Home
Úvodná stránka
Vyhľadávanie
Vyhľadávanie
Forums
Fórum
Your Account
Váš účet
Navigačné menu



Kto je online
Momentálne je 540 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu


Fórum

organisti.sk :: Zobraziť tému - Svadba
FAQ
FAQ
Hľadať
Hľadať
Zoznam užívateľov
Zoznam užívateľov
užívateľské skupiny
užívateľské skupiny
Nastavenie
Nastavenie
Prihlásenie
Prihlásenie
Súkromné správy
Súkromné správy
Obsah fóra organisti.sk » Prax - Čo hráme/spievame?

odoslať novú tému   Odpovedať na tému
Svadba Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Ďalší
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
iva
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 24. 05. 2007
Príspevky: 37
Bydlisko: USA

PríspevokZaslal: 24 05, 2007, 6:04    Predmet: Odpovedať s citátom

* Jeremiah Clarke: Trumpet Voluntary
* Jeremiah Clarke: Trumpet Tune
* David N. Johnson: Trumpet Tune in D
* Jean-Baptiste Lully: Trumpet March
* Marc-Antoine Charpentier: Prelude to the Te Deum
* Jean-Joseph Mouret: Rondeau
* Jeremiah Clarke: Minuet (this one requires a trumpeter)
* George Frideric Handel: Royal Fireworks Music: Overture
* Johann Pachelbel: Canon
* Frank Bridge: Allegro marziale
* André Campra: Rigaudon
* Felix Mendelssohn: Sonata No. 3: Allegro maestoso
* Johann Sebastian Bach: Prelude in E-flat major
* JSB - Jesu, Joy of Man's Desiring

Co sa tyka "neliturgickych" skladieb - niekto sa ohradil voci pouzivaniu "Lohengrina" ako neliturgickej skladby -- znamena to, ze "volne" skladby JSBacha su teda pre bohosluzbu nevhodne, pretoze neboli komponovane na zaklade choralov?

Kazdy knaz, na to, aby bol uspesny musi kazat s bibliou v jednej ruke a novinami v druhej (obrazne povedane). Iba vtedy bude kazat pre zivot a dokaze k ludom skutocne "prehovorit."

Domnievam sa, ze hudba je jediny nematerialny sposob, ktorym dokazeme chvalit Boha. Hudba dokaze zvlastnym sposobom navodit atmosferu. Ak by sme sa striktne drzali "liturgickosti", nemali by sme povolit vyzdobu, ani pochod nevesty k oltaru - lebo prisli sme sem uctit Boha a nie kochat sa nevestou. Nemali by teda spravne vstupovat do kostola snubenci az po procesii kriza a knaza?
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
ruon
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 17. 04. 2006
Príspevky: 9

PríspevokZaslal: 27 05, 2007, 18:35    Predmet: Re: Bartholdiho pochod...NIE!!!! Odpovedať s citátom

organista napísal:
Chcel som iba podotkunt ze Bartholdiho pochod by sa vobec nemal hrat na na svadbach ..ved je to neliturgicka skladba...ked uz sme na liturgckom a organovom fore...Je to velka chyba organistov..Sam, studujem liturgicku prax a hymnologiu na konzerve...Opakujem :VELKA CHYBA ORGANISTOV,ZE HRAVAJU Bartholdiho pochod na svadbach... tato skladba s liturgickou hudbou nema nic spolocneho...


...Je to velka chyba organistov. Ta "velka chyba" troska vo mne zarezonovala. Nevidim dôvod preco by sa ta skladba nemala hrat. Viem , ze mame vela liturgickych skladieb, ale niekedy vôbec nevystihuju podstatu, niekedy su až nevhodne a predsa su odporucane. (pozrite si napr. aj Direktoria a porozmyslajte nad navrhovanymi piesnami na jednotlive sviatky.) V dnesnej dobe by som povedal, ze sa ziadá, aby sme prehodnotili niektore postoje a nazory. Ak sa vhodne zahra neliturgicka skladba vo vhodnej chvili a vystihne dany moment, myslim si ze je to v poriadku. Chcem este podotknut, ze aj mladeznicke piesne su neliturgicke, pretoze nepresli schvalovcim procesom a nemaju imprimatora.
.... a co hrám? Vstup:Wagner Svadobný pochod Lohengrin
( U nas snubenci chvilu čakaju na knaza, vtedy preludujem, alebo hram bez spevu od Elvisa Presleyho - Lavmi tendr (neviem ako sa to spravne pise) , alebo od Elanu - Zalubeny.
Vstup knaza: JKS 507 Boze ktory stav manzelsky
(U nas Prijmi matka v naruc sa hra na 1.sv.prijimanie a preto je pre mna nevhodna na sobas)
Obetovanie:Piesen Prijmi dnes Pane moj tento skromny dar
alebo Nebesky Otce nas si mocny a vecny
prijimanie: JKS 300, 287
piesen Svadobna (Ked dievca v bielom zavoji)
Udel vam Boh stastie ( P.Ocenasek)
Nech dobry Pan je stale s vami
podpisovanie: Ave Maria (Bach , alebo Schubert)
zaver: Bartholdy - Svadobny pochod
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Tomas Socha
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 22. 02. 2006
Príspevky: 286
Bydlisko: Kuzmice, Nová 363/ KE Nad Jazerom

