Home
Úvodná stránka
Vyhľadávanie
Vyhľadávanie
Forums
Fórum
Your Account
Váš účet
Navigačné menu



Kto je online
Momentálne je 529 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu


Fórum

organisti.sk :: Zobraziť tému - Pobožnosť
FAQ
FAQ
Hľadať
Hľadať
Zoznam užívateľov
Zoznam užívateľov
užívateľské skupiny
užívateľské skupiny
Nastavenie
Nastavenie
Prihlásenie
Prihlásenie
Súkromné správy
Súkromné správy
Obsah fóra organisti.sk » Notový materiál

odoslať novú tému   Odpovedať na tému
Pobožnosť Choď na stránku 1, 2, 3  Ďalší
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
Trnovský mág
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 31. 01. 2010
Príspevky: 128
Bydlisko: Lendak

PríspevokZaslal: 02 05, 2010, 15:11    Predmet: Pobožnosť Odpovedať s citátom

Prosím môžete mi povedať čo mám robiť,ked som hral na pobožnosti a tak som sa tešil ,že konečne budem hrať.V kostole som dostal taký strach ,že čo ked mi niečo nevyjde.A nevišla skoro ani jedna pieseň a lit. loret tak isto Každý zlý ton ma vyhodil a ja som to potom nedohral.Najhoršie je ,že ľudia teraz budú hovoriť ,že neviem hrať.Ja si myslím ,že už za organ nesadnem. A ešte tam bola aj mama toho organistu čo bral kľúčik tak to už sa môžem rozlúčiť s organom.Musím povedať že som v 1.roč. na Zuš a zhruba pred rokom som nevedel ani ,že ma také dačo bude až tak baviť ,nepoznal som ani basový kľúč ani skoro nič z hudobnej.Ako nemať výčitky svedomia ,že som to tak blbo zahral a z toho čo bude dalej . Crying or Very sad Embarassed Crying or Very sad Crying or Very sad Embarassed Crying or Very sad
_________________
21r,učiaci sa hru na organe /organista
farnosť Obetovania Pána= S V
farnosť Cyrila a Metoda= T ž
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
JozefVasko
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 18. 07. 2007
Príspevky: 87
Bydlisko: Gregorovce 84

PríspevokZaslal: 02 05, 2010, 15:32    Predmet: Odpovedať s citátom

cvičiť, hrať pred ľuďmi a nepreháňať to so strachom... neriešiť ľudí okolo seba... chce to čas, ale výsledok sa dostaví! Wink
_________________
Jozef Vaško
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail ICQ
Bismarck
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 03. 01. 2008
Príspevky: 289

PríspevokZaslal: 02 05, 2010, 16:42    Predmet: re Odpovedať s citátom

Zdravím, na 99 perc. ide o trému, postupne rokmi nadobudneš istotu.
Možno, že ťa znervózňovali ľudia na chóre, zo začiatku by bolo fajn, keby si ostal sám a zamkol si chór, podobne robia aj organisti počas nejakého koncertu, pričom tam majú maximálne niekoho na registráciu.
_________________
Michal Bisaha-exorganista
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Milos Sismic
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 24. 08. 2007
Príspevky: 65
Bydlisko: Topoľčany

PríspevokZaslal: 02 05, 2010, 16:48    Predmet: Odpovedať s citátom

Musíš sa cez to preniesť!
Každému z nás sa stalo, že sme zahrali tak, že by sme sa najradšej prepadli od hanby. A musím podotknúť, že mne sa to ešte stále stáva. Sú to drobné prešľapy - ale sú! Nie sme stroje, niekedy máme zlú náladu, niekedy nie je čas alebo možnosť cvičiť, niekedy si myslíme že to zvládneme bez problémov a dopadne to zle. Zákon schválnosti: zle to dopadne vtedy, keď si myslíme, že sme najlepšie pripravení ."Kôň má štyri nohy a podkne sa"Very Happy Very Happy Very Happy. Nič si z toho nerob, iba si zober ponaučenie.
Zamknutie chóru má niečo do seba. Tiež som to zo začiatku robil. Bol som si istejší, ale aj tak som vypotil litre potu.
_________________
Miloš 53 r.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
MartinPivka
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 02. 01. 2009
Príspevky: 390
Bydlisko: Považská Bystrica

