Home
Úvodná stránka
Vyhľadávanie
Vyhľadávanie
Forums
Fórum
Your Account
Váš účet
Navigačné menu



Kto je online
Momentálne je 527 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu


Fórum

organisti.sk :: Zobraziť tému - 16' a ich použitie
FAQ
FAQ
Hľadať
Hľadať
Zoznam užívateľov
Zoznam užívateľov
užívateľské skupiny
užívateľské skupiny
Nastavenie
Nastavenie
Prihlásenie
Prihlásenie
Súkromné správy
Súkromné správy
Obsah fóra organisti.sk » Prax - Ako hráme/spievame?

odoslať novú tému   Odpovedať na tému
16' a ich použitie
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  

Ako často používate 16' spojky??
Vždy, keď doprevádzam ľudí
13%
 13%  [ 6 ]
Občas, keď mi to pasuje ku piesni
20%
 20%  [ 9 ]
Podľa liturgického obdobia
2%
 2%  [ 1 ]
Málokedy
30%
 30%  [ 13 ]
Nikdy
11%
 11%  [ 5 ]
To čo je?? Take na organe nemáme... :)
20%
 20%  [ 9 ]
Celkom hlasov : 43

Autor Správa
MichalBodnar
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 12. 01. 2008
Príspevky: 105

PríspevokZaslal: 25 03, 2008, 10:12    Predmet: 16' a ich použitie Odpovedať s citátom

Pozdravujem. Túto tému som založil preto, aby som sa dozvedel vaše názory a postoje k používaniu 16' registrov a spojok. Má to podľa vás nejaké opodstatnenie?? Lebo počúvam aj názory, že 16' spojky sú zbytočné a len znejasňujú zvuk... Ako je to u vás? Ďakujem.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
LukasDrozd
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 07. 10. 2006
Príspevky: 630
Bydlisko: Svit

PríspevokZaslal: 25 03, 2008, 12:21    Predmet: Odpovedať s citátom

Spojku som nikdy nepoužil (iba raz, keď nám nešiel bourdon), ale v pedáli principal bas a subbas vždy používam
_________________
"I'm back and don't feat neither death nor pain"

Lukáš Drozd
Farnosť sv. Jozefa Robotníka
Svit
http://www.mego.6f.sk
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
Marian Schwarz
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 20. 02. 2007
Príspevky: 251
Bydlisko: Vyšná 7, Košice- Kavečany

PríspevokZaslal: 25 03, 2008, 14:19    Predmet: Odpovedať s citátom

ak principalbass pouzivas vzdy tak to moze po case posobit rusivo pre ludi... subbass je akurat na kazdodennu omsu...
_________________
Ing. Marián Schwarz, organista v kostole Petra a Pavla v mestskej časti Košice- Kavečany
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
Fero
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 19. 10. 2006
Príspevky: 1110
Bydlisko: Prešov

PríspevokZaslal: 25 03, 2008, 14:27    Predmet: Odpovedať s citátom

Šestnástky používam výnimočne, nikdy pri speve ľudu. Výnimkou sú, samozrejme, veľké zhromaždenia, keď už sa nedá pomôcť inač. Tam niekedy by sa zišiel až Principál 16´. Pokiaľ však niekde potrebujem mať temný zvuk, zvolím aj kombinácie 16´+8´. Je to samozrejme pri improvizovaní, keď chcem navodiť napr. pochmúrnu náladu. Ďalej šestnástky dobre vyznejú v kombináciach 16+8+4, keď sa hrá v diskantovej časti klávesnice. Veľmi dobrý efekt môže takýto register dodať sólovému hlasu, ktorý hráme na osobitnom manuáli. To, že ako pôsobí 16-kový register v priestore kostola, závisí od akustických podmienok a od intonácie. V niektorých kostoloch dosiahneme použitím týchto registrov plnosť a velebnosť, v inom priestore sa zvuk "zabije" dunením. A samozrejme, treba dodať, že úplne ináč pôsobí úzka Kvintadéna 16´, ako Bourdon 16´. Pokiaľ je v manuáli jazyk v tejto polohe, výstavba parciálnych tónov pri lievikovitých ozvučniciach prirodzenej a najmä polovičnej dĺžky je často taká, že najsilnejší je 2. parciálny tón, teda v podstate 8´ poloha. Všetko samozrejme závisí od typu registra a od jeho intonácie.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
LukasDrozd
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 07. 10. 2006
Príspevky: 630
Bydlisko: Svit

PríspevokZaslal: 25 03, 2008, 19:04    Predmet: Odpovedať s citátom

majto7 napísal:
ak principalbass pouzivas vzdy tak to moze po case posobit rusivo pre ludi... subbass je akurat na kazdodennu omsu...



