Home
Úvodná stránka
Vyhľadávanie
Vyhľadávanie
Forums
Fórum
Your Account
Váš účet
Navigačné menu



Kto je online
Momentálne je 140 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu


Fórum

organisti.sk :: Zobraziť tému - PLATY ORGANISTOV
FAQ
FAQ
Hľadať
Hľadať
Zoznam užívateľov
Zoznam užívateľov
užívateľské skupiny
užívateľské skupiny
Nastavenie
Nastavenie
Prihlásenie
Prihlásenie
Súkromné správy
Súkromné správy
Obsah fóra organisti.sk » Hobby alebo zarobková činnosť?

odoslať novú tému   Odpovedať na tému
PLATY ORGANISTOV Choď na stránku 1, 2, 3  Ďalší
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  

Koľko zarábate? (mesačne)
100-200 Sk
16%
 16%  [ 10 ]
200-400 Sk
14%
 14%  [ 9 ]
400-600 Sk
14%
 14%  [ 9 ]
600-1000 Sk
12%
 12%  [ 8 ]
1000- a viac
37%
 37%  [ 23 ]
Nechcem uviesť
4%
 4%  [ 3 ]
Celkom hlasov : 62

Autor Správa
vilko1988
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 07. 12. 2008
Príspevky: 1
Bydlisko: BYSTRICA

PríspevokZaslal: 07 12, 2008, 20:03    Predmet: PLATY ORGANISTOV Odpovedať s citátom

Chcem sa opýtať koľko tak slovensky organista dostava??? sme nedoceneni alebo nás platia veľa? ???

Confused Confused Confused Confused
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
LukasDrozd
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 07. 10. 2006
Príspevky: 630
Bydlisko: Svit

PríspevokZaslal: 07 12, 2008, 21:36    Predmet: Odpovedať s citátom

VEĽA??! Question Question Exclamation
Je to lepšie jak nič, ale máááááááálo. No aj tak panboh zaplať
_________________
"I'm back and don't feat neither death nor pain"

Lukáš Drozd
Farnosť sv. Jozefa Robotníka
Svit
http://www.mego.6f.sk
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
Chantal
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 18. 10. 2008
Príspevky: 15
Bydlisko: Spišské Vlachy

PríspevokZaslal: 08 12, 2008, 7:42    Predmet: Odpovedať s citátom

Výška platu organistu sa v niektorých farnostiach nedá presne vypočítať na mesiac, pretože ak vo farnosti pôsobí 6 organistov (v jednom kostole) a denne je jedna svätá omša, pričom platení sú za "odohranú" omšu, tak to mesačne môže činiť skutočne malú sumu - keď to v prepočte vychádza 1-2 sväté omše hrané tým istým človekom za týždeň. Takže asi aj tento prieskum niekedy treba brať "s rezervou".
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Vladimír Kopec
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 20. 09. 2005
Príspevky: 265
Bydlisko: Oponice

PríspevokZaslal: 08 12, 2008, 12:37    Predmet: Odpovedať s citátom

Platy organistov jednoducho na Slovensku neexistujú. Ak tých 20 Sk, ktoré niekto dostáva nazývate platom, tak potom neviem... Rozdiel je v tom, či hráva niekto, kto to má ako hobby, alebo hrá niekto, kto to riadne vyštudoval a vlastne by ho táto činnosť mala živiť. Veď predsa svoje talenty, skúsenosti a štúdiá chce obetovať pre službu Cirkvi. Je jasné, že nebude robiť organistu niekto, koho toto poslanie nenapĺňa. Ale keď už existujú odbory ako cirkevná hudba na konzervatóriách, tak potom by sa mali kompetentní z cirkevnej vrchnosti zamyslieť, čo s tými, ktorí sa obetujú deň čo deň v studených kostoloch a hrávajú naozaj oduševnene a robia to na Božiu slávu a na posvätenie veriacich... Pretože ak to takto pôjde ďalej, tak talentovaní cirkevní hudobníci budú radšej umývať riady v hoteli, aby uživili svoju rodinu, a v kostoloch zostanú len tí, ktorí si radi zahrajú bez ohladu na to, či ide o kvalitu, alebo nie.
Napokon, nemôžeme sa čudovať, že to tak je, keď aj samotná vrchnosť má často veľmi pomýlené názory o tom, čo je krásne, čo je dôstojné a ušľachtilé. Preto sa radšej uspokoja s nadšeným amatérom za menej peňazí, ako by mali zaplatiť za kvalitu.
Bohužiaľ, na Slovensku je to tak.

