Home
Úvodná stránka
Vyhľadávanie
Vyhľadávanie
Forums
Fórum
Your Account
Váš účet
Navigačné menu



Kto je online
Momentálne je 538 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu


Fórum

organisti.sk :: Zobraziť tému - Vlastné ozdoby a "finty"
FAQ
FAQ
Hľadať
Hľadať
Zoznam užívateľov
Zoznam užívateľov
užívateľské skupiny
užívateľské skupiny
Nastavenie
Nastavenie
Prihlásenie
Prihlásenie
Súkromné správy
Súkromné správy
Obsah fóra organisti.sk » Prax - Ako hráme/spievame?

odoslať novú tému   Odpovedať na tému
Vlastné ozdoby a "finty" Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5  Ďalší
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
František
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 19. 01. 2008
Príspevky: 61

PríspevokZaslal: 24 06, 2008, 9:06    Predmet: Odpovedať s citátom

Všetko je otázka vkusu.
Prečo by som skladbu nemohol cítiť ináč ako M.S.Trnavský?
Azda je to prejav nejakej pýchy a nadradenosti?
Prečo napríklad každý robí jedno jedlo podľa iného receptu?
Predsa to jedlo urobí tak, aby chuť zodpovedala jeho predstavám.
Ak mi napríklad nechutí škorica v palacinkách, tak ju tam nedám a predsa to budú stále palacinky.
Takto je to aj s JKS.
Opakujem ešte raz, prečítajte si jeho predhovor v JKS a pochopíte, že Trnavský nikdy nebol proti vlasnému dotváraniu.
Je v tom aj kreativita, ale ak to niekto nevie, nech to radšej nerobí.
Ale aj tak vás neprehovorím, takže je zbytočné sa hádať.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
Michael Augustín
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 10. 04. 2007
Príspevky: 663
Bydlisko: Podolie

PríspevokZaslal: 24 06, 2008, 11:18    Predmet: Odpovedať s citátom

Neviem, ale z organistov tu mám niekedy pocit, že si protirečia. Na jednej strane tu hovoríme o jednote, na druhej strane si tu každý robí čo chce. Na jednej strane tu niekto zatracuje gospel pritom ani nevie čo gospel je...nadávame tu na mládežníkov a neuvedomujeme si, že častokrát len my organisti vnímame ten svoj nástroj ako prvý. Ja to volám zdravá choroba z povolania, ale ..čo ked to zachádza do extrémov??? Obávam sa,že tieto záležitosti by nemali byť len vecou vkusu. Ale chyba je v tom, že na Slovensku je liturgická hudba veľmi málo rozvinutá a chýba jej potrebná centralizácia, aby sme vedeli, čo sa patrí a čo nie, zjednotiť nejaké názory, normy, o ktoré by sme sa mohli oprieť, ako o záväzné veci. Ale takáto spolupráca tu zaostáva.
_________________
Michael Augustín, organista v kostole sv. Juraja v Podolí
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail ICQ
Michael Augustín
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 10. 04. 2007
Príspevky: 663
Bydlisko: Podolie

PríspevokZaslal: 24 06, 2008, 11:22    Predmet: Odpovedať s citátom

frantisekherman napísal:
Všetko je otázka vkusu.


Ja si myslím, že určité veci by otázkou vkusu nemali byť. To by sme záchadzali do veľkej subjektívnosti, z ktorej by tu bol ešte väčší chaos.
_________________
Michael Augustín, organista v kostole sv. Juraja v Podolí
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail ICQ
JozefTimulak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 01. 2007
Príspevky: 810
Bydlisko: Čaňa

PríspevokZaslal: 24 06, 2008, 11:40    Predmet: Odpovedať s citátom

Súhlasím s Františkom, že všetko je otázkou vkusu. Treba však zvážiť, kto som ja, aby som mohol presadzovať svoj vkus napr. v miestom kostole pri upravovaní JKS alebo aj pri akceptovaní/odmietaní mládežníkov s "gospelom".

Pokiaľ ide o úpravy JKS, mám takýto postreh:

Môj veľký organistický vzor, Viliam z Dómu v KE sa nedrží striktne predpísanej harmónie, t.j. robí úpravy. Nie je to tajnosť, veď ho možno počuť v priamych prenosoch na rádiu Lumen.

Keď som na "jeho" omši, mávam pocit, že vzlietnem a behajú mi zimomriavky, pretože cítiť z jeho hudby inovatívnosť, ale to všetko s veľkým citom.