Ale pán Silovksý medzi tým neurobil zvukový rozdiel. Principálbass znie skoro rovnako ako subbas
_________________
"I'm back and don't feat neither death nor pain"

Lukáš Drozd
Farnosť sv. Jozefa Robotníka
Svit
http://www.mego.6f.sk
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
Michael Augustín
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 10. 04. 2007
Príspevky: 663
Bydlisko: Podolie

PríspevokZaslal: 25 03, 2008, 19:47    Predmet: Odpovedať s citátom

Bourdon 16´, ktorý máme v manuáli používam ako sólový register v Pôste a Advente, inak ho pri vedení ľudu nepoužívam, lebo tým pádom mi nevyznie pedál a len to zbytočne duní.Samozrejme, pri Tutti hrá Bourdon 16´ automaticky, ale ak si chcem navoliť jasné Pléno, tak ho vynechávam.
Na druhej strane ho používajú dvaja organisti, ktorá nehrajú vobec na pedál a teda tým pádom potrebujú dodať zvuku mohutnosť a ,,hĺbku", ktorú za normálnych okolností vykrýva bas v pedáli.Mne sa tento zvuk vôbec nepáči, lebo to akoby ani zvuk organa prui omši nebol. Vôbec to nie je jasné a aj keď sa pridá 4´ register (obvykle), tak to má ešte viac umelý a neprirodzený zvuk.
_________________
Michael Augustín, organista v kostole sv. Juraja v Podolí
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail ICQ
matus
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 05. 01. 2007
Príspevky: 267
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom

PríspevokZaslal: 25 03, 2008, 20:03    Predmet: Odpovedať s citátom

keď sa hrajú piesne s JKS, kde sú 4 melodické línie.....SATB ( väčšinou) tak 16´registre pôsobia rušivo a znejasňujú zvuk....záleží samozrejme od sily registra....ale spojku 16´by som určite nepoužil ani v pôste....spodné hlasy ostanú bezrozumiteľné a zvuk je dunivý a nejasný....

registre 16´je dobré pridať v pedály, pretože tam hráte poväčšine jeden hlas....respektíve oktávovo s dvomi nohami súčasne....tam 16´prehĺby zvuk, a da mu potrebnú silu.....

V manuály by som 16´použil iba pri skladbách klavírneho typu, kde ľavá ruka hrá oktávovo basový hlas namiesto pedálu....
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
matus
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 05. 01. 2007
Príspevky: 267
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom

PríspevokZaslal: 25 03, 2008, 20:38    Predmet: Odpovedať s citátom

Citácia:
matus napísal:
keď sa hrajú piesne s JKS, kde sú 4 melodické línie.....


V JKS nie sú 4 melodické línie, ale jedna melódia podložená akordami - a toto sa nazýva homofónia.


Nenápísal som polyfónia, takže som myslel homofóniu, však aj na začiatku JKS je napísané, že skladby sú homofonické....zle som sa vyjadril, mal som na mysli, že piesne JKS majú 4 hlasy (väčšinou).......
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Peter Vymazal
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 25. 01. 2007
Príspevky: 1699
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: 25 03, 2008, 20:43    Predmet: Odpovedať s citátom

Jefitto44 napísal:
Ale pán Silovksý medzi tým neurobil zvukový rozdiel. Principálbass znie skoro rovnako ako subbas



mozno u vas.... pozri si riegerove organy.... tam su pekne ostre principalbasy
_________________
Peter Vymazal
www.organista.wbl.sk
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Filip Kiripolský
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 10. 05. 2007
Príspevky: 90
Bydlisko: Kúpeľná 1, Stupava

PríspevokZaslal: 26 03, 2008, 7:57    Predmet: Odpovedať s citátom

Jefitto44 napísal:
majto7 napísal:
ak principalbass pouzivas vzdy tak to moze po case posobit rusivo pre ludi... subbass je akurat na kazdodennu omsu...