PríspevokZaslal: 27 05, 2007, 21:13    Predmet: Odpovedať s citátom

heh, tak toto by som xel zazit... elan, alebo nebodaj ELVIS na omsi... tak to radsej tichy sobas
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
Michael Augustín
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 10. 04. 2007
Príspevky: 663
Bydlisko: Podolie

PríspevokZaslal: 28 05, 2007, 19:16    Predmet: Re: Bartholdiho pochod...NIE!!!! Odpovedať s citátom

Frantisek_Beer napísal:
ruon napísal:
U nas snubenci chvilu čakaju na knaza, vtedy preludujem, alebo hram bez spevu od Elvisa Presleyho - Lavmi tendr (neviem ako sa to spravne pise) , alebo od Elanu - Zalubeny


To nemyslíš vážne ?!


Ale to hádam nie!!! Už som videl veľký nevkus, ale toto je už veľa Rolling Eyes
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail ICQ
lukas
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 18. 02. 2006
Príspevky: 145

PríspevokZaslal: 28 05, 2007, 19:23    Predmet: Re: Bartholdiho pochod...NIE!!!! Odpovedať s citátom

Frantisek_Beer napísal:
ruon napísal:
U nas snubenci chvilu čakaju na knaza, vtedy preludujem, alebo hram bez spevu od Elvisa Presleyho - Lavmi tendr (neviem ako sa to spravne pise) , alebo od Elanu - Zalubeny


To nemyslíš vážne ?!


A napriklad kňaz na to nič nepovedal Question Question Question Rolling Eyes
l.m.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
ruon
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 17. 04. 2006
Príspevky: 9

PríspevokZaslal: 28 05, 2007, 21:07    Predmet: Odpovedať s citátom

sotcho napísal:
heh, tak toto by som xel zazit... elan, alebo nebodaj ELVIS na omsi... tak to radsej tichy sobas


omyl ! nie na sv. omsi ! .. a asi by si toho vela nezazil, lebo sa to hra, iba na fletnicke preludovanim. Malo ludi vlastne tu melodiu zachytia vedia ze to poznaju, ale nemozu si spomenut co to je.
Pocas totality mlady na sv. omsi spievali od Nagya Laska je to s nami , budme s nou (neviem presne kde to bolo ) a dodnes sa spievaju piesne od ABBY s inymi slovami (myslim, ze jeto Maria je snami ) a je to v poriadku? Este raz chcem podotknut, ze mladeznicke piesne nie su liturgicky schvalene - nemaju imprematur a predsa sa spievaju. To je tiez v poriadku? Myslis, ze Boh ma rad Elan? Aku hudbu ma vlastne rad? Bacha , Widora, Elgarta, Moyzesa .. Mozarta? Asi je to , to iste ako ked sa opytam: Akou recou hovori Boh? Anglicky, Taliansky, Nemecky, Latinsky, Hebrejsky, Slovensky? Ja si myslím, ze recou lasky!! Taktiez si myslim ze hudbu vnima tak , ako ju ty vysleš zo svojho srdca.
Neberte vsetko tak vazne.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MarekKlein
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 22. 09. 2006
Príspevky: 524
Bydlisko: Košice

PríspevokZaslal: 28 05, 2007, 22:10    Predmet: Odpovedať s citátom

ruon napísal:
Pocas totality mlady na sv. omsi spievali od Nagya Laska je to s nami , budme s nou (neviem presne kde to bolo ) a dodnes sa spievaju piesne od ABBY s inymi slovami (myslim, ze jeto Maria je snami ) a je to v poriadku? Este raz chcem podotknut, ze mladeznicke piesne nie su liturgicky schvalene - nemaju imprematur a predsa sa spievaju. To je tiez v poriadku? Myslis, ze Boh ma rad Elan? Aku hudbu ma vlastne rad? Bacha , Widora, Elgarta, Moyzesa .. Mozarta? Asi je to , to iste ako ked sa opytam: Akou recou hovori Boh? Anglicky, Taliansky, Nemecky, Latinsky, Hebrejsky, Slovensky? Ja si myslím, ze recou lasky!! Taktiez si myslim ze hudbu vnima tak , ako ju ty vysleš zo svojho srdca.