P.S.: Mimochodom v tej vašej ankete mi chýba jedna možnosť, a to: 0 Sk
_________________
Mgr. Vladimír Kopec, organista, pedagóg.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
minko
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 16. 07. 2006
Príspevky: 69
Bydlisko: Nitra

PríspevokZaslal: 08 12, 2008, 14:21    Predmet: Odpovedať s citátom

Vladimír Kopec napísal:
Platy organistov jednoducho na Slovensku neexistujú. Ak tých 20 Sk, ktoré niekto dostáva nazývate platom, tak potom neviem... Rozdiel je v tom, či hráva niekto, kto to má ako hobby, alebo hrá niekto, kto to riadne vyštudoval a vlastne by ho táto činnosť mala živiť. Veď predsa svoje talenty, skúsenosti a štúdiá chce obetovať pre službu Cirkvi. Je jasné, že nebude robiť organistu niekto, koho toto poslanie nenapĺňa. Ale keď už existujú odbory ako cirkevná hudba na konzervatóriách, tak potom by sa mali kompetentní z cirkevnej vrchnosti zamyslieť, čo s tými, ktorí sa obetujú deň čo deň v studených kostoloch a hrávajú naozaj oduševnene a robia to na Božiu slávu a na posvätenie veriacich... Pretože ak to takto pôjde ďalej, tak talentovaní cirkevní hudobníci budú radšej umývať riady v hoteli, aby uživili svoju rodinu, a v kostoloch zostanú len tí, ktorí si radi zahrajú bez ohladu na to, či ide o kvalitu, alebo nie.
Napokon, nemôžeme sa čudovať, že to tak je, keď aj samotná vrchnosť má často veľmi pomýlené názory o tom, čo je krásne, čo je dôstojné a ušľachtilé. Preto sa radšej uspokoja s nadšeným amatérom za menej peňazí, ako by mali zaplatiť za kvalitu.
Bohužiaľ, na Slovensku je to tak.

P.S.: Mimochodom v tej vašej ankete mi chýba jedna možnosť, a to: 0 Sk


Vlado toto si perfektne napisal... Malo by sa to poslat do farkeho obeznika, aby sa "kompetentny" zamysleli, pokial sa zamyslia.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
LukasDrozd
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 07. 10. 2006
Príspevky: 630
Bydlisko: Svit

PríspevokZaslal: 08 12, 2008, 15:43    Predmet: Odpovedať s citátom

ale nie vždy to závisí len od farára a farskej rady...
Možno by sme si pod chorušom mali zriadiť košík "Pre organistu" Laughing
_________________
"I'm back and don't feat neither death nor pain"

Lukáš Drozd
Farnosť sv. Jozefa Robotníka
Svit
http://www.mego.6f.sk
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
mariola
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 12. 05. 2008
Príspevky: 36
Bydlisko: kysuce

PríspevokZaslal: 08 12, 2008, 16:08    Predmet: Odpovedať s citátom

To ste pekne napisal, som zvedavy v kolkych kostoloch na slovensku by bola svata omsa s hudobnym doprovodom vystudovaneho organistu. Viem si predstavit nedelu vystudovaneho organistu. O 7:00 omsa v jednom kostole, o 8:30 v dalsom o 9:30 v dalsom atd. az do vecera. Odohrat 8 hodin a cez tyzden aspon po 4 hodiny. To by Vas vystudovanych organistov mohli celkom slusne zaplatit, mali by aj ozaj za co, ved by to bola normalne Vasa praca a tak ze by ste nemuseli umyvat nikde riady. To je taka moja predstava.

Druha strana je ale taka, ze ja si musim odrobit 8 hodin v praci, potom sa venovat rodine, cvicit do kostola na omsu, a donedavna som po 12 hodinovej nocnej, z ktorej som prisiel o 7:30 , chodil hravat o 9:00 do kostola na sv. omsu. Hodinovy spanok + moje hyperaktivne dieta v noci, tak to da zabrat. A nehovorim o tom, ze by som si chcel v klude uzit sv. omsu s mojou manzelkou a synom len tak ako normalny clovek a nie len par krat do roka. Teraz je to nahanacka. 9:30 ja na omsi, 10:45 ide manzelka do druheho kostola, na presun a zavezenie manzelky mam cca 7 minut a niekedy aj -7 minut. A to mam na to automobil.

Preco a za co to robim? Robim to bez nejakej financnej odplaty a z lasky k Bohu a k svojim bliznym, veriacim, ktori chcu spievat.

Ja osobne velmi sa tesim, a to mi verte, ked pride "vystudovany organista" a nahradi ma (mozno to bude moj 2,5 rocny syn - dam mu tu moznost, ktoru som ja za komunizmu nemal, ale snazil som sa naucit hrat a snazim sa hrat podla not).

Takze Vas studovanych organistov vyzyvam, aby ste sa poriadne ucili a namnozili tak, aby to v kazdom kostole vyzeralo po hudobnej stranke TIP - TOP.