Ale pán Silovský medzi tým neurobil zvukový rozdiel. Principálbass znie skoro rovnako ako subbas


Silovský bol ozaj divný organár. Sice vedel, ako ma organ fungovat, ale vela detailov mu na konkr. priklade (organ vo Svite) uniklo. Spomeniem len take "zaujimavosti" ako diera v zaluziovej skrini (umiestnil do nej totiz oktavbas 8´ a nakoniec zistil ze sa tam nevojde velke C, tak hore pre nu vyrezal otvor a teraz odtial krasne vykuka) ci uz spominany roh krivy 8´ alebo "vrecovina" na stenach organa. Takze mna vlastne neprekvapi, ze Lukas registruje aj principal bas 16´, lebo subbas 16´ je intonovany tak, ze znie skoro ako dulciana 16´ Cool
_________________
Filip Kiripolský- člen SPO, poslucháč Ústavu Hudební Vědy v Brne, organista v kostole sv. Štefana Uhorského kráľa v Stupave
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
MichalBodnar
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 12. 01. 2008
Príspevky: 105

PríspevokZaslal: 26 03, 2008, 20:44    Predmet: 16 Odpovedať s citátom

My máme na organe okrem Subbas 16' v pedáloch aj spojku 16' II/I. Ja osobne túto spojku používam v pôste (v II. man. mám zapnutý iba Principal Flétnový 8') alebo automaticky sa zapína pri kolektíve Forte. Niekedy, keď sa mi chce Smile tak ju zapnem v nedeľu pri odpovedi: Hľa, tajomstvo viery..... . Ináč pri všetkých registroch II: man. mi to dosť dudní. Ale niekedy sa to dudnenie hodí. Smile Smile Najmä na pohrebnej omši. (podľa mňa) Cool
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Fero
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 19. 10. 2006
Príspevky: 1110
Bydlisko: Prešov

PríspevokZaslal: 26 03, 2008, 21:43    Predmet: Odpovedať s citátom

Mišo, veď z toho máš Principál 16´!!! Váš principál na II. man je intonovaný silno - to naozaj len duní. Zbav sa týchto zlozvykov...
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
MichalBodnar
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 12. 01. 2008
Príspevky: 105

PríspevokZaslal: 29 03, 2008, 12:47    Predmet: Odpovedať s citátom

Fero napísal:
Mišo, veď z toho máš Principál 16´!!! Váš principál na II. man je intonovaný silno - to naozaj len duní. Zbav sa týchto zlozvykov...
Duní, ale samozrejme, že to nepoužívam často... jedine som to mal v pôste a keď sa mi chce, tak aj na pohrebnej omši. Ináč hrám bez 16'. Okrem výnimočných prípadov. Laughing Cool
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Martin Ragula
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 14. 04. 2008
Príspevky: 10

PríspevokZaslal: 21 04, 2008, 15:16    Predmet: Odpovedať s citátom

Suboktávu 16´používam ibe pre zmohutnenie zvuku pri konkrétnej kombinácí-Salicional8´+Gamba8´+Superoktáva4´+Suboktáva16´.Ale s týmto opatrne-nehodí sa na všvetko.Ináč ju népoužívam.
_________________
Martin Ragula,
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
LukasDrozd
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 07. 10. 2006
Príspevky: 630
Bydlisko: Svit

PríspevokZaslal: 21 04, 2008, 19:25    Predmet: Odpovedať s citátom

Peter Vymazal napísal:

mozno u vas.... pozri si riegerove organy.... tam su pekne ostre principalbasy


Rieger a Silovský su dve rozdielné veci. Podľa svojho organu usudzujem, že Silovský sa snažil na organoch šetriť (nemyslím na píšťalách, ale na použitom materiali) Prospekt vyzerá tak, ako vyzerá- teda nijaké estetické riešenie prospektu. Jednoducho iba holé píšťaly a hotovo. A kdeže sa vykytne taký nejaký Rieger? Riegery su pekne estetický riešené.
_________________
"I'm back and don't feat neither death nor pain"

Lukáš Drozd
Farnosť sv. Jozefa Robotníka
Svit
http://www.mego.6f.sk
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra organisti.sk » Prax - Ako hráme/spievame? Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Prejdi na:  
Nemôžete odosielať novú správu do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na správu v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional -- Ported for PHP-Nuke by nukemods.com
organisti.sk
administrátori: Martin Bako - organy/organológia, Martin Puhovich - Spoločnosť priateľov organov, Rastislav Podpera - teória liturgickej hudby, Marek Klein, Matej Kubeš - technická správa serveru © 2005-2013.

Ad maiorem Dei gloriam!
Odber článkov: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.15 sekúnd