Ak si niekto robí niečo čo nie je schválené, to už je argument, že aj ja si môžem?
Myslíš, že stačí ako kritérium tvoje vlastné vnímanie? Keď ide iba o tvoju súkromnú komunikáciu s Bohom, potom je to v poriadku, ale pri obradoch určite nie.

ruon napísal:
Neberte vsetko tak vazne.

Čo konkrétne netreba brať tak vážne? Myslím, že niektoré veci vážne brať treba, napríklad chrámovú hudbu... oveľa vážnejšie, ako sa momentálne berie.
_________________
Marek Klein, chrámový spevák - neorganista, Košice, http://gregoriana.sk
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Tomas Socha
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 22. 02. 2006
Príspevky: 286
Bydlisko: Kuzmice, Nová 363/ KE Nad Jazerom

PríspevokZaslal: 29 05, 2007, 0:03    Predmet: Odpovedať s citátom

mladeznice piesne maju text o BOHU, elan nie. preto si myslim, ze mladeznicke veci su v poriadku, avsak elan, ci elvis absolutne NIE.
moj nazor. ak sa mylim, opravte ma
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
iva
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 24. 05. 2007
Príspevky: 37
Bydlisko: USA

PríspevokZaslal: 30 05, 2007, 6:20    Predmet: Odpovedať s citátom

Nie vsetko, co je "O Bohu" je vhodne do kostola a na kazdu prilezitost.

Nie vsetky piesne, ktore spievaju o Bohu a vztahu ludi k nemu spravne podavaju krestansku teologiu - nehovoriac uz o katolickej ci protestantskej.

To, ze farar nic nepovedal este neznamena, ze to schvaluje. (Ale udivuje ma, ze sa doteraz neozval.) V poriadku, kvitujem, ze mozno nema prehlad v hudbe. Ale ako cirkevni hudobnici musime mat prehlad v tychto veciach ako aj vo veciach teologickych a liturgickych -- takze taketo veci pripustne nie su.

Ak chcu Elvisa, nech si ho hraju na recepcii -- predpokladam, ze liturgicke veci ci nabozenske tam hrat nebudu. Takze dajme cisarovi co je cisarove a Bohu co je Bozie.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
zrušený užívateľ - marko
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 09. 08. 2006
Príspevky: 168
Bydlisko: Nitra

PríspevokZaslal: 30 05, 2007, 13:35    Predmet: Odpovedať s citátom

iva napísal:
Pachelbel Canon in D

Ja na zaciatku hravam Wagnera - neviem ci nahodou Ruppeldt k tomu aj slova nenapisal, je to efektne aj so spevom (zatial to nikto neodmietol)

Pred Tvoju Tvar, O Boze nas,
prichadza v pokore snubencov par,
tuzbu ich srdc, Ty dobre znas,
O, naklon laskavo svoju k nim Tvar.

Napln ich tuzby, prosieb cuj hlas,
v blazeni utvrd utly ten zvaz (svaz po starom)
v uprimnej laske, zdrzuj ich stale,

..... (juuj, nepamatam si posledny vers. Po nom sa prva strofa opakuje).



Tuto skladbu zo zbierky Zvony (vydavatelstvo Tranoscius, 1924) hravam a spievam aj ja. Milos Ruppeltd upravil harmonizaciu. Slova su od knaza a basnika svetoveho formatu A. Sladkovica. Ich pokracovanie je:

... k radosti im a k tvojej cti chvale
sviazanym utlo v blazeny par
v spolocnu put im sviet tvoja tvar.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Michael Augustín
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 10. 04. 2007
Príspevky: 663
Bydlisko: Podolie

PríspevokZaslal: 30 05, 2007, 13:44    Predmet: Odpovedať s citátom

ruon napísal:
Neberte vsetko tak vazne.


Ak túto vetu povedal organista, tak je to smutné. Sám organista má vedieť, čo sa do kostola na liturgiu hodí alebo nie. Ak v populárnej hudbe Jožo Ráž nespieva Schneiderov kancionál, tak asi preto, že sa to do jeho rockového štýlu nehodí. Tak isto sa do sakrálnej hudbz nehodí niečo také ako Elvis Presley. Odtiaľ potiaľ. Ak by som nemal brať vážne piesne, ktoré hrám na omši a prehodnocovať ich výber,tak by som už asi určite nehral. Čovek, keď chce niečo robiť, musí sa v tom patrične vyznať.
Na susednej filiálke niekedz v nedeľu príde jedna babka na chórus s dievčatami, zapnú si CD- čko a spievajú spolu s tým. Pritom na ofertórium spievali pieseň o matkách ( bolo to na Deň matiek) a to nebol jediný nevkusný a nevhodný vstup.Tie piesne trvajú aj 5 minút a kňaz potom čaká a pozerá kedy to skončí, aby mohol pokračovať v liturgii eucharisitie.A organistka sa išla od hanby prepadúť pod zem, lebo ona nemôže z kostola vyhnať nejakú starú pani.Starú pani, ktorá sa trt makový vzyná v liturgickej hudbe, ktorá ani nevie, čo treba spievať v tej- ktorej časti sv. omše. A to ma vie uraziť, keď si neikto myslí, že sa v tom vyzná a robí pravý opak.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail ICQ
petoSova
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 24. 08. 2006
Príspevky: 241
Bydlisko: Trenčín-Juh

