijímaní jednoduchú dvojhlasú improvizáciu napr. na Kryte nie je žiadny prehrešok. Treba sa snažiť improvizovať meditatívne. Samozrejme, nechať aj priestor pre posv. ticho. Ak by bola IH v pôstnom období zakázaná, nech mi potom vysvetlia tvorcovia časopisu AT, prečo pred niekoľkými rokmi vyšlo mnoho predohier k piesňam JKS, mnohé z nich sú aj v pôstnom období. Chcete mi povedať, že vtedy ešte neplatila inštrukcia Musicam Sacram? Takisto máme obrovský poklad chorálov v tvorbe napr. Bacha. Veľa z nich je práve s tematikou pôstu. Zdá sa mi to liturgicky nezmyselné, aby sa tieto chorály hrávali napr. cez VN, alebo iné obdobie len preto, že v pôste je IH zakázaná. Môžte oponovať, že Bach bol evanjelik. Avšak existuje aj množstvo skladieb od katolíckych autorov, dokonca aj slovenských, napr. J. Rosinský. V jeho zbierke Praktický organista je niekoľko skladieb určených práve na pôstne obdobie, ktoré sú nevtieravé, meditatívne,... Dokonca aj jazyky sa môžu v pôste uplatniť. Veľmi pôsobivo vyznela Franckova Modlitba (zrejme je to výňatok z väčšieho diela) ako dohra k piesni JKS 135, samozrejme s trúbkou na HW. v závere tejto krátkej skladby sa znova prechádza na SW, na ktorom je naregistrovaný napr. Hoboj a dajú sa tam využiť aj žalúzie. Pravá pôstna nálada...
V každom prípade sa však odporúčam poradiť s kňazom a rešpektovať jeho názor.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
Bismarck
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 03. 01. 2008
Príspevky: 289

PríspevokZaslal: 24 02, 2008, 9:39    Predmet: Odpovedať s citátom

niečo podobné si myslím tiež,tiež ma napadlo mnoho inštrumentálnych od Bacha s rýdzo pôstnou tématikou

tiež som uvažoval o registrácii ,bežne používajú v TT a v Ba honosné predohry cez nedeľu aj v pôste ,neviem je to dosť relatívne Smile


Poslúchol som kňaza s tým,že pri jeho omšiach nehrám takmer nič mimo spevu ,aby nedošlo ku konfrontácii..
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
fricj
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 07. 12. 2005
Príspevky: 22
Bydlisko: Žilina

PríspevokZaslal: 15 03, 2008, 23:47    Predmet: Odpovedať s citátom

Tiez by som rad pocul zavazne stanovisko k instrumentalnej hudbe v poste. Direktorium kaze pouzivat nastroje len na udrzanie spevu a na udrzanie spevu je potrebna aj aka taka minimalna predohra. Ak pocas procesiovych casti omse dohram piesen a je este cas, ticho preludujem. Bolo by spravnejsie "utat" a nechat ticho napr. v polovici obetovania?

Ako je to s velkym tyzdnom a velkonocnym trojdnim? V direktoriu je to uvedene akoby samostatne obdobie za postom, ale o ulohe organa sa tam nic nepise. Konkretne, je vhodne na Zeleny stvrtok zahrat slavnostnu predohru na vstup? Co kvetna nedela? Tiez ma dost iny vyraz ako predchadzajuce postne nedele.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Fero
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 19. 10. 2006
Príspevky: 1110
Bydlisko: Prešov

PríspevokZaslal: 16 03, 2008, 16:18    Predmet: Odpovedať s citátom

Určite áno. Kvetná nedeľa a Zelený štvrtok sú slávnosti, teda treba tu aj určitú pompéznosť. Tá je síce hneď v kontraste s pašiami, ale určite to tam patrí.