Zároveň som si však všimol, že drvivá väčšina veriacich si tieto zmeny ani nevšimne. Ak si ich aj všimne, nevenuje im veľkú pozornosť, t.j. ani ich nerušia ani nenadchýnajú a nevedia tieto zmeny ani popísať.

Čiže skrátka: ak organista robí citlivé úpravy, môže niektorých jedincov povzniesť a nadchnuť, pričom však neruší zvyšok osadenstva.

Ak však organista robí nevkusné úpravy, opäť: pospolitému ľudu to nevadí, ale hudobne citlivá duša už do toho kostola nepríde, lebo jej doslova stúpa adrenalín pri takomto organistovi.

Zvláštne je aj to, že ak sa stretne "vkusný" a "nevkusný" organista, nevedia sa vzájomne pochopiť "ako sa ti toto môže páčiť". Problém je, kto určí, čo je vkusné a čo nie. Osobne si myslím, že kto počúva organovú tvorbu a z nej čerpá inšpiráciu aj na úpravu JKS, nemal by patriť do skupiny "nevkusných". Podľa môjho názoru medzi "nevkusných" patria skôr organisti, ktorí klasickú hudbu nepočúvajú a nechávajú sa viesť staršími organistami, často samoukmi šusterbasákmi, mnohokrát organistami, ktorí hrajú popri organovaní v ľudových kapelách, a pod.
_________________
Jozef Timuľák
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
MarekKlein
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 22. 09. 2006
Príspevky: 524
Bydlisko: Košice

PríspevokZaslal: 24 06, 2008, 14:03    Predmet: Odpovedať s citátom

joozi napísal:
Treba však zvážiť, kto som ja, aby som mohol presadzovať svoj vkus napr. v miestom kostole pri upravovaní JKS.

Toto treba podčiarknuť desaťkrát zväčšiť, vytlačiť a všetkým "vylepšovateľom" nalepiť na chladničku (alebo na záchodové dvere z vnútornej strany Wink ).
Tým netvrdím, že nikto nemôže upravovať... len si to naozaj treba dobre zvážiť a pristupovať k tomu s rešpektom.

Ak sa niekomu zdajú byť Trnavského harmonizácie necitlivými, je veľmi pravdepodobné, že na ozajstné vylepšovanie/modifikovanie ešte celkom nedorástol.
_________________
Marek Klein, chrámový spevák - neorganista, Košice, http://gregoriana.sk
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Peter Vymazal
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 25. 01. 2007
Príspevky: 1699
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: 24 06, 2008, 16:41    Predmet: Odpovedať s citátom

cantor_marek napísal:
Ak sa niekomu zdajú byť Trnavského harmonizácie necitlivými, je veľmi pravdepodobné, že na ozajstné vylepšovanie/modifikovanie ešte celkom nedorástol.



Marek, trefa do čierneho....
_________________
Peter Vymazal
www.organista.wbl.sk
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Peter Vymazal
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 25. 01. 2007
Príspevky: 1699
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: 24 06, 2008, 16:43    Predmet: Odpovedať s citátom

joozi napísal:
Môj veľký organistický vzor, Viliam z Dómu v KE sa nedrží striktne predpísanej harmónie, t.j. robí úpravy. Nie je to tajnosť, veď ho možno počuť v priamych prenosoch na rádiu Lumen.




ano, ale ked harmonizuje viliam, je to pocuvatelne.... ale pocul som uz aj take upravy, ktore boli uplne o nicom...
_________________
Peter Vymazal
www.organista.wbl.sk
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
petoSova
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 24. 08. 2006
Príspevky: 241
Bydlisko: Trenčín-Juh

PríspevokZaslal: 25 06, 2008, 13:54    Predmet: Odpovedať s citátom

Všetko je to o hudobnej vyzrelosti hudobníka, nájdení podstaty danej skladby a o hudobnom cite. osobne úpravi robím ojedinele. Skôr sa snažím skladbu pozdvihnúť predohrou a vyvrcholiť dohrou. Nie vždy však je na to možnosť a čas, napr. na introit málokedy môžem dávať dlhšiu predohru a dohru už takmer vôbec.
_________________
Peter Sova, organista vo farskom kostole sv. Rodiny - Trenčín - Juh; http://www.ksrtn.sk/index.php
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Marian Schwarz
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 20. 02. 2007
Príspevky: 251
Bydlisko: Vyšná 7, Košice- Kavečany