PríspevokZaslal: 02 05, 2010, 17:09    Predmet: Odpovedať s citátom

myslim, ze kazdy zacinajuci organista niecim podobnym prejde...ja som mal tiez neskutocnu tremu, ale netreba sa vzdavat, cvicit, najlepsie je mat v tych piesnach absolutnu istotu, nie len tak, ze fajn zahram to z not mozem ist hrat, to az ked budes pokrocilejsi, treba cvicit a pojde to...cim viac budes hrat pred ludmi, tym lepsie to pojde, skusaj aj doma pred rodicmi a pod.
mne sa tiez podarilo zorat dokonca omsu...prva postna, no ale co som tam ja pohral vsetko...snad v kazdej piesni a speve som sa pomylil..neviem co sa robilo...vtedy som len kracal kostolom ako odsudeny na smrt Very Happy...hlava sklonena...no hroza...a som tu a hram dalej...netreba sa vzdavat, ludia nieco vytrpia a potom to uz pojde... Smile ...
to Milos Sismic: mne sa dokonca osvedcilo mat zlu naladu a byt cely cas strojovo zamraceny..hram presnejsie Very Happy...cudne Very Happy
_________________
Martin Pivka, organista v Považskej Bystrici
----------
Čo pokladali za posvätné generácie pred nami, ostáva posvätné a významné aj pre nás a toto nemožno len tak z ničoho nič navždy zabudnúť alebo sa stať škodlivým...
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Trnovský mág
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 31. 01. 2010
Príspevky: 128
Bydlisko: Lendak

PríspevokZaslal: 02 05, 2010, 18:05    Predmet: Re: re Odpovedať s citátom

Bismarck napísal:
Zdravím, na 99 perc. ide o trému, postupne rokmi nadobudneš istotu.
Možno, že ťa znervózňovali ľudia na chóre, zo začiatku by bolo fajn, keby si ostal sám a zamkol si chór, podobne robia aj organisti počas nejakého koncertu, pričom tam majú maximálne niekoho na registráciu.

Tý ľudia to asi neboli.boli len dvaja.
A dvere na chor nemáme, škoda,takže príde kto chce dohora. Razz
A s tým zákonom schválnosti to je aj u mna tak.
_________________
21r,učiaci sa hru na organe /organista
farnosť Obetovania Pána= S V
farnosť Cyrila a Metoda= T ž
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
gabbyka
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 11. 11. 2009
Príspevky: 90

PríspevokZaslal: 02 05, 2010, 19:42    Predmet: Odpovedať s citátom

ja to úplne prirodzené u nás ľudí. Myslím si, že bolo by dobré pomaly začínať. Napr. začať nejakým ľahším prelúdiom na koniec, ak by si sa aj mýlil, nevadilo by to až tak moc, potom postupne pridávať ľahšie veci napr. Otče náš, potom prvé JKS a litánie. Litánie myslím, že sú jedny z tých ťažších vecí, pretože je potrebné spievať i sledovať noty, slová.. atď. Ale určite to bude lepšie, vždy je základ, že ťa to baví a robíš to srdcom, vtedy to ide i keď to nejde Wink vieš. Zamknúť chór, s tým som sa ešte nestretla Laughing Laughing podľa mňa to nie je moc šťastné riešenie, myslím, že organista teoreticky na to nemá právo na omši... stačí, že ľudí okolo si nebudeš všímať a myslím, že ľudia, ktorí sú v kostole, nebudú sa ani smiať, ani hnevať, asi som moc dôverčivá ale verím Smile a k tomu zamknutému organu Arrow skús ísť za kňazom, vysvetliť mu o čo ide a myslím, že s tvojou chuťou do toho a láskou k organu sa všetky cesty uvoľnia Razz len tomu treba rozhovor s miestnym farárom... Veľa zdaru, chuti a Božieho požehnania do práce ...
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
MarianFedor
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 15. 04. 2008
Príspevky: 426
Bydlisko: 48°46.16 22°5.1

PríspevokZaslal: 02 05, 2010, 20:36    Predmet: Odpovedať s citátom

Ja mam tremu zakazdym ked hram v inom kostole nez nasom, alebo ked sa na poslednu chvilu nieco zmeni...