"Kněz zahájí prúvod se slovy: Připojme se k zástupu, který oslavoval Krista, a vyjděme v pokoji. Při slávnostním vstupu prúvodu do kostela zahraje varhaník slavnostní předehru a zpíva se píseň 318"

K Zelenému štvrtku:

"Mše začína obvyklým zpúsobem. Pak varhaník doprovází Kyrie a dá knězi tón na Gloria. Kněz zazpívá Gloria. Pak varhany hrají slavnostní mezihru dlouhou podle schopností varhaníka na pleno a přitom se vyzvání všemi zvony a zvonky. Po mezihře se pokračuje ve chvalozpěvu Gloria, lépe za varhanního doprovodu. Pak varhany podle tradice mohou zmlknout až do Gloria na velikonoční vigilii. Varhany je však nadále možno používat k doprovodu zpěvu, nikoli k samostatné hře. Proto se nehrají žádne předehry a preludia, varhaník zahraje akord nebo tón pro lid a hned hraje doprovod písně..."

Rukovět varhaníkova - 2004

Z toho jednoznačne plynie, že smernica o IH v pôstnom období a taktiež v posvätnom Trojdní je do veľkej miery vecou miestnych zvyklostí.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
stefek
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 29. 05. 2008
Príspevky: 185
Bydlisko: Nová Ľubovňa

PríspevokZaslal: 07 02, 2010, 18:04    Predmet: Odpovedať s citátom

JKS 491: Boh sila je moja,...
JKS 494: Všemohúci večný Bože, v teba mocne dúfam,...
JKS 500: Ó, predrahá duše mojej cena...
JKS 509: Boh ti tento život dal,...
JKS 510: Veľmi milujem ťa, Bože,...
JKS 512: Ó, Bože milosti, lásky zdroj,...
JKS 513: Ó, láskavý môj Bože,...
JKS 116: Ježišu, vznešená zbožnosti odmena,...
JKS 118: Kdes´moje spasenie, láska moja...
JKS 261: Ach, láska preveľká Boha môjho,...
JKS 268: Chvála tebe, ó, Bože,...
JKS 277: Ó, Ježišu, ty chlieb živý,...


skoda ze malo z toho co si tu napisal ludia u nas poznaju, inac u nas hram na pincipale 8´ (iba, to staci), aj ked je pravda, ze mi take vymozenosti nemame
_________________
organista v Novej Ľubovni(sčasti v Levoči)
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
BranislavStribrnsky
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 30. 06. 2013
Príspevky: 42
Bydlisko: Lozorno

PríspevokZaslal: 27 01, 2018, 23:56    Predmet: Odpovedať s citátom

Budem veľmi úprimný.

Slovenská tradícia JKS je silná. Môj sosbný názor je, že nová tvorba je v súčasnosti v pôstnom období nevyhnutnosťou, ale... Nová tvorba niekde na dedine, bez zboru, bez profesionálneho speváka a bez profesionálneho organistu je vážny problém. Osobne mám dojem, že najideálnejším riešením by bola aplikácia nových textov na melódie JKS. Veľmi by to pomohlo, pretože JKS zahrá aj menej zdatný organista bez potreby rozsiahlejšej prípravy. Ak by existovali piesne s vhodnými textami, organisti by ich určite začali hrávať. Otázka však je, kto by tieto texty písal, kto by to systematizoval, kto by poprípade mal dostatočné umelecké cítenie citlivo opraviť obsahové nedostatky textov. Toto mi v súčasnosti v novej tvorbe chýba.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra organisti.sk » Prax - Ako hráme/spievame? Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4
Strana 4 z 4

 
Prejdi na:  
Nemôžete odosielať novú správu do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na správu v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional -- Ported for PHP-Nuke by nukemods.com
organisti.sk
administrátori: Martin Bako - organy/organológia, Martin Puhovich - Spoločnosť priateľov organov, Rastislav Podpera - teória liturgickej hudby, Marek Klein, Matej Kubeš - technická správa serveru © 2005-2013.

Ad maiorem Dei gloriam!
Odber článkov: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.23 sekúnd