Naposledy upravil mariola dňa 03 07, 2011, 12:44, celkovo upravené 1 krát
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Fero
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 19. 10. 2006
Príspevky: 1110
Bydlisko: Prešov

PríspevokZaslal: 08 12, 2008, 16:13    Predmet: Odpovedať s citátom

Ak má dedina zopár stovák (niekedy desiatok ) veriacich, nemôžme čakať, že bude organista platený tak, žeby si nejako extra prilepšil. Ak niečo dostane, tak skôr príspevok z vďačnosti. A už vôbec sa nedá očakávať, žeby sa farár rozhodol opravovať organ. Samozrejme, sú aj výnimky, ale zvyčajne je to tak. No keď sa v mestách vyrukuje s nedostatkom peňazí, problém bude niekde inde. Slovensko sa stále snaží zdvihnúť spod jarma socializmu, priznajme si to, Cirkev je stále dusená, v niektorých smeroch ešte viac, než za totality. Pravda však je aj to, že ako poddaný národ sme nikdy neboli bohatí. Dokazujú to síce veľmi skvostné, ale predsa maličké organčeky. Hoci - povedzme si: koľko organov sa postavilo za posledných 50 rokov? A predsalen sa máme lepšie.
_________________
František Marcin
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
Michael Augustín
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 10. 04. 2007
Príspevky: 663
Bydlisko: Podolie

PríspevokZaslal: 08 12, 2008, 19:46    Predmet: Odpovedať s citátom

Možno sa na to pozrieť aj z tej ekonomickej stránky:
Z akých peňazí je organista platený? Totižto- v účtovníctve ako takom nemožno miešať hrušky s jabĺčkami...Je rozdiel keď je organista platený zo "zvončeka" (kedysi dávnejšie bola organistovi u nás vyplácaná 1/7 zo zvončeka...čo je také slušnejšie prilepšenie, keď sa vyzbiera dobre), ktorý sa vyberá každú nedeľu alebo je platený zo 100 korunovej štácie, ktorú platí ten, kto si dáva zapísať úmysel na sv. omšu (táto hodnota býva upravovaná miestnymi biskupmi, viem, že v našej diecéze je štácia za omšu 100 korún). Alebo je organista platený z farského rozpočtu, kde je vyhradená vopred suma pre neho- teda je platený z peňazí, ktoré tvoria príjmy do farského rozpočtu. Od tohto všetkého závisí výška sumy, ktorú dostanete....Takisto závisí, koľko peňazí sa vyhradzuje ako """mzda""" (troje úvodzovky) pre koľkých ľudí- či je platený okrem organistu aj kostolník, kvetinárka, modleníčka atď. To sú približne zásady klasického účtovníctva, ktoré musia platiť všade, aby to fungovalo a všetko sedelo na 5 desatinných miest.
_________________
Michael Augustín, organista v kostole sv. Juraja v Podolí
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail ICQ
Vladimír Kopec
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 20. 09. 2005
Príspevky: 265
Bydlisko: Oponice

PríspevokZaslal: 08 12, 2008, 21:03    Predmet: Odpovedať s citátom

Asi by mali byť organisti platení inak ako zo "zvončeka". Veď to je činnosť ako ktorákoľvek iná. Prečo v malej dedinke by mal byť organista platený z peňazí chudobných babičiek? Tak ako sú platení kňazi (a oni nie sú platení zo "zvončeka"), tak by mali byť platení aj organisti. Samozrejme, v tom prípade by to už bola práca ako každá iná a nie iba víkendová činnosť. Aspon keby to platilo vo väčších mestách a katedrálach, tak už aj to by bolo plus...
_________________
Mgr. Vladimír Kopec, organista, pedagóg.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Palo25
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 14. 10. 2008
Príspevky: 75
Bydlisko: Nová Dedina

PríspevokZaslal: 09 12, 2008, 8:53    Predmet: predmet Odpovedať s citátom

Vieš Vladino farárko je platený aj od Cirkvi aj od tých chudobných babičiek a moja skúsenosť je taká, že tí chudobní podajú viac ako tí, čo na to majú. Vieš ale je paradox, keď je ten farár platený a tieto babky mu dajú ešte za omšu 500-Sk- ako si to môže zobrať a na organistu sa ... No skrátka takto sa to už ďalej nedá robiť, mňa to baví veď sa poznáme stále ťa otravujem o dáke noty a nacvičujem nové spevy, ale teraz po svadbe tak fakt neviem či budem môcť hrať za pár šupov. Keď to chcem robiť poriadne tak sa tomu musím venovať a cvičiť. A na cvičenie potrebuješ čas a čas sú peniaze. A cvičiť musí z nás každý.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Michael Augustín
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 10. 04. 2007
Príspevky: 663
Bydlisko: Podolie

PríspevokZaslal: 09 12, 2008, 20:22    Predmet: Odpovedať s citátom

Vladimír Kopec napísal:
Asi by mali byť organisti platení inak ako zo "zvončeka". Veď to je činnosť ako ktorákoľvek iná. Prečo v malej dedinke by mal byť organista platený z peňazí chudobných babičiek? Tak ako sú platení kňazi (a oni nie sú platení zo "zvončeka"), tak by mali byť platení aj organisti. Samozrejme, v tom prípade by to už bola práca ako každá iná a nie iba víkendová činnosť. Aspon keby to platilo vo väčších mestách a katedrálach, tak už aj to by bolo plus...