Predpokladam ze aj spievas sam... pokial mozes tak si najdi spevaka/cku, najlepsie co vie spievat podla not, ked sa sustredis len na hru a nebudes spievat (ersp. budes si spievat kvoly rytrmo potichsie pre seba) bude to lepsie. mne to vyrazne pomha, lebo fakticky som tiez zaciatocnik a ucim sa hrat...
_________________
Elektrikár čo fušuje organistom do remesla vo Fekišovciach (okr. Sobrance), a Zavadke (okr. Michalovce)
http://ubrez.fara.sk/
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Trnovský mág
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 31. 01. 2010
Príspevky: 128
Bydlisko: Lendak

PríspevokZaslal: 02 05, 2010, 20:55    Predmet: Odpovedať s citátom

gabbyka napísal:
ja to úplne prirodzené u nás ľudí. Myslím si, že bolo by dobré pomaly začínať. Napr. začať nejakým ľahším prelúdiom na koniec, ak by si sa aj mýlil, nevadilo by to až tak moc, potom postupne pridávať ľahšie veci napr. Otče náš, potom prvé JKS a litánie. Litánie myslím, že sú jedny z tých ťažších vecí, pretože je potrebné spievať i sledovať noty, slová.. atď. Ale určite to bude lepšie, vždy je základ, že ťa to baví a robíš to srdcom, vtedy to ide i keď to nejde Wink vieš. Zamknúť chór, s tým som sa ešte nestretla Laughing Laughing podľa mňa to nie je moc šťastné riešenie, myslím, že organista teoreticky na to nemá právo na omši... stačí, že ľudí okolo si nebudeš všímať a myslím, že ľudia, ktorí sú v kostole, nebudú sa ani smiať, ani hnevať, asi som moc dôverčivá ale verím Smile a k tomu zamknutému organu Arrow skús ísť za kňazom, vysvetliť mu o čo ide a myslím, že s tvojou chuťou do toho a láskou k organu sa všetky cesty uvoľnia Razz len tomu treba rozhovor s miestnym farárom... Veľa zdaru, chuti a Božieho požehnania do práce ...

No ja už asi tak 11-12 piesni z JKS viem+Apoštolské vyznanie viery+ Sanktus 629 +3 žalmy všetko vyberáme s p. učiteľom potom ešte organová škola a nejaké klavírne knižky, lebo okrem organu sa učím aj na klavíri.A to ľahké prelúdium je v akej knihe Ten zamknutý organ je už vyriešený aspoň na teraz a som rád ,že sa to vyriešilo.A ešte by som sa chcel opýtať ,ako sa robí prstoklad ku piesňam ,lebo mne píše p. učiteľ a chcel by som aj sám už začať. Aj tebe veľa zdaru ,chuti a Božieho požehnania do práce za organom Exclamation
Very Happy Razz Very Happy
_________________
21r,učiaci sa hru na organe /organista
farnosť Obetovania Pána= S V
farnosť Cyrila a Metoda= T ž
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Radka Horakova
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 04. 06. 2007
Príspevky: 213
Bydlisko: Poprad - Veľká

PríspevokZaslal: 03 05, 2010, 8:57    Predmet: Odpovedať s citátom

Hlavne to nevzdavaj!!! Urcite Ti to pojde ked budes cvicit. Neuspechy nas nemaju odradzat, ale posuvat. To co sa Ti stalo sa moze stat kazdemu a ver ze sa aj stava. Ja vzdy ked idem hrat alebo spievat odovzdam to Panovi... teda dolezite je verit jemu, ale aj verit sebe. Mne stale hovori moja ucitelka spevu, ze mi nic nechyba, len si musim zacat verit... Very Happy
_________________
Radka Horáková, organistka v Kostole sv. Cyrila a Metoda v Poprade a sv. Michala v Gánovciach
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail ICQ
Radka Horakova
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 04. 06. 2007
Príspevky: 213
Bydlisko: Poprad - Veľká

PríspevokZaslal: 03 05, 2010, 8:59    Predmet: Odpovedať s citátom

A este som Ti chcela povedat, aby si mal radost z hudby... to tiez pomaha... a ked sa pomylis alebo to pokazis, tak sa zasmej... ja ked sa seknem na sv. omsi tak sa tak rehocem Very Happy Very Happy Very Happy a cely chor so mnou Very Happy Very Happy Very Happy
_________________
Radka Horáková, organistka v Kostole sv. Cyrila a Metoda v Poprade a sv. Michala v Gánovciach
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail ICQ
stefek
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 29. 05. 2008
Príspevky: 185
Bydlisko: Nová Ľubovňa

PríspevokZaslal: 03 05, 2010, 13:03    Predmet: Odpovedať s citátom

Radka Horakova napísal:
A este som Ti chcela povedat, aby si mal radost z hudby... to tiez pomaha... a ked sa pomylis alebo to pokazis, tak sa zasmej... ja ked sa seknem na sv. omsi tak sa tak rehocem Very Happy Very Happy Very Happy a cely chor so mnou Very Happy Very Happy Very Happy



Pripajam sa aj ja niekedy, potom urobim taku grimasu na tie noty, ze neviem precitat a vsetci sa smeju. Poroadim si kupit JKS velky a cvicit si doma piesne. Nauc sa improvizovat, keby nieco nevyslo. Ako ja mal som zahrat nejaku slavnostnu skladbicku na velkunoc na piesen 210, tak som pozeral na noty a hral som to co ma napadlo.
_________________
organista v Novej Ľubovni(sčasti v Levoči)
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
stefek
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 29. 05. 2008
Príspevky: 185
Bydlisko: Nová Ľubovňa

PríspevokZaslal: 03 05, 2010, 13:05    Predmet: Odpovedať s citátom

A este sa porad s nejakym organistom/kou ci by ti nepomohla s niecim cim budes potrebovat pomôct.



