Home
Úvodná stránka
Vyhľadávanie
Vyhľadávanie
Forums
Fórum
Your Account
Váš účet
Navigačné menu



Kto je online
Momentálne je 563 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu


Fórum

organisti.sk :: Zobraziť tému - Svadba
FAQ
FAQ
Hľadať
Hľadať
Zoznam užívateľov
Zoznam užívateľov
užívateľské skupiny
užívateľské skupiny
Nastavenie
Nastavenie
Prihlásenie
Prihlásenie
Súkromné správy
Súkromné správy
Obsah fóra organisti.sk » Prax - Čo hráme/spievame?

odoslať novú tému   Odpovedať na tému
Svadba Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Ďalší
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
JozefTimulak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 01. 2007
Príspevky: 810
Bydlisko: Čaňa

PríspevokZaslal: 18 05, 2007, 22:40    Predmet: Re: Bartholdiho pochod...NIE!!!! Odpovedať s citátom

organista napísal:
Chcel som iba podotkunt ze Bartholdiho pochod by sa vobec nemal hrat na na svadbach ..ved je to neliturgicka skladba...

Marek, nebral by som to tak tragicky. Pozri si wikipediu http://en.wikipedia.org/wiki/Wedding_March. Píše sa tam, že tradične v západnej kultúre sa na vstup používa Wagnerov a na záver Bartholdiho pochod. Bartholdy bol údajne žid a Wagner ho nemál rád a skritizoval ho v nejakom svojom protižidovskom diele. Takže chudák Bartholdy mi je ešte sympatickejší ako kritik Wagner so svojím B-rudovým pochodom, ktorý nemá grády...

A ešte jedna vec: v bazilike sv. Petra v Ríme sa údajne na odchod nevesty hráva Widorova Toccata z 5. symfónie... A to je asi sotva liturgicka hudba...

Vieš, Marek... Nechcem uraziť konzervákov ani ich učiteľov, ale niekedy to niektorí z nich berú až tak vážne, že by sa pre svoje názory a "poznanie" aj pobili... Mne ako veriacemu nevadí, že sa hrá takáto hudba.. Je to už tradícia a viac-menej sa to aj očakáva...

Podobne niektorí hovoria o Bachovi... Vraj v katolíckych kostoloch nemá miesto... No pekná teda neznášanlivosť... Veď kým nenadáva na pravdy viery, ktoré my uznávame, tak čo komu vadí?
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
Fero
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 19. 10. 2006
Príspevky: 1110
Bydlisko: Prešov

PríspevokZaslal: 18 05, 2007, 23:49    Predmet: Odpovedať s citátom

Neexistuje jasná hranica medzi liturgickou a profánnou hudbou. Ak daná skladba nejakým spôsobom nenarúša, resp. neznesväcuje Boží kult, nemala by byť na závadu. Uvediem veľmi okatý príklad - niekdajšia sovietska hymna mala zaujímavé harmonické spracovanie, ale do kostola by sa v žiadnom prípade nehodila. Ale možno keby túto hudbu zložil nejaký iný skladateľ v inej dobe a na iný účel, mohla by slúžiť ako hudba na slávnostný vstup. Ja viem - je to príliš pritiahnuté za vlasy, ale je to niečo podobné. Bartholdyho pochod nie - prečo? A Wagner, ktorý bol známy svojími protižidovskými názormi - ten áno? Lisztov Prometheus - zakážeme hrať v chrámoch, lebo skladba nesie meno postavy z gréckej mytológie? (medzi nami - už som hral aj "Na krásnom modrom Dunaji" na žiadosť pána kaplána - samozrejme, v uzavretom kostole a medzi šiestimi očami Smile ). Raz sa mi do rúk dostal článok o tom, akú hudbu si na svadbách vyžadujú naši "bratia" Češi. Nemôžeme hádzať všetkých do jedného vreca, ale ďakujme Bohu, že u nás je to ešte "v poriadku".
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
Marek Tarkos
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 04. 09. 2005
Príspevky: 82

PríspevokZaslal: 19 05, 2007, 8:01    Predmet: Odpovedať s citátom

Pozrite sa ...chcel som iba podotknut jednu vec,ze to nieje liturgicka skladba...tymto som vyjadril svoj nazor...ved mi organisti by sme mali robit liturgiu o nieco krajsiu...Ako hovorim nechavam to na Vas co si z toho zoberiete... Wink
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
lukas
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 18. 02. 2006
Príspevky: 145

PríspevokZaslal: 19 05, 2007, 13:54    Predmet: Odpovedať s citátom

Nema niekto noty alebo link na Wagnerov svad. pochod Question
vdaka
l.m.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
JozefTimulak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 01. 2007
Príspevky: 810
Bydlisko: Čaňa

PríspevokZaslal: 19 05, 2007, 16:12    Predmet: Odpovedať s citátom

lukas napísal:
Nema niekto noty alebo link na Wagnerov svad. pochod Question
vdaka
l.m.