Pán Kopec a z akých peňazí žije farnosť, ak nie z peňazí chudobných babičiek? Kňaz je platený biskupom. Čo vám spraví biskup, keď mu poviete, že má platiť organistov v celej diecéze? Asi s vami vyrazí dvere....Ale tak ako hovoríte- vtedy by to už bola práca ako každá iná. Organista ako vy, alebo aj iní vyštudovaní organisti si môžu nárokovať na takéto podmienky- ale dovoláte sa spravodlivosti?
_________________
Michael Augustín, organista v kostole sv. Juraja v Podolí
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail ICQ
Vladimír Kopec
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 20. 09. 2005
Príspevky: 265
Bydlisko: Oponice

PríspevokZaslal: 09 12, 2008, 22:18    Predmet: Odpovedať s citátom

Pán Augustín, vy ste celkom nepochopili, o čom som písal. Hovoril som, ako by to IDEÁLNE malo byť. Ja viem, že realita je úplne inde. A napokon som dodal, že keby to tak bolo aspoň vo väčších mestách a katedrálach.
Ja nikde nehrám, takže nemyslím na seba...
_________________
Mgr. Vladimír Kopec, organista, pedagóg.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Michael Augustín
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 10. 04. 2007
Príspevky: 663
Bydlisko: Podolie

PríspevokZaslal: 10 12, 2008, 19:32    Predmet: Odpovedať s citátom

Vladimír Kopec napísal:
Pán Augustín, vy ste celkom nepochopili, o čom som písal. Hovoril som, ako by to IDEÁLNE malo byť. Ja viem, že realita je úplne inde. A napokon som dodal, že keby to tak bolo aspoň vo väčších mestách a katedrálach.
Ja nikde nehrám, takže nemyslím na seba...


To áno...ale zase dá sa špecifikovať, čo je väčšie mesto?A neboli by na základe toho diskriminovaní a obmedzovaní aj iní (výborní) organisti, ktorým sa nedostalo hrať v nejakom katedrálnom alebo významnejšom kostole? Takáto rôznorodá situácia aká na Slovensku ohľadom tohto panuje sa nedá riešiť celoplošne...
_________________
Michael Augustín, organista v kostole sv. Juraja v Podolí
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail ICQ
jesuis
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 08. 12. 2007
Príspevky: 19
Bydlisko: Revolučná 21, 059 07 Lendak

PríspevokZaslal: 06 07, 2009, 9:42    Predmet: Re: predmet Odpovedať s citátom

Palo25 napísal:
Vieš Vladino farárko je platený aj od Cirkvi aj od tých chudobných babičiek a moja skúsenosť je taká, že tí chudobní podajú viac ako tí, čo na to majú. Vieš ale je paradox, keď je ten farár platený a tieto babky mu dajú ešte za omšu 500-Sk- ako si to môže zobrať a na organistu sa ... No skrátka takto sa to už ďalej nedá robiť, mňa to baví veď sa poznáme stále ťa otravujem o dáke noty a nacvičujem nové spevy, ale teraz po svadbe tak fakt neviem či budem môcť hrať za pár šupov. Keď to chcem robiť poriadne tak sa tomu musím venovať a cvičiť. A na cvičenie potrebuješ čas a čas sú peniaze. A cvičiť musí z nás každý.


Cirkev je len zamestnavatel platy knazov dava stat - ministerstvo kultury
_________________
Bývalý kaplán v Dolnom Kubíne
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra organisti.sk » Hobby alebo zarobková činnosť? Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku 1, 2, 3  Ďalší
Strana 1 z 3

 
Prejdi na:  
Nemôžete odosielať novú správu do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na správu v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional -- Ported for PHP-Nuke by nukemods.com
organisti.sk
administrátori: Martin Bako - organy/organológia, Martin Puhovich - Spoločnosť priateľov organov, Rastislav Podpera - teória liturgickej hudby, Marek Klein, Matej Kubeš - technická správa serveru © 2005-2013.

Ad maiorem Dei gloriam!
Odber článkov: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.29 sekúnd