PríspevokZaslal: 25 06, 2008, 16:17    Predmet: Odpovedať s citátom

joozi napísal:
Môj veľký organistický vzor, Viliam z Dómu v KE sa nedrží striktne predpísanej harmónie, t.j. robí úpravy. Nie je to tajnosť, veď ho možno počuť v priamych prenosoch na rádiu Lumen.
Keď som na "jeho" omši, mávam pocit, že vzlietnem a behajú mi zimomriavky, pretože cítiť z jeho hudby inovatívnosť, ale to všetko s veľkým citom.
Zároveň som si však všimol, že drvivá väčšina veriacich si tieto zmeny ani nevšimne. Ak si ich aj všimne, nevenuje im veľkú pozornosť, t.j. ani ich nerušia ani nenadchýnajú a nevedia tieto zmeny ani popísať.


Tak s týmto plne súhlasím, pretože v rádiu počuť niekedy len málo z toho ako je to v skutočnosti. Naživo je to naozaj zážitok. A tieto zmeny počuje len ten kto to chce počuť, pretože babky ktoré spievajú,alebo ľudia ktorí sa sústredia na slová piesne, tak si to všimnúť ani nemôžu. Ale ten kto príde do Dómu aj popočúvať, tak neoľutuje. Aj ja som už párkrát počul, keď niekto doslova pokazil pieseň zbytočnými prechodmi a úpravami. No myslím si, že nato aby organisti tie úpravy robili netreba len aby boli "vyučenými" organistami (nemyslím v zlom), ale aby tú hudbu cítili, a mali to v srdci. A práve v Dóme sa tie city prejavujú tak, že z toho vznikne pekná harmónia.
_________________
Ing. Marián Schwarz, organista v kostole Petra a Pavla v mestskej časti Košice- Kavečany
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
Tomas Socha
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 22. 02. 2006
Príspevky: 286
Bydlisko: Kuzmice, Nová 363/ KE Nad Jazerom

PríspevokZaslal: 25 06, 2008, 19:47    Predmet: Odpovedať s citátom

toto sice niejako nesuvisi s temou, ale dost ma to zaujima. od kedy byvam v kosiciach som bol par krat na omsi v dome, asi dve boli aj do lumenu... a v celej katedrale spieval kantor, ja a asi dve zeny... preco?
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
Marian Schwarz
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 20. 02. 2007
Príspevky: 251
Bydlisko: Vyšná 7, Košice- Kavečany

PríspevokZaslal: 25 06, 2008, 23:04    Predmet: Odpovedať s citátom

Tomas Socha napísal:
toto sice niejako nesuvisi s temou, ale dost ma to zaujima. od kedy byvam v kosiciach som bol par krat na omsi v dome, asi dve boli aj do lumenu... a v celej katedrale spieval kantor, ja a asi dve zeny... preco?


Tomáš, bývaš na dedine, takisto tam aj hráš, takže vieš že ti tam spieva skoro celý kostol. Ale Dóm je katedrála a nieje to dedinský kostol, tam ajkeď ľudia spievajú,tak to ani tak nepočuť, lebo je to veľký priestor. Aj ja hrám na dedine, a viem že všetci ľudia spievajú, no mesto je iné, tam Ti prídu ľudia ktovie odkiaľ, a nieje to také že sú tam vždy tí istí.

Ale nemôžeš povedať, že je to chyba organistov, ktorí tam hrajú, lebo sú to vzory mnoha mladých organistov v okolí. Už v tejto téme je spomenuté prečo. Skôr by som povedal že ten kto CHCE, tak ten bude spievať.
_________________
Ing. Marián Schwarz, organista v kostole Petra a Pavla v mestskej časti Košice- Kavečany
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
Tomas Socha
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 22. 02. 2006
Príspevky: 286
Bydlisko: Kuzmice, Nová 363/ KE Nad Jazerom

PríspevokZaslal: 26 06, 2008, 18:43    Predmet: Odpovedať s citátom

netvrdim, ze je to chyba organistov, ale skor ma zaujima preco prave v katedrale je to tak... byvam uz 9 mesiacov na jazere a tu na omsi spieva, dovolim si tvrdit, 70 per. zucastnenych, takisto som hral zopar omsi na furci a tam mi tiez spievala aspon polovica ludi... je to celkom zaujimave, nemyslite?
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
Marian Schwarz
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 20. 02. 2007
Príspevky: 251
Bydlisko: Vyšná 7, Košice- Kavečany