PríspevokZaslal: 30 05, 2007, 14:12    Predmet: Odpovedať s citátom

Ja na svadbe hrávam pochod od Mendelssohna na úvod a na záver tiež, je to aj dohoda s pánom farárom, lebo u nás vyzerajú svadby tak, že sa v kostole objavi rodina a príbuzní, z ktorých dovílm si tvrdiť, že možno 5% je veriacich aj to je veľké číslo a tak všetko si ja s farárom odspievam odohrám usmievame sa na svadobčanov oni sú vysmiaty, že mali svadbu v kostole a po nej ich tam už nikdy neuvidíme. Hrávam na dosť veľkom sídlisku a čo sa týka svadieb je to bieda. Ináč na omši dávam také slávnostnejšie JKS pesničky a keď má kto zaspievať tak hrám aj Ave Mariu, od Schuberta, alebo Bachovu (počas podpisovania). Ale začnem sa učiť aj nejaký iný svadobný pochod už len pre to, že sa treba stále zlepšovať a netreba zaostať na jednej pesničke a hrať ich ako verklík dokola. Lebo pre mňa už je ten pochod tiež niekedy otrepaný.

Ale Elánovku a Elvisa by som asi nehral, lebo liturgická hudba je liturgická hudba nie je to ani pop ani folk ani rock. Liturgická hudba má svoje špecifiká, prečo je liturgická a je potrebné veľmi zvažovať druh piesní a skladieb. Wink
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Peter Vymazal
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 25. 01. 2007
Príspevky: 1699
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: 30 05, 2007, 16:38    Predmet: Re: Bartholdiho pochod...NIE!!!! Odpovedať s citátom

ruon napísal:
..... od Elvisa Presleyho - Lavmi tendr (neviem ako sa to spravne pise) , alebo od Elanu - Zalubeny. piesen Svadobna (Ked dievca v bielom zavoji)



a sme pri tom vrchole nevkusu.... kolega, ako mozes hrat v chrame bozom skladby, ktore niekto "hulaka" na rockovom koncerte, pripadne nejakeho zdrogovaneho Elvisa??? velka skoda, ze to nie je tazky hriech... ja by som prikazal kazdemu organistovi vyspovedat sa za to, ze takuto hudbu hra pri liturgii... aj ta spoved je malo... a potom sa cudujeme, preco je nas slovensky narod taky nevkusny, ked ich my "osprostievame" este aj nevkusnou liturgickou (?????) hudbou.... kolega - spamataj sa
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Peter Vymazal
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 25. 01. 2007
Príspevky: 1699
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: 30 05, 2007, 16:43    Predmet: Odpovedať s citátom

ruon napísal:
RUON




SPAMATAJ SA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
zrušený užívateľ - marko
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 09. 08. 2006
Príspevky: 168
Bydlisko: Nitra

PríspevokZaslal: 30 05, 2007, 22:34    Predmet: Odpovedať s citátom

ruon napísal:
..... od Elvisa Presleyho - Lavmi tendr (neviem ako sa to spravne pise)

ruon napísal:
dodnes sa spievaju piesne od ABBY s inymi slovami (myslim, ze jeto Maria je snami ) ...
Neberte vsetko tak vazne.


v snahe o vyrazne zvysenie duchovnosti a ustretovosti k priemernemu slovenskemu publiku navrhujem spievat Elvisov Love me tender (slovensky preklad = Miluj ma neznejsie) s inymi slovami nasho evergreenu 'po valassky od zeme kto mi kozy zazenie, styri kozy piaty cap kto vyskoci to je chlap'


Naposledy upravil zrušený užívateľ - marko dňa 30 05, 2007, 23:40, celkovo upravené 1 krát
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra organisti.sk » Prax - Čo hráme/spievame? Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Ďalší
Strana 3 z 7

 
Prejdi na:  
Nemôžete odosielať novú správu do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na správu v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional -- Ported for PHP-Nuke by nukemods.com
organisti.sk
administrátori: Martin Bako - organy/organológia, Martin Puhovich - Spoločnosť priateľov organov, Rastislav Podpera - teória liturgickej hudby, Marek Klein, Matej Kubeš - technická správa serveru © 2005-2013.

Ad maiorem Dei gloriam!
Odber článkov: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.13 sekúnd