Čo by nie? Wink

PDF: http://icking-music-archive.org/scores/wagner/Wagner_Lohengrin_Wedding_March.pdf

MIDI: http://icking-music-archive.org/scores/wagner/Wagner_Lohengrin_Wedding_March.mid
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
jstanek
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 19. 05. 2007
Príspevky: 12
Bydlisko: Velké Popovice, Uherské Hradiště (ČR)

PríspevokZaslal: 19 05, 2007, 17:50    Predmet: Odpovedať s citátom

Fero napísal:
Neexistuje jasná hranica medzi liturgickou a profánnou hudbou. Ak daná skladba nejakým spôsobom nenarúša, resp. neznesväcuje Boží kult, nemala by byť na závadu. Uvediem veľmi okatý príklad - niekdajšia sovietska hymna mala zaujímavé harmonické spracovanie, ale do kostola by sa v žiadnom prípade nehodila. Ale možno keby túto hudbu zložil nejaký iný skladateľ v inej dobe a na iný účel, mohla by slúžiť ako hudba na slávnostný vstup. Ja viem - je to príliš pritiahnuté za vlasy, ale je to niečo podobné. Bartholdyho pochod nie - prečo? A Wagner, ktorý bol známy svojími protižidovskými názormi - ten áno? Lisztov Prometheus - zakážeme hrať v chrámoch, lebo skladba nesie meno postavy z gréckej mytológie? (medzi nami - už som hral aj "Na krásnom modrom Dunaji" na žiadosť pána kaplána - samozrejme, v uzavretom kostole a medzi šiestimi očami Smile ). Raz sa mi do rúk dostal článok o tom, akú hudbu si na svadbách vyžadujú naši "bratia" Češi. Nemôžeme hádzať všetkých do jedného vreca, ale ďakujme Bohu, že u nás je to ešte "v poriadku".


Ten článek je tu: http://blog.sdh.cz/?a=1&id=32
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
Dendulvlocka
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 18. 05. 2007
Príspevky: 88
Bydlisko: Banská Bystrica

PríspevokZaslal: 21 05, 2007, 20:23    Predmet: SVADBA Odpovedať s citátom

Tak ja na zaciatok hram... Wagnerov svadobny pochod.. potom normalne omsa zalmy.. Chvalte meno panovo... Na obetovani JKS prijimanie... bud JKS ktory si stav manzelsky.. alebo Prijmi matka v naruc dietky... Nakoniec...ked odchadzaju hram Bartholdyho pochod... Cez podpisy.. napr,... gounodovu Ave Mariu.. .alebo preludium Bachove... Asi tak.. Smile)

Ale zvycajne sa poradim s ujom Fararom... dam na neho...
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
lukas
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 18. 02. 2006
Príspevky: 145

PríspevokZaslal: 21 05, 2007, 20:26    Predmet: Re: SVADBA Odpovedať s citátom

Dendulvlocka napísal:


Ale zvycajne sa poradim s ujom Fararom... dam na neho...


S ujom fararom? Laughing Laughing Laughing

l.m.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Fero
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 19. 10. 2006
Príspevky: 1110
Bydlisko: Prešov

PríspevokZaslal: 21 05, 2007, 21:48    Predmet: Odpovedať s citátom

Ked mozu byt patri, preco nemozu byt aj ujovia ? Very Happy Very Happy Very Happy
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
JozefTimulak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 01. 2007
Príspevky: 810
Bydlisko: Čaňa

PríspevokZaslal: 21 05, 2007, 21:57    Predmet: Re: SVADBA Odpovedať s citátom

Dendulvlocka napísal:
s ujom Fararom...

To malo byť vtipné? Či vari nevieš, koho kňaz zastupuje a aká je jeho úloha?!
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
lukas
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 18. 02. 2006
Príspevky: 145

PríspevokZaslal: 21 05, 2007, 22:01    Predmet: Odpovedať s citátom

Fero napísal:
Ked mozu byt patri, preco nemozu byt aj ujovia ? Very Happy Very Happy Very Happy


ved pater je predsa otec, ked sa nemylim. no a knazov bezne oslovujeme otce, ale ujo Question Exclamation

l.m.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Fero
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 19. 10. 2006
Príspevky: 1110
Bydlisko: Prešov

PríspevokZaslal: 22 05, 2007, 10:46    Predmet: Odpovedať s citátom

Otec duchovny - ujo duchovny - to znie trochu cudne... Very Happy Ale na pobavenie to ujde Very Happy Very Happy Very Happy
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
Jaroslav Ferenc
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 15. 12. 2006
Príspevky: 57
Bydlisko: Dolná Streda

PríspevokZaslal: 23 05, 2007, 20:06    Predmet: Re: Svadba Odpovedať s citátom

Tomino napísal:
Ahojte priatelia!