P. S.: zo Slov. Vsi pochadza nas pan farar, z novej Lubovne, pozdravujem vas
_________________
organista v Novej Ľubovni(sčasti v Levoči)
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
JakubFazik
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 22. 06. 2008
Príspevky: 180
Bydlisko: Petržalka - Háje

PríspevokZaslal: 03 05, 2010, 16:37    Predmet: Odpovedať s citátom

Hrat, hrat, hrat a nevzavat sa Very Happy A sediet za tym organom v kostole co najdlhsie (mimo omse), nech si navyknete na seba. Clovek ma potom aspon taku psychicku podporu, ked vie, ze hra na nastroji, za ktorym presedel cele hodiny a "pozna sa s nim dokonale"

A ak nemas rad ludi "okolo" a je to "klasicky " kostol, nikoho na chor nepusti ... len ty a organ ... nebyt nikym ruseny, mat pocit, ze ta nikto nevidi ...aj to moze pomoct lepsie sa sustredit a nespanikarit Wink

A k tomu prstokladu - treba si sadnut k tej piesni, prestudovat noty. Niekedy clovek hned vidi, ako ma byt urobeny, inokedy treba vyskusat viacero variantov a vybrat ten najpohodlnejsi pre ruku. Pamatam si na svoje zaciatky, niekedy mi to trvalo aj niekolko hodin k obycajnej lahkej piesni.
S nohokladom podobne.
Neskor clovek pride do stadia, kedy uz ani prstoklady nemusi robit. Len si par krat prejde jednotlive hlasy a uz ide ...
A nakoniec do takeho, ze otvori "nezname" noty a hned hra Very Happy
_________________
Smile Smile Smile
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Trnovský mág
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 31. 01. 2010
Príspevky: 128
Bydlisko: Lendak

PríspevokZaslal: 03 05, 2010, 20:17    Predmet: Odpovedať s citátom

Radka Horakova napísal:
A este som Ti chcela povedat, aby si mal radost z hudby... to tiez pomaha... a ked sa pomylis alebo to pokazis, tak sa zasmej... ja ked sa seknem na sv. omsi tak sa tak rehocem Very Happy Very Happy Very Happy a cely chor so mnou Very Happy Very Happy Very Happy[/quote stefek

Pripajam sa aj ja niekedy, potom urobim taku grimasu na tie noty, ze neviem precitat a vsetci sa smeju. Poroadim si kupit JKS velky a cvicit si doma piesne. Nauc sa improvizovat, keby nieco nevyslo. Ako ja mal som zahrat nejaku slavnostnu skladbicku na velkunoc na piesen 210, tak som pozeral na noty a hral som to co ma napadlo.

To bude veľa smiechu,ale ,ako si povedala budem všetko odovzdávať Pánovi,lebo hrať na organe je na chválu Božiu.
Ja mám doma -Kancionál-JKS,LS1,LS2,LS2c,MK,A svetlo večné..,to všetko som si kúpil.Ale cvičím len tie ,ku ktorým mi dáva pán učiteľ prstoklad.
Pozdravujem všetkých, a ten pán farár sa volá ako?
Pánboh zaplať za povzbudivé slová, vám všetkým Exclamation Very Happy Razz Very Happy
_________________
21r,učiaci sa hru na organe /organista
farnosť Obetovania Pána= S V
farnosť Cyrila a Metoda= T ž
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra organisti.sk » Notový materiál Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku 1, 2, 3  Ďalší
Strana 1 z 3

 
Prejdi na:  
Nemôžete odosielať novú správu do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na správu v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional -- Ported for PHP-Nuke by nukemods.com
organisti.sk
administrátori: Martin Bako - organy/organológia, Martin Puhovich - Spoločnosť priateľov organov, Rastislav Podpera - teória liturgickej hudby, Marek Klein, Matej Kubeš - technická správa serveru © 2005-2013.

Ad maiorem Dei gloriam!
Odber článkov: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.11 sekúnd