PríspevokZaslal: 28 06, 2008, 23:23    Predmet: Odpovedať s citátom

No je to predsa katedrála,tak priestor je veľký, a aj keď ľudia spievajú, tak to tam nevyznie tak, ako keď spievajú ľudia v dedinskom neveľkom kostole. Ten hlas ľudu sa stráca v priestore. A takisto tam na sv. omšu prídu ľudia ktovie odkiaľ, ani spevníky so sebou nemajú, a tak z povedzme 150 prítomných ľudí spieva možno 20. Ale sú tam aj omše, kde vyznie spev ľudu pekne, to závisí od prítomných zúčastnených. Dóm sv. Alžbety je aj pamiatka, takže pozrieť na omšu tam chodia aj takí, ktorí možno ešte v kostole neboli. Samozrejme že aj tam chodia "stáli"ˇveriaci, no strašne veľa tam príde takých, hlavne na 18.00, ktorí idú z práce, a nestihnú inde. A je to umenie organistu,ak dokáže takýto pomiešaný ľud viesť.
_________________
Ing. Marián Schwarz, organista v kostole Petra a Pavla v mestskej časti Košice- Kavečany
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
petoSova
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 24. 08. 2006
Príspevky: 241
Bydlisko: Trenčín-Juh

PríspevokZaslal: 30 06, 2008, 9:42    Predmet: Odpovedať s citátom

No vidíte ja nehrám v katedrále ale v modernom mestskom kostole, ktorí má zlú akustiku a hlas ľudu sa tam úplne stráca. Bez mikrofónu by som tiež spievať nemohol lebo pre veľkú ozvenu by ľudia začínali o 2 sekundy neskôr ako ja a spev by bol veeeeľmi natiahnutý. Ale začal som praktizovať tiež niečo podobné nespievam do mikrofónu tak aby bolo počuť iba mňa ale dám si ho ďalej aby ľudia počuli kedy začínam a celkom to funguje a aj sa celkom fajn zapájajú a nie je to ani tak natiahnuté. Ľudia spievajú čoraz lepšie a vidím pokroky. Ale pravda, keby to bolo tak ako v katedrále, kde sa ľudia striedajú tam sa nedivím, že je to ťažké ľudí ,,donútiť" spievať. Ale táto téma je rozvinutá v sekcii spev ľudu.
_________________
Peter Sova, organista vo farskom kostole sv. Rodiny - Trenčín - Juh; http://www.ksrtn.sk/index.php
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Dendulvlocka
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 18. 05. 2007
Príspevky: 88
Bydlisko: Banská Bystrica

PríspevokZaslal: 25 07, 2008, 22:23    Predmet: Re: Citlivý prístup Odpovedať s citátom

joozi napísal:
kapec napísal:
Čo by vám - kreatívni umelci - povedal napr. Bach, keby ste jednoduché malé prelúdiá a fúgy doharmonizovali romantickým štýlom na vox celeste s tremolom? Z krásnej skladby by vznikol GÝČ. A asi by sa v hrobe obracal... Zachovajme štýl a pôvodný zámer autorov a imrovizačné chúťky venujme do nových skladieb.


Bacha nemôžeš preharmonizovať, lebo to už nebude Bach. V Bachovi je dôležitá každá jedna notička v každom hlase. Na rozdiel od JKS.



Sory ale s tymto nesuhlasim ty chces povedat ze v JKS nieje kazda nota a kazdy hlas taky podstatny ako napr.. u Bacha? ked niekto nieco zkomponuje tak chce aby to tak bolo nie? tak si myslim ze aj Trnavsky to tak chcel cize urcite je to tam podstatne si predstav piesen zo speniku kde by na jednom mieste nebol tenor alebo alt alebo cokolvek ved by to bolo odveci je to tam take podstatne ako u kohokolvek ineho...ja by som tiez vela veci zmenila ale jednoducho su tam tak to tak asi ma byt, ak chcem robit nejake zmeny tak si zahram nejake vlastne improvizacky s temou Jks alebo co ale toto zasadne nerobim.....
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra organisti.sk » Prax - Ako hráme/spievame? Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5  Ďalší
Strana 3 z 5

 
Prejdi na:  
Nemôžete odosielať novú správu do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na správu v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional -- Ported for PHP-Nuke by nukemods.com
organisti.sk
administrátori: Martin Bako - organy/organológia, Martin Puhovich - Spoločnosť priateľov organov, Rastislav Podpera - teória liturgickej hudby, Marek Klein, Matej Kubeš - technická správa serveru © 2005-2013.

Ad maiorem Dei gloriam!
Odber článkov: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.13 sekúnd