V tejto téme by som sa chcel venovať vášmu hudobnému "repertoáru" na svadbách. Či hráte svadobné pochody, alebo aj piesne ako napr. Prijmi Matka v náruč dietky, Hymnus lásky a pod.
Touto cestou by som sa chcel obrátit aj na našich administrátorov aby nám odporučili, pomohli pri výbere vhodných skladieb.

Za vaše odpovede vám vopred ĎAKUJEM


okrem uvadzanych svadobnych pochodoch sa na svadbach hrava napr.
León Boelmann - Priéré á Notre Dame
J. S. Bach - Air D - dur
B. A. Wiedermann - Svadobný pochod allá Handel
H. Purcell - trumpet Tune and air
J. S. Bach / Ch. Gounod: Ave Maria
F. Schubert: Ave Maria
zhudobnení Ave Maria je veľa takže v poslednom čase sa hrávajú aj iné ako 2 tu uvádzané
G. F. Handel: Largo z opery Xerxes
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Tomas Socha
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 22. 02. 2006
Príspevky: 286
Bydlisko: Kuzmice, Nová 363/ KE Nad Jazerom

PríspevokZaslal: 23 05, 2007, 22:33    Predmet: Re: SVADBA Odpovedať s citátom

Dendulvlocka napísal:
Tak ja na zaciatok hram... Wagnerov svadobny pochod.. potom normalne omsa zalmy.. Chvalte meno panovo... Na obetovani JKS prijimanie... bud JKS ktory si stav manzelsky.. alebo Prijmi matka v naruc dietky... Nakoniec...ked odchadzaju hram Bartholdyho pochod... Cez podpisy.. napr,... gounodovu Ave Mariu.. .alebo preludium Bachove... Asi tak.. Smile)

Ale zvycajne sa poradim s ujom Fararom... dam na neho...


Prijmi matka v naruc dietky na obetovanie??? ved to je predsa piesen o panne marii, nie o eucharistii... teda, pokial ja viem... pocul som to strasne davno... ael pokial to je o panne marii, ako pisem, tak cez obetovanie alebo prijimanie by si to nemal hrat, podla mna je to absolutne nevhodne...

btw, ten ujo farar mi neprekaza Wink ja nasho volam Igor...
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
iva
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 24. 05. 2007
Príspevky: 37
Bydlisko: USA

PríspevokZaslal: 24 05, 2007, 1:00    Predmet: Odpovedať s citátom

Pachelbel Canon in D

Ja na zaciatku hravam Wagnera - neviem ci nahodou Ruppeldt k tomu aj slova nenapisal, je to efektne aj so spevom (zatial to nikto neodmietol)

Pred Tvoju Tvar, O Boze nas,
prichadza v pokore snubencov par,
tuzbu ich srdc, Ty dobre znas,
O, naklon laskavo svoju k nim Tvar.

Napln ich tuzby, prosieb cuj hlas,
v blazeni utvrd utly ten zvaz (svaz po starom)
v uprimnej laske, zdrzuj ich stale,

..... (juuj, nepamatam si posledny vers. Po nom sa prva strofa opakuje).

Dalej zo Zborovych spevov (vydal Tranoscius) spievam po slube mladomanzelov piesen Rut: Je to pre sopran a baryton v C (kludne to moze byt ako solo), ale je tam aj stvorhlasne prevedenie v D.

Kam pojdes ty, tam i ja s Tebou pojdem.
Kde budes zit, tam budem aj ja.
Lud Tvoj je lud moj, Boh Tvoj je Boh moj.
Len Tebe chcem na pomoci byt, len s Tebou stale v laske zit,
i ked sam Hospodin by cokolvek dal, len smrtou oddeli nas od seba sam.


Dalej hravam toccatu na Nuz bohu dekujme (Nun danket) od Egila Hovlanda,
niektori hravaju aj Pochod kralovnej zo Saby.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra organisti.sk » Prax - Čo hráme/spievame? Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Ďalší
Strana 2 z 7

 
Prejdi na:  
Nemôžete odosielať novú správu do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na správu v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional -- Ported for PHP-Nuke by nukemods.com
organisti.sk
administrátori: Martin Bako - organy/organológia, Martin Puhovich - Spoločnosť priateľov organov, Rastislav Podpera - teória liturgickej hudby, Marek Klein, Matej Kubeš - technická správa serveru © 2005-2013.

Ad maiorem Dei gloriam!
Odber článkov: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.18 sekúnd